E-Ticaret Satışlarını Artırmanın Yolları

E-Ticaret Satışlarınızı Reklam Vermeden Artırmanın Yolları

Gözde Sünbül E-Ticaret

Satışlarını arttırmak için reklam vermek elbette ki güzel bir çözümdür. Fakat reklamlarınızın süresi bittiğinde veya bütçenizin sıkışık olduğu durumlarda da satışlarınıza devam edebilmek için organik ziyaretçilerinizi arttırmanız ve reklam vermeden de satışlarınızı belli bir seviyeye çıkartmanız gerekebilir. Bu yazımızda sizlere hiçbir şekilde reklam vermeden nasıl ziyaretçilerinizi artırıp satışlarınızı yükseltebileceğinizden bahsedeceğiz.

1. Belirli Pazar Yerlerinde Yer Alın

Potansiyel müşterilerinizin bulunduğu, Türkiye’nin ya da dünyanın her yanından farklı kullanıcılara sahip online pazar yerleri, satışlarınızı arttırmak için oldukça önemli platformlardır. Hepsiburada, Gittigidiyor gibi markalaşmış ve yüz binlerce aktif kullanıcıya sahip pazar yerlerinde bir mağazaya sahip olduğunuz takdirde istediğiniz satışlarınızı artırabilirsiniz. Özellikle e-ticarete yeni adım atanlar, yavaş giden satışlarını bu tür sitelerde hızlandırabilirler.

Pazar yerlerinin en büyük dezavantajı yüksek oranda komisyon alıyor olması. Elbette ki pazar yerlerinden para kazanabilmek için sattığınız ürünün kar marjı çok önemli. Zarar etmek pahasına pazar yerlerine girmek size faydadan çok zarar getirecektir ancak zararına satış yapmıyorsanız ilk etapta çok kar etmiyor olsanız da markanızı hedef kitlenize tanıtmak ve sirkülasyonunuzu artırarak diğer giderlerinizi azaltmak da faydanıza olur. Zamanla müşterilerinizi web sitenize çekebilirsiniz.

2. Sitenizi Optimize Edin

Satışlarınızı arttırmak için organik olarak hedef kitlenizin karşısına çıkmanız gerekir. Bunu sağlayabilmek için de sitenizi SEO (arama motoru optimizasyonu) uyumlu hale getirmelisiniz. Arama motorlarında ön sıralarda yer almak için SEO çalışmalarına başlamalı, gerek linklemelerle gerek kaliteli içeriklerle optimizasyon çalışmalarınızı desteklemelisiniz.

İlk aşamada sitenizin optimizasyonu için hangi eksikler var bunu araştırmalısınız. Daha sonra hedef kitlenize uygun, arama hacmi yüksek anahtar kelimeler belirlemeli ve bu anahtar kelimeleri site içeriklerinize yerleştirmelisiniz. SEO çalışmaları reklamlar kadar hızlı etki etmese de uzun vadede reklamdan daha fazla sonuç elde etmenizi sağlar.

3. Müşterilerinize Fırsatlar Sunun

Anneler günü, sevgililer günü gibi özel zamanlarda ya da sizin belirlediğiniz bir günde müşterilerinize sunacağınız özel fırsatlar e-ticaret siteleri için reklam niteliğindedir. Müşteriler kendilerine sunulan küçük indirimler ve verilen hediyeler, küçük jestler müşterinizin markanıza sempati beslemesini sağlar. O nedenle dönem dönem kullanıcılarınıza ücretsiz kargo, %10-20 indirim ve hediye kuponu gibi fırsatlar sunabilirsiniz.

4. Sosyal Medya Platformlarında Aktif Olun

E-ticaret sitenizi markalaşma yolunda ilerletirken hedef kitlenizin bulunduğu sosyal medya platformlarında da aktif bir hesap bulundurabilirsiniz. Burada kitlenize sunduğunuz imkanları paylaşarak ve hedef kitleniz ile sürekli iletişime geçerek marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

5. Kullanıcı Deneyimini En Üst Seviyede Tutun

E-ticaret sitelerinizde satışlarınızın artışı, sitenizle etkileşimde olacak kullanıcı sayısı ile doğru orantılı olarak ilerleyecektir. Bunu ise kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutarak artırabilirsiniz. Kullanıcı deneyimini nasıl geliştirebilirim derseniz yapmanız gerekenler;

  • Hızlı ve kolay kullanıma sahip bir site
  • Arama butonu ve yönlendirici butonlar
  • Destek hattı
  • Detaylı ürün bilgileri ve görselleri
  • Hedef kitlenizin ilgisini çekecek konularda blog içerikleri

Bu noktaları e-ticaret sitenizde bulundurduğunuz takdirde kullanıcılar sitenizde yaşadıkları deneyimden memnun kalacak ve sıklıkla sizi tercih edeceklerdir.

Giderek daha da rekabetçi olan e-ticaret piyasasında, girişiminizi önemli bir yere getirmek için işgücünüzü ve sermayenizi etkin harcamanız çok önemli. O nedenle reklama yatıracağınız bütçenizi de optimumda tutmak için bu 5 maddeyi değerlendirebilirsiniz.

Mükemmel müşteri deneyimi yaşatmanıza destek olacak, etkili pazarlama araçları ve güçlü SEO altyapısı ile DİA E-Power’ı denemek için hemen formu doldurun.