E-Fatura Zorunluluğunuz Olup Olmadığını Hemen Öğrenin!

Modüller

 

Firmanızın Dostu DİA Yönetim Sistemi!

DİA ürünlerinin içerisinde yer alan modüller sektörlerin çözüm kaynağı oluyor. Her biri farklı özelliğe sahip modüller sayesinde iş akışlarınız aksamadan, kendine özel sistemi sayesinde ilerliyor.

Çözüm seçiniz:


Kullanım

 • Kolay Kullanım: DİA’nın tüm ekranları aynı tasarım mantığı ile kolay ve hızlı kullanım için geliştirilmiştir.
 • Hızlı Ekranlar: Tüm liste ekranlarından detay ekranlara ulaşım hızlı klavye kısa yolları ile desteklenmiştir. Bu liste ekranlarında çok hızlı raporlar alabileceğiniz kısa yollar bulunmakta ve filtreleme, sıralama gibi özellikler ile işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebileceksiniz.
 • Her Yerden Erişim: Online altyapı sayesinde ofisinizden, şubelerinizden, deponuzdan, fabrikadan, imalathaneden, yurtdışından, evinizden, Internet bağlantınız olan her yerden sisteme erişebilir, tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanım

Kolay Kullanım: DİA’nın tüm ekranları aynı tasarım mantığı ile kolay ve hızlı kullanım için geliştirilmiştir.

Hızlı Ekranlar: Tüm liste ekranlarından detay ekranlara ulaşım hızlı klavye kısa yolları ile desteklenmiştir. Bu liste ekranlarında çok hızlı raporlar alabileceğiniz kısa yollar bulunmakta ve filtreleme, sıralama gibi özellikler ile işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebileceksiniz.

Her Yerden Erişim: Online altyapı sayesinde ofisinizden, şubelerinizden, deponuzdan, fabrikadan, imalathaneden, yurtdışından, evinizden, Internet bağlantınız olan her yerden sisteme erişebilir, tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ekran Kısayolları ve Filtreleme Alanları Nasıl Kullanılır?
Ekranlarda Sütun Tasarımı Nasıl Yapılır?
Gelişmiş Arama Nedir? Nasıl Uygulanır?
Kolonlarda Arama Nedir? Nasıl Uygulanır?

DİA İstemci Giriş
Filtreleme Kullanımı

Kurulum

 • Kolay Kurulum: DİA saniyeler içerisinde firmanızın herhangi bir biriminde kullanıma hazırdır.
 • Sıfır Güncelleme: DİA İstemci sayesinde kuruluma saniyeler ayırırsınız; güncellemeye ise zaman ayırmazsınız. DİA İstemci ve sunucu kendilerini otomatik olarak günceller ve sizin her zaman en son güncel yazılıma ulaşmanızı sağlarlar. (Android ve iOS gibi işletim sistemlerinde DİA İstemci değil DİA Mobil kullanılabilmektedir.)
 • iOS ve Linux Desteği: DİA’yı kullanmak için sadece küçük bir bağlantı programı olan DİA İstemci’yi bilgisayarınıza kurmanız yeterlidir. Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Linux ve Mac OS X işletim sistemlerinde DİA’yı kullanabilirsiniz.

Kurulum

Kolay Kurulum: DİA saniyeler içerisinde firmanızın herhangi bir biriminde kullanıma hazırdır.

Sıfır Güncelleme: DİA İstemci sayesinde kuruluma saniyeler ayırırsınız; güncellemeye ise zaman ayırmazsınız. DİA İstemci ve sunucu kendilerini otomatik olarak günceller ve sizin her zaman en son güncel yazılıma ulaşmanızı sağlarlar. (Android ve iOS gibi işletim sistemlerinde DİA İstemci değil DİA Mobil kullanılabilmektedir.)

iOS ve Linux Desteği: DİA’yı kullanmak için sadece küçük bir bağlantı programı olan DİA İstemci’yi bilgisayarınıza kurmanız yeterlidir. Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Linux ve Mac OS X işletim sistemlerinde DİA’yı kullanabilirsiniz.

Kurulum Dosyaları Download

DİA İstemci Nasıl Kurulur?
Kullanıcı Nasıl Tanımlanır?
Sistem Parametreleri Nasıl Düzenlenir?

Güvenlik

 • 256 bit SSL: DİA İstemci, DİA sunucularına 256 bit SSL şifreleme altyapısı ile bağlanarak hattın dinlenmesi durumunda verilerin ele geçirilmemesini engeller.
 • Otomatik Yedekleme: DİA verilerinizin yedekleri otomatik olarak alınmakta, Felaketten Kurtarma (DR – Disaster Recovery) altyapısı ile farklı noktalarda yedeklenmektedir. İstediğiniz an günlük yedeklerinize ulaşabilirsiniz.
 • Endüstriyel Güvenlik: Güvenlik ve işletim sistemi güncellemeleri alanında uzman mühendisler tarafından sağlanan Linux işletim sistemli DİA sunucuları güvenliği en son endüstriyel donanımlarla sağlanmış veri merkezlerinde barındırılmaktadır.
 • Ayrıntılı Yetkilendirme: Kullanıcılarınızı gruplayabilir; grup veya kullanıcı bazında senaryo bazlı yetkilendirme yapabileceğiniz gibi kayıt bazında da yetkilendirme yapabilirsiniz. Örneğin personel cari hesaplarının personeller tarafından görüntülenememesi, plasiyerlerin sadece sorumlu oldukları malzeme kartlarına erişebilmesi gibi.

Güvenlik

256 bit SSL: DİA İstemci, DİA sunucularına 256 bit SSL şifreleme altyapısı ile bağlanarak hattın dinlenmesi durumunda verilerin ele geçirilmemesini engeller.

Otomatik Yedekleme: DİA verilerinizin yedekleri otomatik olarak alınmakta, Felaketten Kurtarma (DR – Disaster Recovery) altyapısı ile farklı noktalarda yedeklenmektedir. İstediğiniz an günlük yedeklerinize ulaşabilirsiniz.

Endüstriyel Güvenlik: Güvenlik ve işletim sistemi güncellemeleri alanında uzman mühendisler tarafından sağlanan Linux işletim sistemli DİA sunucuları güvenliği en son endüstriyel donanımlarla sağlanmış veri merkezlerinde barındırılmaktadır.

Ayrıntılı Yetkilendirme: Kullanıcılarınızı gruplayabilir; grup veya kullanıcı bazında senaryo bazlı yetkilendirme yapabileceğiniz gibi kayıt bazında da yetkilendirme yapabilirsiniz. Örneğin personel cari hesaplarının personeller tarafından görüntülenememesi, plasiyerlerin sadece sorumlu oldukları malzeme kartlarına erişebilmesi gibi.

DİA İstemci Nasıl Kurulur?
Kullanıcı Yetkileri ve Yetki Kodları Nasıl Tanımlanır?
Kayıt Tarihçesi Nedir? Kullanıcı Kayıt Tarihçesi Nasıl Takip Edilir?

DİA İstemci Giriş
Kullanıcı Manuel Yedek İndirebilmek Esnekliği
Kullanıcı Yetki Ağacı

Raporlama

 • Kolay Tasarım: Sürükle bırak mantığı ile kullanabileceğiniz basit rapor tasarım aracı ile istediğiniz görsel raporlara kolaylıkla erişebilir, parametrik ayarlar ile sıralama, gruplama gibi fonksiyonları tüm kullanıcılarınız rahatlıkla yapabilir.
 • Hızlı Raporlar: DİA Raporlama altyapısı pratik ve hızlı kullanım için 3. parti yazılımlar kullanılmadan DİA mühendisleri tarafından geliştirilmiştir.
 • Nokta Vuruşlu Yazıcı Desteği: Listeler üzerinde yer alan filtreleme fonksiyonları, hızlı raporlar ve tüm raporların nokta vuruşlu yazıcı desteği size raporlamada birçok alternatif sunuyor.

Raporlama

Kolay Tasarım: Sürükle bırak mantığı ile kullanabileceğiniz basit rapor tasarım aracı ile istediğiniz görsel raporlara kolaylıkla erişebilir, parametrik ayarlar ile sıralama, gruplama gibi fonksiyonları tüm kullanıcılarınız rahatlıkla yapabilir.

Hızlı Raporlar: DİA Raporlama altyapısı pratik ve hızlı kullanım için 3. parti yazılımlar kullanılmadan DİA mühendisleri tarafından geliştirilmiştir.

Nokta Vuruşlu Yazıcı Desteği: Listeler üzerinde yer alan filtreleme fonksiyonları, hızlı raporlar ve tüm raporların nokta vuruşlu yazıcı desteği size raporlamada birçok alternatif sunuyor.

Raporlarda Karakter Tasarımları Nasıl Yapılır?
Raporlarda Grafik Tasarımları Nasıl Yapılır?

Tasarım Esnekliği

BİLGİ BANKASI DOKÜMANLARI:
Nokta Vuruşlu Yazıcı Ayarları

Malzeme Bağlantısı

 • Mal Alım ve Satış Bağlantıları: Bazı sektörlerde bulunan belirli bir malzeme ve dönem için…
 • Miktarsal, Tutarsal veya Ağırlık Bazlı Bağlantı: Örneğin, tedarikçiniz ile 100.000 TL’lik bir bağlantıyı ve ayrıca 120 Tonluk bir…
 • Bağlantı – Ödeme Entegrasyonu: Bağlantılara istinaden aldığınız veya yaptığınız ödemeleri de tutarsal olarak…

Sdy – Malzeme Bağlantısı

Mal Alım ve Satış Bağlantıları: Bazı sektörlerde bulunan belirli bir malzeme ve dönem için yapılan bağlantılar Malzeme Bağlantısı üzerinden takip edilebilir. Firmanız bayileri ile bağlantı yapıyor ise veya firmanız bir tedarikçi ile bayisi olarak bağlantı yapıyor ise; bu iki durum için de bu modül kullanılabilmektedir.

Miktarsal, Tutarsal veya Ağırlık Bazlı Bağlantı: Örneğin, tedarikçiniz ile 100.000 TL’lik bir bağlantıyı ve ayrıca 120 Tonluk bir demir bağlantısını yönetebilirsiniz. Tutar bağlantısına istinaden kaç liralık daha, ağırlık bağlantısına istinaden kaç ton daha malzeme geleceğini takip edebilirsiniz.

Bağlantı – Ödeme Entegrasyonu: Bağlantılara istinaden aldığınız veya yaptığınız ödemeleri de tutarsal olarak bağlantı listesinde raporlayabilirsiniz.

Bağlantı hariç ekstre: Bağlantı yaptığınız cari hesap ile bağlantı dışında yaptığınız alışverişler için cari hesap ekstresini bağlantıları dahil etmeden alabilir, ayrı bir cari hesap kartı üzerinden takip etme ihtiyacından kurtulabilirsiniz.

Malzeme Bağlantıları Nasıl Kullanılır?

Malzeme Bağlantı Tanımlama
Malzeme Bağlantı Listesi
Malzeme Bağlantı Ekstre Kullanımı

Varyant

 • Renk ve Beden Takibi: Özellikle tekstil sektöründe Renk ve Beden takibi amaçlı…
 • Asorti Desteği: Asorti tanımı ile mal alımı veya satışı esnasında hızlı miktar…
 • Özel Varyant Raporları: Sipariş Karşılama, Envanter, Fatura, Sipariş gibi rapor çıktılarında…
 • Varyant Barkod Basımı: Varyanta göre barkod ister manuel, ister renk-beden kodları…

Sdy – Varyant

Renk ve Beden Takibi: Özellikle tekstil sektöründe Renk ve Beden takibi amaçlı kullanılan modül varyant modülüdür.

Asorti Desteği: Asorti tanımı ile mal alımı veya satışı esnasında hızlı miktar girişi sağlanabilir.

Özel Varyant Raporları: Sipariş Karşılama, Envanter, Fatura, Sipariş gibi rapor çıktılarında varyantlı malzemelerin tablosal gösterimlerle daha detaylı raporlar hazırlanabilir.

Varyant Barkod Basımı: Varyanta göre barkod ister manuel, ister renk-beden kodları kullanılarak, ister EAN olarak otomatik olarak oluşturulabilir.

Malzeme özellikleri üzerinden sınırsız varyant tanımı yapılabilir.

Stok tanımı sırasında hangi varyantların bu kart için geçerli olduğu seçilebilir (hangi renk ve bedenler bulunmakta), bazı özel eşleşmeler çıkarılabilir (belirli bir renk-beden eşleşmesi bu ürün için bulunmuyor olabilir; örneğin, Pembe-XL yok gibi), tüm varyantlar için asorti çarpanları ve barkod tanımlanabilir.

Varyantlı takip edilen bir malzeme için 2. birim tanımında varyant detayları takip edilebilir. Örneğin, ayakkabı için 2 renk (siyah ve kahverengi) ve 4 numara (39, 40, 41, 42) bulunabilir. Bu ayakkabı Çift olarak takip edilebilir. Ayakkabı toptancıları isterlerse bu stok kartına 2. birim olarak Paket tanımı (4 Çift, 1 Pakettir) yapar ve bu pakete farklı varyant içerikleri için farklı barkod tanımlaması yapabilir. X1 kodlu barkod siyah ayakkabılardan oluşan bir paket olabilir ve X1 barkod detayında Siyah-39, Siyah-40, Siyah-41 ve Siyah-42 seçilebilir. Satış esnasında X1 okutulduğunda bu 4 alt varyant seçimi otomatik olarak yapılacaktır. X2 kodlu barkodunda aynı şekilde kahverengi ayakkabılardan oluşması sağlanabilir.

Stok Kartlarına Varyant Nasıl Tanımlanır?
Varyantlı Ürünlerde Depo Sayımı Nasıl Yapılır?
Varyantlı Stoklardan Satış, İrsaliye, Fatura Nasıl Oluşturulur?

Varyant Giriş Ekranı
Varyant Özellik Asorti Barkod Tanım Ekranı
Varyantlı Sipariş Analizi
Detaylı ve Özet Depo Bazlı Miktar Analizi

Seri-Lot

 • Seri-Lot bazında hareket takibi: Malzemelerinizi ister seri numarası ile ister lot numarası…
 • Son Kullanım Tarihi, Garanti Takibi: Stok kartında ürünlere tanımladığınız raf süresi ve…
 • Toplu Seri Aralık Seçimi: Sıralı numara şeklinde devam eden seriler için aralık girerek…
 • Otomatik Seri-Lot Üretimi: Malzeme tanımları sırasında otomatik seri üretilecek şekilde…

Sdy – Seri-Lot

Seri-Lot bazında hareket takibi: Malzemelerinizi ister seri numarası ile ister lot numarası ile takip edebilirsiniz. Hareket bazında seri numarası ile özdeş son kullanım tarihi, garanti tarihi, motor numarası, şasi numarası gibi farklı bilgileri seri-lot kartında takip edebilirsiniz.

Son Kullanım Tarihi, Garanti Takibi: Stok kartında ürünlere tanımladığınız raf süresi ve seri-lot kartında yer alan Giriş Tarihi kullanılarak Son Kullanım Tarihi formülsel olarak hesaplanıp çıktılarda kullanılabilmektedir.

Toplu Seri Aralık Seçimi: Sıralı numara şeklinde devam eden seriler için aralık girerek yüzlerce hatta binlerce serinin seçimi saniyeler içinde yapılabilmektedir. Örneğin, Telekom sektöründe sıralı bir şekilde devam eden telefon hat veya telefon kontör kart numaraları bu özellik sayesinde kullanıma hız kazandırmaktadır.

Otomatik Seri-Lot Üretimi: Malzeme tanımları sırasında otomatik seri üretilecek şekilde işaretlediğiniz malzemeler için alım işlemleri esnasında otomatik seri numarası üretimi yapılabilir. Alım sonrasında da seri basımı ile ürünlerinizi hızlı bir şekilde etiketleyebilirsiniz.

Hızlı Seri Çıktısı: Barkod-Etiket Basım entegrasyonu sayesinde seri numaralarının etiket şeklinde basımı zahmetsizce yapılabilmektedir.

Seri-Lot Takibi Nasıl Yapılır?
Seri-Lot Ürünlerde Depo Sayımı Nasıl Yapılır?
Seri Numaraları Nasıl Hızlı Güncellenir?
Serili Ürünlerin Hızlı Fatura Girişi Nasıl Yapılır?
Serili Ürünlerin Depolar Arası Transferi Nasıl Yapılır?

Seri-Lot Listesi
Seri-Lot Otomatik Oluşturma
Hızlı Stok Analizi ve Seri Basımı

Stok 5 Boyut

 • 5 Boyutlu Stok Takibi: Özellikle metal sektörüne hitap eden bu çözüm sayesinde örneğin plaka…
 • Metal sektöründe metal plakalar KG olarak takip edilir. Fakat envanterimizde kaç adet plaka olduğu da takip…
 • Esnek birim çarpanı: Stok 5 Boyut modülünün istenirse 1 boyutu istenirse 5 boyutu da aynı anda…
 • En, Boy, Yükseklik, Adet takibi: Stok kartında 5 Boyut Formül girişi ile işlemlerde stok…

Sdy – Stok 5 Boyut

5 Boyutlu Stok Takibi: Özellikle metal sektörüne hitap eden bu çözüm sayesinde örneğin plaka takibi rahatlıkla yapılabilir. Metal sektörü dışında cam sektörü, toptan et sektörü gibi farklı sektörlere de bu modül ile çözümler sunulabilmektedir.

Metal sektöründe metal plakalar KG olarak takip edilir. Fakat envanterimizde kaç adet plaka olduğu da takip edilmek istenebilir. Et sektöründe bu model örneğin kuzu karkas için geçerlidir. KG olarak takip edilir fakat depoda kaç adet karkas olduğu da raporlanabilmelidir.

Esnek birim çarpanı: Stok 5 Boyut modülünün istenirse 1 boyutu istenirse 5 boyutu da aynı anda kullanılabilmektedir. Sistem parametrelerinden bu konfigüre edilebilir bir özelliktir.

En, Boy, Yükseklik, Adet takibi: Stok kartında 5 Boyut Formül girişi ile işlemlerde stok miktarının otomatik hesaplanması sağlanabilir. Örneğin, cam sektöründe alınan siparişlerin boyutuna göre m2 olarak takip edilen camın m2 sinin hesaplanması yapılabilir. Eni 100 cm, boyu 220 cm olan 4 mm Çift Cam’dan 10 adet sipariş alındığında hem bu boyutların takip edilmesi hem de miktarın bu girilen boyutlar kullanılarak 22 m2 olarak hesaplanması bu modül sayesinde mümkündür.

Stok Listesinde hem 450 KG Plaka hem de 8 Adet Plaka hesaplaması yapılabilir.

Stok 5 Boyut Takibi Nasıl Yapılır?

Rapor Formül Desteği: Hem fatura çıktılarında hem malzeme ekstrelerinde bu değerler raporsal formüller kullanılarak farklı değerlerin hesaplanmasında kullanılabilir.

Özel Alan 5 Boyut Kullanımı

Talep Yönetimi

 • Depo Talep Yönetimi: Depo, şube, şantiye gibi işletme birimlerinizden gelen malzeme ve hizmet…
 • Onay Mekanizması: Personeliniz tarafından depo bazında yapılan malzeme talepleri sadece yetkili…
 • Teklif ve Sipariş Entegrasyonu: Onaylanan talepler alınan tekliflere veya verilen…

Sdy – Talep Yönetimi

Depo Talep Yönetimi: Depo, şube, şantiye gibi işletme birimlerinizden gelen malzeme ve hizmet taleplerinizi Talep Yönetimi modülü üzerinden takip edebilirsiniz.

Onay Mekanizması: Personeliniz tarafından depo bazında yapılan malzeme talepleri sadece yetkili personel tarafından onaydan geçirildikten sonra diğer işlemlere aktarılabilir. Onay personeli 20 Paket talep edilmiş bir malzemenin sadece 15 Paketine onay verebilir. Talep listesi üzerinden onay bekleyen talepler kolaylıkla listelenebilir.

Teklif ve Sipariş Entegrasyonu: Onaylanan talepler alınan tekliflere veya verilen siparişlere aktarılabilir, talep listesi üzerinden taleplerin teklif ve sipariş durumları takip edilebilirsiniz.

Talep Fişleri Nasıl Oluşturulur?

Talep Yönetimi

Teklif Yönetimi

 • Hızlı ve Detaylı Yönetim: Malzeme ve Hizmet Alımı veya Satımı için verdiğiniz ve aldığınız…
 • Alınan Teklif Karşılaştırmalı Analiz: Satın alma operasyonu için satın alma biriminize gelen teklifleri…
 • Gelişmiş Teklif Tasarımı: Gelişmiş rapor tasarım altyapısı sayesinde tekliflerinizi görseller, ön sayfa ve ek sayfalar…
 • Teklif Onay Yetkilendirmesi ile tekliflerinizi onay mekanizmasına sokabilir yetkili personelleriniz tarafından onaylanabilmesini…

Sdy – Teklif Yönetimi

Hızlı ve Detaylı Yönetim: Malzeme ve Hizmet Alımı veya Satımı için verdiğiniz ve aldığınız teklifleri hızlı bir şekilde DİA üzerinden hazırlayabilir ve detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz.

Alınan Teklif Karşılaştırmalı Analiz: Satın alma operasyonu için satın alma biriminize gelen teklifleri Genel Analiz ekranı üzerinden gruplarına göre karşılaştırabilir ve hızlı bir şekilde karar mekanizmanızda kullanabilirsiniz.

Gelişmiş Teklif Tasarımı: Gelişmiş rapor tasarım altyapısı sayesinde tekliflerinizi görseller, ön sayfa ve ek sayfalar ekleyerek zenginleştirebilir, PDF olarak kaydedebilir, direkt e-posta gönderimi sağlayabilirsiniz.

Teklif Onay Yetkilendirmesi ile tekliflerinizi onay mekanizmasına sokabilir yetkili personelleriniz tarafından onaylanabilmesini ve akabinde siparişlere aktarılabilmesine olanak sağlayabilirsiniz.

Sipariş ve Talep Entegrasyonu: Onaylanan tekliflerinizi tek tuşla satış siparişlerine dönüştürebilir tam entegrasyon sağlasınız. Hangi tekliflerin onaylanıp hangilerinin siparişlerinin hazırlandığını takip edebilirsiniz.

Depo taleplerinin direkt alınan tekliflere aktarılmasını sağlayabilir, talepler ile tekliflerin entegrasyonunu sağlayabilirsiniz.

Teklif Fişi Nasıl Oluşturulur?

Teklif Karşılaştırma
Teklif Liste Analizi

Sipariş Yönetimi

 • Gelişmiş Sipariş Yönetimi: Hem müşterilerinizden aldığınız hem de tedarikçilerinize verdiğiniz siparişleri takip edebilir…
 • Rezervasyon: Sipariş aldığınız bir malzemenin satılmasını engellemek için rezerve olarak işaretleyebilirsiniz…
 • Kısmi Sevk: Aldığınız veya verdiğiniz siparişlerin kısmi sevkiyat takiplerini yapabilir, hangi deponuzda hangi…
 • Ön Ödeme Desteği: Sipariş esnasında Ön Ödeme takibi ile tahsilat işlemlerinin siparişe istinaden oluşturulması….

Sdy – Sipariş Yönetimi

Gelişmiş Sipariş Yönetimi: Hem müşterilerinizden aldığınız hem de tedarikçilerinize verdiğiniz siparişleri takip edebilir, yetkili personelinizin onayı sonrası sevk edilmelerini sağlayabilirsiniz.

Rezervasyon: Sipariş aldığınız bir malzemenin satılmasını engellemek için rezerve olarak işaretleyebilirsiniz. Rezerve edilen siparişler malzemelerin fiili miktarına etki etmezken gerçek miktarını değiştirerek satılmasını engellemektedir.

Kısmi Sevk: Aldığınız veya verdiğiniz siparişlerin kısmi sevkiyat takiplerini yapabilir, hangi deponuzda hangi siparişe istinaden ne kadar daha malzeme geleceğini veya hangi deponuzdan ne kadar daha sevk yapılması gerektiğini listeleyebilirsiniz.

Ön Ödeme Desteği: Sipariş esnasında Ön Ödeme takibi ile tahsilat işlemlerinin siparişe istinaden oluşturulması yönetebilirsiniz.

Sipariş Nasıl Oluşturulur?
Satış Geçmişine Göre Sipariş Tahmini Nasıl Yapılır?
Kısmi ve Parçalı Sevkiyat Nasıl Yönetilir?

Sipariş Listesi
Sipariş Fişi Rezervasyon Onayı
Sipariş Kısmi Sevk Kontrolü
Ön Ödemeli Sipariş Kullanımı

Sipariş Tahminleme

 • Satışa Göre Sipariş Hazırlama: DİA Kurumsal Yönetim Sistemi Satışa Göre Sipariş Tahminleme modülü sayesinde belirli…
 • Çoklu Şube Desteği: Mağaza-Şube satış kanallarına sahip olan işletmeler şubelerinde geçmiş 1 ay içinde…
 • Tahmini Miktar Hesaplama: Şube veya Firma bazında tanımlanan malzeme azami miktarları da dikkate alınarak şubeler için verilecek siparişlerin gerekenden fazla hesaplanmasının önüne…

Sdy – Sipariş Tahminleme

Satışa Göre Sipariş Hazırlama: DİA Kurumsal Yönetim Sistemi Satışa Göre Sipariş Tahminleme modülü sayesinde belirli bir tarih aralığında yaptığınız satışlara göre önümüzdeki bir aylık süreç için satış miktarının hesaplanması ve depo miktarlarıyla karşılaştırılarak ne kadarlık sipariş verilmesi gerektiği hesaplatılabilir.

Çoklu Şube Desteği: Mağaza-Şube satış kanallarına sahip olan işletmeler şubelerinde geçmiş 1 ay içinde yapılan satışlara göre önümüzdeki 1 ay için ne kadarlık satış yapılabileceğini hesaplayarak şube bazında miktar hesaplanmasını, şube depolarındaki miktarları da dikkate alarak tedarikçilere verilmesi gereken sipariş miktarlarını otomatik olarak hesaplar. İsterseniz merkezinize, isterseniz şubenize otomatik olarak sipariş oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.

Tahmini Miktar Hesaplama: Şube veya Firma bazında tanımlanan malzeme azami miktarları da dikkate alınarak şubeler için verilecek siparişlerin gerekenden fazla hesaplanmasının önüne geçilecektir.

Satış Geçmişine Göre Sipariş Tahmini Nasıl Yapılır?

Sipariş Tahminleme ve Oluşturma

Barkod-Etiket

 • Malzeme Barkod Basımı: Stok kartlarına tanımı yapılan EAN-8, EAN-13 veya Code 128 gibi barkod basımı…
 • Cari Hesap Adres Etiket Basımı: Cari Hesap adreslerinin etiketler üzerine basılabilmesi…
 • Barkod Yazıcı ve A4 Laser Tasarım Desteği: Barkod yazıcılar ve A4 Etiketler için hızlı ve kolay…
 • Hızlı Barkod Seçimi: İsterseniz malzemeleri stok listesi üzerinden, isterseniz belirli bir fatura içindeki tüm malzemelerin…
 • Varyant ve Seri Desteği: Varyantlı ve serili takip edilen malzemelerin varyant detayları…

Sdy – Barkod/Etiket

Malzeme Barkod Basımı: Stok kartlarına tanımı yapılan EAN-8, EAN-13 veya Code 128 gibi barkod basımı yapılabilir.

Cari Hesap Adres Etiket Basımı: Cari Hesap adreslerinin etiketler üzerine basılabilmesi yapılabilir.

Barkod Yazıcı ve A4 Laser Tasarım Desteği: Barkod yazıcılar ve A4 Etiketler için hızlı ve kolay tasarım yapılabilen özel tasarım ekranı bulunmaktadır.

Hızlı Barkod Seçimi: İsterseniz malzemeleri stok listesi üzerinden, isterseniz belirli bir fatura içindeki tüm malzemelerin, isterseniz üretimizni yaptığınız malzemelerin kolayca fişler üzerinden miktarları ile seçimini sağlayabilir barkod basım işlemini saniyeler içinde sonlandırabilirsiniz.

Varyant ve Seri Desteği: Varyantlı ve serili takip edilen malzemelerin varyant detayları ve varyant barkodları veya seri numaraları ile basımı rahatlıkla aynı ekran üzerinden sağlanabilir.

Etiket Barkod Tasarımlarımı Nasıl Yapılır? Nasıl Etiket Basılır?
Stok Kartlarına Barkod Nasıl Tanımlanır?
Varyantlı Etiket Barkod Basımı Nasıl Yapılır?

Malzeme Etiket Barkod Basım Ekranı
Etiket Barkod Boyutlandırma
Barkod Türleri ve Tasarım Alanları
Barkod Kullanımı

Kare Barkod

 • DataMatrix Barkod Desteği: Kare Barkod Tanımı ile malzemelerin kare barkodlar okutularak takip edilebilmesini…
 • Karekod Tanımı: Kare barkod içeriğinde hem malzemenin barkodu hem de seri numarası okunabilir ve 2 ayrı okutma…
 • Kare Barkod Çıktısı: Tüm raporlarda sadece stok kartının barkodu değil herhangi bir veri alanı DataMatrix formatında…

Sdy – Kare Barkod

DataMatrix Barkod Desteği: Kare Barkod Tanımı ile malzemelerin kare barkodlar okutularak takip edilebilmesini sağlayabilirsiniz. Kare barkodlar içinde yer alan veri alanları farklılık gösterebileceği için öncelikle kare barkod tanımı yapılır ve bu tanımlar stok kartları ile eşleştirerek hangi malzema barkodunun hangi kare barkod içeriği ile eşleşeceği belirlenir.

Karekod Tanımı: Kare barkod içeriğinde hem malzemenin barkodu hem de seri numarası okunabilir ve 2 ayrı okutma işlemine gerek kalmadan tek barkod okuması ile hem malzeme hem de seri numarası okutulmuş olur. Personelinize hız ve verimlilik katar.

Kare Barkod Çıktısı: Tüm raporlarda sadece stok kartının barkodu değil herhangi bir veri alanı DataMatrix formatında çıktı olarak basılabilir.

Kare Barkod Nasıl Tanımlanır?

