Şirket verilerinizi nasıl saklarsınız?

Şirket verilerinizi nasıl saklarsınız?

Suha Onay Teknoloji

Günümüzde küçük işletmeler için de büyük işletmeler kadar çok veri depolama seçeneği var. Ancak çok fazla veri depolama seçeneğiyle, işletmeniz için doğru olanı nasıl seçersiniz?  Bir felâket durumunda kritik verilerinizin kullanılabilir durumda olmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Veri depolama uzmanları, küçük ve orta ölçekli işletmelerin elektronik bilgiyi korumak için en iyi yollarla ilgili önerilerini paylaşıyorlar. DİA’da ki tüm verileriniz bulutta depolanır ve otomatik olarak yedeklenir. DİA’da verilerinizin boyutu için herhangi bir sınırlama yoktur. Sınırsız bir şekilde verilerinizi depolar. Sizin verilerinizi korumak için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

  1. Şirketiniz ile ölçeklenebilir bir çözüm bulun

Bugün depolama alanını doğru olarak boyutlandırmaya odaklanmak yerine, en azından birkaç depolama siparişinizde öngördüğünüzden daha büyük ve ölçeklendirme özelliği olan bir çözüm seçmeye odaklanın. DİA’da firma verilerinde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Verilerinizin artması sizi korkutmasın.

  1. Hibrit bir çözüm kullanın

Yerel ve bulut yedeklemenin bir kombinasyonu verilerin güvenliğini garanti etmenin en iyi yoludur. Yerel yedeklemeler gerektiğinde hızlı kurtarma süreleri sağlar ve bulut yedeklemeler sizi yerel yedeklemelerinizi yok edebilecek daha yaygın tüm felaketlerden korur. DİA ‘da verileriniz otomatik olarak yedeklenir ve bulutta güvenli bir şekilde farklı serverlarda saklanır.

  1. Ancak, kargaşa istemezseniz, tüm veriyi buluta yedekleyin

Bütçenin bilinçli olması ve yalnızca tek bir yedekleme yöntemi seçebilmesi için bir bulut yedeklemesi yapmanız gerekir. Kurtarma süreleri büyük miktarda veri için yerel kadar hızlı değil, ancak verilerinizi yok edebilecek daha fazla tehdide karşı korunuyorsunuz. Bulut yedeklemelerine başlama maliyeti normalde satın alma maliyeti olmadığından önemli ölçüde düşüktür. DİA Bulut teknoloji alt yapısını 14 yıldır kullanan kurumsal yönetim sistemidir. Bu anlamda Türkiye’de ilk bulut tabanlı yönetim sistemi ürününe sahip yazılım şirketi ünvanını taşımaktayız.

Seçtiğiniz firma yönetim yazılımlarınız mutlaka bulut tabanlı olmasına dikkat edin. Hiçbir şey bir KOBİ’yi, kurum içi bir çözümün başarısızlığı nedeniyle verilerinizi kaybetmekten daha hızlı bir şekilde yok etmez.

  1. Depolama sağlayıcılarını dikkatle inceleyin

Diğer işletme sahiplerinden ve müşterilerinden öneriler alın. Veri güvenliği hakkında da bilgi edinin.Amacınız, felaket olduğunda, bilançonuzu bozmayacak, sizin için orada olacak, verilerinizi hızlı bir şekilde geri yükleyebilecek, güvenli bir veri depolama çözüm sağlayıcısı bulmak olmalıdır. DİA ISO IEC 27001 güvenlik sertifikasına sahiptir.

  1. Verileri düzenli olarak yedekleyin

Elektronik veri en az haftada bir yedeklenmeli ve aynı olaydan etkilenmeyecek uzak bir yerde saklanmalıdır. DİA verilerinizi her gece yedeklenmektedir.

  1.  Veriyi kolayca geri alabildiğinizden emin olun

Yedeklerin hayati bir yönü verileri kurtarma yedeklere dönmedir. Bu nedenle, depolama sağlayıcılarına bir felâket durumunda nasıl ve ne kadar çabuk veri kurtarabileceğinizi sorun. Ardından, veri ve uygulamaları çevrimiçi hale getirmenin ne kadar süreceğini test edin. Bir uygulamanın kurtarma süresinin uzunluğu sizi şaşırtabilir. Test sırasında bunu bulmak, gerçek uygulama sırasında bulmaktan daha iyidir. DİA ‘da her gece alınan yedeklere kolay bir şekilde erişebilir ve yedeklere dönebilirsiniz.

  1. Afet planı hazırlayın ve düzenli olarak güncelleyin

Şirketler meydana gelebilecek zararları bilseler de, genellikle işlerini etkileyebilecek farklı türdeki veri felaketlerini (insan hatası, donanım ve yazılım sorunları, fidye yazılımı, doğal bilgi) dikkate almazlar. Bulut teknolojisini kullanan DİA son teknoloji, tüm afetlere karşı güvenli olan serverlarda verileri saklamaktadır.

Siz de firma verilerinizi DİA ile buluta taşıyın. Verilerinizi güvence altına alın. Hemen bir demo talep ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.