DİA, Bir Kobi Hikayesi'ni Gururla Sunar! Keyifli Seyirler... İZLEYİN!

Blog

Nesnelerin İnterneti kavramı son yıllarda özellikle dijitalleşmenin hızlanmasıyla büyük bir ivme kazanarak  ortaya çıkan yeni bir kavram. Türkçeye “şeylerin interneti” olarak da çevrilen bu kavrama gelin daha yakından bakalım. Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) Nedir? Tek Kelime ile “Kolay” Her şeyin birbirine kolayca bağlanabildiği bir dünya hayal edelim. Bütün nesneler arasında kolaylıkla bağlantı kurabileceğimizi, tek … Okumaya devam et Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) – IoT
Hayatımızın her alanında hem evde hem de iş yerimizde birçok faturalandırma sistemi ile karşılaşıyoruz. Peki elimize aldığımız her faturanın ne işe yaradığını biliyor muyuz? Özellikle yeni bir girişim kurduysanız ve daha önce muhasebesel konularla ilgilenmediyseniz bu yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.  Fatura Nedir? Her sektörde yapılan iş veya verilen hizmet için ödeme tutarının belirtildiği ve … Okumaya devam et Fatura Türleri Nelerdir? Faturalar Arasındaki Farklar Nelerdir?
Muhasebenin genel olarak dört temel görevi bulunmaktadır. Bunlar; kayıt, sınıflandırma, raporlama ve analiz olarak kabul edilmektedir. Dönemsellik ilkesi, bir muhasebecinin işlem yaparken tam anlamıyla bağlı kalması gereken bir zorunluluktur. Muhasebe süreçlerinde dönemsellik kavramına uyulmaması, eksik veya yanlış olarak görülmektedir. Tahakkuk kavramı ise gelir tablosu ile doğrudan alakalıdır. Muhasebede Dönemsellik Kavramı Nedir? Dönemsellik, işletmenin sürekliliği ile … Okumaya devam et Muhasebede Dönemsellik Kavramı ve Tahakkuk İlkesi
Şirketiniz adına vergi ödemesi yapmak ve vergi kontrolünden geçmek oldukça riskli olabiliyor. Eğer vergi beyanı yaparken veya kontrol sırasında eksik bir belge gösterirseniz, cezalarla karşı karşıya kalabilir, ekmek kapınızdan olabilirsiniz. Peki, bu rutin kontrollerden muaf tutulabileceğinizden haberiniz var mıydı? Bu yazımızda sizlere vergi matrahı nedir, matrah artırımı neden yapılır? gibi soruların yanıtlarını vereceğiz. Vergi Matrahı … Okumaya devam et Vergi Matrahı Artışı Nedir? Nasıl Yapılır?
GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı), işletmelerin birçok sürecini elektronik ortama taşımaya devam ediyor. Son olarak, kağıt olarak düzenlenen adisyonların da artık elektronik ortamda e-belge olarak hazırlanıp muhafaza edilmeye başlanacağını duyurdu. E-Adisyon Nedir? Adisyon; hepimizin uğradığı restoran, cafe vs. hizmet veren mekanlarda karşılaştığımız, sipariş verdiğimizde oluşturulan ve tükettiğimiz ürünleri gösteren kağıt belgeye denir.  Vergi Usul Kanunu Genel … Okumaya devam et E-Adisyon Zorunluluğu Nedir? Kimlere Zorunludur?
BİLGİ AL