Kare Barkod Şablon Tanım Ekranı
Datamatrix Basım Örneği

Telekom Yönetimi

 • Telekom sektöründe bulunan telefon ve hat satan firmaların faaliyetlerini daha hızlı ve kolay takip etmeleri için…
 • Temlik Takibi: Avea, Vodafone ve Turkcell tarafından düzenlenen kampanyalar üzerinden taahhütlü olarak…
 • Toplu Seri Seçimi: Toplu olarak sıralı seri satışı yapan bu tarz işletmeler (örneğin bir anda 1 paket hat …
 • Toplu Seri Güncelleme: Seri Numarası üzerinden takip ettikleri cep telefonu hattı bilgilerini seri kartı…

Sdy – Telekom

Telekom sektöründe bulunan telefon ve hat satan firmaların faaliyetlerini daha hızlı ve kolay takip etmeleri için geliştirilen bir modüldür.

Temlik Takibi: Avea, Vodafone ve Turkcell tarafından düzenlenen kampanyalar üzerinden taahhütlü olarak yapılan cihaz satışları (Temlikli Cihaz Satışları) bu modül üzerinden takip edilebilir. Temlik Sözleşmeleri seri kartları ile eşleştirilir ve yapılan satışlarda temlik sözleşme eşlemeleri yapılır. Bu sayede hangi cihazın hangi taahüde istinaden yapıldığı, tedarikçiden (Avea, Vodafone, Turkcell) bu satışa istinaden bir cihaz veya tahsilat yapılıp yapılmadığı ile ilgili takip yapılabilir.

Toplu Seri Seçimi: Toplu olarak sıralı seri satışı yapan bu tarz işletmeler (örneğin bir anda 1 paket hat satışı yapılabilir) seri ile takip ettikleri ve paketli olan hat veya kontörlerin her birini teker teker okutmak yerine paket üzerinde yer alan başlangıç seri numarasını ve paket içerik adedini girerek 25, 100 veya 1000 adet serinin aynı anda seçilmesini sağlayabilirler. Mal Alım işlemlerinde de toplu seri üretim yöntemi ile binlerce seri numarasının otomatik olarak üretilmesini sağlayabilirler.

Toplu Seri Güncelleme: Seri Numarası üzerinden takip ettikleri cep telefonu hattı bilgilerini seri kartı üzerinden hızlı bir şekilde barkod okuyucu kullanarak güncelleyebilmek için Hızlı Seri Güncelleme ekranı bulunmaktadır. Bu ekran yardımı ile hattın barkodunu okuttuktan sonra ilgili alanlara Hattı Satın Alan kişinin bilgileri, hatta tanımlanan paket bilgisi gibi veriler seri kartı üzerinden hızlıca güncellenebilir.

Serili Ürünlerin Depolar Arası Transferi Nasıl Yapılır?
Kutulu Sim Kartlarının Elterminalinde Satışı Nasıl Yapılır?
Temlikli Satış Sözleşmesi Takibi Nasıl Yapılır?
Serili Ürünlerin Hızlı Fatura Girişi Nasıl Yapılır?
Tedarikçi Sanal Pos Takibi Nasıl Yapılır?

Temlik Sözleşmesi Listesi
Temlikli Cihaz Seri Tanımlama

BİLGİ BANKASI DOKÜMANLARI:
Alt Bayi Takibi
Sanal Kontör Takibi
Temlikli Satış Takibi

Banka Çek-Senet

 • Banka Hesap Yönetimi: Banka ve Banka Hesap Tanımları yapılarak…
 • Banka POS Hesap Takibi: POS Hesapları için Kredi Kartı Slip Listeleri…
 • Hızlı Çek-Senet Takibi: Müşteri Çek ve Seneleri ile firmamıza ait çek ve senetler…
 • Çek-Senet Yaşlandırma: Nakit Akış Raporlarında çek vadelerine göre…
 • Müşteri ve Firma Çek Takibi: Banka ve Cari entegrasyonu sayesinde çeklerini…
 • Portföy, Ciro, Tahsil, Teminat, İade ve Karşılıksız: Portföydeki çekler için işlemler…
 • Takvim Entegrasyonu: Çek Vadelerinin takibi amaçlı çekler ve senetler…

FY – Banka Çek-Senet

Banka Hesap Yönetimi: Banka ve Banka Hesap Tanımları yapılarak şube banka hesapları tanımlanabilir.

Banka POS Hesap Takibi: POS Hesapları için Kredi Kartı Slip Listesi üzerinden satışların ve banka komisyonlarının detaylı takip edilebilmesi sağlanabilir. Banka Komisyon Giderleri ayrı hizmet kartları ile eşleştirilebilir ve gider raporlarında detaylı olarak raporlanabilir.

Hızlı Çek-Senet Takibi: Müşteri Çek ve Seneleri ile firmamıza ait çek ve senetler tek bir liste üzerinden çok basit bir arayüz ile takip edilebilir ve bordro işlemleri ile durumları değiştirilebilir. Bir kaç seçim ile onlarca çekinizi Tahsil Edildi olarak işaretleyebilir veya Ciro Edildi durumuna getirebilirsiniz.

Çek-Senet Yaşlandırma: Nakit Akış Raporlarında çek vadelerine göre hesaplamalar yapılır.

Müşteri ve Firma Çek Takibi: Banka ve Cari entegrasyonu sayesinde çek-senet hareketleri otomatik olarak banka fişlerine ve cari hesap fişlerine etki eder, ekstra bir işlem yapmadan entegrasyon otomatik gerçekleşir.

Portföy, Ciro, Tahsil, Teminat, İade ve Karşılıksız: Portföydeki çekler, Cirolu çekler, Tahsil ve Teminat durumundaki çekler, çeklerin hangi bankada veya hangi caride olduğunu da listeleyecek şekilde basit filtrelemeler ile Çek-Senet Listesi üzerinden raporlanabilir.

Takvim Entegrasyonu: Çek Vadelerinin takibi amaçlı çekler ve senetler Takvim Entegrasyonu ile istenilen kullanıcıların ajandalarında takip edilebilir.

Banka Kredi Takibi: Bankadan alınan Krediler kullanıcılar tarafından içeri işlendiğinde, şimdiki ve/veya sonraki dönemde de kredi taksitlerini takibini gerçekleştirebilir.

Banka Kartları ve Hesaplarını Nasıl Tanımlanır?
Banka Fişleri Nasıl Sisteme Girilir?
Banka Kur Farkı Fişi Nasıl İşlenir?
Banka Kredisi Nasıl Oluşturulur?
Banka Kredileri Nasıl Takip Edilir?
Çek-Senet İşlemleri Nasıl Yapılır?
Çek-Senet için Ödeme Planı Nasıl Tanımlanır?

Banka Hesapları Takibi
Banka Pos İşlemleri Listesi
Çek Senet Listesi
Örnek Çek-Senet Yaşlandırma Raporu

Kampanya

 • Satış Kampanyaları Takibi: Satış fiyatlarınızı carilere, cari grup…
 • Alım Anlaşmalarının Takibi: Tedarikçileriniz ile yaptığınız mal alımlarında…
 • Cari, Cari Grup, Stok, Stok Marka Bazında Kampanya
 • Şubeye, Ödeme Planına, Tarihe, Saat Aralığına Göre Geçerlilik
 • İndirim ve Bindirim Seçenekleri: Kampanyalarda satış fiyatından %10…
 • Alım Anlaşmaları Otomatik Fiyat Fark İşlemleri: Örneğin, Ocak ayı içinde…
 • Kampanya Barkod Basımı: Kampanya yaptığınız malzemeler için kampanya…

FY – Kampanya

Satış Kampanyaları Takibi: Satış fiyatlarınızı carilere, cari gruplara, stok kartlarına, markalara, stok gruplarına göre belirleyebilirsiniz. İsterseniz bu kampanyaların sadece belirli bir ödeme planı için ve sadece belirli bir şubede ve tarih-sat aralığında geçerli olmasını sağlayabilirsiniz.

Alım Anlaşmalarının Takibi: Tedarikçileriniz ile yaptığınız mal alım anlaşmalarını da kampanya takibi üzerinden yapabilirsiniz. Burada yaptığınız tanımlara göre Mal Alım Faturası girişi esnasında malzeme anlaşma fiyatları otomatik olarak gelecek ve muhasebe elemanının kontrol etmesini sağlayabileceksiniz.

Cari, Cari Grup, Stok, Stok Marka Bazında Kampanya

Şubeye, Ödeme Planına, Tarihe, Saat Aralığına Göre Geçerlilik

İndirim ve Bindirim Seçenekleri: Kampanyalarda satış fiyatından %10 indirim tanımlayabildiğiniz gibi ek 4 adet daha indirim tanımlayabilirsiniz. İsterseniz indirim yerine %10 fiyatın arttırılmasını da sağlayabilirsiniz.

Alım Anlaşmaları Otomatik Fiyat Fark İşlemleri: Örneğin, Ocak ayı için A malzemesini X tedarikçisinden 100 TL + KDV fiyattan almak üzere anlaştınız. Fakat, X tedarikçisi hatalı faturalar ise firmanıza A malzemesini 120 TL + KDV fiyattan faturalandırdı. Muhasebeniz bu mal alım faturasını sisteme işlerken hemen bunun farkına varabilir. Fakat yine de işleyebilir ve toplu olarak ay sonunda anlaşmaya istinaden oluşan tüm fiyat farkını tek tuşla hesaplanmasını sağlayabilir. Ocak ayı boyunca X tedarikçisinden aldığınız tüm A malzemelerinin fiyatları anlaşma fiyatı ile karşılaştırılacak ve yüksek gelen malzemeler için Verilen Fiyat Farkı faturası otomatik olarak oluşturulacaktır.

Kampanya Barkod Basımı: Kampanya yaptığınız malzemeler için kampanya fiyatları basılacak şekilde barkod-etiket basımı tek tuş ile sağlanabilmektedir.

Kampanya Nasıl Oluşturulur?
Satış Kampanya Tanımlama
Alım Anlaşması Kontrolü

Ödeme Planı

 • Kredi Kartı: Müşterilerinize kredi kartları üzerinden sunduğunuz farkları…
 • Taksit: Taksitli satış yapan işletmeler için taksitli satışları ve takibi…
 • Nakit Kredi Kartı: Slip Fiş Listesi üzerinden yaptığınız tüm POS işlemleri…
 • Çek-Senet
 • Yemek Çeki: Restoran modülü entegrasyonu ile Yemek Çekleri (Multinet, Sodexo…

FY – Ödeme Planı

Kredi Kartı: Müşterilerinize kredi kartları üzerinden sunduğunuz farklı ödeme alternatiflerini Ödeme Planı modülü ile tanımlayabilirsiniz. Bu alternatifler için bankanız ile olan anlaşmalarınızı da (komisyon bilgileri, vade günü ile birlikte) Banka Ödeme Planları ile tanımlar, satış sonrası banka işlemlerinin otomatik olarak oluşmasını rahatlıkla yönetirsiniz.

Taksit: Taksitli satış yapan işletmeler için taksitli satışları ve taksit tahsilatlarını hızlı yapabilmeleri için Cari Takip ekranı geliştirilmiştir.

Nakit Kredi Kartı: Slip Fiş Listesi üzerinden yaptığınız tüm POS işlemlerini listeler, bankaya, ödeme planına, tarihe, komisyon durumuna göre filtreleyebilirsiniz. Bu işlemler Nakit Akış Raporlarında da kullanılarak yoğun pos kullanan işletmelerin finanslarını düzenli kontrol edebilmelerini sağlar.

Çek-Senet

Yemek Çeki: Restoran modülü entegrasyonu ile Yemek Çekleri (Multinet, Sodexho gibi) ile yapılan ödemeler de takip edilebilir.

Açık Hesap Ödeme Planı Nasıl Tanımlanır?
Nakit Ödeme Planı Nasıl Oluşturulur?
Taksitli Ödeme Planı Nasıl Tanımlanır ve Taksitler Nasıl Takip Edilir?
Banka Ödeme Planı Nasıl Oluşturulur?
Kredi Kartı Ödeme Planı Nasıl Tanımlanır?
Çek-Senet için Ödeme Planı Nasıl Tanımlanır?
Virman Ödeme Planı Nasıl Tanımlanır?
Yemek Çeki Ödeme Planı Nasıl Tanımlanır?

Ödeme Planı Tanım Kartı

Satış Elemanı

 • Satış Elemanı, Plasiyer Takibi: Satış Elemanlarınızı, Plasiyerlerini…
 • Basit Prim Yönetimi: Elemanlarınızın hak ettiği primleri bir listede görebileceğiniz…
 • Fatura Detaylı Prim Uygulama: Belirli bir satış faturası üzerinden baskı…
 • Performans ve Faaliyet Raporları: Satış Elemanı Performans Raporu ile…

FY – Satış Elemanı

Satış Elemanı, Plasiyer Takibi: Satış Elemanlarınızı, Plasiyerlerinizi tanımlayabilir, prim oranlarını belirterek yaptıkları satışlar üzerinden prim almalarını sağlayabilirsiniz.

Basit Prim Yönetimi: Elemanlarınızın hak ettiği primleri bir listeden takip edebilir, isterseniz bu primi eleman hesabına işleyebilir, isterseniz iptal edebilirsiniz. Tahsilatı ileri vadeli olan satışların primlerini de isterseniz vadesi geldiğinde yapabilirsiniz. Çek ile yapılan bir tahsilat, vadesi geldiğinde karşılıksız çıkarsa satış elemanı primini de ödemeyebilirsiniz.

Fatura Detaylı Prim Uygulama: Belirli bir satış faturası üzerinden bu satışa istinaden dağıtılan prim ve komisyonları listeleyebilir, standart bir formül üzerinden farklı personellere tek işlem ile prim işlemi yapabilirsiniz.

Performans ve Faaliyet Raporları: Satış Elemanı Performans Raporu ile personelin yaptığı satışların maliyet fiyatları üzerinden kar-zarar analizlerini yapar, malzeme ayrıntılıları ile beraber görebilirsiniz. Satış Elemanı Faaliyet Raporu ile belirli bir dönem aralığında personellerinizin karşılaştırmalı olarak Satışlar, Satış İade, Banka Tahsilatları, Kasa Tahsilatları, Çek Tahsilatları, Banka Harcamaları, Kasa Harcamaları, Hizmet Masrafları detayında raporlayabilirsiniz.

Satış Elemanlarının Performans, Prim ve Komisyon Takibi Nasıl Yapılır?

Satış Elemanı Cari Kart Dağılımı
Satış Elemanı Parametrik Ayarlar
Satış Elemanı Prim Formul Tanımlama
Satış Fişi Bazlı Prim Dağıtım Ekranı
Satış Elemanı Faaliyet Raporu

Risk Takibi

 • Cari Hesap Risk Yönetimi: Cari Hesaba istediğiniz döviz türünde risk limiti belirleyebilirsiniz…
 • Dövizli Risk Takibi
 • Teslim Edilmemiş Sipariş Riski
 • Faturalanmamış İrsaliye Riski
 • Risk Kontrolünün Bakiye, Bakiye + İrsaliye, Bakiye + İrsaliye + Sipariş, Bakiye + Teslim Edilmemiş Çek, Bakiye + İrsaliye + Teslim Edilmemiş Çek şeklinde yapılabilmesini sağlayabilir…

FY – Risk Takibi

Cari Hesap Risk Yönetimi: Cari Hesaba istediğiniz döviz türünde risk limiti belirleyebilirsiniz. Örneğin, 10.000 USD.

Dövizli Risk Takibi

Teslim Edilmemiş Sipariş Riski

Faturalanmamış İrsaliye Riski

Risk Kontrolünün Bakiye, Bakiye + İrsaliye, Bakiye + İrsaliye + Sipariş, Bakiye + Teslim Edilmemiş Çek, Bakiye + İrsaliye + Teslim Edilmemiş Çek şeklinde yapılabilmesini sağlayabilir; risk aşım durumunda kasa işlemlerinde, sipariş ve irsaliye aşamasında ne yapılması gerektiğini belirleyebilirsiniz. İster sadece uyarı verilmesini sağlar isterseniz işlemin gerçekleşmesini engelleyebilirsiniz.

Cari Risk Limiti Nasıl Tanımlanır ve Kullanılır?
Carilerde Diğer Riskleri Nasıl Tanımlanır ve Kullanılır?

Cari Bazlı Risk İşlem Kontrolü

Promosyon Sistemi

 • Perakende Promosyon Yönetimi
 • 1 alana 1 bedava: Özellikle market ve tekstil sektörlerinde çok kullanılan “1 alana 1 bedava”,
 • “Elma alana Armut %50 indirimli” tarzı kampanyalar DİA Promosyon Modülü ile çözümlenmektedir.
 • A alana B %50 indirimli
 • Desteklenen Promosyon Çözümleri:
 • 1 A ürünü alana 1 A ürünü bedava
 • A veya B ürünü alana C ürünü %50 indirimli
 • A ve B ürününü birlikte alana bu ürünlerden %10 indirim

FY – Promosyon Sistemi

Perakende Promosyon Yönetimi

1 alana 1 bedava: Özellikle market ve tekstil sektörlerinde çok kullanılan “1 alana 1 bedava”, “Elma alana Armut %50 indirimli” tarzı kampanyalar DİA Promosyon Modülü ile çözümlenmektedir.

A alana B %50 indirimli

Desteklenen Promosyon Çözümleri:

 • 1 A ürünü alana 1 A ürünü bedava
 • A veya B ürünü alana C ürünü %50 indirimli
 • A ve B ürününü birlikte alana bu ürünlerden %10 indirim
 • Temizlik Ürünlerinden 50 TL alışverişlerde %15 indirim
 • Temizlik ürünlerinden her 50 tl alışverişe A ürünü 5 TL
 • Temizlik ürünlerinden her 50 TL alışverişe bir kereye mahsus A ürünü 5 TL
 • A, B, C ürünü birlikte 50 TL alışverişe 10 TL fatura bedelinden indirim
 • A, B, C ürünlerinden herhangi birinden 3 tane alana D ürünü %25 indirimli
 • Her 100 TL’lik alışverişe A ürünü Bedava (max 3)

Promosyon Nasıl Tanımlanır?

Promosyon Kullanımı
Promosyon Tanımlama

E-Mutabakat

Kullanıcı dostu arayüzü ve kolay yönetilebilir ekran özelliği ile, cevaplanan, bekleyen, reddedilen mutabakat süreçlerinin hızlı ve sorunsuz olarak yapılması mümkündür.

Kontör sistemine bağlı olarak kullanılabilen DİA E-Mutabakat uygulaması ile Cari Modülü ile tam entegre şekilde çalışmaktadır.

DİA E-Mutabakat içerisinde;

 • Cari Bakiye
 • Cari Bakiye Dövizli
 • Cari Vade Bakiye
 • Form BA
 • Form BS
 • Forum BA (Muhasebe)
 • Forum BS (Muhasebe)  mutabakat türleri bulunmaktadır.

FY – E-Mutabakat

Kullanıcı dostu arayüzü ve kolay yönetilebilir ekran özelliği ile, cevaplanan, bekleyen, reddedilen mutabakat süreçlerinin hızlı ve sorunsuz olarak yapılması mümkündür.

Kontör sistemine bağlı olarak kullanılabilen DİA E-Mutabakat uygulaması ile Cari Modülü ile tam entegre şekilde çalışmaktadır.

DİA E-Mutabakat içerisinde;

 • Cari Bakiye
 • Cari Bakiye Dövizli
 • Cari Vade Bakiye
 • Form BA
 • Form BS
 • Forum BA (Muhasebe)
 • Forum BS (Muhasebe)  mutabakat türleri bulunmaktadır.

DİA E-Mutabakat İçeriği

DİA E- Mutabakat Özellikleri ve Uygulama

Cari Bakiye, Cari Bakiye Dövizli, Cari Vade Bakiye, Form BA, Form BS  tiplerinde kurallar oluşturularak, gönderilecek E-Mutabakat formları planlanabilir.

DİA E-Mutabakat ile Yapabileceklerinizden Bazıları;

 • Cari kart içerisinden form gönderim yetkilerinin belirlenebilmesi
 • Mail ve form tasarımları ile zengin içerik sunabilme
 • Ek Dosya kullanımı ile karşı firmadan, ekstre dosyasını online alabilme
 • Faturalanmamış irsaliye dahil bakiyeler ile  E-Mutabakat formu planlama
 • Belirli gruptaki veya belirli aralıktaki  cariler için E-Mutabakat formu planlama
 • Bakiyesi olmayan carileri liste dışı bırakarak E-Mutabakat formu planlama
 • Serbest seçim ile özel seçilen carilere E-Mutabakat formu planlama
 • Belirtilmiş bakiye aralığındaki firmalara E-Mutabakat formu planlama
 • Cevaplanmamış mutabakat formalarını hızlıca tekrar gönderme
 • Cevap, onay, reddedilmiş form sayılarını takip edebilme
 • Raporlama
 1. Cari Kart İçerisinde Yetkilendirme Sağlanması: Cari kart listesi içerisinde “Yetkililer” sekmesi kullanılarak, hangi türde mutabakatın, firmanın hangi departmanında ki, hangi maile gitmesi isteniyor ise tanımlamalar sağlanabilir.
  DİA Cari Kart İçerisinde Yetkilendirme Sağlanması
 2. Mail Şablonu Kullanımı: “DİA Mail Şablonları” tanım ekranı ile firmalar kendilerine özel olarak, yollanacak mutabakat mailleri için şablon oluşturulabilir.
  DİA E-Mutabakat Mail Şablonu Kullanımı
 3. Ekstre Tasarım Seçimleri: Bakiye Mutabakatları için kullanılacak, Cari Hesap Ekstresi, Form BA veya BS … tasarımları istenildiği gibi hazırlanarak kullanılabilir.
  DİA Ekstre Tasarım Seçimleri
 4. E- Mutabakat Şablon Tanımlama: Yollanacak mutabakat formları için, “E- Mutabakat Paketi” ekranı üzerinden planlamalar yapılabilir. Bu planlama sırasında, ekran içerisinde yer alan çeşitli işlevler ile gönderimler sağlanır. İlk aşamada “Paketler> Taslaklar ” içerisinde yer alacak planlamalar, aynı ekrandan “[F9] Mutabakat Gönder” ile iletilmektedir.
  Ekran içerisinde “Durum” alanında, maillerin iletilme ilerlemesi ve mail adreslerine iletilip iletilmediği anlık olarak izlenebilecektir.

  DİA E-Mutabakat Şablon Tanımlama
 5. Gönderilen Mutabakatların Takip Edilmesi: Paketler>Taslaklar” sekmesinden gönderilen, planlanmış mutabakatlar, “Paketler>Gönderilenler”sekmesinde ayrıca izlenebilmektedir.
  Bu ekran üzerinden, mutabakat planı içerisinde yer alan ve mutabakatın ulaşmadığı veya cevaplanmadığı firmalara tekrar iletilmesi üzere “[F9] Gönderilmeyenleri Gönder” ve “[F10] Cevaplanmayanları Gönder”işlevleri ile tekrar işlem yapılabilmektedir.

  DİA’da Gönderilen Mutabakatların Takip Edilmesi
 6. Gönderilen Mutabakatların Takip Edilmesi: Paketler>Taslaklar” sekmesinden gönderilen, planlanmış mutabakatlar, “Paketler>Gönderilenler”sekmesinde ayrıca izlenebilmektedir.
  Bu ekran üzerinden, mutabakat planı içerisinde yer alan ve mutabakatın ulaşmadığı veya cevaplanmadığı firmalara tekrar iletilmesi üzere “[F9] Gönderilmeyenleri Gönder” ve “[F10] Cevaplanmayanları Gönder”işlevleri ile tekrar işlem yapılabilmektedir.

  DİA’da Gönderilen Mutabakatların Takip Edilmesi
  Giden Mail Örneği
 7. Firma Bazlı Mutabakat Yönetimi: Kalemler” sekmesi üzerinden, mutabakat planlarında birden çok firmaya tek seferle yollanılan mutabakat formları, firma firma takip edilebilmektedir. Karşı firmanın mail kutusuna iletilen mutabakat formları üzerinden geri gelen “Onay” veya “Red” cevapları online olarak alınmakta ve bu listede işlenmektedir. Liste üzerinde gelen cevaplar veya mutabakat son durumu takip edilmektedir.
  DİA’da Firma Bazlı Mutabakat Yönetimi
 8. Karşı Firmadan Gelen Mutabakat Dosyalarının Online İndirilmesi: “Gelen cevaplar haricinde, karşı firmanın ileteceği “Karşı Mutabakat Dosyaları veya Formları” sisteme, dosya ismi ile kaydedilmektedir. Liste üzerinde, karşı firmadan gelen ek dosyalar “[F12] Diğer” yardımı ile indirilerek kontrol edilebilir. Yollanılan mutabakatlara cevaben “Ek Dosya” kabul edilip/edilmeyeceğini belirmek için, “Sistem Parametreleri” üzerinden [msj.03.01] numaralı “E-Mutabakat cevabına dosya yüklensin mi?” parametresi “Evet” yapılmalıdır.
  DİA’ya Karşı Firmadan Gelen Dosyaların Online İndirilmesi
  Firmaya giden mail, cevaplanma sonrası gelen, ikinci ekran. Cevap ve ek dosya bu sayfada iken eklenir.E-Mutabakatta Cevap ve Ek Dosya Gönderimi Ekranı

  E-Mutabakat Paket Ekranı

 9. Raporlama ve Mutabakat Analizi: Yapılan mutabakatlar sonrasında, süreci destekleyen rapor sayesinde, çalışmanın cevaplanma, reddedilme ve onaylanma yüzdeleri gibi analiz sonuçları verilmektedir.
  E-Mutabakat ve Raporlama Analizi Ekranı

Mağaza Satış

Dokunmatik Tasarım: Yazarkasa veya POS sistemleri kullanmak yerine yazılım…

Barkod-Seri-Varyant Desteği: Barkod cihazınız ile yapacağınız EAN barkodunun…

Barkod okuturken başına miktarını girerek işlem yapılabilmesi sayesinde hızlı kullanım imkanı…

Bekleyen Müşteri Desteği: Satış esnasında mevcut satışı beklemeye alıp diğer bir satışı …

MGY – Mağaz Satış

 • Dokunmatik Tasarım: Yazılım üzerinden kasa satışlarını takip etmek isteyen müşteriler için geliştirilmiş ve dokunmatik ekran kullanımına göre tasarlanmış bir modüldür. Akıllı yönlendirmeleri sayesinde, Satış faturalarınızı barkod okutarak ve kısa yol tuşları ile yapabilirsiniz.
 • Barkod-Seri-Lot, Varyant, Ek Malzeme Desteği: Barkod cihazınız ile yapacağınız EAN barkodunun okunması, seri ile taklip edilen malzemeler için seri-lot numara barkodunun okunması, varyant (renk-beden gibi) takibi yapılan malzemelerin varyant barkodları okutularak da satış gerçekleştirilebilir. Barkod okuturken başına miktarını girerek işlem yapılabilmesi sayesinde hızlı kullanım imkanı bulunmaktadır. Örneğin ‘3 XXX’, 3 Adet XXX barkodlu ürünü ifade etmektedir.
 • Vitrin Özelliği: Sınırsız oluşturulacak mağaza ürün grubu sayesinde vitrinde ürünlerinizi, ürün açıklamaları ve görselleriyle görebilir. Satış işlemlerinde barkodsuz özelliği kullanarak dokunmatik ekrandan ürün seçimi yapılabilir.
 • Bekleyen Müşteri Desteği: Satış esnasında mevcut satışı beklemeye alıp diğer bir satışı gerçekleştirip sonra tekrar bu satışa kaldığınız yerden devam etme özelliği Bekleyenler menüsü üzerinden yapılabilir.
 • Satış Elemanı Atama: Satış işlemi için Satış Elemanı eşleştirmesi yapılarak satış personel performanslarının takip edilebilmesi sağlanır. Hızlı İşlemler Satış esnasında Hızlı Cari Ekleme, Hızlı Stok Ekleme gibi özellikler ile farklı ekranlara girmeden tanımlarınızı pratik ekranlar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Global Barkod Desteği: DİA sunucularında perakende market sektöründe satılan yaklaşık 80.000 ürünün tanımı barkod numarası, ürün açıklaması ve KDV değerleri detayında tanımlanmış durumdadır. Global Barkod listesi dediğimiz bu listeye Hızlı Stok Ekleme ekranı üzerinden erişilebilir. Hızlı Stok Ekleme ekranında marketlerde çok satılan bir meyve suyu, bir sigara veya bir paket çayın barkodu girilerek Enter’a basıldığı anda sistem Global Barkod Listesinde yer alan ürünlerden bu barkod numara sorgusunu gerçekleştirir ve ürünü bulduğu takdirde açıklamasını ve KDV değerlerini ekrana getirir. Sizin ürün için açıklama girmenize, KDV değerleri girmenize gerek kalmaz. Sadece ürün fiyatını girer ve isterseniz gruplamalarınızı seçebilirsiniz. Bu kadar basit.
 • Gelişmiş Ödeme Entegrasyonu: Diğer modüller ile tam entegrasyon sayesinde satışlarınız hem stok, hem cari, hem kasa modüllerinde anında etki gösterecektir. Ödeme Planı modülü entegrasyonu ile satışınızın tahsilatını Nakit, Taksit, Kredi Kartı, Virman, Yemek Çeki gibi farklı alternatif ödeme yöntemleri ile tanımlayabilirsiniz. İsterseniz belli miktarını nakit belli bir miktarını da kredi kartı ile tahsilat yapabilirsiniz.

Mağaza Satış Ekranı Nasıl Kullanılır?
Fiyat Gruplarına Göre Kampanya Nasıl Kullanılır?

 

Yazarkasa – Pos

Ingenico Entegrasyonu- IDE280 ve IWE280 ingenico cihazları ile entegrasyonu

Terazi Sipariş Entegrasyonu- Terazilere malzeme tanımları, barkod ve fiyat bilgileri

Vera Delta Yeni Nesil Yazar Kasa Entegrasyonu- Vera Delta ve Vera Delta Plus ile entegrasyonu

POS – Sharp Yazarkasa Entegrasyonu – Sharp ER-A 495T Yazar kasa entegrasyonu

POS – Hugin Yazarkasa Entegrasyonu – Hugin Alpha ER-420 TB ve ER-425 Yazar kasa entegrasyonu
IBM-Toshiba Yazarkasa POS Entegrasyonu – IBM POS Genius Entegrasyonu ile malzeme tanımları ve fiyatları

MGY – Yazarkasa – Pos

Ingenico Entegrasyonu- IDE280 ve IWE280 ingenico cihazları ile entegrasyonu

Terazi Sipariş Entegrasyonu- Terazilere malzeme tanımları, barkod ve fiyat bilgileri

Vera Delta Yeni Nesil Yazar Kasa Entegrasyonu- Vera Delta ve Vera Delta Plus ile entegrasyonu

POS – Sharp Yazarkasa Entegrasyonu – Sharp ER-A 495T Yazar kasa entegrasyonu

POS – Hugin Yazarkasa Entegrasyonu – Hugin Alpha ER-420 TB ve ER-425 Yazar kasa entegrasyonuIBM-Toshiba Yazarkasa POS Entegrasyonu – IBM POS Genius Entegrasyonu ile malzeme tanımları ve fiyatları

Yazarkasa – Pos Entegrasyonları Bilgi Bankası

 

Ödeme Planı

Kredi Kartı: Müşterilerinize kredi kartları üzerinden sunduğunuz farklı ödeme alternatifleri…

Taksit: Taksitli satış yapan işletmeler..

