E-Ticarette Hangi Şirket Türü Seçilmeli?

Şahıs Firması mı Limited Şirket Mi? E-Ticaret İçin Hangi Şirket Türü Seçilmeli?

Gözde Sünbül E-Ticaret

E-ticaret dünyasına atılmak isteyenlerin kafasındaki en önemli sorulardan bir tanesi hangi şirket türünü seçmeleri gerektiği. Bu yazımızda sizlere şirket türleri arasındaki farkları, avantaj ve dezavantajları, hangi şirket türünün hangi sektörler için daha iyi olduğunu anlatacağız.

Şahıs Şirketi ve Limited Şirketi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Adından da anlaşılacağı üzere, şahıs şirketinin bağlı olduğu sorumluluklar, yerine getirmek zorunda olduğu görevler ve sınırlamalar daha azdır. Bir şahıs şirketine sahip olduğunuzda, tüm işlemlerinizi tek başınıza ve limited şirkete göre çok daha kısa sürede tamamlayabilir, şirket kapatma gibi büyük bir işlemi bile hızlıca halledebilirsiniz. Şahıs şirketlerinin avantajlarından bir diğeri de mali müşavirlere ödeyeceğiniz defter tutma ücretlerinin limited şirketlerine nazaran daha az olmasıdır. Şahıs şirketlerinde yönetim kurulu toplantılarına, mali raporlara, muhasebe raporlarına gerek yoktur. Kararları hızlı ve etkili bir şekilde kendi başınıza alabilirsiniz.

Limited şirketleri her ne kadar e-ticaret şirketi olarak büyük dezavantajlara sahip olsa da firmalara müşterilere ve tedarikçilere karşı bir prestiji getirmesi nedeniyle de tercih edilmektedir. Limited şirketlerin en önemli dezavantajı, şahıs firmalarına göre ağır bir hukuki yönü olması ve finansal süreçlerinin daha sıkı olmasıdır. Örneğin bir limited şirket kurarken, sermayenizin %25’ini blokaj olarak yatırmalısınız. Ayrıca yatırımcıların sahip olduğu sermaye belirli bir meblağı geçmek zorunda. Eğer sizler kendi başınıza bir ürün satıp hızlı kar elde etmek istemeyen, aksine kendi pazarlamanızı yapıp kurumsal firmalarla çalışmak, uzun vadeli projelere imza atmak ve bunun üstüne bir de yanınızda sağlam yatırımcılar bulunduran bir girişimciyseniz, limited şirketi tercih etmelisiniz.

Hangi E-Ticaret Şirket Türü Size Uygun?

Uzun prosedürler, limited şirketine özel vergiler (KDV ve gelir vergisi her iki şirket türünde de aynıdır.) veya yavaş karar alma sürecini bir kenara bırakırsak, limited şirketleri sizlere büyük bir prestij ve saygınlık kazandıracaktır. Yanınızda güvendiğiniz yatırımcılarınız varsa ve sektörünüzü iyi tanıyorsanız yükselmek için limited şirketi açabilirsiniz. Fakat sizler hızlı bir şekilde karar alıp süreçlerinizi hızlandırmak istiyorsanız, bu konuda sizlere büyük bir esneklik sağlayan şahıs şirketlerini tercih etmelisiniz.

Hangi şirket türünü seçerseniz seçin tüm süreçlerinize hız, verimlilik ve özgürlük katmak için hemen formu doldurun, sizi arayalım.