Yerli Yazılımın Önemi Nedir?

Yerli Yazılımın Önemi Nedir?

Gözde Sünbül ERP

Yazılım, bilişim alanında katma değeri en yüksek ve gelişmekte olan ülkelere yeni fırsatlar yaratma potansiyeline sahip sektörlerden birisidir. Bu nedenle yerli yazılım uluslararası gelişme, büyüme ve sürdürülebilir sistemler oluşturmada ve entegre yapılar kurmada önemli rol oynamaktadır.

Yerli yazılımın önemini kavrayan ülkeler teknolojiyi sadece kullanmakla kalmıyor, geleceği şekillendirmek içinde kendi yerli yazılımlarını üretiyorlar. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin çoğunda yerli yazılım tüm sektörler içinde büyük önem kazanmaya başlamıştır. Sektörler için yerli yazılım; girdi özelliği taşıması, ulusal güvenlik açısından kritik öneme sahip olması, yüksek dış ticaret etkisine sahip olması, etkinlik ve verimlilik artışını sağlayacak özellikte olması sektörün stratejik önemini ortaya koyan temel gelişmelerden olması sebebiyle yerli yazılımın önemi günümüzde katlanarak artmaktadır.

Gelişmiş ülkeler tamamıyla yerli yazılım üretimine büyük yatırımlar yaparak ilk adımlarını atarken, yüksek teknolojiyi ve bilişim alt yapılarını da kurmaya başlamışlardır. Bu nedenle yerli yazılımın önemi küresel rekabette ve uluslararası işbirliklerinde büyük öneme sahip olmuştur.

Yerli Yazılım DİA ile Büyümek için Yol Haritanızı Çizin!

DİA Yazılım’ın esnek, entegre ve modüller yapısı ile her ölçekten işletme, kendi iç organizasyonlarını sağlayabilir, işlem maliyetlerini azaltabilir ve işletme tasarrufunu artırabilir.

Yerli yazılım DİA, kurum ve kuruluşlara farklı ülkelerin koşullarına göre hazırlanmış global yazılımlardan farklı olarak yerel mevzuata ve koşullara uygun, hızlı adapte olabilen, daha esnek bir yapı sunmaktadır. Yerli yazılım DİA işletmeler için birçok çözüm sunmaktadır.  Bunlar; stok ve depo yönetimi, finans yönetimi , muhasebe yönetimi, e-devlet çözümleri, mağazacılık yönetimi, mobil yönetim sistemi, e-ticaret yönetimi, otel yönetimi, restoran yönetimi, üretim yönetimi, servis hizmet yönetimi, CRM ve birçok ihtiyaca uygun yazılımları ülkemizin mühendisleri ile geliştirerek ve yerli arge çalışmalarını yaparak işletme ihtiyaçlarını çözmektedir. DİA Yazılımı geliştirme çalışmalarımızı her geçen gün ilerleyerek sürdürmekteyiz.

DİA Yazılım tüm işletmelere, tüm cihazlardan kurumsal kaynaklarını planlama imkanı ve dışa bağlı olmadan internetin olduğu her yerde işinizin başında olma imkanı sunuyor.