Nakit Kredi Kartı: Slip Fiş Listesi üzerinden yaptığınız tüm POS işlemleri

MGY – Ödeme Planı

Kredi Kartı: Müşterilerinize kredi kartları üzerinden sunduğunuz farklı ödeme alternatiflerini Ödeme Planı modülü ile tanımlayabilirsiniz. Bu alternatifler için bankanız ile olan anlaşmalarınızı da (komisyon bilgileri, vade günü ile birlikte) Banka Ödeme Planları ile tanımlar, satış sonrası banka işlemlerinin otomatik olarak oluşmasını rahatlıkla yönetirsiniz.

Taksit: Taksitli satış yapan işletmeler için taksitli satışları ve taksit tahsilatlarını hızlı yapabilmeleri için Cari Takip ekranı geliştirilmiştir.

Nakit Kredi Kartı: Slip Fiş Listesi üzerinden yaptığınız tüm POS işlemlerini listeler, bankaya, ödeme planına, tarihe, komisyon durumuna göre filtreleyebilirsiniz.

Bu işlemler Nakit Akış Raporlarında da kullanılarak yoğun pos kullanan işletmelerin finanslarını düzenli kontrol edebilmelerini sağlar.

Yemek Çeki: Restoran modülü entegrasyonu ile Yemek Çekleri (Multinet, Sodexho gibi) ile yapılan ödemeler de takip edilebilir.

 

Varyant

Renk ve Beden Takibi: Özellikle tekstil sektöründe Renk ve Beden takibi..

Asorti Desteği: Asorti tanımı ile mal alımı veya satışı..

Özel Varyant Raporları: Sipariş Karşılama, Envanter, Fatura, Sipariş gibi rapor çıktıları..

Varyant Barkod Basımı: Varyanta göre barkod ister manuel, ister renk-beden kodları kullanımı..

MGY – Varyant

Renk ve Beden Takibi: Özellikle tekstil sektöründe Renk ve Beden takibi amaçlı kullanılan modül varyant modülüdür.

Asorti Desteği: Asorti tanımı ile mal alımı veya satışı esnasında hızlı miktar girişi sağlanabilir.

Özel Varyant Raporları: Sipariş Karşılama, Envanter, Fatura, Sipariş gibi rapor çıktılarında varyantlı malzemelerin tablosal gösterimlerle daha detaylı raporlar hazırlanabilir.

Varyant Barkod Basımı: Varyanta göre barkod ister manuel, ister renk-beden kodları kullanılarak, ister EAN olarak otomatik olarak oluşturulabilir.

Malzeme özellikleri üzerinden sınırsız varyant tanımı yapılabilir.

Stok tanımı sırasında hangi varyantların bu kart için geçerli olduğu seçilebilir (hangi renk ve bedenler bulunmakta), bazı özel eşleşmeler çıkarılabilir (belirli bir renk-beden eşleşmesi bu ürün için bulunmuyor olabilir; örneğin, Pembe-XL yok gibi), tüm varyantlar için asorti çarpanları ve barkod tanımlanabilir. 

Varyantlı Satış İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Sadakat Kart (Puan)

Müşterileri sadakat kart numarası veya telefon numarası üzerinden takip edebilir.

Müşterilerin kazandıkları puanları raporlayabilirsiniz.

Alışveriş işlemleri sırasında, kalan puan bilgisini hızlıca görüntüler,

Barkod Etiket Çözümleri ile birlikte, isteyen kullanıcılar için Sadakat (Puan) Kart tasarlayabilir ve baskısını alabilirsiniz.

MGY – Sadakat Kart (Puan)

Müşterileri sadakat kart numarası veya telefon numarası üzerinden takip edebilir, puan verebilirsiniz.

Verilecek puanları, farklı koşullara göre hesaplayabilir ve kullandırmak için ayrı koşullar belirleyebilirsiniz. Örneğin; A Marka ürün alımlarında %2 puan kazanabilir veya 3. alışverişinde 5 TL puan kazabilir. Bu puanlarını dönem sonuna kadar kullanabilir şeklinde.

Müşterilerin kazandıkları puanları raporlayabilirsiniz. Harcanmış veya beklemedeki puanları ayrı ayrı görüntüleyebilirsiniz.

Alışveriş işlemleri sırasında, kalan puan bilgisini hızlıca görüntüleyerek, satışı puandan anında tahsil edebilirsiniz.

Barkod Etiket Çözümleri ile birlikte, isteyen kullanıcılar için Sadakat (Puan) Kart tasarlayabilir ve baskısını alabilirsiniz.

Müşteri Sadakat Kart Nedir? Nasıl Tanımlanılır?
Sadakat Kart Puan Uygulaması Nasıl Çalışır
Sadakat Kart Puan Kampanyası Nasıl Takip Edilir?

 

Hediye Çeki

Hediye çeklerini indirim ve tutar türünde oluşturabilir

ve özel müşterilerinize hediye çeki verebilirsiniz.

Bu çeklerin belirli bir geçerlilik tarihine göre veya belirli bir harcama tutarı üzerinde kullanılmasını planlayabilirsiniz.

MGY – Hediye Çeki

Hediye çeklerini indirim ve tutar türünde oluşturabilir ve özel müşterilerinize hediye çeki verebilirsiniz. Bu çeklerin belirli bir geçerlilik tarihine göre veya belirli bir harcama tutarı üzerinde kullanılmasını planlayabilirsiniz.

Hediye çekleri hazırlarken, her hediye çekinin benzersiz bir numara ile oluşturabilirsiniz.

Ayrıca hediye edilmesi için satışını yapabilirsiniz. Hediye Çek satışları karşılığında “Dekont” oluşturabilirsiniz. Hediye çekinin tanımlı olduğu carinin, satışlarında tahsilat yöntemi olarak kullanabilirsiniz.

Ürün iade işlemlerinde yine, hediye çeki verebilirsiniz. Tüm bu işlemlerin muhasebe takibiniz sağlayabilirsiniz.

Hediye Çeki Parametreleri Nelerdir?
Hediye Çeki Nasıl Tanımlanır?
Hediye Çeki Nasıl Kullanılır?

Hediye çeki listesi

Hediye çeki kullanımı

 

Kampanya

Satış Kampanyaları Takibi: Satış fiyatlarınızı carilere, cari gruplara, stok kartlarına, markalara, stok gruplarına göre belirleyebilirsiniz. 

Alım Anlaşmalarının Takibi: Tedarikçileriniz ile yaptığınız mal alım anlaşmaları

İndirim ve Bindirim Seçenekleri: Kampanyalarda satış fiyatından %10 indirim tanımlayabildiğiniz..

MGY – Kampanya

Satış Kampanyaları Takibi: Satış fiyatlarınızı carilere, cari gruplara, stok kartlarına, markalara, stok gruplarına göre belirleyebilirsiniz. İsterseniz bu kampanyaların sadece belirli bir ödeme planı için ve sadece belirli bir şubede ve tarih-sat aralığında geçerli olmasını sağlayabilirsiniz.

Alım Anlaşmalarının Takibi: Tedarikçileriniz ile yaptığınız mal alım anlaşmalarını da kampanya takibi üzerinden yapabilirsiniz. Burada yaptığınız tanımlara göre Mal Alım Faturası girişi esnasında malzeme anlaşma fiyatları otomatik olarak gelecek ve muhasebe elemanının kontrol etmesini sağlayabileceksiniz.

Cari, Cari Grup, Stok, Stok Marka Bazında Kampanya

Şubeye, Ödeme Planına, Tarihe, Saat Aralığına Göre Geçerlilik

İndirim ve Bindirim Seçenekleri: Kampanyalarda satış fiyatından %10 indirim tanımlayabildiğiniz gibi ek 4 adet daha indirim tanımlayabilirsiniz. İsterseniz indirim yerine %10 fiyatın arttırılmasını da sağlayabilirsiniz.

Alım Anlaşmaları Otomatik Fiyat Fark İşlemleri: Örneğin, Ocak ayı için A malzemesini X tedarikçisinden 100 TL + KDV fiyattan almak üzere anlaştınız. Fakat, X tedarikçisi hatalı faturalar ise firmanıza A malzemesini 120 TL + KDV fiyattan faturalandırdı. Muhasebeniz bu mal alım faturasını sisteme işlerken hemen bunun farkına varabilir. Fakat yine de işleyebilir ve toplu olarak ay sonunda anlaşmaya istinaden oluşan tüm fiyat farkını tek tuşla hesaplanmasını sağlayabilir. Ocak ayı boyunca X tedarikçisinden aldığınız tüm A malzemelerinin fiyatları anlaşma fiyatı ile karşılaştırılacak ve yüksek gelen malzemeler için Verilen Fiyat Farkı faturası otomatik olarak oluşturulacaktır.

Kampanya Barkod Basımı: Kampanya yaptığınız malzemeler için kampanya fiyatları basılacak şekilde barkod-etiket basımı tek tuş ile sağlanabilmektedir.

Fiyat Grupları Nasıl Oluşturulur?
Fiyat Gruplarına Göre Kampanya Nasıl Kullanılır?

 

Promosyon

1 alana 1 bedava: Özellikle market ve tekstil sektörlerinde çok kullanılan “1 alana 1 bedava”, “Elma alana Armut %50 indirimli” tarzı kampanyalar DİA Promosyon Modülü ile çözümlenmektedir.

Diğer örnekler..

MGY – Promosyon

1 alana 1 bedava: Özellikle market ve tekstil sektörlerinde çok kullanılan “1 alana 1 bedava”, “Elma alana Armut %50 indirimli” tarzı kampanyalar DİA Promosyon Modülü ile çözümlenmektedir.

A alana B %50 indirimli

Desteklenen Promosyon Çözümleri:

1 A ürünü alana 1 A ürünü bedava

A veya B ürünü alana C ürünü %50 indirimli

A ve B ürününü birlikte alana bu ürünlerden %10 indirim

Temizlik ürünlerinden 50 TL alışverişlerde %15 indirim

Temizlik ürünlerinden her 50 tl alışverişe A ürünü 5 TL

Temizlik ürünlerinden her 50 TL alışverişe bir kereye mahsus A ürünü 5 TL

A, B, C ürünü birlikte 50 TL alışverişe 10 TL fatura bedelinden indirim

A, B, C ürünlerinden herhangi birinden 3 tane alana D ürünü %25 indirimli

Her 100 TL’lik alışverişe A ürünü bedava (max 3)

Promosyon Çözümleri Bilgi Bankası

Konsinye

Konsinye işlemlerinde dilerseniz cari adına dilerseniz carinin adreslerine göre gönderimler yapabilir.

Zamanı geldiğinde konsinye olarak göndermiş olduğunuz ürünlerin faturalarını hızlıca düzenleyebilirisiniz.

MGY – Konsinye

Konsinye mal çıkışı ve mal girişi olarak irsaliyelerinizi oluşturabilirsiniz. Siparişlerin konsinye olarak gönderimini sağlayabilirsiniz. Konsinye durumundaki ürünlerin Fiili ve Gerçek stok durum takibini yapabilirsiniz. Birden fazla adrese veya şubeye konsinye gönderimi sağlayabilir, adresler bazında takibini gerçekleştirebilirsiniz. Gönderilen konsinye ürünlerin bir kısmını yada tamamı belli bir süre sonra satıldıktan sonra, ürün gönderen firmaya şubelerine göre fatura düzenleyebilirsiniz. Konsinye iade işlemleri kolayca yapabilirsiniz.

Konsinye Listesi

Satış Elemanı

Satış Elemanı, Plasiyer Takibi: Satış Elemanlarınızı, Plasiyerlerinizi tanımlayabilir,

Basit Prim Yönetimi: Elemanlarınızın hak ettiği primleri bir listeden takip edebilir, 

Fatura Detaylı Prim Uygulama: Belirli bir satış faturası üzerinden bu satışa istinaden dağıtılan prim ve komisyonları listeleyebilir,

MGY – Satış Elemanı

Satış Elemanı, Plasiyer Takibi: Satış Elemanlarınızı, Plasiyerlerinizi tanımlayabilir, prim oranlarını belirterek yaptıkları satışlar üzerinden prim almalarını sağlayabilirsiniz.

Basit Prim Yönetimi: Elemanlarınızın hak ettiği primleri bir listeden takip edebilir, isterseniz bu primi eleman hesabına işleyebilir, isterseniz iptal edebilirsiniz. Tahsilatı ileri vadeli olan satışların primlerini de isterseniz vadesi geldiğinde yapabilirsiniz. Çek ile yapılan bir tahsilat, vadesi geldiğinde karşılıksız çıkarsa satış elemanı primini de ödemeyebilirsiniz.

Fatura Detaylı Prim Uygulama: Belirli bir satış faturası üzerinden bu satışa istinaden dağıtılan prim ve komisyonları listeleyebilir, standart bir formül üzerinden farklı personellere tek işlem ile prim işlemi yapabilirsiniz.

Performans ve Faaliyet Raporları: Satış Elemanı Performans Raporu ile personelin yaptığı satışların maliyet fiyatları üzerinden kar-zarar analizlerini yapar, malzeme ayrıntılıları ile beraber görebilirsiniz. Satış Elemanı Faaliyet Raporu ile belirli bir dönem aralığında personellerinizin karşılaştırmalı olarak Satışlar, Satış İade, Banka Tahsilatları, Kasa Tahsilatları, Çek Tahsilatları, Banka Harcamaları, Kasa Harcamaları, Hizmet Masrafları detayında raporlayabilirsiniz.

 

 

Barkod – Etiket

Malzeme Barkod Basımı: Stok kartlarına tanımı yapılan EAN-8, EAN-13 veya Code 128 gibi barkod basımı yapılabilir.

Cari Hesap Adres Etiket Basımı: Cari Hesap adreslerinin etiketler üzerine basılabilmesi yapılabilir.

Barkod Yazıcı ve A4 Laser Tasarım Desteği: Barkod yazıcılar ve A4 Etiketler için hızlı ve kolay tasarım yapılabilen özel tasarım ekranı bulunmaktadır.

MGY – Barkod Etiket

Malzeme Barkod Basımı: Stok kartlarına tanımı yapılan EAN-8, EAN-13 veya Code 128 gibi barkod basımı yapılabilir.

Cari Hesap Adres Etiket Basımı: Cari Hesap adreslerinin etiketler üzerine basılabilmesi yapılabilir.

Barkod Yazıcı ve A4 Laser Tasarım Desteği: Barkod yazıcılar ve A4 Etiketler için hızlı ve kolay tasarım yapılabilen özel tasarım ekranı bulunmaktadır.

Hızlı Barkod Seçimi: İsterseniz malzemeleri stok listesi üzerinden, isterseniz belirli bir fatura içindeki tüm malzemelerin, isterseniz üretimizni yaptığınız malzemelerin kolayca fişler üzerinden miktarları ile seçimini sağlayabilir barkod basım işlemini saniyeler içinde sonlandırabilirsiniz.

Varyant ve Seri Desteği: Varyantlı ve serili takip edilen malzemelerin varyant detayları ve varyant barkodları veya seri numaraları ile basımı rahatlıkla aynı ekran üzerinden sağlanabilir.

Genel Muhasebe

 • Muhasebe Hesap Planı: Hesap Planı, Masraf Merkezlerine göre alınabilmektedir…
 • Mahsup, Tahsil, Tediye Fişleri
 • Toplu Muhasebeleştirme ve Bağlantı Kodları: Toplu Hesap Planı işleyebilmek için…
 • E-Defter Entegrasyonu: www.gib.gov.tr entegrasyon…
 • Mali Tablolar: Mizan değerlerinin çeşitli formüllerden geçirilere…

GMY – Genel Muhasebe

Muhasebe Hesap Planı: Hesap Planını Masraf Merkezlerine göre alabilme

Mahsup, Tahsil, Tediye Fişleri

Toplu Muhasebeleştirme ve Bağlantı Kodları: Toplu Hesap Planı İşlemleri Toplu Hesap Planı işlemleri ile muhasebe hesapları arası hareket aktarımı, firmadan firmaya hesap planı kopyalama, Toplu Muhasebe Hesap Kartı Silme, Masraf Merkezi Güncelleme gibi işlemler kolaylıkla yapılabilmektedir.

E-Defter Entegrasyonu: www.gib.gov.tr entegrasyonu sağlanmaktadır.

Mali Tablolar: Mizan değerlerinin çeşitli formüllerden geçirilerek yansıtılması (Mart Ayı Bilançosu, Ayrıntılı Bilanço, Özet Bilanço gibi)

Beyannameler: E-Beyanname KDV 1 (1015A), KDV 2 (1015B), Muhtasar (1003), Geçici Vergi (Gelir-1032), Geçici Vergi (Kurum-1033), Form BA, Form BS, Kesin Mizan Bildirimi, Kesin Mizan Bildirimi (Kurumlar), Gelir Vergisi (1001A), Kurumlar Vergisi (1010)

Banka Ekstreleri Aktarımı: Banka Ekstreleri excel tabloları üzerinden excel kural tanımları ile yapılabilir. Excel olarak aldığınız ekstrelerde yer alan IBAN No, Vergi No gibi bilgiler cari hesapların eşlenmesinde kullanılarak saniyeler içinde yüzlerce satırlık ekstreleri aktarabilirsiniz.

Yansıtma Fişleri

Yevmiye Numaralama: E-Beyanname, Yansıtmalar, Fiş ve Yevmiye Numaralama

Defterler ve Defter Dökümü: Muavin Defteri, Toplu Muavin Dökümü, Yevmiye Defteri, Defteri Kebir, Kasa Defteri, Defter Numaralama, Defter Dökümleri, Defter Numaralama

Noter Listesi ve Noter Kağıdı: Noter tanımları ve noter kağıdı ile defter noter dökümleri kolaylaştırılmıştır.

Ön Muhasebe Entegrasyonu: Ayrıntılı Muhasebe Bağlantı Kodları ile birebir ve Toplu Muhasebeleştirme

Bilanço, Gelir Tablosu, Kar-Zarar Tablosu, Satışların Maliyeti Tablosu, Fon Akış Tablosu, Nakit Akış Tablosu, Kar Dağıtım Tablosu.

Şube, Masraf Merkezi, Raporlama Dövizi Bazlı Mizan

Muhasebe Hesap Kartı Nasıl Tanımlanır?
Mahsup Fişi Nasıl Oluşturulur?
Muhasebe Yansıtma Fişleri Nasıl Oluşturulur?
Muhasebeleşme Nedir, Nasıl Yapılır?
Muhasebe Bağlantı Kodları Nasıl Oluşturulur?
Toplu Muhasebeleştirme Nasıl Yapılır?
Muhasebe Hesapları Arasında Hesap Hareketleri Nasıl Aktarılır?

Muhasebe Hesap Planı
Muhasebe Fiş Listesi ve Türleri
Muhasebe Bağlantı Kodları Tanımlama
Toplu Muhasebeleştirme Ekranı
Mali Tablo Türleri
Örnek Beyanname KDV-A (KDV1015A)
Banka Ekstreleri Muhasebe Aktarımı
Yansıtma Kuralı Tanımlama
Yevmiye Numaralandırma
Noter Kağıdı Basımı
Toplu Hesap Planı İşlemleri

BİLGİ BANKASI DOKÜMANLARI:

Excelden Banka Ekstre Aktarımı
Fiyat Farkı Muhasebeleşmesi
Hızlı Fatura Girişi
Kdv Beyannamesinin Otomatik Doldurulması
Muhasebe Kur Farkı Fişleri
Yansıtma Nasıl Düzenlenir

Masraf Merkezi

 • Masraf Ağacı: Projeleriniz, şantiyeleriniz veya başka birimlerinizin masraf…
 • Muhasebe ve Ön Muhasebe Entegrasyonu: Hem Ön Muhasebe hem de Muhasebe modül…
 • Ön muhasebede faturada yer alan alınan bir hizmet gider satırı için sadece bir tek masraf merkezi…

GMY – Masraf Merkezi

Masraf Ağacı: Projeleriniz, şantiyeleriniz veya başka birimlerinizin masraf tanımlarını tek düzen hesap planına benzer şekilde bir masraf ağacı olarak yapabilir ve Borç-Alacak takibini yapabilirsiniz.

Proje Gider Takibi: DİA Kurumsal Yönetim Sistemi’nde yer alan tüm fişlerde Masraf Merkezi seçimi yapabilir ve örneğin yaptığınız bir harcamanın hangi projenin hangi gider kalemi için yapıldığını bildirebilirsiniz.

Muhasebe ve Ön Muhasebe Entegrasyonu: Hem Ön Muhasebe hem de Muhasebe modülü üzerinden masraf merkezi entegrasyonu sağlayabilirsiniz.

Ön muhasebede faturada yer alan alınan bir hizmet gider satırı için sadece bir tek masraf merkezi girebilirsiniz. Faturanın muhasebeleştirilmesi ile muhasebe fişine bu masraf merkezi seçimi de otomatik olarak aktarılacaktır. Muhasebe Mahsup Fişi kaleminde ise bu gideri farklı projelerin farklı gider kalemlerine dağıtabilirsiniz.

Masraf Merkezi Nedir, Takibi Nasıl Yapılır?

Masraf Merkezi Kullanımı

Personel Bordro

 • Personel Kartları: Personel Kart Tanımları, esnek aylık ve toplu personel puantaj…
 • Personel İşe Giriş – Çıkış Takibi: Personel İşe Giriş ve Çıkışları…
 • Toplu İşçi Çıkarma, Maaş Değiştirme: Personel ve Puantajları üzerinden…
 • Toplu Puantaj, Ay Ay Puantaj Hazırlama: Personel İzinleri, izin türleri…
 • Personel Raporları: Mesai, Ek Kazanç, Kesinti ve Eksik Gün Takibi…

GMY – Personel Bordro

Personel Kartları: Personel Kart Tanımları, esnek aylık ve toplu puantaj tanımlamalar ile Bordro Tahakkuk işlemlerinizin tamamını pratik ve detaylı bir şekilde DİA üzerinden yapabilirsiniz.

Personel İşe Giriş – Çıkış Takibi: Personel İşe Giriş ve Çıkışları, Şube değişiklikleri gibi işlemler rahatlıkla takip edilebilmektedir.

Toplu İşçi Çıkarma, Maaş Değiştirme: Personel ve Puantajları üzerinde toplu olarak yapılabilen işlemler sayesinde toplu işten çıkarmalar, puantaj hazırlamalar, maaş değişiklikleri gibi işlemler dakikalar içerisinde yapılabilmektedir.

Toplu Puantaj, Ay Ay Puantaj Hazırlama: Personel İzinleri, izin türleri, izin grupları, mesai günler, resmi tatil günleri, yıllık ücretli izin defteri, izin kullanım çizelgesi, ayrıntılı izin listesi gibi tanımlarla planlama yapılabilmektedir.

Personel Raporları: Mesai, Ek Kazanç, Kesinti ve Eksik Gün Takibi, Asgari Geçim İndirimi

Kıdem, İhbar Ücret Bordrosu, İzin Bordrosu, Hesap Pusulası

E-Bildirge Entegrasyonu: E-Bildirge, Özlük Dosyası, Kıdem-İhbar Tazminatı

Personel İzin Planlama

Bildirgeler: Sosyal Sigorta, Bölge Çalışma, İşkur

Gelişmiş Raporlar: Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi, Vizite Kağıdı, Eksik Gün Bildirimi, SSK İşyeri Bildirgesi, Sigorta Kolu Tercih Bildirimi, Sosyal Güvenlik Destekleme Primi, Aylık Prim ve Hizmet Belgesi, Bölge Çalışma İşyeri Bildirgesi, İşçi Çıkış Bildirimi (Ek-2), İşçi Bildirim Listgesi (Ek-1), Aylık İşgücü Çizelgesi, İşten Ayrılma Bildirgesi (İAB) gibi çıktılar alınabilmektedir.

www.sgk.gov.tr Entegrasyonu: www.sgk.gov.tr web panel entegrasyonu ile firmalara ait kod ve şifre gibi bilgilerin kaydedilmesi sonrası bir çok işlem için ön bilgiler SGK ekranına otomatik olarak set edilmektedir.

Personel Kartı Nasıl Tanımlanır?
Toplu Personel Kart Güncelleme Nasıl Yapılır?
Personel Puantajı ve Toplu Personel Puantajı Nasıl Hesaplanır?
Personel Şube Değişikliğini Nasıl Yapılır?
Personel Yıllık İzin Planlama Nasıl Yapılır?
Personel Kıdem İhbar Tazminatı Sisteme Nasıl Hesaplatılır?

Personel Tanıtım Kartı
Personel Toplu İşlemler
Personel Raporları
Kıdem İhbar Tazminatı Hesaplama
e-Bildirge Hazırlama
İzin Planlama
Bildirge Örnek Aylık Prim Hizmet Belgesi
SGK’ya Bağlan

BİLGİ BANKASI DOKÜMANLARI:

Online SGK İşe Giriş-Çıkış İşlemi
Personel Bordrolarının Muhasebeleşmesi
Personel Kıdem İhbar Hesaplama
Personel Yıllık İzin Takibi
Puantajda Fazla Mesailer
Toplu Puantaj

Personel Takip

 • PDKS Cihaz Entegrasyonu: Personel Devam Takip Kontrol Cihazlarının kendi yazılımları üzerinden personellerin giriş ve çıkış listelerini excele çıktı olarak alabilir ve bu excel dosyasını DİA Veri…
 • Günlük Personel Puantaj Hesabı: Excelden aktarılan Giriş-Çıkış Hareketlerine göre personel puantajları günlük olarak hazırlanabilir. Eğer ilgili personel için o gün bir giriş var…

GMY – Personel Takip

PDKS Cihaz Entegrasyonu: Personel Devam Takip Kontrol Cihazlarının kendi yazılımları üzerinden personellerin giriş ve çıkış listelerini excele çıktı olarak alabilir ve bu excel dosyasını DİA Veri Entegrasyon modülünü kullanarak DİA’ya aktarabilirsiniz. DİA Personel Takip modülü direkt cihazlarla iletişim kurmaz.

Günlük Personel Puantaj Hesabı: Excelden aktarılan Giriş-Çıkış Hareketlerine göre personel puantajları günlük olarak hazırlanabilir. Eğer ilgili personel için o gün bir giriş var ise o gün için tam puantaj yazılır. Puantaj hesaplamasında o gün kaç saat normal mesaide çalışmış, kaç saat fazla mesaide çalışmış şeklinde bir entegrasyon bulunmamaktadır.

Personel Puantajı ve Toplu Personel Puantajı Nasıl Hesaplanır?

Demirbaş

 • Anlık Demirbaş Durum Takibi: Demirbaş kartların tanımı bu modül üzerinde…
 • Amortisman Hesaplama: Aylık ve Yıllık Amortismanların Hesaplanması…
 • Yeniden Değerleme
 • Muhasebe Entegrasyonu: Demirbaş kartları muhasebe bağlantı kod tanımlama…

GMY – Demirbaş

Anlık Demirbaş Durum Takibi: Demirbaş kartların tanımı bu modül üzerinden ön muhasebe modülünden bağımsız olarak yapılmaktadır. Ön Muhasebe entegrasyonu bulunmamaktadır.

Amortisman Hesaplama: Aylık ve Yıllık Amortismanların Hesaplanması demirbaş kartları üzerinden pratik bir arayüz ile yeniden değerleme oranları da dikkate alınarak yapılabilmektedir.

Yeniden Değerleme

Muhasebe Entegrasyonu: Demirbaş kartları muhasebe bağlantı kod tanımları yapılarak yapılan amortisman işlemlerinin muhasebeleştirilmesi sağlanabilmektedir.

Demirbaş Kartı Nasıl Tanımlanır?
Demirbaş Amortismanları Nasıl Yeniden Değerlendirilir?

Demirbaş Tanıtım Kartı
Amortisman HesaplAtma Ekranı
Örnek Amortisman Tablosu
Yeniden Değerleme Tanımları
Demirbaş Amortismanları Muhasebeleşmesi

İşletme Defteri

 • İkinci sınıf tacirlerin ekonomik faaliyetlerini izledikleri defterler İşletme Defter…
 • İşletme Hesap Planı: Hesap Planı Şeklinde Gelir Gider Takibi ile…
 • Gelir-Gider Takibi: Hızlı Gelir-Gider Kaydı girebilme, Stok Takibi,…
 • Stok, Demirbaş, Envanter Takibi: Gelir Defteri, Gider Defteri, Envanter…

GMY – İşletme Defteri

İkinci sınıf tacirlerin ekonomik faaliyetlerini izledikleri defterler İşletme Defteri modülü üzerinden takip edilebilir.

İşletme Hesap Planı: Hesap Planı Şeklinde Gelir Gider Takibi ile basit bir ara yüzle kullanım sağlanmaktadır.

Gelir-Gider Takibi: Hızlı Gelir-Gider Kaydı girebilme, Stok Takibi, Dönem Sonu Envanter, Demirbaş Takibi, Dönemsel Amortisman Ayırma gibi özellikler ile gelişmiş bir çözüm sunmaktadır.

Stok, Demirbaş, Envanter Takibi: Gelir Defteri, Gider Defteri, Envanter Defteri, Demirbaş Defteri, İşletme Hesap Özeti gibi raporlar bulunmaktadır.

İşletme Hesap Kartları Nasıl Tanımlanır?
İşletme Defteri Gelir-Gider Fişleri Nasıl İşlenir?
İşletme Defteri Hızlı Hesap Fişi Nasıl Girilir?
İşletme Hesap Özeti Nasıl Alınır?
İşletme Dönem Sonu Envanteri Nasıl Alınır?
Beyannameler, İşletme Defteri Hareketlerine Nasıl Aktarılır?

