E-Ticaret Sitelerinde Ürün Açıklamasının Önemi

E-Ticaret Sitelerinde Ürün Açıklamaları Nasıl Olmalı?

Yiğit Nail Çiğdem E-Ticaret

İyi hazırlanmış ürün açıklamaları ile dopdolu bir alışveriş sepeti arasında doğru orantı var. Elbette herkes ürün açıklamalarına zamandan tasarruf edebilmek için genel açıklamalar yapıştırıp, geçiştirebilir. Ancak bu tercih kârlılığı büyük oranda azaltacaktır.

Ürün açıklamalarını teker teker özgün bir şekilde yazmak elbette zaman alıcıdır ancak, bunlar ürünlerinizi pazarlayabilmenizin kritik anahtarlarından biridir. Net ve ilgi çekici ürün açıklamaları hazırlamak, başarılı bir e-ticaret sitesi yönetiminin önemli bir parçasıdır.

Bu yazımızda, başarılı ürün açıklamaları hazırlama sürecinde size adım adım yol göstermeye çalışacağız.

Ürün Açıklaması Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere ürün açıklamaları, ürünlerini tanımlamak için kullandığınız metinlerdir. İyi bir ürün açıklaması, ürününüzün özelliklerini ve faydalarını tanımlarken, çözdüğü sorunları anlatıp, neden alanında en iyi ürün olduğunu gösterir.

Ürün Açıklamalarına Neden İhtiyaç Duyulur?

Açıklaması olmayan bir ürün, açıklaması olan bir üründen çok daha düşük bir oranda satılır. Su geçirmez olduğunu belirtmeden su geçirmez ceket sattığınızı veya geri dönüşüm malzemelerinden yapılmış bir ayakkabıyı çevre dostu olduğunu belirtmeden satmaya çalıştığınızı hayal edin.

İnşaat malzemeleri satan bir dükkanda, ürünleri müşterilere anlatacak çalışanlar bulunur. Bu çalışanlar müşterilere ürün detaylarını anlatabilirler. Zaten müşteri de ürünlerle fiziksel iletişim kurabildiği için, alması gereken ürünü rahatça seçebilir. Ancak e-ticaret bundan çok farklı!

Online mağazalarda ürün açıklamaları, müşterinin ürünle fiziksel iletişim kurabilmesinin yerini almış durumdadır. Yani bir dükkanda ürünü yakından inceleme ve dokunup seçme ile bir e-ticaret sitesinde ürün açıklama sayfası hazırlama aynı seviyededir. İyi hazırlanmış ürün açıklamaları, müşterinin kafasındaki soru işaretlerini veya önyargıları kaldırır.

Ürün Açıklamaları Neden Önemlidir?

Başarılı bir e-ticaret sitesinde her bir ürünün tüm fotoğraflarının detaylı bir şekilde yüklenmiş olduğunu görebilirsiniz. Hatta bu fotoğrafların müşterileri en çok çeken etkenler olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Peki, ürün fotoğrafları güzel bir şekilde yüklenmişse, ürün açıklamalarına gerek var mı? Evet, var. Çünkü ürün açıklamaları, aynı zamanda fotoğrafların anlatamayacağı küçük boşlukları da doldurur. Böylece müşteriler daha doğru kararlar verirler.

Bir diğer önemli konu da zamandır. Evet ürün açıklamaları hazırlamak zaman alacaktır. Ama uzun vadede zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Çünkü açıklaması olmayan ürünlere gelecek olan müşteri soruları, çok daha fazla zaman harcamanıza neden olacaktır. Potansiyel soruları yanıtlayan bir ürün açıklama sayfası hazırlamak, ürünle ilgili soruların daha sorulmadan cevaplanmasını sağlar.

Ürün açıklamaları hazırlanırken belli başlı SEO kriterleri de göz önünde bulundurulursa, bu sayfalar internet sitenizin SEO gücünü de artıracaktır. Böylece daha fazla organik ziyaretçi alacak ve satışlarınızı hızlandıracaksınız.

Ürün Açıklaması Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer geniş bir ürün yelpazesine sahipseniz, her bir ürün için açıklamalar hazırlamak göz korkutucu olabilir. İşleri kolaylaştırabilmeniz için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Kendinize şu soruyu sorarak başlayın: Bu ürünü kimler alacak? Hedef müşteri grubunun kim olduğu hakkında bir fikriniz varsa, ürün açıklamanızı o kitlenin yaş tarzına, ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına göre oluşturabilirsiniz. Örneğin çocuk oyuncakları satıyorsanız, açıklamalarınızın ebeveynlere yönelik olmasına dikkat edebilirsiniz.

