E-Fatura Zorunluluğunuz Olup Olmadığını Hemen Öğrenin!

Muhasebe programı, şirketler tarafından alacak ve borç hesaplarını yapabilme, faturalandırma, vergilendirme, nakit akışı analizi, gelir / gider tabloları, bilançolar, personel maaşları ve bilançolar gibi finansal işlemleri gerçekleştirebilmek için kullanılırlar. Muhasebe programları tarafından oluşturulan raporlar, şirketlerin finansal olarak nasıl performans gösterdiğine dair fikir sahibi olmalarına ve gelecekteki bütçelerini buna göre oluşturmalarına olanak sağlar.

Muhasebe programları, finansal işlemlerin verimli ve hızlı bir şekilde işlenmesini sağlar. Süreçlerin otomasyonu, daha önceden manuel olarak süreçleri yöneten personel maliyetlerinin azalmasına yol açar. Bir muhasebecinin yapabileceği insani hataların önüne geçerek, tüm kayıtların otomatik olarak güncel tutulmasını mümkün kılar.

Muhasebe Programının Avantajları

Genel olarak muhasebe programları şu faydaları sağlarlar:

 • Veri girişleri hızlı ve basittir.
 • Derinlemesine ve kapsamlı finansal raporlar sunarak, şirketin mevcut durumu hakkında en doğru bilginin alınmasını sağlar.
 • Gelecek dönem bütçelerinin doğru oluşturulması adına fayda sağlar.
 • Fatura ya da nakit ödeme gibi süreçler için harcanan zamandan tasarruf ettirir.
 • Muhasebeci personel maliyetlerini azaltır.
 • Her departman kendilerine yetki verildiği sürece muhasebe verilerine ulaşabilir. Böylece departmanlar arasındaki sınırlar ortadan kalkar. Takımlar arası iş birliği güçlenir.
 • Şirket büyüdükçe, ölçeklenebilirlik artışı sağlar.
 • Önemli şirket verilerinin bulut ortamında güvenle depolanmasına ve istenilen her yerden erişilebilmesini sağlar.

Muhasebe Programı Trendleri Nelerdir?

Günümüzde muhasebe programlarında belli başlı trendler öne çıkmaktadır:

 • Veri Güvenliği: Veri hırsızlığı halen şirketler için bir zorluk olmaya devam ediyor. Bu da muhasebe programlarının veri güvenliğine olan yatırımlarını artırıyor.
 • Blockchain: Bu yeni teknoloji, bazı muhasebe programlarının yapısında önemli değişikliklere neden oldu. İlerleyen yıllarda blockchain teknolojisine entegre sistemler üretmeyen firmaların geri kalacağı ön görülüyor.
 • Yapay Zeka: Her ne kadar geleneksel defter tutma düzeni artık yerini büyük oranda muhasebe programlarına bırakmış olsa da, bu programlar insan eliyle kullanılmaya devam ediyor. Dünya genelinde bazı muhasebe programı firmaları, yapay zeka ile otomatik süreç yürütme çalışmaları yapıyorlar.
 • Bulut Bilişim: Günümüz muhasebe yönetim süreçleri her ne kadar masaüstü uygulamalarla gerçekleştirilebiliyor olsa da, çağı yakalayan firmaların bulut tabanlı yazılımlarla müşterilerine muhasebe programı sunduğu görülüyor. Bulut teknolojisinin en büyük avantajlarından birisi, şirketin istenildiği zaman, istenildiği yerden yönetilebilmesidir. Öte yandan herhangi bir donanım ya da yazılım yatırımı yapılmasına gerek kalmadığından, şirketler için en maliyetli çözümdür.

Muhasebe Programı Ücretsiz Kullanılabilir mi?

İnternet üzerinde araştırma yapan şirket yöneticilerin büyük bölümünün “muhasebe programı ücretsiz kullanılabilir mi?” sorusunu sorduğunu görürüz. Bazı online muhasebe programı türleri, şirketlere ücretsiz hizmet sunduğunu iddia eder. Ancak bu hizmetler ya kısa sürelidir ya da eksiklerle doludur. Muhasebe programı isimleri ile ilgili bir araştırma yapıldığında, DİA Yazılım gibi kendisini kanıtlamış güçlü şirketlerin, muhasebe programlarını ücretli bir şekilde müşterilerine sunduğunu görebiliriz. Bu yüzden ister küçük, ister büyük bir işletme olsun, her firmanın ihtiyaçlarına uygun ve ona göre özelleştirilmiş yazılımlar mevcuttur. Muhasebe programı fiyat olarak şirketin ihtiyaçlarına ve programa ek istediği modüllere göre farklılıklar gösterir.

DİA Yazılım, her şirketin ihtiyaçlarına uygun muhasebe programı çözümlerini, uygun fiyatlarla sunmaktadır. Siz de DİA ile dijital dönüşümün kapılarını aralamak istiyorsanız, aşağıda yer alan form üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Uzman ekibimiz sizleri arayarak, aklınızdaki tüm soruları yanıtlamaya hazır.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmaz.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

BİLGİ AL