İşletme Defteri Envanter Hazırlama
İşletme Defteri Hesap Kartları
İşletme Defteri Örnek Fiş Girişi Gelir Fişi

Müstahsil Makbuzu

 • Müstahsil İşlemleri: Müstahsil İrsaliyesi ve Müstahsil Makbuzu işlemleri irsaliye ve fatura listesi üzerinden yapılabilir. Cari Hesap Kartında Bağkur Numarası, Muafiyet Belge Numarası…
 • Bağkur ve Stopaj Hesabı
 • Toplu Müstahsil Oluşturma: Günlük yapılan satış esnasında satış fatura satırında hangi üreticinin malının satıldığı bilgisi girildiği takdirde gün sonunda bu eşleştirmelere…

GMY – Müstahsil Makbuzu

Müstahsil İşlemleri: Müstahsil İrsaliyesi ve Müstahsil Makbuzu işlemleri irsaliye ve fatura listesi üzerinden yapılabilir. Cari Hesap Kartında Bağkur Numarası, Muafiyet Belge Numarası, Başlangç ve Bitiş Tarihleri ve Komisyon Oranı gibi bilgiler tanımlanabilir. Müstahsil Makbuzunda Stopaj, Bağkur, SSDF, Borsa, Komisyon, Komisyon KDV ve ek alanlar ile bir çok değeri yüzdesel olarak takip edebilirsiniz.

Bağkur ve Stopaj Hesabı

Toplu Müstahsil Oluşturma: Günlük yapılan satış esnasında satış fatura satırında hangi üreticinin malının satıldığı bilgisi girildiği takdirde gün sonunda bu eşleştirmelere istinaden üreticilerden alınan malzemelere istinaden Müstahsil Makbuzları otomatik olarak topluca oluşturulabilir.

Cari Kart Üzerinden Müstahsil Tanımlama

Defter Beyan Sistemi

Defter Beyan Sistemi Nedir? Serbest meslek erbabı, işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler ile basit usule tabi olan mükelleflerin kayıtlarının elektronik ortamda tutulması…

Defter-Beyan Sisteminden Kimler Kullanır?

Defter Beyan Sisteme Başvuru Nasıl Yapılmalıdır?

Sistemini kullanmak zorunda olan mükelleflerin, Sistemi kullanmaya başlayacakları takvim yılından önceki ayın son gününe kadar…

GMY – Defter Beyan Sistemi

Defter-Beyan Sistemi Nedir?

Serbest meslek erbabı, işletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler ile basit usule tabi olan mükelleflerin kayıtlarının elektronik ortamda tutulması, bu mükelleflerden defter tutmak zorunda olanların defterlerinin bu kayıtlardan hareketle elektronik ortamda oluşturulması ve saklanması, vergi beyannamesi, bildirim ve dilekçelerin elektronik ortamda verilebilmesi ile elektronik ortamda belge düzenlenebilmesi amacıyla geliştirilen Sistemdir.

Defter-Beyan Sisteminden Kimler Kullanır?

 • Defter Beyan Sisteminden;
  • Serbest Meslek Kazancı Elde Eden Mükellefler
  • Basit Usule Tabi Mükellefler
  • İşletme Hesabı Esasına Göre Defter Tutan Mükellefler faydalanabilir.

Defter Beyan Sisteme Başvuru Nasıl Yapılmalıdır?

Sistemini kullanmak zorunda olan mükelleflerin, Sistemi kullanmaya başlayacakları takvim yılından önceki ayın son gününe kadar (bugün dahil) defterbeyan.gov.tr adresi üzerinden veya gelir vergisi yönünden bağlı oldukları vergi dairesi aracılığıyla başvuru yapmaları gerekmektedir.
Defter beyan sistemindeki kanunları defterbeyan.gov.tr/tr sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

DİA İle Defter Beyan Entegrasyonu Nasıl Çalışır?

Defter Beyan Sisteminden Entegratör Tanımlaması yapılması

API KEY ve API SECRET Değerlerinin Oluşturulması

DİA İçerisinde Sistem Parametrelerinin Oluşturulması

İşletme Hesap Kartlarının Tamamlanması

İşletme Hesap Fişlerinin Oluşturulması

Oluşturulan İşletme Fişlerinin Defter Beyan Sistemine Gönderilmesi

Defter Beyan Sistemine Gönderilen İşletme Fişlerinin Kontrol Edilmesi

Defter Beyan Sistemine Gönderilen İşletme Fişlerinin Defter Beyan Sisteminde Görüntülenmesi

Bilgi Bankası Dökümanı


DİA’da Defter Beyan İşlemleri

Personel Nafaka ve İcra Takibi

Nafaka: Bir kimsenin geçindirmekle, bakıp gözetmekle yükümlü bulunduğu kimseye ya da kimselere, mahkeme kararıyla verdiği aylık.

İcra: Borçlunun alacaklıya ödemekle ya da alacaklı için yerine getirmekle, yapmakla yükümlü bulunduğu bir şeyi ödememesi, yapmaması durumunda, alacaklının başvurduğu adli kuruluş ve kuruluşun yaptığı görev.

GMY – Personel Nafaka ve İcra Takibi

Nafaka : Bir kimsenin geçindirmekle, bakıp gözetmekle yükümlü bulunduğu kimseye ya da kimselere, mahkeme kararıyla verdiği aylık.

İcra: Borçlunun alacaklıya ödemekle ya da alacaklı için yerine getirmekle, yapmakla yükümlü bulunduğu bir şeyi ödememesi, yapmaması durumunda, alacaklının başvurduğu adli kuruluş ve kuruluşun yaptığı görev.

Personellere ait nafaka ve icra takibi için, personel kartlarına listesinde iken F12 “Personel İcra Takibi” seçilmelidir.

Personel Listesi Ekranı

Personel İcra/Nafaka Takibi ekranında iken F4 Ekle butonu ile kesintinin “İcra Dosyası” mı “Nafaka Dosyası” mı olduğu seçilmelidir. İlgili seçim yapıldıktan sonra açılan ekranda dosya numarası, personel, işlem tarihi, bitiş tarihi, banka adı, hesap numarası, alacaklı, iban numarası, açıklama ve aylık kesinlik tutarı alanları yer almaktadır.

İcra/Nafaka Dosyası Ekranı

İlgili icra/nafaka dosyası tanımladıktan sonra personel puantaj listesi ekranında iken F4 Ekle butonuna basılır. Açılan puantaj kartı ekranında ilgili personel seçilir. Personel seçildikten sonra toplamlar alanında, nafaka ile ilgili sütun açılır ve dosya içerisinde belirtilen aylık kesinti tutarı gelmektedir.

Puantaj Kartı Ekranı

Nafaka/icra tutarlarının “Ücret Bordrosu” raporuna gelinmesi isteniyorsa, tasarımdan ilgili alanların satırlara sürükle/bırak mantığı ile getirilmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca icra/nafaka dosyasına ait diğer bilgilerin  (dosya numarası, personel, işlem tarihi, bitiş tarihi, banka adı, hesap numarası, alacaklı, iban numarası, açıklama vs.) de “Ücret Bordrosu” raporuna gelmesi sağlanabilir.

Bordro Listesi Dökümü Tasarımı

Bordro Listesi Dökümü

Personel puantajlarında nafaka/icra tutarlarının ayrı olarak muhasebeleştirilmesi için muhasebe bağlantı kodları ekranından ilgili alanların seçilip, muhasebe kodlarının girilmesi gerekmektedir.

Muhasebe Bağlantı Kodu

Muhasebe Fişi

E-Mutabakat

Kullanıcı dostu arayüzü ve kolay yönetilebilir ekran özelliği ile, cevaplanan, bekleyen, reddedilen mutabakat süreçlerinin hızlı ve sorunsuz olarak yapılması mümkündür.

Kontör sistemine bağlı olarak kullanılabilen DİA E-Mutabakat uygulaması ile Cari Modülü ile tam entegre şekilde çalışmaktadır.

DİA E-Mutabakat içerisinde;

 • Cari Bakiye
 • Cari Bakiye Dövizli
 • Cari Vade Bakiye
 • Form BA
 • Form BS
 • Forum BA (Muhasebe)
 • Forum BS (Muhasebe)  mutabakat türleri bulunmaktadır.

FY – E-Mutabakat

Kullanıcı dostu arayüzü ve kolay yönetilebilir ekran özelliği ile, cevaplanan, bekleyen, reddedilen mutabakat süreçlerinin hızlı ve sorunsuz olarak yapılması mümkündür.

Kontör sistemine bağlı olarak kullanılabilen DİA E-Mutabakat uygulaması ile Cari Modülü ile tam entegre şekilde çalışmaktadır.

DİA E-Mutabakat içerisinde;

 • Cari Bakiye
 • Cari Bakiye Dövizli
 • Cari Vade Bakiye
 • Form BA
 • Form BS
 • Forum BA (Muhasebe)
 • Forum BS (Muhasebe)  mutabakat türleri bulunmaktadır.

DİA E-Mutabakat İçeriği

DİA E- Mutabakat Özellikleri ve Uygulama

Cari Bakiye, Cari Bakiye Dövizli, Cari Vade Bakiye, Form BA, Form BS  tiplerinde kurallar oluşturularak, gönderilecek E-Mutabakat formları planlanabilir.

DİA E-Mutabakat ile Yapabileceklerinizden Bazıları;

 • Cari kart içerisinden form gönderim yetkilerinin belirlenebilmesi
 • Mail ve form tasarımları ile zengin içerik sunabilme
 • Ek Dosya kullanımı ile karşı firmadan, ekstre dosyasını online alabilme
 • Faturalanmamış irsaliye dahil bakiyeler ile  E-Mutabakat formu planlama
 • Belirli gruptaki veya belirli aralıktaki  cariler için E-Mutabakat formu planlama
 • Bakiyesi olmayan carileri liste dışı bırakarak E-Mutabakat formu planlama
 • Serbest seçim ile özel seçilen carilere E-Mutabakat formu planlama
 • Belirtilmiş bakiye aralığındaki firmalara E-Mutabakat formu planlama
 • Cevaplanmamış mutabakat formalarını hızlıca tekrar gönderme
 • Cevap, onay, reddedilmiş form sayılarını takip edebilme
 • Raporlama
 1. Cari Kart İçerisinde Yetkilendirme Sağlanması: Cari kart listesi içerisinde “Yetkililer” sekmesi kullanılarak, hangi türde mutabakatın, firmanın hangi departmanında ki, hangi maile gitmesi isteniyor ise tanımlamalar sağlanabilir.
  DİA Cari Kart İçerisinde Yetkilendirme Sağlanması
 2. Mail Şablonu Kullanımı: “DİA Mail Şablonları” tanım ekranı ile firmalar kendilerine özel olarak, yollanacak mutabakat mailleri için şablon oluşturulabilir.
  DİA E-Mutabakat Mail Şablonu Kullanımı
 3. Ekstre Tasarım Seçimleri: Bakiye Mutabakatları için kullanılacak, Cari Hesap Ekstresi, Form BA veya BS … tasarımları istenildiği gibi hazırlanarak kullanılabilir.
  DİA Ekstre Tasarım Seçimleri
 4. E- Mutabakat Şablon Tanımlama: Yollanacak mutabakat formları için, “E- Mutabakat Paketi” ekranı üzerinden planlamalar yapılabilir. Bu planlama sırasında, ekran içerisinde yer alan çeşitli işlevler ile gönderimler sağlanır. İlk aşamada “Paketler> Taslaklar ” içerisinde yer alacak planlamalar, aynı ekrandan “[F9] Mutabakat Gönder” ile iletilmektedir.
  Ekran içerisinde “Durum” alanında, maillerin iletilme ilerlemesi ve mail adreslerine iletilip iletilmediği anlık olarak izlenebilecektir.

  DİA E-Mutabakat Şablon Tanımlama
 5. Gönderilen Mutabakatların Takip Edilmesi: Paketler>Taslaklar” sekmesinden gönderilen, planlanmış mutabakatlar, “Paketler>Gönderilenler”sekmesinde ayrıca izlenebilmektedir.
  Bu ekran üzerinden, mutabakat planı içerisinde yer alan ve mutabakatın ulaşmadığı veya cevaplanmadığı firmalara tekrar iletilmesi üzere “[F9] Gönderilmeyenleri Gönder” ve “[F10] Cevaplanmayanları Gönder”işlevleri ile tekrar işlem yapılabilmektedir.

  DİA’da Gönderilen Mutabakatların Takip Edilmesi
 6. Gönderilen Mutabakatların Takip Edilmesi: Paketler>Taslaklar” sekmesinden gönderilen, planlanmış mutabakatlar, “Paketler>Gönderilenler”sekmesinde ayrıca izlenebilmektedir.
  Bu ekran üzerinden, mutabakat planı içerisinde yer alan ve mutabakatın ulaşmadığı veya cevaplanmadığı firmalara tekrar iletilmesi üzere “[F9] Gönderilmeyenleri Gönder” ve “[F10] Cevaplanmayanları Gönder”işlevleri ile tekrar işlem yapılabilmektedir.

  DİA’da Gönderilen Mutabakatların Takip Edilmesi
  Giden Mail Örneği
 7. Firma Bazlı Mutabakat Yönetimi: Kalemler” sekmesi üzerinden, mutabakat planlarında birden çok firmaya tek seferle yollanılan mutabakat formları, firma firma takip edilebilmektedir. Karşı firmanın mail kutusuna iletilen mutabakat formları üzerinden geri gelen “Onay” veya “Red” cevapları online olarak alınmakta ve bu listede işlenmektedir. Liste üzerinde gelen cevaplar veya mutabakat son durumu takip edilmektedir.
  DİA’da Firma Bazlı Mutabakat Yönetimi
 8. Karşı Firmadan Gelen Mutabakat Dosyalarının Online İndirilmesi: “Gelen cevaplar haricinde, karşı firmanın ileteceği “Karşı Mutabakat Dosyaları veya Formları” sisteme, dosya ismi ile kaydedilmektedir. Liste üzerinde, karşı firmadan gelen ek dosyalar “[F12] Diğer” yardımı ile indirilerek kontrol edilebilir. Yollanılan mutabakatlara cevaben “Ek Dosya” kabul edilip/edilmeyeceğini belirmek için, “Sistem Parametreleri” üzerinden [msj.03.01] numaralı “E-Mutabakat cevabına dosya yüklensin mi?” parametresi “Evet” yapılmalıdır.
  DİA’ya Karşı Firmadan Gelen Dosyaların Online İndirilmesi
  Firmaya giden mail, cevaplanma sonrası gelen, ikinci ekran. Cevap ve ek dosya bu sayfada iken eklenir.E-Mutabakatta Cevap ve Ek Dosya Gönderimi Ekranı

  E-Mutabakat Paket Ekranı

 9. Raporlama ve Mutabakat Analizi: Yapılan mutabakatlar sonrasında, süreci destekleyen rapor sayesinde, çalışmanın cevaplanma, reddedilme ve onaylanma yüzdeleri gibi analiz sonuçları verilmektedir.
  E-Mutabakat ve Raporlama Analizi Ekranı

E-Fatura – Entegrasyon

 • GİB Online Direkt Entegrasyon: 1. Entegrasyon (Firmanız GİB ile direkt bağlantılı), 2. Özel Entegrasyon (Firmanız Entegratör ile; Entegratör, GİB ile bağlantılı) ve 3. Portal…
 • 7×24 Hizmet: DİA E-Fatura Sunucuları, GİB E-Fatura Sunucuları ile 7×24 entegre durumdadır.
 • Entegratör Ara Bağlantısı Yok: Firmanıza kesilen alım faturalarınız DİA ile GİB arasındaki online entegrasyon sayesinde direkt E-Fatura Listesine düşecek ve sadece tek tuş…
 • Sorunsuz E-Fatura Gönderimi ve Alımı: Yeni bir cari hesap eklediğinizde anlık GİB entegrasyonu ile cari hesabın e-fatura mükellefiyeti konusunda hemen personelinize bilgi…
 • Satış faturalarınız muhasebenizin kontrolü sonrası mali mührünüz ile imzalanarak direkt GİB E-Fatura sistemine online entegrasyon ile gönderilecektir.

EDY-E- Fatura – Portal

GİB Portal Entegrasyonu: 1. Entegrasyon (Firmanız GİB ile direkt bağlantılı), 2. Özel Entegrasyon (Firmanız Entegratör ile Entegratör, GİB ile bağlantılı) ve 3. Portal (www.gib.gov.tr web sayfası üzerinden manuel kullanım) olmak üzere 3 E-Fatura kullanım yöntemi bulunmaktadır. DİA E-Fatura Portal modülü ile 3. yöntemi kullananlara hizmet verilir.

UBL-TR E-Fatura Kaydı: E-Fatura mükellefi olan fakat az sayıda e-fatura kesen ve alan (max 500) mükellefler www.gib.gov.tr E-Fatura Portali üzerinden faturalarını manuel olarak kesebilirler.

E-Fatura Portal modülü ile DİA üzerinden kesilen faturalar GİB’in desteklediği UBL-TR formatında dosya olarak kaydedilebilir ve portale manuel olarak personeliniz tarafından yüklenebilir.

Gelen Fatura Yükleme: Aynı şekilde firmanıza gelen e-faturalar (mal alım faturaları gibi) portal üzerinden manuel olarak bir dosyaya kaydedilebilir ve yine DİA E-Fatura Portal modülü ile Mal Alım Faturası olarak DİA’ya yüklenebilir.

Gelen E-Faturalar DİA’ya Nasıl Aktarılır?

E-Defter

 • GİB Online Direkt Entegrasyon: E-Defter lisansı ile Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından tanımlanan E-Defter formatına %100 uyumlu…
 • 7×24 Kesintisiz Hizmet: DİA sunucuları tarafından %99,99 erişim desteği sayesinde elektronik defterlerinizi kesintisiz hazırlayabilirsiniz.
 • Entegratör Ara Bağlantısı Yok: DİA sunucularının online hizmeti sayesinde GİB’e direkt bağlantı ile E-Defter’lerinizi iletebilirsiniz.
 • Yüksek Performans: Binlerce sayfalık defterlerinizi dakikalar içerisinde sorunsuz bir şekilde hazırlayabilir, zamanınızı verimli kullanırsınız.
 • GİB tarafından hazırlanan tebliğ uyarınca elektronik defterlerinin mükellefler tarafından saklanması zorunludur. Hazırladığınız e-defterleri kendi bilgisayarlarınızda yedekleyebilirsiniz.

EDY-E-Defter

 • GİB Online Direkt Entegrasyon
 • 7×24 Kesintisiz Hizmet
 • Entegratör Ara Bağlantısı Yok
 • Yüksek Performans
 • E-Defter lisansı ile Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından tanımlanan E-Defter formatına %100 uyumlu bir şekilde firmanızın E-Defter XML entegrasyonunu mali mühür imzanız ile imzalayarak yapabilirsiniz.
 • DİA sunucuları tarafından %99,99 erişim desteği sayesinde elektronik defterlerinizi kesintisiz hazırlayabilirsiniz.
 • DİA sunucularının online hizmeti sayesinde GİB’e direkt bağlantı ile E-Defter’lerinizi iletebilirsiniz.
 • Binlerce sayfalık defterlerinizi dakikalar içerisinde sorunsuz bir şekilde hazırlayabilir, zamanınızı verimli kullanırsınız.
 • GİB tarafından hazırlanan tebliğ uyarınca elektronik defterlerinin mükellefler tarafından saklanması zorunludur. Hazırladığınız e-defterleri kendi bilgisayarlarınızda yedekleyebilirsiniz.

E-Defter Başvuru Sürecinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?
E-Defter Başvuru Sürecinde Dia’da Yapılması Gerekenler Nelerdir?
E-Defter Nasıl Hazırlanır ve Gönderilir?
E-Defter Sürecindeki Zaman Damgası Nedir?

e-Defter Hazırlama

BİLGİ BANKASI DOKÜMANLARI:
E-Defter Hazırlanması ve Gönderimi
Zaman Damgası Nasıl Alırım

E-Arşiv

 • GİB Online Entegrasyon: Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak faturanın elektronik ortamda oluşturulması, elektronik ortamda muhafazası, ibrazı ve raporlamasını kapsayan bir uygulamadır. İşletmeler e – Fatura mükellefi olmayan müşterilerine elektronik ortamda fatura düzenleyip gönderebilmek ve bu faturaların ikinci nüshalarının elektronik ortamda saklanabilir.7×24 Hizmet:  DİA Entegratör Sunucuları, GİB Entegratör Sunucuları ile 7×24 entegre durumdadır.Sorunsuz E-Arşiv Gönderimi ve Alımı: Güvenli ve hızlı bir şekilde faturalar görüntülenebilir, kesilen faturalara kolaylıkla ulaşılabilir.

EDY-E-Arşiv

GİB Online Entegrasyon: Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak faturanın elektronik ortamda oluşturulması, elektronik ortamda muhafazası, ibrazı ve raporlamasını kapsayan bir uygulamadır. İşletmeler e – Fatura mükellefi olmayan müşterilerine elektronik ortamda fatura düzenleyip gönderebilmek ve bu faturaların ikinci nüshalarının elektronik ortamda saklanabilir.

7×24 Hizmet:  DİA Entegratör Sunucuları, GİB Entegratör Sunucuları ile 7×24 entegre durumdadır.

Sorunsuz E-Arşiv Gönderimi ve Alımı: Güvenli ve hızlı bir şekilde faturalar görüntülenebilir, kesilen faturalara kolaylıkla ulaşılabilir.

E-Arşiv Uygulamasında Dia’da Yapılması Gerekenler Nelerdir?

E-Arşiv Faturası Nasıl Düzenlenilir?

E-Arşiv Faturası Nasıl Gönderilir?

E-Arşiv İnternet Faturası Nasıl Düzenlenilir?

E-İrsaliye

 • E-İrsaliye Nedir: 487 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yürürlüğe giren e-İrsaliye Uygulaması, yaygın olarak kullanılan belgelerden biri olan irsaliyenin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak elektronik belge olarak düzenlenmesi, elektronik ortamda iletilmesi, muhafaza ve ibraz edilmesini kapsayan uygulamadır.

EDY – E-İrsaliye

E-İrsaliye Nedir?
487 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yürürlüğe giren e-İrsaliye Uygulaması, yaygın olarak kullanılan belgelerden biri olan irsaliyenin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak elektronik belge olarak düzenlenmesi, elektronik ortamda iletilmesi, muhafaza ve ibraz edilmesini kapsayan uygulamadır.

E-İrsaliyeyi Kimler Kullanır?
E-İrsaliye Uygulaması zorunlu bir uygulama olmayıp, uygulamadan;

a) 397 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında getirilen e-Fatura Uygulamasından yararlanma iznine sahip olan,

b) e-İrsaliye düzenleyebilme ve iletebilme konusunda gerekli hazırlıklarını tamamlayarak E-İrsaliye Uygulamasına dahil olmak için gerekli başvuruyu yapan, mükellefler, istemeleri halinde 1/1/2018 tarihinden itibaren faydalanabilirler.

E-İrsaliyede Zorunluluk Var Mı?
İrsaliye Uygulaması zorunlu bir uygulama olmayıp, uygulama isteğe bağlı kullanılacaktır. 01.07.2018 tarihi itibariyle zorunluluk gelmesi taslak halindedir.

E-İrsaliyeye Başvuru Nasıl Yapılır?
Mükellefler, (a) ve (b) alt bentlerinde belirtilen yöntemlerden biri ile uygulamaya dahil olmak istediklerinde; Gelir İdaresi Başkanlığının “www.efatura.gov.tr” internet adresinde yayımlanan “Elektronik İrsaliye Başvuru Kılavuzu”na uygun olarak e-İrsaliye Uygulamasına ilişkin gerekli başvuru işlemlerini yerine getirmeleri gerekmektedir. e-İrsaliye Uygulamasına (c) alt bendinde belirtilen yöntemle dahil olmak isteyen mükellefler; doğrudan Başkanlıktan izin almış özel entegratörlerden herhangi birine başvuracak olup, ayrıca Başkanlığa başvuruda bulunmalarına gerek bulunmamaktadır.
E-İrsaliyede yer alan kanunları www.efatura.gov.tr/ sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

E-İrsaliye Nedir? Başvuru Sürecinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?
E-İrsaliye Nasıl Hazırlanır ve Gönderilir?
E-İrsaliye DİA’ya Nasıl Aktarılır?
E-İrsaliye Uygulaması için DİA’da Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Mobil Soğuk Satış (Sipariş – Teklif)

 • Alınan Sipariş: Plasiyerleriniz, satış elemanlarınız müşterilerinizi ziyaret ederek yeni…
 • Verilen Teklif: Sahada müşterilerine teklif verme ihtiyacı duyan işletmeler de aynı sipariş…
 • Cari Hesap Yönetimi: Cari Hesaplar ile ilgili tüm hareketler, bakiye ve risk bilgileri, açık…

MSY – Soğuk Satış (Sipariş – Teklif)

Alınan Sipariş: Plasiyerleriniz, satış elemanlarınız müşterilerinizi ziyaret ederek yeni siparişlerini akıllı cihazları üzerinden alabilir, müşterilerinize cari hesap ekstrelerini e-posta olarak atabilir, alınan sipariş çıktılarını müşterinize bluetooth yazıcı üzerinden hemen teslim edebilirler.

Verilen Teklif: Sahada müşterilerine teklif verme ihtiyacı duyan işletmeler de aynı sipariş alıyormuş gibi malzeme seçimi, fiyat girişi gibi işlemleri uygulama üzerinden yapabilir, teklif çıktılarını e-posta ile müşterilerine anında iletebilirler.

Cari Hesap Yönetimi: Cari Hesaplar ile ilgili tüm hareketler, bakiye ve risk bilgileri, açık siparişler uygulama üzerinden görülebilir.

El Terminalinde, Siparişler Nasıl Faturalandırılır?
El Terminalinde, Düzenlenen Siparişler Nasıl Görülür?

Mobil Alınan ve Verilen Sipariş Listesi
Mobil Alınan ve Verilen Teklif Listesi

Mobil Sıcak Satış (Satış – Satınalma)

 • Satış Faturası: Plasiyerleriniz, satış elemanlarınız müşterilerinizi ziyaret ederek satış…
 • Cari Hesap Yönetimi: Cari Hesaplar ile ilgili tüm hareketler, bakiye ve risk bilgileri, açık…
 • İrsaliye Desteği: Satış Faturası gibi irsaliye işlemleri de uygulama üzerinden girilebilir.
 • Mal Alım Girişi: Satın alma işlemlerinin (Mal Alım Faturası veya Mal Alım İrsaliyesi gibi)…

MSY – Sıcak Satış (Satış – Satınalma)

Satış Faturası: Plasiyerleriniz, satış elemanlarınız müşterilerinizi ziyaret ederek satış işlemlerini akıllı cihazları üzerinden alabilir, müşterilerinize cari hesap ekstrelerini e-posta olarak atabilir, satış faturalarının çıktılarını müşterinize bluetooth yazıcı üzerinden hemen teslim edebilirler.

Cari Hesap Yönetimi: Cari Hesaplar ile ilgili tüm hareketler, bakiye ve risk bilgileri, açık siparişler uygulama üzerinden görülebilir.

İrsaliye Desteği: Satış Faturası gibi irsaliye işlemleri de uygulama üzerinden girilebilir.

Mal Alım Girişi: Satın alma işlemlerinin (Mal Alım Faturası veya Mal Alım İrsaliyesi gibi) akıllı cihazlarınız üzerinden girişi sağlanabilir.

El Terminalinde, Fatura Nasıl Eklenir?
Mobil Sistemde Fatura İçerisinde Ürün Fiyatı Nasıl Değiştirilir?
Mobil Sistemde Faturada Nasıl İndirim Yapılır?
El Terminalinde, Düzenlenen Faturalar Nasıl Görülür?

Örnek Mobil Ekranı
Mobil Cari Hareketleri
Mobil irsaliye Ekleme Türleri

Mobil Depo Yönetimi

 • Depo Mal Kabul: Deponuzda mal kabul işlemleri sipariş entegrasyonu, barkod okuyucu desteği ile…
 • Depo Mal Sevk: Depo üzerinden yapılacak mal sevk işlemlerinin barkod kontrolleri sonrası depo…
 • Depo Sayım: DİA üzerinden başlattığınız depo sayımlarınız EAN barkodu, seri numarası veya…
 • Depolar Arası Transfer: Depolar arası transfer işlemleri gerçekleştirilebilir.
 • Üretim, Sarf, Fire Girişleri: Üretimden Giriş, Sarf veya Fire gibi malzeme fişlerinin girişi…

MSY – Mobil Depo Yönetimi

Depo Mal Kabul: Deponuzda mal kabul işlemleri sipariş entegrasyonu, barkod okuyucu desteği ile hızlı bir şekilde yapılabilir. Sipariş entegrasyon kontrolü sayesinde istenirse sipariş bağlantısı olmayan malzemelerin kabulü yapılmayabilir.

Depo Mal Sevk: Depo üzerinden yapılacak mal sevk işlemlerinin barkod kontrolleri sonrası depo onayı ile yapılması sağlanabilir. Bu işlem sırasında da Alınan sipariş entegrasyonu ile ilgili siparişlerin sevk edilmesi sağlanabilir.

Depo Sayım: DİA üzerinden başlattığınız depo sayımlarınız EAN barkodu, seri numarası veya varyant barkodu okutularak yapılabilir. Aynı anda bir kaç depo sayımı üzerinden işlem rahatlıkla gerçekleştirilebilir, büyük depoların farklı noktalarda ayrı ayrı sayılması ve bu sayımlarının daha sonradan birleştirilmesi sağlanabilir.

Depolar Arası Transfer: Depolar arası transfer işlemleri gerçekleştirilebilir.

Üretim, Sarf, Fire Girişleri: Üretimden Giriş, Sarf veya Fire gibi malzeme fişlerinin girişi uygulama üzerinden sağlanabilir.

El Terminalinde, Stoklar Nasıl Kontrol Edilir?
El Terminalinde, Düzenlenen İrsaliyeler Nasıl Görülür?

Mobil Rota

 • Rota Tanımı: Plasiyerlerinizin günlük olarak takip edecekleri rotaları, hangi müşteriyi saat…
 • Ziyaret Takibi: Yapılan ziyaretler esnasında yapılan satışlar, alınan notlar gibi tüm işlemler…
 • Koordinat Desteği: Takip edilecek rotada yer alan carilerin harita koordinatları görülebilir…

MSY – Mobil Rota

Rota Tanımı: Plasiyerlerinizin günlük olarak takip edecekleri rotaları, hangi müşteriyi saat kaçta ziyaret edeceğini tanımlayabilir ve mobil uygulama üzerinden rota takibini pratik bir şekilde yapabilmesi, rotasını kontrol edebilmesini sağlayabilirsiniz.

Ziyaret Takibi: Yapılan ziyaretler esnasında yapılan satışlar, alınan notlar gibi tüm işlemler anlık olarak ziyaret listesine kaydedilmektedir.

Koordinat Desteği: Takip edilecek rotada yer alan carilerin harita koordinatları görülebilir, yapılan satış koordinatları ile aralarında uzaklık km cinsinden raporlanabilir. Bu özellik ile ziyaret edilen müşteri adres koordinatı ile satışın yapıldığı koordinatın adresi karşılaştırılıp ve gerçekten müşterinin ziyaret edilip edilmediği takip edilebilir.