Temel Bilgileri Toparlayın

Ürün açıklamalarında iletmek istediğiniz temel bilgiler neler? Eğer giysi satan bir e-ticaret sitesine sahipseniz, giysilerde kullanılan malzemeler, üretim süreci, üretim yeri gibi bilgileri sayfaya ekleyebilirsiniz. Giysinin bedenlerini girmeyi unutmayın. Eğer doğal boyalar kullanılmışsa bunu ürün açıklama sayfasında belirtin. Ürün açıklamanızın, fotoğraflarla anlatılamayacak tüm temel bilgileri içerdiğinden emin olun.

S.S.S. Hazırlayın

Müşterilerinizin en sık sorduğu sorular (S.S.S.) neler?

  • Bunu bulaşık makinesine koyabilir miyim?
  • Arabanın bagajında saklarsak bir şey olur mu?
  • Anneme almayı düşünüyorum. Sizce doğru bir hediye olur mu?
  • Tam olarak kendi bedenimde mi almalıyım, yoksa bir büyük beden mi almalıyım?

Ürünlerinize yönelik sık sorulan soruların bir listesini yapmak ve açıklamalarınıza yanıtlarını eklemek, hem sizin hem de müşterinizin işini kolaylaştıracaktır. Ürün sayfalarınızdaki S.S.S. bölümlerini düzenli olarak güncellemeye çalışın. Zaman içerisinde yorumlar üzerinden gelebilecek tüm soruları önceden cevaplarıyla beraber hazırlamış olduğunu fark edeceksiniz.

Bir Format Oluşturun

Ürün açıklamalarınız için bir format oluşturun. Sayfa düzeni, metin uzunluğu, fotoğraf sayısı gibi bir formatınız olsun. Bu formatı benzer ürünler için ortak uygulamaya çalışın. Böylece müşterileriniz hangi ürün sayfasına girerlerse girsinler, tam olarak nerede hangi bilgiye ulaşabileceklerini zaman içinde öğreneceklerdir.

Çoğu müşteri uzun paragraflarda kaybolmak istememektedir. Elbette herkes kendi müşterisini en iyi kendisi tanır. Eğer ürün de, müşteri kitlesi de uzun paragraflar istiyorsa, buna uygun açıklamalar yazabilirsiniz. Gelin şimdi hep beraber en popüler formatı inceleyelim:

İlk olarak ürüne dair kısa bir paragraf yazın. Bu paragrafta ürünü temel olarak anlatıp, kısaca faydalarından bahsedin. Daha sonra maddelere geçin. Araştırmalar insanların paragrafları okumak yerine, maddeleri okumayı tercih ettiğini gösteriyor. Maddelerde en önemli bilgileri paylaşın. Ürüne dair en önemli bilgileri verdikten sonra S.S.S. kısmına geçebilir ve son olarak yine birkaç cümle ile ürün açıklamasını bitirebilirsiniz.

Sade Bir Dil Kullanın

Ürün açıklamalarınızı belli bir hedef kitleye yönelik yazıyor olsanız da, internet sitenizi her kesimden müşterinin ziyaret edebileceğini unutmayın. Bu yüzden olabildiğince sade ve her kesimin anlayabileceği bir dil kullanmaya özen gösterin.

SEO’yu Unutmayın!

Ürün açıklama sayfanızda SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) stratejilerine dikkat etmeniz oldukça önemlidir. İyi hazırlanmış bir ürün sayfasında, arama motorlarının ürünlerinizi bulmasını kolaylaştıran anahtar kelimeler bulunur.

SEO’ya önem gösterirken, anahtar kelime kirliliği yaratacak ve müşteriler tarafından okunamayacak açıklamalar yazmayın. Burada tavsiyemiz ilk olarak ürün açıklamasını dilediğiniz gibi yazıp, daha sonra arama motoru performansını gözlemlemenizdir. Zaman içerisinde sayfa performansından hoşnut olmazsanız, çeşitli anahtar kelimelerle ürün açıklamasını zenginleştirerek, sayfanın SEO kalitesini yükseltebilirsiniz.

Sonuç

Her e-ticaret mağazası birbirinin aynısı değildir. Başka bir girişimciye başarı getiren stratejiler, size başarısızlık getirebilir. Hedef kitlenizi doğru belirlediğinizden, tasarımın güzel olduğundan ve e-ticaret sitenizin kullanıcı dostu olduğundan emin olun. Araştırmalar gösteriyor ki, müşteriler kullanımı zor e-ticaret sitelerinden birkaç saniye içerisinde uzaklaşıyorlar. Yazdığınız ürün açıklamaları boşa gitmesin!

İyi bir e-ticaret sitesine sahip olmak için DİA E-Power’ın birbirinden farklı e-ticaret ürününü inceleyebilir ve bize internet sitemizdeki iletişim butonlarından ulaşabilirsiniz.