satis teklifi nasil olusturulur

Satış Teklifi Nedir? Nasıl Hazırlanmalıdır?

Gözde Sünbül Muhasebe

Etkili bir satış ve yüksek müşteri memnuniyeti istiyorsanız, şirketiniz satış tekliflerini kapsamlı bir şekilde hazırlamalı, fiyat tekliflerinde müşteriyi detaylıca bilgilendirmelidir. Müşterinin ihtiyaçlarını doğru analiz ettiğinizi göstermek, ne satın aldığını detaylı olarak sunabilmek ayrıca kurumsal kimliğiniz ve şirketinizin imajı için oldukça gerekli olan satış tekliflerinin nasıl hazırlandığını öğrenmek için yazımıza hemen bir göz atın.

Satış Teklifi Nedir?

Satış teklifi, satışınızı garantileyen ve alışveriş detaylarını içeren belgeye verilen addır. Satış teklifi müşterinizle görüşme sonrası ihtiyaçlarını anladıktan sonra gerçekleşirse satış süreci daha hızlı ilerler. Müşterinizin ihtiyaçlarını detaylıca sıralayıp, müşterinin işine yarayabilecek diğer ürünlerinize de teklifte yer verebilirsiniz. Müşterinizin adı, soyadı gibi kimlik bilgileri, firmanıza ait detaylı bilgiler ve satışını yaptığınız hizmete dair ayrıntılı bilgiler bu teklifte yer alır. Fiyat teklifi örneklerinin en can alıcı noktası ise sunduğunuz hizmetin ücretleridir. Belli bir süre için geçerli olan bu teklifler bir nevi sözleşmedir de diyebiliriz.

Satış Teklif Formu

Satış Teklifi Nasıl Hazırlanır?

Satış teklifinizin etkili olabilmesi için bu teklifin hedeflerinin belirli olması gerekiyor. Yani firmalar, alışveriş yaptığı her müşteri için ayrı bir teklif hazırlamalı ve bu sayede müşteriler özel hizmet aldıklarını hissetmelidir. Özellikle onların ihtiyaçlarına uygun teklifler sunmalısınız. Müşterinizin memnun olabilmesi için satış teklifinde birden fazla seçenek sunmalı ve müşteriye bütçesine göre ayarlama yapma şansı tanımalısınız. Ayrıca teklifte yer alan ürün veya hizmetlerin müşteriye ne fayda sağlayacağını da teklifin sonunda kısa bir bilgi olarak vermek iyi olur. Satış teklifleri hazırlarken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalardan bir tanesi de uzunluktur. Oldukça uzun yazılar müşterinizi sıkabilir. Bu yüzden kısa, öz, hedefe yönelik ve özel satış teklifleri hazırlamalısınız.

DİA Satış Teklif Ekranı

Satış Teklifinde Bulunması Gerekenler

Öncelikle bir satış teklifi örneğinde, resmî belgelerde bulunduğu gibi, şirket ismi yer almalıdır. Ayrıca teklifin hazırlandığı tarihi de not düşmeli ardından müşterinizin ismini de belgeye eklemelisiniz. Bundan sonra, teklifte müşterinizin satın aldığı hizmetleri detaylı bir şekilde yazmalısınız. Ürünün fiyatı, vergi değerleri, adedi gibi unsurlara tek tek yer vermelisiniz. Son olarak bir de geçerlilik tarihi eklemeli ve böylelikle teklifinizi sonlandırmalısınız. 

Satış ve Satın Alma Tekliflerinizi DİA İle Oluşturun, Süreci Kolayca Takip Edin

İş yoğunluğunda tekliflerinizi kaçırmamak ve müşterilerinizle sıcak ilişkiler kurmak için, DİA’dan yardım alabilirsiniz. DİA’da kolayca teklif oluşturabilir, istediğiniz detayları teklifinize ekleyebilir ve hem satın alma hem satış tekliflerinizi etkin bir şekilde yönetebilirsiniz. Üstelik tümünü internet olan her yerde istediğiniz cihazla yapabilirsiniz. Sizler de DİA ile yeni nesil girişimciliği keşfedin!