Dağıtım Modülünde Araç Tanımı Nasıl Yapılır?
Dağıtım Modülünde Rota Tanımı Nasıl Yapılır?

Mobil Servis

 • Servis Form Girişi: Teknik Servis Hizmeti verilen müşteriler için seviş form girişlerinin…
 • Servis Süreç Entegrasyonu: Servis Hizmet Yönetimi modülü üzerinde tanımlanan tüm süreçler mobil…
 • Kullanılan Malzeme ve Verilen Hizmet Tanımı: Servis hizmeti sırasında kullanılan malzemeler ve…
 • Servis Form Çıktısı: Servis Formlarının çıktısı mobil uygulama üzerinden bluetooth yazıcılar…

MSY – Mobil Servis

Servis Form Girişi: Teknik Servis Hizmeti verilen müşteriler için seviş form girişlerinin yapılabilmesi mobil uygulama servis modülü üzerinden yapılabilir.

Servis Süreç Entegrasyonu: Servis Hizmet Yönetimi modülü üzerinde tanımlanan tüm süreçler mobil uygulama üzerinden de takip edilmektedir.

Kullanılan Malzeme ve Verilen Hizmet Tanımı: Servis hizmeti sırasında kullanılan malzemeler ve verilen hizmetler servis formuna mobil uygulama üzerinden ister barkod okuma yöntemi ile ister manuel olarak eklenebilir.

Servis Form Çıktısı: Servis Formlarının çıktısı mobil uygulama üzerinden bluetooth yazıcılar üzerinden alınabilir ve anında müşteri ile paylaşılabilir. Manuel olarak el ile bir yazı yazılmasına gerek kalmaz, servis süreçleriniz hızlanır ve verimlilik sağlarsınız.

Mobil Görev

 • Görev Yönetim Sistemi: Personelleriniz DİA Görev Yönetim Sistemi modülü üzerinden kendilerine…
 • Görev Süreç Entegrasyonu: Atanan görev ile ilgili tanımlanan süreçler mobil uygulama üzerinden…

MSY – Mobil Görev

Görev Yönetim Sistemi: Personelleriniz DİA Görev Yönetim Sistemi modülü üzerinden kendilerine tanımlanan görevleri mobil uygulama üzerinden takip edebilirler.

Görev Süreç Entegrasyonu: Atanan görev ile ilgili tanımlanan süreçler mobil uygulama üzerinden bir sonraki aşamaya geçilebilir ve girilen notlar ve bilgilendirmeler ile desteklenir.

Mobil CRM

 • Potansiyel Müşteri Tanımı: Satış personelleriniz mobil uygulama üzerinden potansiyel müşteri…
 • Fırsat Girişi: Potansiyel müşteri adayı ile ilgili Fırsat girişi mobil uygulama üzerinden…
 • Teklif Entegrasyonu: Mobil uygulama üzerinden potansiyel bir müşteriye veya mevcut bir…
 • Görev Entegrasyonu: Potansiyel veya mevcut bir müşteri için personelinize tanımlanan görevleri…

MSY – Mobil CRM

Potansiyel Müşteri Tanımı: Satış personelleriniz mobil uygulama üzerinden potansiyel müşteri adayı tanımlamalarını yapabilirler.

Fırsat Girişi: Potansiyel müşteri adayı ile ilgili Fırsat girişi mobil uygulama üzerinden yapılabilir. Bu fırsat ile ilgili tahmini satış tutarı ve olasılığı girişi de tanımlanabilir.

Teklif Entegrasyonu: Mobil uygulama üzerinden potansiyel bir müşteriye veya mevcut bir müşteriye Verilen Teklif Girişi sağlanabilir.

Görev Entegrasyonu: Potansiyel veya mevcut bir müşteri için personelinize tanımlanan görevleri personeliniz mobil uygulama üzerinden takip edebilir ve yönetebilir.

Mobil Restoran

 • Uzak Masaüstü Kullanımı: DİA Restoran Uygulaması ara yüzüne benzer bir uygulama…
 • Uzak masaüstü bağlantısı için Windows Terminal Service lisansı veya ThinStuff XP/VS Terminal Server Lite uygulama lisansı kullanılmalıdır.
 • Gelişmiş Arayüz: DİA Restoran Uygulamasında yer alan masa, adisyon, hesap, menü arayüzüne…
 • Yazıcı Desteği: Mobil Restoran el terminallerinin uzak masaüstü olarak bağlandığı…

MSY – Mobil Restoran

DİA Mobil Restoran: DİA Mobil Restoran uygulamasında yer alan masa, adisyon, hesap, menü arayüzüne benzer pratik, hızlı ve gelişmiş bir kullanım arayüzü ile masadan sipariş almanızı sağlayan mobil sipariş sistemidir.

Paket Servis: Mobil üzerinden aynı zamanda kurye işlemlerinizde siparişlerinizin beklemeden yola çıkması, yola çıkmışsan teslim edilen sipariş sürecine kadar tüm süreçte takipte kalarak sipariş tesliminde ödemelerinizi anlık olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Pratik Raporlama: Gün sonu, günlük sipariş listeleri, gruplara göre ürün satış, gün gün satış analizi ve ürün satış maliyet analizi gibi raporlarınıza akıllı telefonlarınız üzerinden ulaşabilirsiniz. Hedeflediğiniz ürünlerde kampanyalar ve promosyonlar düzenleyerek satışlarınızı artırabilirsiniz.

Yazıcıya Gönderim: Yazdırma istemcisi özelliği ile tüm yazıcılara restoran mobil uygulaması üzerinden fiş gönderimlerinizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

 

Paket Servis Ekranı

Mobil Restoran Satış Ekranı 1

Mobil Restoran Satış Ekranı 2

Mobil Restoran Raporlama

Mobil Restoran Raporlama 2

B2C DİA

 • Standart Tasarımlar: Standart tasarımlar üzerinden logonuza en uygun olan temayı seçin ve hemen kullanıma…
 • Basit Kullanım: DİA B2C E-Ticaret altyapısının yönetildiği panelin basitliği sayesinde neredeyse hiç eğitim almadan…
 • Sanal POS Desteği: Garanti Bankası, Yapı Kredi, İş Bankası, Akbank, Finansbank, Vakıfbank…
 • Pos Firmaları: Sanal Pos hizmeti veren İyzico, Paynet, Turkpos ve PayU…

ETY – B2C DİA

DİA Kurumsal Yönetim Sistemi ile tam entegre olarak çalışan DİA B2C E-Ticaret Sistemidir. DİA üzerinden çalışan stok kartları, resimleri, fiyatları ve tüm detayları ile beraber anında e-ticaret sitenizde gösterilebilir. Hemen satışa başlayabilirsiniz. DİA üzerinden değiştirilen bir stok fiyatı eş zamanlı internet sitenizde de değişecektir. Internet üzerinden bir müşteriniz sisteme üye olduğunda otomatik olarak cari hesap kartı açılır ve sipariş geçtiğinde anında sipariş DİA’ya düşecektir. Anında entegrasyon sayesinde sorunsuz, hızlı, pratik bir e-ticaret sistemi sahibi olacaksınız. XML paylaşımları, IP ayarları gibi hiç bir detay ile uğraşmadan stok kartlarınız, fiyatlarınız, resimleriniz, ürün kategori ağacınız, ürün özellikleriniz, tamamı anında internet sitenizde.
Standart Tasarımlar: Standart tasarımlar üzerinden logonuza en uygun olan temayı seçin ve hemen kullanıma başlayın.

 • Standart Tasarımlar: Standart tasarımlar üzerinden logonuza en uygun olan temayı seçin ve hemen kullanıma başlayın.
 • Gelişmiş Entegrasyon
 • Basit Kullanım: DİA B2C E-Ticaret altyapısının yönetildiği panelin basitliği sayesinde neredeyse hiç eğitim almadan sitenizi yönetebileceksiniz.
 • Sanal POS Desteği: Garanti Bankası, Yapı Kredi, İş Bankası, Akbank, Finansbank, Vakıfbank, Halkbank, TEB, Bank Asya, HSBC, Kuveyt Türk ve Ziraat Bankası ile Sanal pos entegrasyonları bulunmaktadır.
 • Pos Firmaları: Sanal Pos tedariğinde sorun yaşayan firmalar için sanal pos hizmeti veren İyzico, Paynet, Turkpos ve PayU sistemleri ile tahsilat entegrasyonu bulunmaktadır.

B2C İlk Kurulum Ayarları Nasıl Yapılır?
B2C’de Stok Kartlarının Kullanılması İçin Hangi İşlemler Yapılır?
Ürün Özellikleri Nasıl Tanımlanır?
B2C’de Sanal Pos ve Kampanyalar Nasıl Tanımlanır?
B2C Müşteri Panelinden Hangi İşlemler Yapılır?
B2B ve B2C Web Kontrol Paneli Nasıl Kullanılır?

B2B DİA

 • Bayi Portalı: DİA B2B modülü ile bayilerinize özel kullanıcı kodu ve şifre tanımlayabilir ve bayi portalinizi internet siteniz…
 • Özel Bayi Fiyatları: DİA Kurumsal Yönetim Sistemi üzerinden tanımlanan stok kartları, fiyatları ve resimleri aynı anda bayi…

ETY – B2B DİA

Bayi Portalı: DİA B2B modülü ile bayilerinize özel kullanıcı kodu – şifre tanımlayabilir; bayi portalınızı internet siteniz üzerinden bayilerinize oluşturabilirsiniz. Bayileriniz bayi kodları ile sisteme giriş yaparak sizden haberleri görebilir, kendilerine özel fiyatlara, malzeme detaylarına ulaşabilir, stok depo miktarlarını sizin ayarladığınız ölçüde görebilir, cari hesap ekstrelerini, daha önce verdikleri siparişleri ve sevk durumlarını alabilir, teknik servisinize ilettikleri malzemeleri durumları formlar üzerinden takip edebilirler.

Özel Bayi Fiyatları: DİA Kurumsal Yönetim Sistemi üzerinden tanımlanan stok kartları, fiyatları ve resimleri aynı anda bayi portalınızda bayinize özel fiyatlar ile yayınlanacaktır. Tanımladığınız kampanyalar ile malzemelere özel fiyatlar da bayi fiyatlarını etkileyecektir.

Ön Muhasebe Entegrasyonu: Bayinizin daha sepet aşamasında olan siparişlerini takip edebilir, siparişe geçildiği anda sipariş listesinde diğer siparişlerinizle birlikte isterseniz farklı renkle işaretlenmiş şekilde de listeleyebilirsiniz. Satış departmanınızın onayı sonrası deponuz DİA üzerinden sevkiyatı yaptığı anda bayiniz bu süreci bayi portalı üzerinden takip etmiş olacaktır.

Teknik Servis Entegrasyonu: Teknik Servis hizmeti verdiğiniz bayilerinize servise aldığınız malzeme formlarını paylaşabilir, süreç hakkında bayi portalı üzerinden bilgilendirebilir, teknik servisinizi telefon ile meşgul etmelerini engellersiniz.

Garanti Bankası, Yapı Kredi, İş Bankası, Akbank, Finansbank, Vakıfbank, Halkbank, TEB, Bank Asya, HSBC, Kuveyt Türk ve Ziraat Bankası ile Sanal pos entegrasyonları bulunmaktadır.

Sanal Pos tedariğinde sorun yaşayan firmalar için sanal pos hizmeti veren PayU sistemi ile tahsilat entegrasyonu bulunmaktadır.

Arena bayileri için PayNet tahsilat entegrasyonu da bulunmaktadır.

B2B ilk kurulum ayarlarını nasıl yapabilirim?
B2B siparişlerimi nasıl yönetebilirim?
B2B web panelini nasıl kullanırım, neler yapabilirim?
B2B teknik servis işlemlerini nasıl takip edebilirim?
B2B kullanımı için stok ve cari kartları nasıl açılmalıdır?
Malzeme ürün ağaç kategorileri nasıl tanımlanır ve kullanılır?
B2BC web kontrol panelini nasıl kullanabilirim?

B2B Giriş Ekranı
Bayi Özel Fiyatlandırma
Bayi İşlem Paneli
Bayi Teknis Servis Hareketleri İzleme

B2C – Stok XML

 • Web Stok XML Veri Paylaşımı: Stok bilgilerini, malzemelere ait resimlerin web adreslerini, fiyat ve kategori bilgilerini XML formatında…
 • B2C Fiyatları, Yüksek Performans, Basit Kullanım HTTP Get…

ETY – B2C Stok XML

Web Stok XML Veri Paylaşımı: Stok bilgilerini, malzemelere ait resimlerin web adreslerini, fiyat ve kategori bilgilerini XML formatında HTTP Get yöntemi ile paylaşabilirsiniz. Paylaşım güvenliği için Http Auth Key yöntemi kullanılmaktadır. Güvenlik anahtarını paylaştığınız firmalar Stok XML web sitesi adresinden kolaylıkla gerekli bilgileri XML dosyası olarak alabilirler.

B2C Fiyatları

Yüksek Performans

Basit Kullanım

HTTP Get

B2B – Stok XML

 • Web Stok XML Veri Paylaşımı: Bayilerinizin stok kartlarına ait detaylı bilgileri (fiyat, kategori, resim adresleri gibi) xml formatında…
 • B2B Bayi Özel Fiyatları: B2C XML modülünden farklı olarak B2B XML modülü isteği yapan ilgili bayi bilgisine ulaşabildiği için hazırlanan…
 • HTTP Post

ETY – B2B Stok XML

Web Stok XML Veri Paylaşımı: Bayilerinizin stok kartlarına ait detaylı bilgileri (fiyat, kategori, resim adresleri gibi) xml formatında bir dosya ile online olarak alabilmeleri için kullanılan modüldür. B2C XML modülünden farklı olarak Http Post yöntemi ile bayi kullanıcı kodu ve şifresi kontrolü sonrası XML paylaşımı yapılmaktadır.

B2B Bayi Özel Fiyatları: B2C XML modülünden farklı olarak B2B XML modülü isteği yapan ilgili bayi bilgisine ulaşabildiği için hazırlanan XML dosyasındaki fiyatlar kampanyaları da dikkate alarak hesaplanan bayiye özel fiyatlardır.

HTTP Post

Ön Büro Yönetimi

 • Rezervasyon, Bekleme, Grup Rezervasyon, İptal Listeleri
 • Konaklayan, Ayrılan, No Show Listeleri
 • Gelişmiş Ön büro Yönetim Paneliyle tek ekrandan Cin, Cout, Fatura Kesme, Tahsilatlar, Ödemeler, Hesap Kapatmalar yapabilme

Oty – Ön Büro Yönetimi

 • Rezervasyon, Bekleme, Grup Rezervasyon, İptal Listeleri
 • Konaklayan, Ayrılan, No Show Listeleri
 • Gelişmiş Ön büro Yönetim Paneliyle tek ekrandan Cin, Cout, Fatura Kesme, Tahsilatlar, Ödemeler, Hesap Kapatmalar yapabilme
 • Cin, Cout, İptale Gönderme, Fatura Kesme gibi işlemleri toplu bir şekilde yapabilme
 • Rezervasyon eklerken benzer bir rezervasyon daha önce girilmişse kullanıcıyı uyarma
 • Kontenjan aşımında kullanıcı bilgilendirme
 • Her misafir için ayrı Misafir Profili tanımlayabilme
 • Misafir bazında geliş-ayrılış tarihleri belirleyebilme, uyruk tanımlayabilme
 • Tekrar gelen misafirde kullanıcıyı bilgilendirme, misafirin en son ne zaman geldiği, kaç defa geldiği, hangi odalarda kaldığı gibi bilgileri kullanıcıya sunma
 • Oda Birleştirebilme (Farklı 2 yada daha fazla rezervasyona aynı odayı paylaştırabilme)
 • Sanal Oda tanımlayabilme (Otel dışında kalan misafirlerin takibi)
 • Sanal odaların otele maliyetlerinin hesaplanabilme
 • Manuel yada otomatik olarak fiyatlandırmanın yapılabilme

Görsel Oda Listesi

Rezervasyon Listesi

Konaklama Listesi

Doluluk – Kontenjan – Satış Analizleri

 • Günlük, Haftalık, Aylık olarak tek ekrandan doluluk grafiği alabilirsiniz.
 • Grafiği alırken tarih aralığı, oda tipi, pansiyon, uyruk, acente, pazar, kaynak, vip, grup, kontenjan, pax, rezervasyon tarihi gibi filtreler verebilirsiniz. Filtrelerde toplu seçim yapılabilmektedir.

Oty – Doluluk – Kontenjan – Satış Analizleri

 • Günlük, Haftalık, Aylık olarak tek ekrandan doluluk grafiği alabilirsiniz.
 • Grafiği alırken tarih aralığı, oda tipi, pansiyon, uyruk, acente, pazar, kaynak, vip, grup, kontenjan, pax, rezervasyon tarihi gibi filtreler verebilirsiniz. Filtrelerde toplu seçim yapılabilmektedir.
 • Oda tipine göre grafik alırken hesaplamalara verilen oda tipindeki oda sayısına göre yapılır. Örneğin; standart 100 odanız varsa grafik üst değeri 100 olacaktır ve istatistikler bu 100 odaya göre hesaplanacaktır.
 • Günlük grafikte dolu oda sayısı yanında boş oda sayısı da gösterilmektedir. Grafik üst limiti aşılmışsa (oda sayısından fazla satış) aşan kısım kırmızı renkte belirgin olarak gösterilmektedir.
 • Yatak bazında satış gösterilmektedir.
 • Kişi bazında doluluk grafiği alınabilmektedir.
 • Gün gün oda ve ekstra gelirler grafik formatında alınabilmektedir.
 • Kişi sayısı (pax) bazında grafik değerleri güncellenebilmektedir. Örneğin 2 kişi gelenlerin doluluk değerleri gibi.
 • Rezervasyon alışına göre değerler gösterilebilmektedir. Örneğin geçen sene ocak ayında baktığımda haziran ayı doluluğum neymiş gibi.
 • Garantiden kalanlar grafiğe eklenebilir.
 • Ön forecasttan kalanlar grafiğe eklenebilir.
 • Birleşik odalar grafiğe eklenebilir
 • Sanal odalar grafiğe eklenebilir.
 • Bekleme ve no showlar grafiğe eklenebilir.
 • Grafik değerlerini gün gün gösteren detaylı liste alınabilir.
 • İstenilen bir tarihteki o gün gelen, konaklayan, o gün ayrılan rezervasyon kartları listelenebilir.
 • Günlük pansiyon listesi alınabilir.
 • Acente, grup, uyruk, oda tipi, pansiyon şekli, konaklama tipi, vip, pazar, kaynak, kalış günü, pax sayısına göre grup analizleri alınabilir.
 • Örneğin haziran ayında gelen misafirlerin uyruk analizi nedir çıkartılabilir.
 • Geceleme bazında analiz raporu alınabilir. Örneğin hazirandaki oda, kişi, çocuk geceleme sayıları, günlük kazanç gibi.
 • Kontenjan ve garanti bazında gerçekleşeni grafik formatında alabilirsiniz. Örneğin X acentenin haziran ayında kontenjanını ne oranda gerçekleştirmiş, ne oranda verilen garanti sözü yerine getirilmiş gösterilir.
 • Gün gün doluluk analizi alınabilir. Acente, uyruk, pansiyon şekli, oda tipi, vip, pazar, kaynak, grupa göre gün gün doluluklar listelenir.
 • Gelişmiş satış analizi ekranında gruplama yöntemiyle yapılan oda satışı, kişi, çocuk toplamı, kişi başı, oda başı ücretler, döviz cinsine göre karşılıkları, yapılan ekstra harcama rakamları gösterilir. Hangi acente daha çok satış yapmış, hangi uyruk en fazla ekstra bırakmış gibi analizler yapılabilmektedir.

Günlük Doluluk Raporu

Acente Kontrat Yönetimi

DİA Acente Kontrat Yönetimi ile aksiyon planları ve esnek fiyatlandırma ekranları ile ön büro çalışanları için hızlı hareket edebilme ihtiyacına çözüm buluyor. Acente kontrat yönetiminde;

 • Acente, online acente, firma, grup, münferit türünde acente kartları tanımlanır.

OTY – Acente Kontrat Yönetimi

DİA Acente Kontrat Yönetimi ile aksiyon planları ve esnek fiyatlandırma ekranları ile ön büro çalışanları için hızlı hareket edebilme ihtiyacına çözüm buluyor. Acente kontrat yönetiminde; 

 • Acente, online acente, firma, grup, münferit türünde acente kartları tanımlanır.
 • Her acente için bir cari kart tanımlanarak ön muhasebe ile bağlantısı sağlanır.
 • Acente ile çalışılan döviz türü, ilk çocuk ücretsiz/ücretli yaş grubu, diğer çocuklar ücretli/ücretsiz yaş grubu karttan belirtilir. Acenteden gelen rezervasyonları eklerken rezervasyon kartına gelecek ön tanımlı alanlar (uyruk, pansiyon şekli, oda tipi, …) kaydedilerek hızlı rezervasyon girişi sağlanabilir.
 • İstenirse bazı acenteler için farklı fatura formatları tanımlanabilir. Ön muhasebede farklı hizmet kodlarının fatura keserken çalıştırılması sağlanabilir.
 • Çalışılmayan acenteler pasif duruma getirilebilir.
 • Bir acente kartı için sınırsız sayıda kontrat tanımı yapılabilir. Yalnız kontrat tarihleri çakışamaz.
 • Kontratlarda oda tipine göre kontenjan, garanti sayıları tanımlanır. Kontenjan ve garantiler için tarih aralığı verilir. Örneğin haziranda 20 oda kontenjan, temmuzda 15 odaya düşer gibi tanımlar yapmak mümkündür. Ara dönemler kontenjan veya garanti artımı yapmak da çok kolaydır. Bir satır açılarak artırılacak miktar girilir ve kontenjan hesabı yaparken sistem mevcut kontenjana eklenen yeni kontenjan değeri eklenir.
 • Kontenjan aşımlarından kullanıcı bilgilendirilir. İstenirse kontenjan aşımında rezervasyon kaydetme engellenebilir.
 • Kontratlarda oda tipi ve pansiyona göre periyotlu bir şekilde fiyat tanımı yapmak mümkündür. Fiyatlandırma çok detaylı yapılabilmektedir. 8 kişiye kadar fiyat girilebilir. Kişi ve ücretli çocuk ve ücretsiz çocuk pansiyon fiyatları ayrıca tanımlanır.
 • Fiyatlandırmada periyotlarda minimum gün, opsiyon süresi, girdiği fiyattan çıkar gibi tanımlar yapılabilir.
 • Haftanın günlerine göre fiyat verilebilir. Örneğin bu periyot cumartesi, pazar için geçerlidir denilebilir.
 • Erken rezervasyon periyotları rezervasyon tarihine ve konaklama tarihine göre kaydedilir. İlk ödeme tarihi ve ödeme yüzdesi girilebilir.
 • İstenirse erken rezervasyon hesaplanırsa gün aksiyonu hesaplanmasın denilebilir.
 • Erken rezervasyon listesi (detaylı) veya erken rezervasyon oranlarına göre liste (özet) şekilde alınabilir.
 • Gün aksiyonları girilebilir. Örneğin 7-13 gün arası konaklamalarda 1 ücretsiz ver denilebilir.
 • Özel aksiyon dönemleri tanımlanabilir. Mevcut anlaşmadaki fiyatları değiştirmeden ikinci bir tablodan özel aksiyonlar (indirimler) girilebilir. Rezervasyon kartında sen bu indirimi kullanacaksın veya indirim kullanma kontrat fiyatından oku denilebilir.
 • Gün bazında indirimler tanımlanabilir.
 • Fatura altı indirimler tanımlanabilir.
 • Grup indirimi, balayı indirimi, yaş indirimi, rehber katkı payı, katalog katkı payı, kick back, bayram indirimi, uzun kalış indirimleri tanımlanabilir. Bunların haricinde ek 4 tane satır indirimi, 4 tane da fatura altı indirimi kendiniz isimlendirerek kullanabilirsiniz.
 • Çok özel durumlar tanımlanabilir. Örneğin 3 kişi gelirse çocuk bedava, 1 kişi 1 çocuk gelirse 2 euro ilave et, 3 kişi gelirse pansiyon fiyatında 5 euro indirim yap gibi.
 • Belirli tarihler arasında gelen misafirler sabit paketler atanabilir. Örneğin; yılbaşında gelen misafirler için yılbaşı galası zorunlu gibi.
 • Kontratlar kitlenerek yetkisiz kullanıcılar tarafından değiştirilmesi engellenir.
 • Önceki senelerden veya başka acentenin kontratından kontratın tamamı yada belirli bir kısmı hızlı bir şekilde kopyalanabilir.
 • Kontratta rezervasyon dipnotu eklenerek rezervasyon ekleyen kullanıcı için önemli hatırlatmalar sağlanabilir.
 • Satış durdurmalar girilebilir. Belirli bir tarih aralığında tüm acenteler veya seçili acenteler için, tüm oda tipleri veya seçili oda tipleri için satışlar kapatılabilir. Rezervasyon ekleyen kullanıcıya uyarı verilir veya istenirse rezervasyon girmesine engel konulabilir.
 • Gün gün oda tipine göre ön forecast değerleri girilebilir.
 • Grafiklerde garanti ve ön forecast değerlerinin takibi sağlanır.
 • Kontrat özeti, acente kontenjan analizi, erken rezervasyon listeleri, proforma raporları, geceleme raporları, kontenjan gerçekleştirim analizi gibi raporlar sistemden alınabilmektedir.

Kontrat Detayı

Acenta Kontrat Formu

Kasa ve Fatura İşlemleri

 • Sınırsız sayıda kasa kartı açılabilir. (Resepsiyon kasa, market kasa, bar kasa, …)
 • Her kasa kartı için özel yetkiler tanımlayarak kullanıcının sadece yetkili olduğu kasayı görebilmesi ve işlem yapabilmesi sağlanır.
 • Odadan tahsilat, odaya…

OTY – Kasa ve Fatura İşlemleri

 • Sınırsız sayıda kasa kartı açılabilir. (Resepsiyon kasa, market kasa, bar kasa, …)
 • Her kasa kartı için özel yetkiler tanımlayarak kullanıcının sadece yetkili olduğu kasayı görebilmesi ve işlem yapabilmesi sağlanır.
 • Odadan tahsilat, odaya ödeme, kasa avansı, kasa teslimi, kasadan peşin satış işlemi yapılabilir. Bunun dışında alıcı ve satıcılara kasadan ödeme veya tahsilat yapılabilir.
 • Kredi kartlı tahsilat yapılabilir.
 • Her posun tahsilatı ayrı ayrı takip edilebilir. Ayrıca ödeme planları oluşturarak taksit takibi yapılabilir.
 • Kasa ekstresi alınabilir. Ekstrede kredi kartı işlemleri bankasına göre ayrı ayrı listelenir. Kasa ekstresinde döviz toplamları, dünden devir, yarına devir rakamları döviz cinsine göre gösterilir.
 • Döviz bozdurma fişleri kaydedilebilir.
 • Kur farklarından kaynaklı kazanç veya zararlar tesbit edilebilir. Kur farklı fişleriyle bunların kaydı yapılabilir.
 • Oda ile ilgili her işlem konaklama listesinden de hızlı bir şekilde yapılabilir. (Tahsilat, ödeme, peşin satış gibi)
 • Aynı gün girişli/çıkışlı yada istenilen şekilde acente faturası hazırlanır.
 • Acente faturası keserken farklı türde acenteli konaklamalar seçilmesine izin verilmez.
 • Konaklama kartı için birden fazla acente faturası keserseniz, sistem sizi uyarır ama fatura kesmenize izin verir.
 • Fatura satırında çıkacak formatı istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Farklı acenteler için farklı formatlar tanımlayabilirsiniz.
 • Konaklama, ayrılan listesinden kesilmiş fatura numaralarını görebilirsiniz, faturası kesilmeyen rezervasyon kartlarını tespit edebilirsiniz.
 • Acente faturası için vade girebilirsiniz. Vadesine göre acente borç takibi yapabilirsiniz.
 • Müşteri faturasını ekstra üzerinden özet ve ayrıntılı şekilde kesebilirsiniz.
 • Birden fazla rezervasyon kartını birleştirip tek fatura kesebilirsiniz.
 • Müşteriler için cari kartlar açabilirsiniz.
 • Müşteri için kesilen ilk fatura dışındaki faturalarda kalan bakiye faturaya getirilir. Faturası kesilen bir folyo işlemi için tekrar fatura kesilmez.
 • Aynı anda hem konaklama ve ayrılan listelerinden birleştirerek acente ve müşteri faturası kesebilirsiniz.

Konaklama Listesi Ekranı

Günlük Folyo ve Kasa İşlemleri

Döviz İşlemleri Ekranı

House Keeping – Oda Yönetimi

House Keeping faaliyetlerinin, ön büroya ve departman yetkilisine iletilebilmesi veya tesisler içerisinde ki ek hizmetlerin (SPA, Market, Kuaför, Restoran v.b.) DİA ile tek bir yazılım ile anlık takip edilebilmesi, tek bir merkezden yönetimi sağlıyor. Housekeeping yönetimi ile;

Oty – House Keeping – Oda Yönetimi

House Keeping faaliyetlerinin, ön büroya ve departman yetkilisine iletilebilmesi veya tesisler içerisinde ki ek hizmetlerin (SPA, Market, Kuaför, Restoran v.b.) DİA ile tek bir yazılım ile anlık takip edilebilmesi, tek bir merkezden yönetimi sağlıyor. Housekeeping yönetimi ile;

 • House Keeper Oda Yönetim panelinde her türlü hk işlemleri yapılmaktadır. Tüm odalar listelenir ve toplu seçim yapılarak oda durumları temiz, kirli, kontrole hazır, arızalı, kullanım dışı, kullanıma açık yapılabilmektedir.
 • HK listesinde konaklayan misafire ait bilgiler, geliş, ayrılış, geceleme, kişi, çocuk, bebek, uyruk bilgilerine ulaşılabilir. Sonraki geliş tarihi, son hk işlem tarih ve saati gibi bilgilere ulaşılabilir.
 • Yapılan her HK işlemi kayıt altına alınır. Bir odanın hangi tarih ve saatte kim tarafından kirli duruma set edildi, ne zaman temizlendi, oda sene boyunca kaç defa arızalı duruma getirildi gibi bilgilere ulaşılabilmektedir.
 • Odaya sınırsız sayıda not eklenebilmektedir. Ayrıca bu listeden resepsiyona da not gönderilebilmektedir.
 • Arıza formları tanımlanarak arıza durumlarının takibi yapılabilir. Oda için arıza formu açılabileceği gibi otel içerisinde başka bir lokasyon içinde form açılabilir. Sabit arıza çeşitleri sisteme tanımlanarak hızlı bir şekilde arıza formu girişi sağlanabilir. Yapılan işlemler, çözüm tarihi ve saati, çözen personele ait bilgiler formda girilebilir. Çözülemeyen durumlarda arıza formu çözülemiyor diye işaretlenebilir.
 • Arıza aciliyet durumu işaretlenirse arıza form listesinde kırmızı şekilde gösterilir.
 • Oda arızalı duruma getirildiğinde arıza formu açılsın mı diye sorulur, evet denirse arıza formu açılır ve arızayı bildiren, arıza şekli gibi bilgiler girilir.
 • Oda listesi görsel olarak takip edebileceğiniz bir ekran mevcuttur. Ekran üzerinden HK işlemleri yapılabilir.
 • Kayıp ve bulunan eşyaların takibi sağlanabilir.
 • HK kontrol formları düzenlenerek önbüro ile HK arasında mutabakat sağlanabilir. Eşleşmeyen odalar tesbit edilir.
 • Her oda için bir veya birden fazla yatak tanımı yapılarak yatak durum takibi yapılabilir.

