e ticaret siteleri icin etkili seo tavsiyeleri

E-Ticaret Siteleri için Etkili SEO Tavsiyeleri

Gözde Sünbül Girişimcilik | Pazarlama

İnternet kullanımının 1995 yılından sonra artmasıyla günümüzde sıkça duyduğumuz E-Ticaret kavramı; mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır.

Ticaretin e hali yani; elektronik, dijital, online olarak ürün ve hizmet satın alma/satma faaliyetlerini sanal mağazalar aracılığı ile yapılmasına da diyebiliriz.

Türkiye’de ve dünyada geleneksel pazarlama yöntemlerine ve satış faaliyetlerine e-ticaret’i de ekleyen küçük (KOBİ), orta ve büyük ölçekli işletmeler, sanal mağaza ve e-ticaret siteleri ile internet üzerinden sadece belirli bir lokasyona satış yapmanın ötesine geçerek, e-ticaret siteleri üzerinden ürünlerini tüketicilerle buluşturuyor.

E-Ticaret’in önemli bir satış kanalı olmasının en önemli sebepleri; sunulan ürün veya hizmet için talep yaratabilme (pazarlama), müşteri desteği verebilme (satışın bütün aşamalarında), ticari kurumlar ile müşterileri arasındaki ticari ve lojistik iletişimini hızlandırarak geniş kitlelere işletmenizi tanıtabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Etkili SEO Tavsiyeleri

etkili seo tavsiyeleri asamalari

Her geçen gün büyüyen işletmeler, kısa zamanda seslerini duyurmak için reklamlar ile müşterilerine ulaşmaya çalışıyor.

Dijital dünyada sayısız e-ticaret sitesinin olduğu düşünerek, SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu “Search Engine Optimization” ile müşteri deneyimlerinizi iyileştirip rekabetin içinden sıyrılabilirsiniz.

 1. Arama Motoru Optimizasyonlarınızı yaptığınızda listelerde üst sıralara çıkabilir, E-Ticaret sitelerinizde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz.
 2. E-Ticaret sitenizin her cihazla uyumlu bir yapıya sahip olmalı. Böylelikle müşteri memnuniyeti sağlayarak, müşterilerinizin sitenizde kalma sürelerini arttırabilirsiniz.
 3. Arama Motorlarının devamlı gelişen algoritmalarını takip ederek, sektörünüze uygun anahtar kelime ve rakip analizlerinizi yapmalı ve her ürün, hizmet sayfalarınıza özel anahtar kelimeleri konumlandırmalısınız.
 4. Edineceğiniz E-Ticaret Sitesini ve alt yapısının SEO uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.
 5. Ürün açıklamalarınızın özgün ve kullanıcıların anlayacağı dilde yazılması ve tüm ürünlerinize özgü içerikler eklemeniz gerekecek. Bu sizin zamanınızı alabilir. Fakat bu şekilde aynı içeriğe sahip sitelerden sıyrılarak arama işletmenizin bilinirliğini artırabilirsiniz.
 6. Oluşturduğunuz ürün veya hizmet sayfalarına en az 300 kelimeden oluşan anlamlı cümleler yazmalı ve sayfalarınızın URL, title, description (açıklama) bölümlerine sayfa içeriğinize ve pazar dinamiklerinize uygun kelimelerle düzenlemelisiniz.
 7. Sitenizin link haritasını ve robots.txt dosyasını oluşturmalısınız.
 8. SEO optimizasyonlarınız için Google’ın ücretsiz sunduğu hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Bunlar; Google Analytics ve Google Webmaster Tools araçlarıdır. Site performansınızı analiz etme ve sitenizdeki sorunları analiz edip çözümlemenizde sizlere yol göstereceklerdir.
 9. Marka bilinirliğinizi arttırmak, başka sitelerden link kazanmak (backlink) ve site trafiğinizi arttırmak için sektörünüz ile ilgili bir blog oluşturabilir ve düzenli paylaşımlar yapabilirsiniz.
 10. Sosyal ağlarda varlığınızı oluşturmalı ve düzenli içerikler paylaşmalısınız.
 11. Düşük bütçeli ADS reklamları yayınlayabilirsiniz. Reklam kalite puanlarınıza bakarak verdiğiniz anahtar kelimelerde sitenizin performansını da takip edebilirsiniz.
 12. Site trafiğinizi arttırmak ve marka bilinirliği kazanmak için sosyal ağ reklamlarını da kullanabilirsiniz.
 13. Müşterileri şikayet, öneri ve isteklerine değer vererek daha fazla müşteriye ulaşmanıza ve daha fazla geri bildirim almanızı sağlayacaktır. Ayrıca müşterilerinizin geri dönüşleri sayesinde markanız için yeni stratejiler belirler ve daha geniş kitlelere doğru bir şekilde ulaşmak için çalışmalarınızı başlatabilirsiniz.

DİA E-Ticaret ile Sanal Mağazanızı Yönetin!

Web siteniz üzerinden satış olanağı tanıyan, her platforma uyumlu DİA E-Ticaret ile tüm bankalarla sanal pos entegrasyonuna sahip olabilir, farklı ürünleri farklı web mağazalarından satışa sunabilir, kullanıcı yetkilendirmelerinizi yaparak, bayilerinize özel kampanyalar oluşturulabilir, bayiler arası mesajlaşma sistemi ile sanal mağazalarınız arasındaki iletişimi arttırabilirsiniz. DİA E-Ticaret programı birçok özellikleriyle internetin olduğu her yerden sanal mağazalarınıza erişebilme imkanı sağlar.