ticari muhasebe programi nedir nasil kullanilir

Ticari Muhasebe Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

Yiğit Nail Çiğdem Muhasebe

Ticari muhasebe programı hakkında basit bir tanım yapmak gerekirse, bir işletmenin tüm muhasebe süreçlerinin tek bir yerden yönetildiği sistem denebilir.

Akla gelebilecek bütün işletmelerin stok yönetimi, satış takibi, fatura düzenleme, gelir gider takibi ve bankacılık süreçleri için bir ticari muhasebe programı kullanması gerekir.

Elbette bu ihtiyaçlar önceki yıllarda manuel yollarla ya da Excel gibi programlarla karşılanmaya çalışılıyordu. Ancak fazlasıyla zaman ve kaynak ayırmak gerekiyordu. Ayrıca hassas hesaplamalar yaparken önemli hatalar yapılabiliyordu. Bu yüzden günümüzde artık marketinden perakendecisine ve hatta bakkalından süpermarketine kadar tüm işletmeler ticari muhasebe programlarını tercih etmeye başladılar.

Ticari muhasebe programları, genel muhasebe ve ön muhasebe süreçlerinin yürütülebilmesi için firmalara gerek duydukları izleme sistemini ve hesap araçlarını sunar.

Ticari Muhasebe Programı Neye Yarar?

Günümüzde ticari muhasebe programlarının neye yaradığıyla ilgili çok sayıda soru işareti bulunmaktadır. Geleneksel muhasebe yönetimine alışmış işletmeler için bu sorular, çekimser kalmalarına neden olmaktadır. Ancak ticari muhasebe yazılımları işletmelere çok sayıda avantaj sunmaktadır.

  • Satış sözleşmelerinin oluşturulması ve takiplerinin gerçekleştirilmesi
  • Günümüzde birçok ölçekten işletme için zorunlu olan e-fatura düzenleme ve takiplerini gerçekleştirme
  • Alım – satım takibi
  • Stok yönetimi
  • Cari hesap takibi
  • İrsaliye takibi
  • Kurum gelir – gider takibi
  • Bankacılık işlemleri

Ticari muhasebe programları sayesinde tüm finansal süreçler sorunsuz bir şekilde yönetilebilmektedir. Aynı zamanda anlık raporlama ve analiz alma gibi özellikleriyle de, geleceğe yönelik tüm adımları daha risksiz bir şekilde atmak mümkün olur.

İşletmeye dair tüm fiziksel belgeler dijitale taşınarak hem alandan tasarruf hem de yüksek güvenlik sağlanır. Belgelerin incelenmesi ve düzenlenmesi için istenilen kişilere yetki verilebilirken, çeşitli sınırlandırmalar getirerek güvenlik üst düzeye çıkarılabilir.

En İyi Ticari Muhasebe Programı

Muhasebe süreçlerini dijitale taşımak isteyen işletmelerin akıllarındaki en önemli sorulardan birisi “En iyi muhasebe programı hangisi?” sorusudur. İnternetteki kaynaklar bunun tek bir yanıtının olmadığını ve şirketin ölçeğine göre farklı programlar olduğunu söylemektedir. Oysa DİA Muhasebe Programı, şirketin ölçeğine göre ölçeklendirilebilen yapısıyla, en ufak işletmelerden, dev şirketlere kadar herkese uygun çözümler sunmaktadır. İşletme için gerekli olan çözümler DİA’da modüllere ayrılmıştır ve şirkete uygun paket oluşturulmaktadır. Ayrıca DİA’nın bulut teknolojisiyle hizmet veriyor oluşu, bilgisayar, telefon veya tablet gibi tüm cihazlardan ve internetin olduğu her yerden erişimi mümkün kılmaktadır. Bulut teknolojisinin faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için Bulut ERP Programlarının Şirketler İçin 7 Faydası yazımızı okuyabilirsiniz.

Kendisini dijital dönüşüme ilk adımı atmaya hazır hisseden her şirket yöneticisinin kafasında bazı soru işaretleri olur. Ancak DİA, şirket ihtiyaçlarını tespit eder ve her işletmeye özel çözümler sunar. DİA, Türkiye’nin en gelişmiş bulut tabanlı ticari muhasebe programı olarak öne çıkmaktadır. DİA’nın sunmuş olduğu çözümler hakkında bilgi almak için aşağıda yer alan formu doldurarak, sizi aramamızı ve detaylı bilgi almanızı sağlayabilirsiniz.