Housekeeping İşlemleri Nasıl Takip Edilir?
Oda Blokajı Nasıl Yapılır?
House Keeper Oda Yönetimi
Oda Bloke Listesi

Gelir Gider Analizleri

 • Sınırsız sayıda departman tanımı yapılabilmektedir…
 • Her departman için kdv oranı, ekstra için kesilen faturalarda kullanılacak hizmet kodu seçilebilmektedir…
 • Gün sonunda otomatik olarak oda, pansiyon ücretleri ve diğer departman işlemleri folyolara işlenmektedir…
 • Günlük gelir gider raporu alınabilmektedir…

Oty – Gelir Gider Analizleri

Otel Yönetiminde, en önemli ihtiyaç, Bununla birlikte diğer bir ana ihtiyaç ise; otelin arka planda takip edeceği maliyet unsurlarını (buklet malzeme ihtiyaçları, mutfak ihtiyaçları, temizlik maddesi, personel giderleri v.b..) doğru verilerle ve departman bazlı izlemek. Harcama veya yatırım gibi kararlar alınacak süreçlerde destek olacak verilerin, düzenli ve sağlıklı olarak izlenebilmesi mümkündür. Özellikle; 

 • Sınırsız sayıda departman tanımı yapılabilmektedir.
 • Her departman için KDV oranı, ekstra için kesilen faturalarda kullanılacak hizmet kodu seçilebilmektedir.
 • Gün sonunda otomatik olarak oda, pansiyon ücretleri ve diğer departman işlemleri folyolara işlenmektedir.
 • Günlük gelir gider raporu alınabilmektedir. Raporda bu ay bugüne kadar, bu yıl bu güne kadarki departman gelir ve iadeleri gösterilmektedir. Ayrıca o günkü kasa durumu da raporda gösterilmektedir.
 • Günlük yapılan folyo hareketleri alınabilmektedir. İstenirse yalnızca belirtilen departmanlar için rapor hazırlanabilmektedir.
 • Günlük acente kredileri raporu alınabilmektedir.
 • Günlük maliye listesi lazer veya nokta vuruşlu yazıcılar için text formatta alınabilmektedir.
 • Konaklayan misafirler için acente ve ekstra bakiye raporları alınabilmektedir.
 • Günlük yönetim raporu alınabilmektedir.
 • Günlük internetten otomatik döviz kurları alınabilmektedir.
 • Gelir gider raporları raporlama döviz türüne göre alınabilmektedir

Günlük Yönetim Ekranları
Satış Konaklama Analizi
House Keeping Ekranı
Gelir Analiz Ekranı

Finans Yönetimi

 • Cari fişlerden: Nakit tahsilat, nakit ödeme, borç dekontu, alacak dekontu, virman fişi, özel fiş, açılış fişi, kredi…
 • Kasadan: Alım/satış faturaları kesilebilir. Cari tahsilat ve ödemeler alınabilir…
 • Bankadan: Gelen, gönderilen havaleler girilebilir…
 • Çek-Senet Modülünden: çek – senet alınabilir veya verilebilir. Çek durumlarının takibi yapılabilir…

Oty – Finans Yönetimi

 • Cari Fişlerden: Nakit tahsilat, nakit ödeme, borç dekontu, alacak dekontu, virman fişi, özel fiş, açılış fişi, kredi kartı fişi, şirket kredi kartı fişi, kur farkı fişi girilebilir.
 • Kasadan: Alım/satış faturaları kesilebilir. Cari tahsilat ve ödemeler alınabilir.
 • Bankadan: Gelen, gönderilen havaleler girilebilir.
 • Çek-Senet Modülünden: Çek – senet alınabilir veya verilebilir. Çek durumlarının takibi yapılabilir.
 • Ödeme planı ve banka ödeme planları tanımlanabilir. Fatura alırken veya keserken ödeme planı seçilebilir. Vade ödeme planına göre oluşturulur.
 • Toplu cari ekstre alınabilir. Dövizli ekstre, vadeye göre ekstre alınabilir.
 • Cari bakiye raporları alınabilir, ortalama vade raporlarda gösterilir.
 • Dövize göre veya raporlama dövizine göre cari ekstre alınabilir.
 • Kredi kartı fişleri takibi yapılabilir. Müşteri kredi kartı çekimleri veya kendi kredi kartımızdan çekimler ayrı ayrı takip edilebilir. Vade ve komisyonlar izlenebilir.
 • Taksit fişleri düzenlenebilir. Taksitlerde parçalı tahsilatı yapılabilir.
 • Kur farkı fişleri düzenlenebilir.
 • Kampanyalar tanımlanabilir.
 • Cari yaşlandırma raporu alınabilir.
 • Cari vade analiz raporu alınabilir.
 • Nakit akış raporu alınabilir.
 • Faaliyet ve işlem raporları alınabilir.
 • Cari bazda alım raporları ve kar-zarar raporları alınabilir.
 • Sınırsız sayıda banka hesabı açılabilir. Banka ekstreleri takip edilebilir.
 • Çek-Senet yaşlandırmaları takip edilebilir.

Müşteri İlişkileri

Müşteri memnuniyetine, müşteri görüşlerini değerlendirmek isteyen tesisler için gelen misafirlere çeşitli dillerde anket seçenekleri, işletme hizmet kalitesinin değerlendirilmesini sağlayarak ilk elden bilgi toplama imkanı sunulmaktadır.

OTY – Müşteri İlişkileri

Müşteri memnuniyetine, müşteri görüşlerini değerlendirmek isteyen tesisler için gelen misafirlere çeşitli dillerde anket seçenekleri, işletme hizmet kalitesinin değerlendirilmesini sağlayarak ilk elden bilgi toplama imkanı sunulmaktadır. 

Günlük verilmesi gereken (Polis Listesi v.b.)  zorunlu bildirimler ve daha bir çok ihtiyaca cevap bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçı;

 • Her misafir için misafir kartı açılabilmektedir.
 • Misafir kartlarında kimlik bilgileri, adres bilgileri, fatura bilgileri yanında evlilik tarihi, eşinin adı, mesleği, eğitim durumu, okuduğu gazeteler, pazar ve kaynak bilgileri tanımlanabilmektedir.
 • Kara liste takibi yapılabilmektedir.
 • Polis XML raporu için bilgiler misafir kartlarından oluşturulabilmektedir.
 • Aynı isimde misafir sistemde kayıtlı ise uyarı vermektedir.
 • Rezervasyonda misafir ad-soyadını girerken misafir listesi taranır ve bu isimde birisi için kart açılmış mı bakılır. Açılmışsa kullanıcı bilgilendirilir ve misafir kartı seçtirilerek rezervasyon kaydedilebilir.
 • Misafir listesinden misafirin konaklama sayısı, son geliş tarihi, son kaldığı oda, beğendiği odalar bilgilerine ulaşılabilir.
 • Misafir hareketleri ekranından misafirin yaptırdığı tüm rezervasyonlara ait bilgiler gösterilir. Ayrıca ne kadar harcama yapmış, ne gibi notlar alınmış, kesilen fatura bilgilerine ulaşılabilir.
 • Misafir yorum, öneri ve şikayetleri kaydedilerek takibi sağlanabilir.
 • Uyruk, market, kaynak, misafir yaşı, cinsiyet, evlilik durumlarına gibi misafir bilgilerine göre raporlar alabilirsiniz.

Müşteri İlişkileri Misafir Kiosk Ekranı

Misafir Listesi

Polis Listesi Ekranı

Hizmet Rezervasyon

Hizmet rezervasyonu otellerin müşterilerine sağladığı özel hizmetlerin randevulu bir şekilde müşterilerine sunulmasını sağlar. Bu hizmetler oteldeki tüm müşterilere aynı anda hizmet veremeyecek durumda olan sayı kısıtı olan tesislerin hizmetleri için tanımlanır ve rezervasyon yöntemi uygulanarak hizmete sunulur.

OTY – Hizmet Rezervasyon

Hizmet rezervasyonu otellerin müşterilerine sağladığı özel hizmetlerin randevulu bir şekilde müşterilerine sunulmasını sağlar. Bu hizmetler oteldeki tüm müşterilere aynı anda hizmet veremeyecek durumda olan sayı kısıtı olan tesislerin hizmetleri için tanımlanır ve rezervasyon yöntemi uygulanarak hizmete sunulur.

İşlemiş olduğumuz hizmet rezervasyonlarını ise yine Hizmet Rezervasyon Talepleri ekranından, görmek istediğimiz hizmet seçimini yaparak Rezervasyon Planı ekranından gün gün kişi sayıları ile beraber görüntüleyebilirsiniz. Rezervasyon Listesi ekranından girilen rezervasyon kayıtlarının detaylarını inceleyebilirsiniz. Doluluk ekranından da grafiksel olarak Kişi Bazlı, Masa/Oda Bazlı, Personel Bazlı yada Uyruk Bazlı olarak istediğimiz tarihte, istediğiniz hizmet için verilerimizi hızlı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Hizmet Rezervasyon Giriş Ekranı

Hizmet Rezervasyon Listesi

Hizmet Rezervasyon Doluluk Grafiği

Anket

 • İstenilen sayıda anket tanımı yapılabilmektedir…
 • Ankette istenilen sayıda soru tanımlanabilmektedir…
 • Gruplar ve cevaplara ait puanlama belirtilebilmektedir…
 • Misafir bilgilerini girmeden de anket kaydedilebilmektedir…
 • Ankete misafir notu eklenebilmektedir…

DY – Anket

 • İstenilen sayıda anket tanımı yapılabilmektedir.
 • Ankette istenilen sayıda soru tanımlanabilmektedir.
 • Gruplar ve cevaplara ait puanlama belirtilebilmektedir.
 • Misafir bilgilerini girmeden de anket kaydedilebilmektedir.
 • Ankete misafir notu eklenebilmektedir.
 • Anket analizi ile yapılan anketlere ait detaylı analiz değerlerine ulaşılabilmektedir.

Anket Tanımlama

Restoran Yönetimi

 • Salon – Masa Yönetimi: Sınırsız sayıda salon ve her salon için istenilen sayıda masa açılabilmektedir…
 • Self Servis: Self servis olarak ürün satışı yapabilirsiniz. Yalnız self servis satış yapabildiğiniz…
 • Paket Servis: Caller id uyumlu paket servis ekranımızla hızlı bir şekilde sipariş alarak gerekli…

Oty – Restoran Yönetimi

 • Salon – Masa Yönetimi: Sınırsız sayıda salon ve her salon için istenilen sayıda masa açılabilmektedir. Salonlara ve masalara özel isimler verilebilir. Salonlara kullanıcı bazlı yetkiler tanımlanarak kullanıcıların yalnız yetkili oldukları salonlarda işlem yapabilmesi sağlanır. Salondan yapılan satışların yiyecek, içecek ve muhtelif olarak ayrı depolardan düşmesi sağlanabilir.
 • Self Servis: Self servis olarak ürün satışı yapabilirsiniz. Yalnız self servis satış yapabildiğiniz gibi aynı anda hem masa yönetimi hem de self servis satışı yapabilirsiniz. Menüden hızlı bir şekilde ürünleri seçip tahsilat ya da hızlı tahsilat yapabilirsiniz. Self servis hesap fişinde ödeme şeklini görebilirsiniz.
 • Paket Servis: Caller id uyumlu paket servis ekranımızla hızlı bir şekilde sipariş alarak gerekli görevlendirmeleri yapabilirsiniz. Rehber üzerinden müşteri takibi yapabilirsiniz. Sipariş alırken özel notlar girebilirsiniz. Kurye takibi yapabilirsiniz.
 • Garson Takibi: Garson kartları açarak garson takibi yapabilirsiniz. Ayrılan garsonları pasif duruma alarak sipariş alırken gözükmemesini sağlayabilirsiniz. Her sipariş kalemi için ayrı ayrı garson tanımlayabileceğiniz gibi tüm sipariş için tek bir garson tanımı yapabilirsiniz. Hangi garson ne kadar satış yapmış, kaç adisyon kesmiş, hangi salonlarda daha aktif çalışmış, ne kadar yiyecek, ne kadar içecek satışı gerçekleştirmiş görebilirsiniz. Ayrıca grafiksel bir ekranda garson ciro durumlarının takibini yapabilirsiniz.
 • Tahsilat Takibi: 2 çeşit tahsilat yöntemi sunulmaktadır. Direk Tahsilat modunda tek tuşla hemen tahsilat yaparsınız. Parçalı Tahsilat modunda ise bir kısmı nakit, bir kısmı kredi kartı, bir kısmı ticket gibi parça parça tahsilat yapabilirsiniz. Tahsilattan hemen sonra masa boşaltılır ve yeni siparişler alabilirsiniz.
 • Otel Entegrasyonu: Otel programıyla entegre tahsilat sistemini kullanabilirsiniz. Yani otel müşterisinin harcamalarını ekstra olarak hesabına işlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Ödenmezler: Ödenmez kartları açarak, ödenmez fişleri düzenleyebilirsiniz. Ödenmezler için özel indirimler tanımlayabilirsiniz. Örneğin Ahmet Beye yiyeceklerden %50 indirimli olsun diyebilirsiniz. Ödenmez raporu ile kim ne kadar harcama yapmış detaylı ya da özet olarak görebilirsiniz.
 • İkramlar ve İndirimler: Sipariş üzerindeki istediğiniz ürünü ikram olarak gösterebilirsiniz. İkram verilen ürünlere ait günlük rapor alabilirsiniz. Tahsilattan önce yüzde veya tutar olarak indirim yapabilirsiniz. Toplam ücreti istediğiniz bir rakama yuvarlayabilirsiniz. Tahsilattan önce yapılan indirimler hesap fişinde çıkacaktır. Tahsilat aşamasında da direk toplam tutar üzerinden indirim yapabilirsiniz.
 • Adisyon Bölme: Bir masanın hesabı 10 parçaya kadar bölünebilmektedir. Sipariş alırken 1.kişi siparişleri, 2. kişi siparişleri diye ayrı ayrı girebileceğiniz gibi, sonra da ayrım yapabilirsiniz. Adisyon bölündükten sonra hesap fişleri ayrı ayrı çıkartılmakta ve hesaplar ayrı ayrı alınmaktadır.
 • Barkodlu Satış: Standart barkodlu veya miktarlı terazilerden alınan barkodla satış gerçekleştirebilirsiniz.
 • Yazdırma Sistemi: Çok özel yazdırma tanımları yapabilirsiniz. Örneğin sıcak yemek siparişleri başka bir yerden, pizzalar başka bir yerden, deniz ürünleri başka bir yerden gibi yazdırma tanımı yapabilirsiniz. Sipariş onaylanır onaylanmaz sipariş istekleri ilgili yazıcılara yönlendirilir.
 • Yabancı Dil Desteği: Özellikle turistik işletmelerde bu tarz isteklerle karşılaşıyoruz. Hesap çıktısı almadan önce istenirse çıktı dili seçilebilmektedir.
 • Depo Yönetimi: İstenilen sayıda depo açabilir, her depo için özel yetkilendirme yapabilirsiniz. Mal alım, iade ve fiyat farkı faturası düzenleyebilirsiniz (Pro modülde). Depolar arası transfer yapabilir, sarf, fire, devir, sayım eksiği, sayım fazlası fişleri girebilirsiniz. Salonlardan yapılan satışları yiyecek, içecek ve muhtelif olarak farklı depolardan düşmelerini sağlayabilirsiniz. Depolara ait anlık stok miktarlarını görebilirsiniz. Depo grupları oluşturarak toplam stok miktarlarını tek ekrandan görebilirsiniz. Envanter raporu alarak devir, giren, çıkan, kalan stok miktarlarını depolara göre veya tüm depolara göre alabilirsiniz. Envanteri sabit fiyat, ortalama, fifo, lifo, son girene göre alabilirsiniz. Eksi stok takibi yapabilirsiniz. Depo sayımı ile stok miktarlarını belli dönemlerde güncelleyebilir, fark raporları alabilirsiniz.
 • Üretim ve Maliyet: Ürünler için reçeteler oluşturabilirsiniz. Tek tek veya belli bir zamanda toplu şekilde üretim yapabilirsiniz. Tüm satılan ürünleri tek tuşla üretimini sağlayabilirsiniz. Üretim sonucu ortalama, fifo, lifo, son girene göre maliyet raporları alabilirsiniz. Devir yapmadan istediğiniz tarih aralığına göre rapor alabilirsiniz.
 • Cari Takibi: Müşterilerin ve satıcıların takibi yapabilir, dövizli veya TL ekstre düzenleyebilirsiniz. Faturalar, ödeme ve tahsilatlar, vadelendirme, taksit takibi, çek-senet takibi, şirket ve müşteri kredi kartı çekimlerinin takibini yapabilirsiniz.
 • Talep ve Sipariş: Departmanlardan gelen talepleri sisteme girerek, onaylamadan sonra onaylanan miktar kadarını siparişe veya direk faturaya dönüştürebilirsiniz.
 • Grafikler ve Raporlama: Gün gün satışlar, salonlara göre satışlar, fiş türüne göre, menüye göre, yiyecek içeceğe göre toplam satışlar, garsonlara göre satışları grafiksel olarak takip edebilirsiniz, raporlarını alabilirsiniz. En yoğun saatler, en çok satılan ürünler, menü grupları, en çok satış yapan garson, salon, masa gibi pek çok analizi programdan alabilirsiniz.
 • Santral:
  • Sınırsız sayıda iç hat tanımı yapılabilmektedir.
  • Her santrale uyumludur.
  • Seri port ile santralden okunan değerler sunucuya kaydedilmektedir. İnternet bağlantısında problem olması durumunda santralden gelen verilerek biriktirilerek ilk bağlantıda sunucuya ulaştırılmaktadır.
  • Aranan numaralar rehberde kayıtlı ise aranan bilgisinde ad-soy ad ya da unvan gösterilmektedir.
  • Ücretlendirilmeyecek numaralar programa tanıtılabilmektedir.
  • Santralden gelen ücret haricinde kontör ücreti tanımlanabilmektedir.
  • Odalara iç hat bağlantısı yapılabilmektedir.
  • Odadan yapılan görüşmelerde kontör ücreti oda folyosuna işlenmektedir.
  • Rehber listesi tanımlayabilirsiniz.
 • Stok Depo Yönetimi:
  • Sınırsız sayıda şube ve depolar açabilme. Gelişmiş yetkilendirme ile yalnız yetkili depolara işlem girme ve görebilme.
  • Stok listesini depo bazında veya depoları gruplandırarak görebilme. Anlık olarak mevcut stok miktarlarını görebilme.
  • Stok kartında gruplar tanımlayabilme.
  • İstenirse 10 tane özel kod (isimlerini siz belirtebiliyorsunuz) tanımıyla stoklar için çeşitli gruplar yapabilme.
  • Stok kartında birden fazla birim tanımlayabilme, her birimde 10 tane sabit fiyat tanımı yapabilme. Sabit fiyatlara isimler verebilme, örneğin fiyat 1 satış, fiyat2 alış, fiyat 3 indirimli alış…
  • Bir stok kartına sınırsız sayıda barkod tanımlayabilme. Miktarlı barkod kullanabilme.
  • Stoklara resim ekleyebilme.
  • Mamuller için reçete tanımlayabilirsiniz.
  • Depo bazında asgari miktarları girebilirsiniz.
  • Toplu ya da tek mamul için üretim yapabilirsiniz.
  • Depo Transfer, üretimden giriş, sarf, fire, devir, sayım fazlası ve sayım eksiği fişleri ile depo stok miktarının takibi yapabilirsiniz.
  • Mal alım, alım iade, alınan fiyat farkı, perakende satış, toptan satış, satış iade, verilen fiyat farkı, hizmet faturaları kaydedebilirsiniz.
  • Talep modülüyle departmanlardan gelen talepleri kaydedebilir, onaylanan miktarlardan sipariş verebilirsiniz.
  • Verilen siparişlerin kaydedebilir, sipariş gelince hemen sipariş üzerinden gelen miktarlar kadarını faturaya aktarabilirsiniz.
  • Depo bazında sayım listeleri oluşturabilir, sayım fark raporları alabilirsiniz.
  • Alınan kampanyaları kaydedebilirsiniz. Fatura girerken kampanyadaki fiyatlar otomatik gelecektir.
  • Tüm raporları ortama fiyat, son alış/satış, LIFO, FIFO, sabit fiyatlara göre alabilirsiniz.
  • Envanter raporunu tek depo için yada birden fazla depo için alabilirsiniz.
  • Hızlı satış ve tahsilat ekranıyla barkodlu hızlı satış yapılabilir.
 • Depo giren çıkan raporu, asgari miktar kontrol raporu, depo bazında satış raporu, stok/cari/fatura bazında kar-zarar raporları, stok alış satış istatistiği, malzeme ekstresi, aylara göre stok alım satış raporu gibi pek çok raporu alabilirsiniz.

Restoran Satış Ekranı

Muhasebe – Entegrasyon

 • Muhasebe Hesap Planı, Hesaplar arası hareket aktarımı…
 • Masraf Merkezleri: Hesap Planını Masraf Merkezlerine göre alabilme…
 • Mali Tablolar: Mizan değerlerinin çeşitli formüllerden geçirilerek yansıtılması…
 • Bilanço, Gelir Tablosu, Kar-Zarar Tablosu, Satışların Maliyeti Tablosu, Fon Akış Tablosu…

Oty – Muhasebe-Entegrasyon

 • Muhasebe Hesap Planı
 • Masraf Merkezleri: Hesap Planını Masraf Merkezlerine göre alabilme
 • Hesaplar arası hareket aktarımı
 • Mali Tablolar: Mizan değerlerinin çeşitli formüllerden geçirilerek yansıtılması (Mart Ayı Bilançosu, Ayrıntılı Bilanço, Özet Bilanço gibi)
 • Bilanço, Gelir Tablosu, Kar-Zarar Tablosu, Satışların Maliyeti Tablosu, Fon Akış Tablosu, Nakit Akış Tablosu, Kar Dağıtım Tablosu.
 • KDV 1 (1015A), KDV 2 (1015B), Muhtasar, Geçici Vergi, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Form BA, Form BS
 • E-Beyanname
 • Ön Muhasebe Entegrasyonu: Ayrıntılı Muhasebe Bağlantı Kodları ile Birebir ve Toplu Muhasebeleştirme
 • Güncel Mevzuat
 • Yansıtmalar
 • Fiş ve Yevmiye Numaralama
 • Defter Dökümleri
 • Defter Numaralama
 • Şube, Masraf Merkezi, Raporlama Dövizi Bazlı Mizan

İnsan Kaynakları

 • Personel Kartları, Personel Giriş – Çıkış Takibi, Toplu İşçi Çıkarma, Maaş Değiştirme, Mesai, Ek Kazanç…
 • Toplu Puantaj Hazırlama, Ay Ay Puantaj Hazırlama, Kesinti ve Eksik Gün Takibi, Asgari Geçim İndirimi…
 • Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi, Vizite Kağıdı, Eksik Gün Bildirimi, SSK İşyeri Bildirgesi, Sigorta Kolu Tercih Bildirimi…

Oty – İnsan Kaynakları

 • Personel Kartları
 • Personel Giriş – Çıkış Takibi
 • Toplu İşçi Çıkarma, Maaş Değiştirme
 • Toplu Puantaj Hazırlama, Ay Ay Puantaj Hazırlama
 • Mesai, Ek Kazanç, Kesinti ve Eksik Gün Takibi
 • Asgari Geçim İndirimi
 • Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi, Vizite Kağıdı, Eksik Gün Bildirimi, SSK İşyeri Bildirgesi, Sigorta Kolu Tercih Bildirimi, Sosyal Güvenlik
 • Destekleme Primi, Aylık Prim ve Hizmet Belgesi, Bölge Çalışma İşyeri Bildirgesi, İşçi Çıkış Bildirimi (Ek-2), İşçi Bildirim Listgesi (Ek-1),
 • Aylık İşgücü Çizelgesi, İşten Ayrılma Bildirgesi (İAB)
 • Ücret Bordrosu, İzin Bordrosu, Hesap Pusulası.
 • E-Bildirge
 • Özlük Dosyası
 • Güncel Mevzuat
 • Kıdem-İhbar Tazminatı
 • sgk.gov.tr Entegrasyonu: Firmalara ait kod ve şifre gibi bilgilerin kaydedilmesi ile web paneline girişin hızlandırılması

Toplu Puantaj Giriş Ekranı

Diğer

 • Otel Internet Paylaşımı: Otelde konaklayan müşterilerinize kablosuz ağınızın paylaşılmasını sağlıyor…
 • Sadece otelinizde konaklayan müşterilere internet şifrenizin otomatik olarak sağlanması için…
 • Kapı Sistem Entegrasyonu: Makfa Otel Kapı Yönetim Sistemleri ile yapılan DİA Otel Yönetim…

Oty – Diğer

 • Otel Internet Paylaşımı: Otelde konaklayan müşterilerinize kablosuz ağınızın paylaşılmasını sağlıyor olabilirsiniz. 5651 Sayılı kanun gereğince internet bağlantınızı açtığınız müşterilerinizin bilgilerini kayıt altında tutmak ve herhangi bir kanun dışı kullanım durumunda gerekli mercilere iletmeniz gerekmektedir.Sadece otelinizde konaklayan müşterilere internet şifrenizin otomatik olarak sağlanması için Internet Paylaşım cihazları ile entegrasyon geliştirilmiştir. Örneğin, http://www.netyum.com.tr/ adresinden tedarik edeceğiniz cihaz DİA Otel Yönetim Sistemi ile entegre olarak odalarda konaklayan müşterilerinizin TC Kimlik No veya Pasaport No gibi bilgilerini almaktadır. Herhangi bir müşteriniz kablosuz ağınıza paylaşmak istediğinde oda numarası ve kimlik numarası bilgileri sorularak, eğer bu bilgiler doğru ise kablosuz internet erişimi otomatik olarak sağlanmakta ve kayıt altında tutulmaktadır.
 • Kapı Sistem Entegrasyonu: Makfa Otel Kapı Yönetim Sistemleri ile yapılan DİA Otel Yönetim Sistemi entegrasyonu ile konaklayan misafirlerinize vereceğiniz kapı kartlarını direkt olarak DİA üstünden programlayabilirsiniz.
 • Santral Entegrasyonu: DİA Otel Yönetim Sistemi, Santral entegrasyonu ile odalarda yapılan görüşme takiplerinin DİA üzerinden takip edilebilmesine olanak sağlar. Odalarda yapılan görüşmeler santralden akan veriler ile otomatik olarak oda folyosuna işlenir.

Salon-Masa Yönetimi

 • Salon: Sınırsız sayıda salon ve her salon için istenilen sayıda masa açılabilmektedir…
 • Satış: Restaurant satış ekranı tamamen dokunmatik ekran pc kullanımına uygun olarak…
 • Yazıcı: Yazıcı yönlendirmeleri yapabilirsiniz. Örneğin yiyecekler mutfaktan çıksın şeklinde…

RY – Salon-Masa Yönetimi

Sınırsız sayıda salon ve her salon için istenilen sayıda masa açılabilmektedir. Salonlara ve masalara özel isimler verilebilir. Salonlara kullanıcı bazlı yetkiler tanımlanarak kullanıcıların yalnız yetkili oldukları salonlarda işlem yapabilmesi sağlanır. Salondan yapılan satışların yiyecek, içecek ve muhtelif olarak ayrı depolardan düşmesi sağlanabilir.

Restaurant satış ekranı tamamen dokunmatik ekran pc kullanımına uygun olarak tasarlanmıştır. Satış ekranında tüm salonlar ve masalar üzerinde interaktif işlemler yapabilirsiniz. Aktif masaların açılış saatleri, son verilen sipariş saati, hesabı veya birden fazla hesap varsa tek tek hesapları gösterilir. İstenirse masa üzerine özel notlar bırakılabilir, örneğin “Ahmet Bey ve Eşi” gibi bir not bırakabilirsiniz. Masanın hesabı alındıktan sonra not silinecektir. Bir masadaki hesabı 10 parçaya kadar bölebilir, her birinin tahsilatını ayrı ayrı yapabilirsiniz.

Yazıcı yönlendirmeleri yapabilirsiniz. Örneğin yiyecekler mutfaktan çıksın şeklinde bir tanım yaparsanız, her sipariş kaydında mutfaktan yalnız türü yiyecek olan ürünlere ait sipariş isteği çıkacaktır. Sipariş isteğinde masa numarası ve garson adı, saat gibi bilgiler bulunmaktadır.

5 farklı dilde hesap çıktısı alabilirsiniz. Hesap aldıktan sonra masaya herhangi bir işlem girişine izin verilmez. İstenirse hesap iptal edilerek masaya işlem girişi yapabilirsiniz. Hesap alma işleminden sonra tahsilat aşaması gelmektedir. Tahsilat yapıldıktan sonra masa temize alınmaktadır.

Menü üst grubu, menü başlıkları ve her başlığın altına sınırsız sayıda ürün açabilirsiniz. Ürünleri yiyecek, içecek, muhtelif kodları verebileceğiniz gibi, çeşitli grup tanımları yapabilir, raporlarınızı buna göre çekebilirsiniz. Ürünler için 10 adet sabit fiyat tanımı yapabilir, bu fiyatlar için özel isimlendirmeler yapabilirsiniz.

