‘E-Fatura’ nedir? Temel ve ticari e-fatura arasında nasıl bir fark bulunuyor? Gelin birlikte inceleyelim.

E-Fatura Nedir?

ğıda basımı olmayan ve tamamen elektronik ortamda hazırlanan faturalara e-fatura denir. Burada kesilen e-faturalar karşı alıcıya e-fatura kullanıcısı olup olmadığı teyit edilerek sunucular aracılığı ile gönderilir. E-Faturanın sağladığı avantaj, kâğıda basma ve kargolama süreçlerini ortadan kaldırarak zaman ve ekstra maliyet tasarrufu yapmanızı sağlamasıdır. Sizler de e-fatura mükellefi olduğunuz takdirde sağladığı tüm avantajlardan yararlanabilirsiniz.

E-Fatura hazırlarken sık kullanacağınız iki terim bulunuyor:

 • Temel e-fatura
 • Ticari e-fatura

Temel E-Fatura Nedir?

Temel e-fatura hazırlanırken asıl amaç gönderilen faturanın direk alıcıya ulaşmasıdır. Alıcılar kendilerine gönderilen e-faturayı mutlaka teslim almak zorundadırlar. Temel e-faturada herhangi bir sorun olmadığı sürece kabul etmeme gibi bir durum söz konusu olmaz. 

Temel E-Fatura Örneği:

Ticari e-Fatura Nedir?

Ticari e-fatura sisteminde, faturayı alan kişinin e-faturayı kabul etme veya etmeme hakkı bulunuyor. Şahıs veya kurum dilerse e-faturayı reddedebilir. Bu yüzden ticari e-faturada gönderilen fatura için bir cevap beklenir. 

Ticari E-fatura Örneği:

Temel E-Fatura İle Ticari E-Faturanın Farkları Nelerdir?

 • Temel e-fatura sisteminde alıcı taraftan bir kabul beklemeden e-faturanız onaylanmış olur. Fakat ticari e-faturada bu mümkün değildir. Onaylanıp onaylanmaması alıcının vereceği cevaba bağlıdır. 
 • Temel e-Fatura, otomatik olarak onaylandığı için ortaya çıkan herhangi teknik bir sorunda veya alıcının kabul etmemesi durumunda e-faturanı iptali ya da iadesi söz konusu olabilir. Ticari e-faturada ise, alıcının reddi veya kabulü direk gönderen tarafa bildirilir. 

Belirttiğimiz bu önemli iki noktaya dikkat ederek faturalandırma yapabilirsiniz. Anlaşmazlık yaşamamak adına işlem öncesinde alıcı şahıs veya kurum ile hangi e-fatura sistemini kullanacağınızı belirlemeniz daha iyi olacaktır. Fakat diyaloğa giremeyeceğiniz durumlarda ticari e-fatura sistemini kullanmanız, alıcının ret veya kabul yapabilmesi açısından iyi bir seçenektir. Tüm işletmeler e-fatura sisteminden ve temel e-fatura, ticari e-fatura seçeneklerinden yararlanabilirler.

  DİA'yı ücretsiz denemek veya detaylı bilgi almak için hemen formu doldurun!
  DİA'yı Nereden Duydunuz?

  İlgilenebileceğiniz Diğer Yazılarımız

  Bir cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmaz.

  You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  *

  BİLGİ AL