Ürün için 10 adet fiyat tanımı yapabilirsiniz. Örneğin “Satış Fiyatı”, “Personel Fiyatı”, “Esnaf Fiyatı”, “Rehber Fiyatı”, … Ürün seçme aşamasında hangi fiyat tipinden satış yapmak isterseniz onu seçersiniz.

Hem yüzde olarak hem de tutar olarak indirim yapabilirsiniz. İstenirse hesabı direk bir rakama yuvarlayabilirsiniz. İndirimi hesabı göndermeden önce yaparsanız hesap çıktısında görünecektir. Ama istenirse tahsilat aşamasında da indirim yapabilirsiniz.

Salon-Masa Yönetimi

Self Servis

 • Self Servis: Self servis olarak ürün satışı yapabilirsiniz…
 • Yalnız self servis satış yapabildiğiniz gibi aynı anda hem masa yönetimi hem de self servis satışı yapabilirsiniz…

RY – Self Servis

Self Servis: Self servis olarak ürün satışı yapabilirsiniz. Burada self servis satış yapabildiğiniz gibi aynı anda hem masa yönetimi hem de self servis satışı yapabilirsiniz. Menüden hızlı bir şekilde ürünleri seçip tahsilat yada hızlı tahsilat yapabilirsiniz. Self servis hesap fişinde ödeme şeklini görebilirsiniz.

Restoran Self Servis Ekranı Nasıl Kullanılır?

Self Servis Menü Ekranı

Paket Servis

 • Paket Servis: Caller id uyumlu paket servis ekranımızla hızlı bir şekilde sipariş alarak gerekli görevlendirmeleri yapabilirsiniz…

RY – Paket Servis

Paket Servis: Caller ID uyumlu paket servis ekranımızla hızlı bir şekilde sipariş alarak gerekli görevlendirmeleri yapabilirsiniz. Rehber üzerinden müşteri takibi yapabilirsiniz. Sipariş alırken özel notlar girebilirsiniz. Kurye takibi yapabilirsiniz. Aynı zamanda yemek sepeti entegrasyonu sayesinde yemek sepeti siparişlerinizi yönetebilirsiniz.

Paket Servis Giriş Ekranı

Garson Takibi

 • Garson Kart: Garson kartları açarak garson takibi yapabilirsiniz. Ayrılan garsonları pasif…
 • Garson Şifresi: Garson şifresi yöntemiyle garsonların sipariş kaydı yapabilmelerini…

RY – Garson Takibi

Garson Takibi: Garson kartları açarak garson takibi yapabilirsiniz. Ayrılan garsonları pasif duruma alarak sipariş alırken gözükmemesini sağlayabilirsiniz. Her sipariş kalemi için ayrı ayrı garson tanımlayabileceğiniz gibi tüm sipariş için tek bir garson tanımı yapabilirsiniz. Hangi garson ne kadar satış yapmış, kaç adisyon kesmiş, hangi salonlarda daha aktif çalışmış, ne kadar yiyecek, ne kadar içecek satışı gerçekleştirmiş görebilirsiniz. Ayrıca grafiksel bir ekranda garson ciro durumlarının takibini yapabilirsiniz.

Garson şifresi yöntemiyle garsonların sipariş kaydı yapabilmelerini sağlayabilirsiniz. Her garsona özel şifreler tanımlayıp “Garson Değiştir” seçeneğiyle siparişe tanımlı garson bilgisini değiştirebilirsiniz.

Garson Değiştirme Kontrol Ekranı

Mobil Restoran

 • Android ve IOS Mobil Kullanımı: DİA Restoran Uygulaması ara yüzüne benzer bir uygulama..
 • Gelişmiş Arayüz: DİA Restoran Uygulamasında yer alan masa, adisyon, hesap…

RY – Mobil Restoran

DİA Mobil Restoran: DİA Mobil Restoran uygulamasında yer alan masa, adisyon, hesap, menü arayüzüne benzer pratik, hızlı ve gelişmiş bir kullanım arayüzü ile masadan sipariş almanızı sağlayan mobil sipariş sistemidir.

Paket Servis: Mobil üzerinden aynı zamanda kurye işlemlerinizde siparişlerinizin beklemeden yola çıkması, yola çıkmışsan teslim edilen sipariş sürecine kadar tüm süreçte takipte kalarak sipariş tesliminde ödemelerinizi anlık olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Pratik Raporlama: Gün sonu, günlük sipariş listeleri, gruplara göre ürün satış, gün gün satış analizi ve ürün satış maliyet analizi gibi raporlarınıza akıllı telefonlarınız üzerinden ulaşabilirsiniz. Hedeflediğiniz ürünlerde kampanyalar ve promosyonlar düzenleyerek satışlarınızı artırabilirsiniz.

Yazıcıya Gönderim: Yazdırma istemcisi özelliği ile tüm yazıcılara restoran mobil uygulaması üzerinden fiş gönderimlerinizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Paket Servis Ekranı

Mobil Restoran Satış Ekranı 1

Mobil Restoran Satış Ekranı 2

 

Mobil Restoran Raporlama

Mobil Restoran Raporlama 2

Tahsilat Sistemi

 • Tahsilat Sistemi: 2 çeşit tahsilat yöntemi sunulmaktadır. Direk Tahsilat modunda tek tuşla hemen tahsilat yaparsınız.
 • Parçalı Tahsilat modunda ise bir kısmı nakit, bir kısmı kredi kartı…
 • Tahsilat ekranının istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.
 • Nakit TL, Nakit EUR, Nakit USD gibi döviz türleri tanımlayabilirsiniz. Kredi kartı poslarını ayrı ayrı açabilirsiniz…

RY – Tahsilat Sistemi

Tahsilat Sistemi: 2 çeşit tahsilat yöntemi sunulmaktadır. Direk Tahsilat modunda tek tuşla hemen tahsilat yaparsınız. Parçalı Tahsilat modunda ise bir kısmı nakit, bir kısmı kredi kartı, bir kısmı ticket gibi parça parça tahsilat yapabilirsiniz. Tahsilattan hemen sonra masa boşaltılır ve yeni siparişler alabilirsiniz.

Tahsilat ekranının istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Nakit TL, Nakit EUR, Nakit USD gibi döviz türleri tanımlayabilirsiniz. Kredi kartı poslarını ayrı ayrı açabilirsiniz. Multinet, Sodexo, Yemek Çeki tanımı yapabilirsiniz. Bunların haricinde Açık Hesap özelliğini kullanarak veresiye satışlar yapabilirsiniz. Cari ekstre düzenleyebilir, yapılan tahsilatları girerek cari bakiye takibi yapabilirsiniz. Kullanıcıya, salona, şubeye özel kasa tanımı yapabilir, kasaları ayrı ayrı takip edebilirsiniz. Ayrıca ödeme aşamasında indirim yapabilirsiniz.

Restoran Satış Ekranı Nasıl Kullanılır?

Restoran Tahsilat Ekranı

Otel Entegrasyonu

 • Otel Entegrasyonu: Otel programıyla entegre tahsilat sistemini kullanabilirsiniz…
 • Otel müşterisinin harcamalarını ekstra olarak hesabına işlenmesini sağlayabilirsiniz…

RY – Otel Entegrasyonu

Otel Entegrasyonu: Otel programıyla entegre tahsilat sistemini kullanabilirsiniz. Yani otel müşterisinin harcamalarını ekstra olarak hesabına işlenmesini sağlayabilirsiniz.

Restoran Otel Pos Kart Kullanımı

Ödenmezler

 • Ödenmezler: Ödenmez kartları açarak, ödenmez fişleri düzenleyebilirsiniz…
 • Ödenmezler için özel indirimler tanımlayabilirsiniz…

RY – Ödenmezler

Ödenmezler: Ödenmez kartları açarak, ödenmez fişleri düzenleyebilirsiniz. Ödenmezler için özel indirimler tanımlayabilirsiniz. Örneğin Ahmet Beye yiyeceklerden %50 indirimli olsun diyebilirsiniz. Ödenmez raporu ile kim ne kadar harcama yapmış detaylı ya da özet olarak görebilirsiniz.

Personeller için özel fiyat tanımı yapabilirsiniz. Stok kartında 10 adet fiyat tanımı yapılmıştır. Bunlardan örneğin fiyat 2 olanı personel fiyatı diyerek her ürün için özel fiyat girebilirsiniz.

Ödenmez Fişi

İkramlar ve İndirimler

 • İkramlar ve İndirimler: Sipariş üzerindeki istediğiniz ürünü ikram olarak gösterebilirsiniz…
 • İkram verilen ürünlere ait günlük rapor alabilirsiniz. Tahsilattan önce yüzde veya tutarsal olarak indirim yapabilirsiniz…

RY – İkramlar ve İndirimler

İkramlar ve İndirimler: Sipariş üzerindeki istediğiniz ürünü ikram olarak gösterebilirsiniz. İkram verilen ürünlere ait günlük rapor alabilirsiniz. Tahsilattan önce yüzde veya tutarsal olarak indirim yapabilirsiniz. Toplam ücreti istediğiniz bir rakama yuvarlayabilirsiniz. Tahsilattan önce yapılan indirimler hesap fişinde çıkacaktır. Tahsilat aşamasında da direk toplam tutar üzerinden indirim yapabilirsiniz.

İndirim ve İkram Kullanımı

Adisyon Bölme

 • Adisyon Bölme: Bir masanın hesabı 10 parçaya kadar bölünebilmektedir.
 • Sipariş alırken 1.kişi siparişleri, 2. kişi siparişleri diye ayrı ayrı girebileceğiniz gibi, sonra da ayrım yapabilirsiniz…
 • Adisyon bölündükten sonra hesap fişleri ayrı ayrı çıkartılmakta ve hesaplar ayrı ayrı alınmaktadır…

RY – Adisyon Bölme

Adisyon Bölme: Bir masanın hesabı 10 parçaya kadar bölünebilmektedir. Sipariş alırken 1.kişi siparişleri, 2. kişi siparişleri diye ayrı ayrı girebileceğiniz gibi, sonra da ayrım yapabilirsiniz. Adisyon bölündükten sonra hesap fişleri ayrı ayrı çıkartılmakta ve hesaplar ayrı ayrı alınmaktadır.

Masa Adisyon Hesap Bölme

Barkodlu Satış

 • Barkodlu Satış: Standart barkodlu veya miktarlı terazilerden alınan barkod ile satış gerçekleştirebilirsiniz…

RY – Barkodlu Satış

Barkodlu Satış: Standart barkodlu veya miktarlı terazilerden alınan barkod ile satış gerçekleştirebilirsiniz.

Barkod Kullanım Avantajı

Yazdırma Sistemi

 • Yazdırma Sistemi: Çok özel yazdırma tanımları yapabilirsiniz.
 • Birden fazla mutfak için yazdırma tanımı yapabilirsiniz. Sipariş onaylanır onaylanmaz sipariş istekleri ilgili yazıcılara yönlendirilir…

RY – Yazdırma Sistemi

Yazdırma Sistemi: Çok özel yazdırma tanımları yapabilirsiniz. Örneğin sıcak yemek siparişleri başka bir yerden, pizzalar başka bir yerden, deniz ürünleri başka bir yerden gibi yazdırma tanımı yapabilirsiniz. Sipariş onaylanır onaylanmaz sipariş istekleri ilgili yazıcılara yönlendirilir.

Yazıcı Ayarlama Çıktı Dağıtma

Yabancı Dil Desteği

 • Yabancı Dil: Özellikle turistik işletmelerde bu tarz isteklerle karşılaşıyoruz. Hesap çıktısı almadan önce istenirse çıktı dili seçilebilmektedir…

RY – Yabancı Dil Desteği

Yabancı Dil: Özellikle turistik işletmelerde bu tarz isteklerle karşılaşıyoruz. Hesap çıktısı almadan önce istenirse çıktı dili seçilebilmektedir.

Dil Desteği

Depo Yönetimi

 • Depo Yönetimi: İstenilen sayıda depo açabilir, her depo için özel yetkilendirme yapabilirsiniz. Mal alım, iade ve fiyat farkı faturası düzenleyebilirsiniz (Pro modülde)…
 • Depolar arası transfer yapabilir, sarf, fire, devir, sayım eksiği, sayım fazlası fişleri girebilirsiniz…
 • Salonlardan yapılan satışları yiyecek, içecek ve muhtelif olarak farklı depolardan düşmelerini sağlayabilirsiniz…

RY – Depo Yönetimi

Depo Yönetimi: İstenilen sayıda depo açabilir, her depo için özel yetkilendirme yapabilirsiniz. Mal alım, iade ve fiyat farkı faturası düzenleyebilirsiniz (Pro modülde). Depolar arası transfer yapabilir, sarf, fire, devir, sayım eksiği, sayım fazlası fişleri girebilirsiniz. Salonlardan yapılan satışları yiyecek, içecek ve muhtelif olarak farklı depolardan düşmelerini sağlayabilirsiniz. Depolara ait anlık stok miktarlarını görebilirsiniz. Depo grupları oluşturarak toplam stok miktarlarını tek ekrandan görebilirsiniz. Envanter raporu alarak devir, giren, çıkan, kalan stok miktarlarını depolara göre veya tüm depolara göre alabilirsiniz. Envanteri sabit fiyat, ortalama, fifo, lifo, son girene göre alabilirsiniz. Eksi stok takibi yapabilirsiniz. Depo sayımı ile stok miktarlarını belli dönemlerde güncelleyebilir, fark raporları alabilirsiniz.

Restoranda Kullanılacak Stok Kartları Nasıl Açılır?

Üretim ve Maliyet

 • Üretim: Ürünler için reçeteler oluşturabilirsiniz. Tek tek veya belli bir zamanda toplu şekilde üretim yapabilirsiniz. Tüm satılan ürünleri tek tuşla üretimini sağlayabilirsiniz…
 • Maliyet: Üretim sonucu ortalama, fifo, lifo, son girene göre maliyet raporları alabilirsiniz.
 • Devir yapmadan istediğiniz tarih aralığına göre rapor alabilirsiniz…

RY – Üretim ve Maliyet

Üretim : Ürünler için reçeteler oluşturabilirsiniz. Tek tek veya belli bir zamanda toplu şekilde üretim yapabilirsiniz. Tüm satılan ürünleri tek tuşla üretimini sağlayabilirsiniz.

Maliyet: Üretim sonucu ortalama, fifo, lifo, son girene göre maliyet raporları alabilirsiniz. Devir yapmadan istediğiniz tarih aralığına göre rapor alabilirsiniz.

Restoran Eksiye Düşen Stoklar Toplu Olarak Nasıl Üretilir?

Cari Takibi

 • Restoran Carisi Takibi: Müşterilerin ve satıcıların takibi yapabilir, dövizli veya TL ekstre düzenleyebilirsiniz…
 • Faturalar, ödeme ve tahsilatlar, vadelendirme, taksit takibi, çek-senet takibi, şirket ve müşteri kredi kartı çekimlerinin takibini yapabilirsiniz…

RY – Cari Takibi

Restoran Carisi Takibi: Müşterilerin ve satıcıların takibi yapabilir, dövizli veya TL ekstre düzenleyebilirsiniz. Faturalar, ödeme ve tahsilatlar, vadelendirme, taksit takibi, çek-senet takibi, şirket ve müşteri kredi kartı çekimlerinin takibini yapabilirsiniz.

Talep ve Sipariş

 • Talep ve Sipariş: Departmanlardan gelen talepleri sisteme girerek, onaylamadan sonra onaylanan miktar kadarını siparişe veya direk faturaya dönüştürebilirsiniz…

RY – Talep ve Sipariş

Talep ve Sipariş:Departmanlardan gelen talepleri sisteme girerek, onaylamadan sonra onaylanan miktar kadarını siparişe veya direk faturaya dönüştürebilirsiniz.

Restoran Sipariş Takibi Nasıl Yapılır?

Mutfak Takibi

 • Mutfak Takibi: Mutfağa yollanmış siparişlerin ne durumda olduğunun, ne zaman hazır olacağının takip bilgisi vermektedir…

RY – Mutfak Takibi

Mutfak Takibi: Mutfağa yollanmış siparişlerin ne durumda olduğunun, ne zaman hazır olacağının takip bilgisi vermektedir. Alınan siparişler istenen bir ekran tarafından (Pide fırını önündeki ekran veya Izgara önündeki ekran) ayrı ayrı listelenebilir. Bu ekranlar üzerinden ilgili siparişin durumu (fırına atıldı, hazır gibi) güncellenir ve garson tarafından izlenebilir.

Restoranda Mutfaktaki Sipariş Durumları Nasıl Takip Edilir?

Çeşni İşlemleri

 • Çeşni İşlemleri: Ürün seçenekleri, eksiltilmesi veya eklenmesi istenen malzemenin (ekstra peynir, sucuk vb) ürün maliyetine…
 • Pizza seçildiğinde ekstra peynir, ekstra sucuk seçenekleri fiyatları ile beraber gösterilir ve müşteri talebine göre garson tarafından seçim yapılır.
 • Mutfağa iletilen siparişlerde bu ekstra talepler ayrıca gösterilir…

RY – Çeşni İşlemleri

Çeşni İşlemleri:Ürün seçenekleri, eksiltilmesi veya eklenmesi istenen malzemenin (ekstra peynir, sucuk vb) ürün maliyetine yansıması işlemlerini gerçekleştiren özelliktir. Örneğin, Pizza seçildiğinde ekstra peynir, ekstra sucuk seçenekleri fiyatları ile beraber gösterilir ve müşteri talebine göre garson tarafından seçim yapılır. Mutfağa iletilen siparişlerde bu ekstra talepler ayrıca gösterilir.

Restoran Çeşni İşlemi Nasıl Çalışır?

Grafikler ve Raporlama

 • Grafikler ve Raporlama: Gün gün satışlar, salonlara göre satışlar, fiş türüne göre, menüye göre, yiyecek içeceğe göre toplam satışlar, garsonlara göre satışları grafiksel olarak takip edebilirsiniz, raporlarını alabilirsiniz…

RY – Grafikler ve Raporlama

Grafikler ve Raporlama: Gün gün satışlar, salonlara göre satışlar, fiş türüne göre, menüye göre, yiyecek içeceğe göre toplam satışlar, garsonlara göre satışları grafiksel olarak takip edebilirsiniz, raporlarını alabilirsiniz. En yoğun saatler, en çok satılan ürünler, menü grupları, en çok satış yapan garson, salon, masa gibi pek çok analizi programdan alabilirsiniz.

Restoran Satış Grafiği ve Raporlar Nasıl Alınır?
Restoran Z Raporu Nasıl Alınır?

Restoran Grafik ve Analiz

 

Yemek Sepeti Entegrasyonu

Bu entegrasyon ile Yemeksepeti’nden gelen siparişlerin DİA içerisinde..

Her işletmenin kolayca kullanacağı Yemek Sepeti entegrasyonu ile anlık siparişlerinizi takip edebilirsiniz.

Paket servis ekranına düşecek olan siparişlerde personeli farklı ses tonları ile uyararak, dokunmatik ekranlar üzerinden sürece başlamasını sağlayabilirsiniz.

Sorunlu olabilecek siparişleri yine aynı ekran üzerinden iptal edebilirsiniz.

RY – Yemeksepeti Entegrasyonu

Yemeksepeti Entegrasyonu: Bu entegrasyon ile Yemeksepeti’nden gelen siparişlerin DİA içerisinde Paket Servis ekranında görünmesi, siparişe uygulanan işlemlerin de Yemeksepeti’ne gönderilmesi sağlanır.

Her işletmenin kolayca kullanacağı Yemek Sepeti entegrasyonu ile anlık siparişlerinizi takip edebilirsiniz.

Paket servis ekranına düşecek olan siparişlerde personeli farklı ses tonları ile uyararak, dokunmatik ekranlar üzerinden sürece başlamasını sağlayabilirsiniz.

Sorunlu olabilecek siparişleri yine aynı ekran üzerinden iptal edebilirsiniz.

Yemek Sepeti Entegrasyon Tanımları Nasıl Yapılır?

Paket Servis Ekranı

Basit Üretim

 • Basit Reçete Tanımı İşletmenizde üretilen mamullerin reçeteler…
 • Hızlı ve Toplu Üretim Üretim fişleri sonucunda Üretimden Giriş…
 • Maliyet Hesabı Üretim sırasında basit maliyet hesabı ile mamul…
 • Varyant Desteği Basit Üretim varyant desteği ile reçete tanıml…

ÜRY – Basit Üretim

Basit Reçete Tanımı: İşletmenizde üretilen mamullerin reçetelerini hazırlayabilir, tek tek veya toplu olarak üretim fişlerini oluşturabilirsiniz.

Hızlı ve Toplu Üretim: Üretim fişleri sonucunda Üretimden Giriş, Sarf ve Fire fişleri reçete tanımlarınıza göre otomatik olarak oluşacaktır.

Maliyet Hesabı: Üretim sırasında basit maliyet hesabı ile mamul maliyetlerinizi takip edebilirsiniz.

Varyant Desteği: Basit Üretim varyant desteği ile reçete tanımlarınız sırasında varyantlı takip edilen hammaddeleriniz için hangi varyantın kullanılacağını seçebilir, stoktan bu varyant detayında malzeme kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Basit Üretim Ekranları ile Üretim Nasıl Yapılır?

Basit Toplu Üretim

BİLGİ BANKASI DOKÜMANLARI:
Basit Üretim Reçetesi Nasıl Tanımlanır
Üretim Fişi ile Üretim
Toplu Olarak Üretim

Üretim Yönetimi

 • Gelişmiş Reçete: Gelişmiş Üretim Yönetimi modülü üzerinden tanımlanan reçeteler ile …
 • Üretim ve İş Emirleri: Her bir sipariş alınan malzeme için üretim emri ve bu üretim emrinde…
 • Otomatik Yarı Mamül Üretimi: Reçete tanımlarında yarı mamüllerin alt reçeteleri de…

ÜRY – Üretim Yönetimi

Gelişmiş Reçete: Gelişmiş Üretim Yönetimi modülü üzerinden tanımlanan reçeteler ile üretim işlemine giren, çıkan, fire verilen, yarı mamül olarak çıkan malzemelerin miktarları formüllerle belirlenebilir. Bu formüllerde malzemelerin en, boy gibi boyut bilgileri, sipariş entegrasyonu ile geliyor ise sipariş satırında malzeme için girilen 5 boyut değerleri ve dinamik alan değerleri kullanılabilir. Reçete kalemindeki hammaddelerin kullanım koşulları belirtilebilir. Hammaddelerin hangi operasyonlara hangi sıra ile gireceklerini belirten rota tanımları kullanılabilir.

Üretim ve İş Emirleri: Her bir sipariş alınan malzeme için üretim emri ve bu üretim emrinde seçilen reçeteye bağlı olarak hangi iş istasyonunda hangi operasyonun hangi malzemelere uygulanacağını bildiren alt iş emirleri otomatik olarak tanımlanabilir.

Otomatik Yarı Mamül Üretimi: Reçete tanımlarında yarı mamüllerin alt reçeteleri de tanımlanarak Ürün Ağacı otomatik olarak oluşturulur ve üretim esnasında alt reçetelere göre iş emirleri otomatik olarak oluşur.

Sipariş Entegrasyonu: Ön muhasebe sistemi üzerinden aldığınız siparişler ile entegrasyon sağlanmıştır. Alınan siparişler üzerinden direkt üretim emirleri verilebilir ve sipariş listesinden ilgili üretimin durumu anlık takip edilebilir. Üretim esnasında operatörler üretim işleminin hangi müşteri siparişi için olduğunu takip edebilirler.

Maliyet Analizi: Üretim Emri, İş Emri ve Üretim Reçetesi bazında maliyet analizi yapılabilir. Tanımlanan maliyet atamalarına göre mamül maliyetine istasyonların amortisman maliyetleri, elektrik harcamaları, gaz harcamaları, çalıştıkları süre için operatör maliyetleri gibi farklı maliyetler eklenerek maliyet analiz raporu alınabilir.

Operatör bazında işlem takibi: İş istasyonlarında çalışan operatörlerin (personeller) yaptıkları işlem girişleri sonrası hem iş emirlerinin durumu, hem üretim emrinin durumu, hep ilgili sipariş üzerinden durum takip edilebilir. Bu işlemler sonrası barkod etiket basımı yapılabilir ve istenirse operatör performansları takip edilebilir.

Operasyonlar, Rotalar, İş İstasyonları, Kalite Kontrol: İmalathanede veya fabrikada bulunan tezgahlar ve makineler için iş istasyonu tanımı, personeller için operatör tanımı, yapılan işlemler için operasyon tanımı, operasyonların sıralamasını belirtmek üzere rota tanımı, operasyonlar üzerinde yapılacak olan kalite kontrol kartları ve kalite kontrol fiş tanımları gelişmiş üretim modülü içinde tanımlanabilir.

Üretimde Rota, Operasyon vb. Kart Tanımları Nasıl Yapılır ve Nasıl Kullanılır?
Ürün Reçete Tanımları Nasıl Yapılır?
Üretimde Maliyet Atamaları Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?
Üretim Emirleri Nasıl Hazırlanır?
Üretim İş Emirleri Nasıl Hazırlanır? Operatör ve Kalite Hareketleri Nasıl Yönetilir?
Üretim Analiz Fişleri Nasıl Oluşturulur?

Örnek Üretim Reçetesi
Üretim Emri Listesi
İş Emri Kartı
Maliyet Ataması Kartı
Operator Hareketi Girişi

BİLGİ BANKASI DOKÜMANLARI:

Üretime Bağlı Fişlerin Muhasebeleştirilmesi
Rota Nasıl Tanımlanır
Gelişmiş Üretim Reçetesi Nasıl Tanımlanır
Maliyet Ataması Nasıl Yapılır
Siparişe Bağlı Üretim ve İş Emri Nasıl Hazırlanır
Operatör Hareketi ile Mamül Girişi ve Fire Çıkışı Nasıl Yapılır
Kalite Kontrol Nasıl Yapılır

Servis Hizmet

 • Servis Hizmet Yönetimi: DİA Servis Hizmet Yönetimi modülü ile servis hizmeti veren…
 • Form, Personel ve Ekip Yönetimi: Farklı servis süreçlerinizi tanımlayarak bu süreçlerle ilgili…
 • Garanti ve Sözleşme İşlemleri: Seri numarası, garanti tarihi, önceki servis işlemleri, arızalı ürünlerle ilgili resimlerin kaydedilebilmesi…

SHY – Servis Hizmet Yönetimi

Servis Hizmet Yönetimi: DİA Servis Hizmet Yönetimi modülü ile servis hizmeti veren işletmeler tüm servis süreç yönetimi ihtiyaçlarını karşılar, pratik ve hızlı kullanım sayesinde servis departman verimliliklerini arttırırlar.

Form, Personel ve Ekip Yönetimi: Farklı servis süreçlerinizi tanımlayarak bu süreçlerle ilgili olan sorumlu departmanları belirleyebilir, süreç değişikliklerini personelinize veya müşterinize e-posta veya sms yolu ile bildirebilir, tüm işlemlerin yazılım üzerinden takip edilip form çıktılarından kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

Garanti ve Sözleşme İşlemleri: Seri numarası, garanti tarihi, önceki servis işlemleri, arızalı ürünlerle ilgili resimlerin kaydedilebilmesi, sözleşmeli müşteri takibi, personellerin görevlendirilmesi, personellerin servislere harcadıkları sürelerin kaydedilebilmesi, karlılık analizlerinin yapılabilmesi, yapılan işlemlerin ve kullanılan malzemelerin kaydedilip tek tuşla faturalandırılabilmesi, cari hesap ekstre detayında teknik servis işlemlerinin listelenebilmesi gibi farklı ihtiyaçlara çözümler bulabilirsiniz.

 • Hizmetlerin Maliyetlendirilmesi
 • Faturalandırma
 • Prim ve Görev Takibi
 • Gelen, Satılan, İade Edilen ürün takibi, Özel Değer Takibi

Yönetim Paneli: Servis Yönetim Paneli üzerinden açıktaki servisler, kapanan servisler, sözleşme sayıları, personellere göre servis formları, personellere göre görev sayıları gibi analizlere anında ulaşabilirsiniz.

Servis Form Tipleri Nasıl Tanımlanır?
Sorun ve Çözüm Listeleri Nedir? Nerede Kullanılır?
Tanımlı Servis Form Tipleri Nasıl Kullanılır?
Servis Formu ile Ürün Kabul ve Teslim İşlemleri Nasıl Yapılır?
Servis Formları Listesinde Ne İşlemler Yapılır?
Kullanılan Malzemelere Nasıl Teklif ve Fatura Oluşturulur?
Serili Ürün ve Araç Değer Takipleri Nasıl Yapılır?
Servis Formları Listesinden Hangi Analizler Yapılır?
Diğer ve Dinamik Alanlar Nasıl Kullanılır?
Görev ve Görüşme Notları Nasıl Eklenir?

Örnek Servise Giriş Ekranı
Servis Ürün Kabul Teslim Formu
Servis Yönetimi İşlem Şablonları Tanımlama
Servis Yönetimi Prim Takibi
Değer Okuma ve İzleme
Garanti Takibi
Yönetim Ekranı ve İşlem Kullanımı

CRM

 • Müşteri İlişkileri Yönetimi, Potansiyel Müşteri Takibi, Fırsat ve Süreç Yönetimi
 • Teklif, Görev, Görüşme Notu Entegrasyonu
 • Satış olasılığı olan Potansiyel müşteri tanımlarınızı cari hesap kartındaki ile aynı yapı…
 • Satış veya satış sonrası farklı müşteri profillerine göre farklı süreçler tanımlayabilir…
 • Potansiyel müşterileriniz için satış fırsatları tanımlar, bu fırsatlarda satış cirosu ve…
 • Fırsatlar veya potansiyeller üzerinden görevler oluşturarak Görev Takip Sistemi ile entegrasyon…
 • Teklif Yönetim Entegrasyonu sayesinde potansiyel müşterilerinize teklifler oluşturabilir…
 • Müşteri İlişkileri Yönetimi analiz raporları ile belirli bir tarih aralığı için satış elemanı…

CRM

 • Müşteri İlişkileri Yönetimi
 • Potansiyel Müşteri Takibi
 • Fırsat ve Süreç Yönetimi
 • Teklif, Görev, Görüşme Notu Entegrasyonu

Satış olasılığı olan Potansiyel müşteri tanımlarınızı cari hesap kartındaki ile aynı yapıda yapabilir, tüm işlemlerinizi bu potansiyel kartı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Satış veya satış sonrası farklı müşteri profillerine göre farklı süreçler tanımlayabilir, personellerinizin bu süreçlere göre hareket etmelerini sağlayabilirsiniz.

Potansiyel müşterileriniz için satış fırsatları tanımlar, bu fırsatlarda satış cirosu ve olasılığı gibi bilgileri de tanımlatabilir ve gelecek satış hedeflerinizi (forecast) bu verilere göre yorumlayabilirsiniz.

Fırsatlar veya potansiyeller üzerinden görevler oluşturarak Görev Takip Sistemi ile entegrasyon sağlanabilir, tüm görevler ve fırsatlar için yapılacak işlemler, alınan randevular Ajanda entegrasyonu ile ajanda üzerinde gösterilebilir ve görüşme notları hem potansiyel hem de cari hesap kartı üzerinden takip edilebilir.

Teklif Yönetim Entegrasyonu sayesinde potansiyel müşterilerinize teklifler oluşturabilir, teklif geçerlilik tarihlerini, ödeme şartlarını belirleyebilir ve bu teklifleri fırsatlar ile eşleştirebilirsiniz.

Müşteri İlişkileri Yönetimi analiz raporları ile belirli bir tarih aralığı için satış elemanı bazında yeni müşteri, fırsat, görüşme, verilen teklif, kabul edilen ve satışa dönen teklif rakamları görsel olarak gösterilebilir.

Crm Potansiyel Kaydı Nasıl Açılır? Yetkili ve Satış Elamanları Nasıl Eklenir?
Crm Fırsatları Nedir? Nasıl Kullanılır?
Crm Fırsat Kaydı Nasıl Oluşturulur?
Crm Üzerinden Teklif Yönetimi Nasıl Yapılır?
Crm Üzerinden Görevler ve Takvim Ajandası Nasıl Kullanılır?
Crm Üzerindeki Diğer İşlemler, Analiz ve Raporlamalar Nelerdir?
Satış Elemanlarının Performans, Prim ve Komisyon Takibi Nasıl Yapılır?

CRM Satış Elemanı Faaliyet Raporu
CRM Yönetim Ekranı
Müşteri Şikayet Teklif Sipariş Ekleme

Görev Takip Sistemi

 • Personel Görev Takibi: DİA Kurumsal Yönetim Sistemi bünyesinde tanımlanan…
 • Görev Süreç Yönetimi
 • Ajanda Entegrasyonu: Personelinize atanan görevlerin ajanda üzerinden takip…

Gts – Görev Takip Sistemi

Personel Görev Takibi: DİA Kurumsal Yönetim Sistemi bünyesinde tanımlanan kullanıcılarınıza görevler atayabilir ve bu görevleri önceden belirlediğiniz süreçlere göre takip etmelerini sağlayabilir ve her bir süreç değişikliğinin e-posta olarak tarafınıza raporlanmasını sağlayabilirsiniz.

Görev Süreç Yönetimi

Ajanda Entegrasyonu: Personelinize atanan görevlerin ajanda üzerinden takip edilmesini sağlayabilirsiniz.

Görev Takip Sistemi Nedir Nasıl Kullanılır?

Görev Takip İşlem Şablon Tanımlama
Görev Takip Yönetim Ekranı
Yeni Görev Oluşturma
Diğer Ekranlardan Kolay Erişim ve İzleme
Cari Hareket Ekranı Entegrasyonu

Takvim-Ajanda

 • Günlük, Haftalık, Aylık Takvim: DİA Kullanıcıları randevu ve görevlerini DİA Ajanda üzerinden takip edebilirler. Günlük, haftalık ve aylık görünüm ile ajandalarını listeleyebilir, belirli…
 • Kullanıcı ve Grup Paylaşımı: Randevu veya görevler diğer kullanıcılar ile paylaşılabilir…
 • Ön Muhasebe Entegrasyonu: Ön muhasebede girilen Çek, Senet, Taksit, Teknik Servis kayıtlarının istenirse otomatik…
 • Görev Takip Sistemi: Entegrasyonu DİA Görev Takip Sistemi üzerinden kullanıcılara…
 • CRM Entegrasyonu: DİA CRM Modülü üzerinden potansiyel müşterilerle ilgili görevler ve randevular…
 • SMS, E-Posta ve Popup Hatırlatma Ajanda da yer alan görevlerin E-Posta, SMS veya açılacak bir ekran ile…

Gts – Takvim-Ajanda

Günlük, Haftalık, Aylık Takvim: DİA Kullanıcıları randevu ve görevlerini DİA Ajanda üzerinden takip edebilirler. Günlük, haftalık ve aylık görünüm ile ajandalarını listeleyebilir, belirli tarih ve saate veya tüm gün sürecek randevu tanımı yapabilirler.

Kullanıcı ve Grup Paylaşımı: Randevu veya görevler diğer kullanıcılar ile paylaşılabilir ve renklendirilebilir.

Ön Muhasebe Entegrasyonu: Ön muhasebede girilen Çek, Senet, Taksit, Teknik Servis kayıtlarının istenirse otomatik olarak istenirse manuel olarak ajanda da gösterilmesi sağlanabilir. Örneğin, bir çek kaydettiğiniz anda isterseniz takvim entegrasyonunun otomatik olarak yapılmasını sağlayabilir isterseniz açılacak bir ekran yardımı ile yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Görev Takip Sistemi: Entegrasyonu DİA Görev Takip Sistemi üzerinden kullanıcılara tanımlanan görevlerin de ajanda üzerinden gösterilmesi sağlanmaktadır.

CRM Entegrasyonu: DİA CRM Modülü üzerinden potansiyel müşterilerle ilgili görevler ve randevular da ajanda üzerinden takip edilebilir.

SMS, E-Posta ve Popup Hatırlatma Ajanda da yer alan görevlerin E-Posta, SMS veya açılacak bir ekran ile kullanıcılara hatırlatılması sağlanabilir. Bu hatırlatmalar istenirse 30 dakika istenirse 1 gün önceden yapılacak şekilde ayarlanabilir.

Takvim Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Takvim Günlük Görünüm
Yeni Takvim Girdisi Oluşturma
e-Posta SMS hatirlAtma Desteği

Tarihçe Takibi

 • Secere Takibi: Bir fatura üzerinden hangi kullanıcının ne zaman hangi değişiklik…
 • Silinen Kayıtlar: Silinen tüm kayıtların kim tarafından ne zaman değiştirildiği…
 • DİA Kurumsal Yönetim Sistemi bünyesinde yapılan tüm kullanıcı işlemleri, eklemeler, değişiklikler…

DY – Tarihçe Takibi

Secere Takibi: Bir fatura üzerinden hangi kullanıcının ne zaman hangi değişikliği yaptığı (fatura ödeme planının değiştirilmesi, satırda yer alan 50 adet malzemenin 48 adede düşürülmesi, yeni bir açıklama satırı eklenmesi gibi) takip edilebilir.

Silinen Kayıtlar: Silinen tüm kayıtların kim tarafından ne zaman değiştirildiğini görebilir ve silinmeden önceki tüm bilgilerine de erişebilirsiniz. Silinen kayıtlar bu kayıtlarda yer alan verilerin de silinmiş veya değiştirilmiş olabileceği ihtimali dolayısı ile geri getirilmemektedir.

DİA Kurumsal Yönetim Sistemi bünyesinde yapılan tüm kullanıcı işlemleri, eklemeler, değişiklikler veya silme işlemleri, tamamı tüm detayıyla DİA Veri tabanında kaydedilmektedir. Yapılan bir ekleme veri tabanına eklenir. Bu eklenen kayıt üzerinde yapılacak bir değişiklik öncesi kaydın orjinal verisi tarihçe veri tabanına aktarılır. Bu kayıt silinmek isteniyor ise yine öncesinde bu kayıt tarihçe veri tabanına aktarılır ve sonrasında silme işlemi gerçekleştirilir. Bu sistem sayesinde yapılan tüm işlemlerin tüm versiyonları tarihçe veri tabanında saklanmaktadır.

Kayıt Tarihçesi Nedir? Kullanıcı Kayıt Tarihçesi Nasıl Takip Edilir?

Kayıt Tarihçesi Değişiklik İzleme

Proje Yönetimi

 • Proje Takibi: Bir satış faturasını proje ile eşleştirmek projenin gelirine…
 • Gelir, Gider, Tahsilat, Ödeme Modeli: Projelerinizin gelirlerini ve giderlerini…
 • Proje Dağıtım Tanımları: Herhangi bir proje seçimi yapmadan belirli bir tarih…
 • Detaylı Raporlar: Proje Yönetim Raporları ve Proje Ekstresi üzerinden detaylı…

DY – Proje Yönetimi

Proje Takibi: Bir satış faturasını proje ile eşleştirmek projenin gelirine, bir hizmet alım faturasını proje ile eşleştirmek projenin giderine yazılmaktadır. Banka hesabınıza gelen bir havale veya aldığınız bir müşteri çeki proje ile eşlenirse projenin tahsilatına, gönderdiğinzi bir havale veya kestiğiniz bir çek ise projenin ödemelerine etki etmektedir. Borç ve Alacak mantığından ziyade Gelir, Gider, Tahsilat, Ödeme modeli proje modülünün çok daha anlaşılır bir şekilde kullanımına olanak sağlamaktadır.

Gelir, Gider, Tahsilat, Ödeme Modeli: Projelerinizin gelirlerini ve giderlerini, proje için yapılan ödemeleri ve tahsilatları tüm işlemlerde bir proje tanımı seçerek Proje Yönetim Modülü ile entegre edebilirsiniz.

Proje Dağıtım Tanımları: Herhangi bir proje seçimi yapmadan belirli bir tarih aralığında bazı müşterilerden alınan bazı hizmetlerin otomatik olarak belirli projelere yüzdesel olarak dağıtılmasını sağlayabilirsiniz.

Detaylı Raporlar: Proje Yönetim Raporları ve Proje Ekstresi üzerinden detaylı proje raporlarınızı çıktı olarak alabilirsiniz.

Proje Kartı Nasıl Tanımlanır?
Proje Dağıtım Şablonu Nasıl Oluşturulur?
Proje Raporları Nasıl Alınır?

Proje Gelir Gider Kar Analizi
Proje Masraf Dağılım Anahtarı
Proje Raporlama

Yabancı Dil Desteği

 • İngilizce: Mevcut Desteklenen Dil
 • Ek Dil Paketi: İhtiyacınız olan herhangi bir yabancı dil, çeviri listesinin o dile…
 • DİA Kurumsal Yönetim Sistemi hiç bir ek kurulum yapmadan sadece giriş aşamasında sistemi kullanacağı…
 • Ekranlar, Rapor Tasarımları tamamen İngilizce olarak kullanılabilir.
 • Üretim Yönetimi, Personel, Demirbaş modülü gibi bazı modüller için sadece Türkçe Dil Paketi desteği…

DY – Yabancı Dil Desteği

İngilizce: Mevcut Desteklenen Dil

Ek Dil Paketi: İhtiyacınız olan herhangi bir yabancı dil, çeviri listesinin o dile çevrilmesi sonrası DİA üzerinden aynı şekilde kullanılabilir.

DİA Kurumsal Yönetim Sistemi hiç bir ek kurulum yapmadan sadece giriş aşamasında sistemi kullanacağınız dili seçerek kullanabileceğiniz bir yabancı dil desteğine sahiptir.

Ekranlar, Rapor Tasarımları tamamen İngilizce olarak kullanılabilir.

Üretim Yönetimi, Personel, Demirbaş modülü gibi bazı modüller için sadece Türkçe Dil Paketi desteği sağlanmaktadır. Talep edeceğiniz modülün dil desteği olup olmadığını sorgulayınız.

Dil Seçimi ile Giriş
Dil Seçimi ile Ekran Kullanımı Örnek Fatura Listesi

Veri Entegrasyonu – DİA

  • DİA XML Veri Aktarımları: DİA Kurumsal Yönetim Sisteminde yer alan tüm kart ve fiş…
  • Excel’den Veri Aktarımı: Excel Aktarım Şablonları desteği ile Excel dosyalarında…

DY – Veri Entegrasyonu – DİA

DİA XML Veri Aktarımları: DİA Kurumsal Yönetim Sisteminde yer alan tüm kart ve fişler DİA XML formatında dışarı ve içeri aktarılabilir. Bu sayede aynı sistem içindeki bir firmadan diğer bir firmaya stok kartları, cari hesap kartları, faturalar, siparişler gibi birçok bilgi aktarılabilir.

Excel’den Veri Aktarımı: Excel Aktarım Şablonları desteği ile Excel dosyalarında yer alan birçok bilgiyi DİA’ya aktarabilirsiniz. Örneğin, excel dosyasında yer alan stok kartları, cari kartlar, faturalar, siparişler kolon eşleme yöntemi kullanılarak DİA’ya aktarılabilir. DİA üzerindeki tüm ekranlarda yer alan tüm bilgileri, raporları excel dosyalarına çıktı olarak alabilirsiniz.

Excelden Veri Aktarımı Nasıl Yapılır?
Xml’den Veri Aktarımı Nasıl Yapılır?

Veri Aktarım Sihirbazı

Veri Entegrasyonu – Logo

 • Logo XML Veri Aktarımı: Logo Go ve Logo Tiger serisi yazılımlar kullanırken DİA’yı tercih eden bir çok işletmenin yazılım geçişlerini kolaylaştırmak amacı ile Logo XML formatını destekleyecek özel aktarım modülü geliştirilmiştir.
 • Devamlı Logo’dan XML formatında veri alarak DİA’ya transfer etmek isteyen işletmeler bu modülü satın almalıdırlar.
 • Sadece DİA’ya geçiş aşamasında Logo XML aktarım modülüne ihtiyacı olan işletmelere bu modül ücretsiz olarak sağlanacaktır.

DY – Veri Entegrasyonu – Logo

Logo XML Veri Aktarımı: Logo Go ve Logo Tiger serisi yazılımlar kullanırken DİA’yı tercih eden bir çok işletmenin yazılım geçişlerini kolaylaştırmak amacı ile Logo XML formatını destekleyecek özel aktarım modülü geliştirilmiştir. Devamlı Logo’dan XML formatında veri alarak DİA’ya transfer etmek isteyen işletmeler bu modülü satın almalıdırlar. Sadece DİA’ya geçiş aşamasında Logo XML aktarım modülüne ihtiyacı olan işletmelere bu modül ücretsiz olarak sağlanacaktır.

Web Servis Altyapısı

 • Online Entegrasyon: DİA Kurumsal Yönetim Sistemi tamamen online olarak çalışan…
 • İşletme iş akışlarına özel web sitelerine sahip olan işletmeler (örneğin online tatil acentası)…
 • Restful API Desteği: DİA Web Servis Altyapısı, DİA Yetkili Çözüm Ortakları tarafından kullanılabilir.

DY – Web Servis Altyapısı

Online Entegrasyon: DİA Kurumsal Yönetim Sistemi tamamen online olarak çalışan bir sistemdir. Gelişmiş güvenlik altyapısı nedeni ile veritabanı bağlantısı dışarıya kapatılmış durumdadır. Dış dünya ile bağlantı yazılım dünyasında en çok tercih edilen yöntem olan restful web servisleri ile sağlanmıştır. Ayrıntılı dokümanlar izlenerek DİA ile diğer yazılımların haberleşmesi sağlanabilmektedir.

İşletme iş akışlarına özel web sitelerine sahip olan işletmeler (örneğin online tatil acentası) kendi web sitelerini DİA ile entegre edebilirler. Potansiyel bir müşteri web sitelerinden bir hizmet satın aldığında web servisleri ile DİA üzerinden otomatik olarak cari hesabın ve ilgili siparişin oluşturulmasını sağlayabilirler. Bu entegrasyon sayesinde işletme verimliliği artacak ve müşterilerine çok daha kusursuz hizmet vermeye başlayabileceklerdir.

Restful API Desteği: DİA Web Servis Altyapısı, DİA Yetkili Çözüm Ortakları tarafından kullanılabilir.

Dinamik Alanlar

 • Kartlara ve Fişlere özel veri alanı: Veri giriş alanları ile isterseniz bir yazı…
 • Yazı, Sayı, Tarih, Çoktan tek seçim ve çoktan çoklu seçim desteği: Herhangi bir…
 • Liste ve rapor formül desteği: Fişlerde veya kartlarda girilen bu verilere…

DY – Dinamik Alanlar

Kartlara ve Fişlere özel veri alanı: Veri giriş alanları ile isterseniz bir yazı, isterseniz sayısal bir veri, isterseniz de tarih girilmesini sağlayabilirsiniz. Çoktan bir adet seçmeli bir liste (Örneğin Kan Grubu bir liste üzerinden tek seçim yapılacak bir veri alanıdır.) veya çoktan çok seçmeli bir liste (Örneğin Önceli Araç Markaları şeklinde bir veri giriş alanı çok seçimli bir veri alanına ihtiyaç duyacaktır.) üzerinden de veri girilmesini sağlayabilirsiniz.

Yazı, Sayı, Tarih, Çoktan tek seçim ve çoktan çoklu seçim desteği: Herhangi bir kartta veya fişte ekstra bir veri giriş alanına mı ihtiyacınız var? Dinamik Alan modülü ile bunu bir kaç tuş ile sağlayabilirsiniz. Cari Hesap Kartına, Stok Kartına, Siparişe, Sipariş Kalemine istediğiniz kadar ek veri giriş alanı ekleyebilirsiniz.

Liste ve rapor formül desteği: Fişlerde veya kartlarda girilen bu verilere listelerden (Sipariş dinamik alanlarına sipariş listesi kolonlarından, sipariş kalemi dinamik alanlarına ayrıntılı sipariş listesi kolonlarından) veya ilgili raporlardan (Sipariş çıktısı gibi) ulaşabilirsiniz.

Dinamik Alanlar Nasıl Tanımlanır ve Kullanılır?

Dinamik Alan Oluşturma

Dış Ticaret

 • İthalat ve İhracat Kartları: İthalat ve İhracat şeklinde Dış Ticaret işlemleri yapan işletmelerin süreçlerini takip etmek için kullandıkları modüldür. Hedef Ülke, Ödeme Şekli…
 • Hizmet Maliyet Dağıtımları: İhracatı veya ithalatı yapılan malzemelerin gerçek maliyetlerinin hesaplanabilmesi için bu süreçte alınan hizmet maliyetlerinin malzeme maliyetlerine…

Diğ – Dış Ticaret

İthalat ve İhracat Kartları: İthalat ve İhracat şeklinde Dış Ticaret işlemleri yapan işletmelerin süreçlerini takip etmek için kullandıkları modüldür. Hedef Ülke, Ödeme Şekli (L/C, F.O.C., …), Teslim Şekli (CFR, CIF, CIP, …), Taşıma Şekli, Aracı Bilgileri, Gümrük Bilgileri (GÇB, GGB Tarih ve No), Nakliyeci, Menşe Ülke, Çıkış Ülke gibi bir çok detay ithalat ve ihracat kartlarında tanımlanabilmektedir.

Ön Muhasebe, Muhasebe Entegrasyonu: Ön Muhasebe entegrasyonu ile ihracat ve ithalat kartları ile faturalar eşleştirilebilir. Yani hangi ihracat için hangi satış faturaları kesilmiş, hangi hizmet faturaları alınmış takibi yapılabilir. Muhasebe entegrasyonu ile fatura kaydedildiği anda otomatik olarak KDV İade Dekontunun oluşturulması sağlanabilir.

Hizmet Maliyet Dağıtımları: İhracatı veya ithalatı yapılan malzemelerin gerçek maliyetlerinin hesaplanabilmesi için bu süreçte alınan hizmet maliyetlerinin malzeme maliyetlerine yansıtılması işlemi Hizmet Maliyet Dağıtımları üzerinden yapılabilmektedir. Sadece tutarsal olarak değil miktara göre, net ağırlığa göre, net hacme göre, brüt ağırlığa göre, brüt hacme göre, desiye göre maliyet dağıtım işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu işlem sonucunda oluşan Malzeme Maliyet Fişleri direkt olarak ithal veya ihraç edilem malzeme maliyetini etkileyecektir.

İthalat ve İhracat Kart Tanımlamaları Nasıl Yapılabilir?
Hizmet Maliyet Dağılımı Nasıl Yapılır?

İthalat İhracat Kart Girişi
Stok Maliyetlendirme
Hizmet Maliyet İthalat Girişlerine Dağıtma Türleri
Dış Ticaret Raporlamaları

BİLGİ BANKASI DOKÜMANLARI:
İthalat Kartlarının Muhasebeleşmesi
İthalat Stok Maliyetlendirme

Onaylama

 • Tarih bazında işleme kapatma: DİA Kurumsal Yönetim Sistemi Onaylama modülü ile istenen bir tarih öncesine ait istenen işlemler (satış faturaları, kasa fişleri gibi) eklemeye, değiştirmeye ve silmeye…
 • Şube desteği: Onaylama işlemleri tüm firma bazında değil şube bazında yapılabilir. Bir şubeniz kontrollerini tamamladıktan sonra sadece o şube için onaylama yapabilir diğer şubelerinizin halen…

DY – Onaylama

Tarih bazında işleme kapatma: DİA Kurumsal Yönetim Sistemi Onaylama modülü ile istenen bir tarih öncesine ait istenen işlemler (satış faturaları, kasa fişleri gibi) eklemeye, değiştirmeye ve silmeye kapatılacaktır. Örneğin, 31 Mart tarihi itibari ile Kasa Fişlerine Onay verilmesi durumunda 31 Mart ve öncesi için yeni bir kasa fişi eklenmesi işlemi yapılamaz. Ayrıca bu tarih öncesine girilmiş olan fişler değiştirilemez ve silinemez. Bu sayede 31 Mart tarihi itibari ile tutan kasa bakiyemizin bozulması engellenir. İşlem yapılabilmesi için onayın yetki sahibi bir kullanıcı tarafından kaldırılması gerekmektedir.

Şube desteği: Onaylama işlemleri tüm firma bazında değil şube bazında yapılabilir. Bir şubeniz kontrollerini tamamladıktan sonra sadece o şube için onaylama yapabilir diğer şubelerinizin halen düzeltme faaliyetlerine devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Onaylama İşlemi Nasıl Yapılır?

Onaylama İşlemi

Distribütör Ent.

Distribütör Sistem Entegrasyonları: Distribütörlük faaliyetinde bulunan işletmeler tedarikçilerin zorunlu tuttuğu bazı yazılımları kullanmak zorundadırlar. Bu yazılımlarda yapılan satış ve tahsilat gibi bazı faaliyetleri DİA Kurumsal Yönetim Sistemine özel veri transferi yöntemleri ile aktarabilirler.

DY – Distribütör Entegrasyonları

Distribütör Sistem Entegrasyonları: Distribütörlük faaliyetinde bulunan işletmeler tedarikçilerin zorunlu tuttuğu bazı yazılımları kullanmak zorundadırlar. Bu yazılımlarda yapılan satış ve tahsilat gibi bazı faaliyetleri DİA Kurumsal Yönetim Sistemine özel veri transferi yöntemleri ile aktarabilirler.

Entegrasyonlar:

 • PANORAMA: Fatura XML
 • ÜLKER MOBİS: Fatura XML, Cari Kart XML, Cari Hesap Fişleri XML, Stok Kart XML, Malzeme Fişleri XML, Toplu Kasa Fişleri XML, Çek-Senet Bordroları XML
 • TUBORG: Fatura XLS (Excel 97), Kasa Fişleri XLS (HTML)
 • PEPSİ: Fatura XML, Kasa Fişleri XLS (HTML)
 • MEY: Fatura XLS (HTML)
 • DANONE: Fatura XML, Kasa Faturaları XML
 • MARLBORO: Fatura BIF, Kasa Fişleri Pos XLS (Excel 97), Kasa Fişleri XLS (Excel 97)
 • FRİTOLAY: Fatura XML, Cari Hesap Fişleri XML, Toplu Kasa Fişleri XML
 • AVEA
 • VODAFONE

Anket

 • Anket Planlama ve Hazırlama: Mevcut veya Potansiyel müşterileriniz ile yapacağınız anketleri planlayabilir, sorularını ve cevaplarını DİA Anket Modülüne tanımlayabilir, müşterileriniz…
 • Anket Performans Raporu: Hazırladığınız ankete katılımcılar tarafından verilen cevapları raporlayabilir ve hangi düzeltici faaliyetlerin uygulanması gerektiğini önceliklendirebilirsiniz.

DY – Anket

 • İstenilen sayıda anket tanımı yapılabilmektedir.
 • Ankette istenilen sayıda soru tanımlanabilmektedir.
 • Gruplar ve cevaplara ait puanlama belirtilebilmektedir.
 • Misafir bilgilerini girmeden de anket kaydedilebilmektedir.
 • Ankete misafir notu eklenebilmektedir.
 • Anket analizi ile yapılan anketlere ait detaylı analiz değerlerine ulaşılabilmektedir.

Anket Tanımlama

Analiz

 • Örneğin toprak analizi yapan bir işletme yaptığı analizleri, analiz içerisinde takip etmesi gereken değerleri ve bu değerlerle ilgili koşulları, analizi yapan personelleri DİA Analiz Modülü üzerinden takip edebilir.
 • Analiz Fişleri: Analiz Fişlerinin çıktıları rapor olarak alınarak müşteriler ile paylaşılabilir.
 • B2B Entegrasyonu: DİA B2B Modülü ile entegrasyon sayesinde yapılan analizler bayiler ile B2B Modülü üzerinden paylaşılabilir.

DY – Analiz

Örneğin toprak analizi yapan bir işletme yaptığı analizleri, analiz içerisinde takip etmesi gereken değerleri ve bu değerlerle ilgili koşulları, analizi yapan personelleri DİA Analiz Modülü üzerinden takip edebilir.

Analiz Fişleri: Analiz Fişlerinin çıktıları rapor olarak alınarak müşteriler ile paylaşılabilir.

B2B Entegrasyonu: DİA B2B Modülü ile entegrasyon sayesinde yapılan analizler bayiler ile B2B Modülü üzerinden paylaşılabilir.

Analiz Değerlendirme Girişi
Analiz Şablon Girişi
Analiz Sonuç Değerlendirme

SMS

 • Toplu SMS Gönderimi: Cari Hesap Kartlarına veya CRM Potansiyel Kartlarına tanımladığınız cep telefonlarına toplu olarak SMS gönderimini isterseniz manuel olarak yazarak isterseniz…
 • MutluCell Entegrasyonu: SMS gönderimi www.mutlucell.com entegrasyonu ile sağlanmaktadır ve MutluCell tarifeleri geçerlidir.

DY – SMS

Toplu SMS Gönderimi: Cari Hesap Kartlarına veya CRM Potansiyel Kartlarına tanımladığınız cep telefonlarına toplu olarak SMS gönderimini isterseniz manuel olarak yazarak isterseniz daha önceden tanımladığınız şablonlardan seçerek yapabilirsiniz.

MutluCell Entegrasyonu: SMS gönderimi www.mutlucell.com entegrasyonu ile sağlanmaktadır ve MutluCell tarifeleri geçerlidir.

DİA Yazılım AŞ. Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) ‘dan işletmeci lisansına sahip Mutlucell İletişim Hiz. A.Ş. ad ve hesabına kısa mesaj hizmeti vermeye yetkilidir. Faturanız işletmeci “MUTLUCELL A.Ş.” tarafından kesilecektir.

Otomesaj

 • Toplu E-Posta, SMS Gönderimi: DİA Otomatik Mesaj Sistemi modülü sayesinde haber…
 • Müşterilerinizi listeler halinde gruplayıp gönderimlerinizi bu listeler üzerinden yapabilir…
 • DİA Otomesaj hizmeti ile bir e-posta şablonunu binlerce müşterinize gönderebilirsiniz. Bu gönderimler kontörlü olarak ücretlendirilmektedir.
 • Toplu Rapor Gönderimi: Cari Hesap Ekstresi, Cari Hesap Mutabakat Formu gibi…
 • İleri tarihli gönderim olanağı: Anında gönderime ek olarak ileri bir tarih ve…

DY – Otomesaj

Toplu E-Posta, SMS Gönderimi: DİA Otomatik Mesaj Sistemi modülü sayesinde haber bülteninizi veya ürün tanıtımınızı e-posta yolu ile toplu olarak tüm kayıtlı mevcut ve potansiyel müşterilerinize iletebilirsiniz. E-Posta ve SMS Şablonları tanımlayarak gönderimlerinizi her seferinde tekrar hazırlamak yerine daha önce hazırlanan şablonları kullanabilirsiniz.

Müşterilerinizi listeler halinde gruplayıp gönderimlerinizi bu listeler üzerinden yapabilir ve gönderimlerinizi raporlayabilirsiniz.

DİA Otomesaj hizmeti ile bir e-posta şablonunu binlerce müşterinize gönderebilirsiniz. Bu gönderimler kontörlü olarak ücretlendirilmektedir.

Toplu Rapor Gönderimi: Cari Hesap Ekstresi, Cari Hesap Mutabakat Formu gibi raporlar ise her bir cari hesabınıza ayrı ayrı cari hesaba özel raporun hazırlanarak e-postaya eklenmesi yöntemi ile yapılmaktadır. Yüzlerce cari hesabınıza cari hesap ekstresini istediğiniz parametreler ile saniyeler içinde gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

İleri tarihli gönderim olanağı: Anında gönderime ek olarak ileri bir tarih ve saatte gönderimlerin otomatik olarak gönderilmesini de sağlayabilirsiniz.

Otomesaj Sistemi Mail ve SMS Şablonları
Otomesaj SMS Şablon Tanıtma Örneği
Cari CRM Rehber Entegrasyonu

TBS – BKÜ Entegrasyonu

 • Karekodlu ürünlerin mal kabul, mal satış, mal iade, ürün imha işlemlerini DİA üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir.
 • Stok takibi yapılabilir.
 • DİA Mobil uygulamasından karekodlu satış ve iade işlemleri yapılabilir
 • Müşteri borç alacak takibi yapılabilir
 • Envanter raporları alınabilir
 • Depolar arası ürün transferi yapılabilir
 • Çok şubeli ve depolu işletme süreçleri takip edilebilir.
 • DİA’nın gelişmiş çözüm kütüphanesini ve modüllerini kullanabilirler.

TBS – BKÜ Entegrasyonu

 • Karekodlu ürünlerin mal kabul, mal satış, mal iade, ürün imha işlemlerini DİA üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir.
 • Stok takibi yapılabilir.
 • DİA Mobil uygulamasından karekodlu satış ve iade işlemleri yapılabilir
 • Müşteri borç alacak takibi yapılabilir
 • Envanter raporları alınabilir
 • Depolar arası ürün transferi yapılabilir
 • Çok şubeli ve depolu işletme süreçleri takip edilebilir.
 • DİA’nın gelişmiş çözüm kütüphanesini ve modüllerini kullanabilirler.

Detaylı bilgi için bitki koruma ürünleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

BİLGİ AL