Restoran Programı Nasıl Seçilir?

Restoran Programı Nasıl Seçilmeli?

Gözde Sünbül ERP

Dijitalleşme tüm sektörlerde etkisini gösterirken restoran işletmeleri de yemek – içecek servisi, sipariş verme ve ödeme süreçlerini hızlandıran ve kolaylaştıran yazılımlarla dijital dünyada yerlerini aldılar. Restoran programları ile restaurantlar işlerine hız katarak ve güncel bilgiye anında ulaşarak giderlerini azaltabiliyor ve müşteri memnuniyeti sağlayarak satışlarını artırabiliyor. Özellikle restoranınızı yeni açıyorsanız, doğru restoran programı işletmenizi kuşbakışı bir şekilde görmenizi; böylelikle restoranınızda aksayan yerleri, işini iyi ya da kötü yapan personelleri fark etmenizi, içerideki iletişimi kolaylaştırmanızı ve müşterilerinizin harcamalarını artırmanızı sağlar.

Restoran programı seçmeden önce ihtiyaçlarınız doğrultusunda gözden geçirmeniz gerekenleri yazımızda paylaştık:

Restoran Yazılımı Nedir?

Restoran yazılımı; kasanızın, adisyonlarınızın, garsonlarınızın ve restoranınızdaki tüm süreçlerin sistemli ve doğru yürütülmesini sağlar.

Siparişlerin mutfaktan müşteriye kadar hızlı yönetilmesini sağlayan restoran yönetimi yazılımları; salon ve masa yönetimi, self servis, paket servis, tahsilat sistemi, ödenmezler, indirim ve ikramlar, barkodlu satış ve yazdırma sistemleri, oteller ile entegrasyon ve yabancı dil desteği gibi birçok fayda sağlar. 

Neden Restoran Yönetim Yazılımına İhtiyacınız Var?

İyi bir restaurant programı, müşterilerine hızlı hizmet vermek ve maliyetlerini doğru takip etmek isteyen restoran sahiplerinin ihtiyaçlarına cevap vererek hem verimli bir yönetim hem de müşteri memnuniyeti sağlar. Örneğin; kalabalık masalarda kimin, neyi, ne kadar ödeyeceği, indirim, parçalı tahsilat gibi bir çok işlem, restoran yazılımları sayesinde yapılabilmektedir. Ayrıca siparişlerin takibi kolaylıkla yapılabilmekte, hangi siparişin en son ne zaman verildiği, masada bekleyen siparişin ne kadar süredir beklediği, toplamda ne kadarlık bir siparişin geçildiği gibi verileri restoran yazılımları üzerinden kontrol edebilir; işletmenizin karmaşık iş süreçlerinden kurtularak verimli büyümesini sağlayabilirsiniz. 

Restoran Yönetim Programında Hangi Özellikleri Aramalısınız?

İhtiyaçlarınızı analiz ettikten sonra seçeceğiniz restaurant yazılımının günümüz ve geleceğin teknolojileri ile kendini sürekli yenilemesi ve ihtiyaçlarınıza hızlı dönüş yapabilmesi çok önemlidir. İyi bir restoran programı size restauranınızla ilgili tüm konularda aradığınız cevapları hızla verebilmelidir. 

 • POS cihazları ile entegre olabilirlik: Hızlı ve kolay ödeme alabilmeniz için  entegrasyon olmazsa olmaz özelliklerden biridir.
 • Stok takibi: Mevcut stok durumunu izleyerek ürünlerinizin ne kadar sürede tüketildiğini takip edebilir ve satın alma işlemlerinizi verimli yönetebilirsiniz.
 • Açık masa ve sipariş takibi: Müşterilerinizi etkin bir şekilde izlemenizi sağlar. Ayrıca faturaları bölme, fiyatları değiştirebilme vb işlemler yapabilmeniz de müşteri memnuniyeti açısından önemlidir.
 • Çalışan giriş ve çıkış saati takibi: Mesai takibi ve vardiya yönetimi için önemlidir.
 • Menüleri özelleştirebilme: Menüde yer alan ürünlerin fiyatlarını ve malzeme içeriklerini toplu bir şekilde güncelleyebilmenizi sağlar.
 • Masa sistemi: Restoran işletmenizi yönetebildiğiniz gibi kasanın yanında bulunabilecek bir self servis kiosk ekranı ile de müşterilerinize direkt satış işlemi gerçekleştirilebilirsiniz.
 • Birden fazla şubesi olan işletmelerin yönetimi: Restoran zincirlerinizle ilgili hangi verileri ve raporları programdan alabildiğiniz önemli.
 • Dokunmatik satış ekranı: İşlemlerinizi hızlı ve kolay yapabilmenizi sağlar.
 • Maliyet ve performans raporları alabilme: Detaylı ve size özel raporlar alınabilmesi işletmenizi verimli yönetmeniz, stratejik kararlar alabilmeniz açısından çok önemlidir.
 • Mobilden işlem yapılabilmesi:  Masaüstü ekranlarından yapılan tüm işlemleri mobil telefonunuzdan da yapabiliyor olmanız restoranınızdan uzaktayken de yönetimi elinizde tutmanız demektir.
 • Otelinizle entegre çalışabilmesi: Restoranınız otelinizin içindeyse otel yönetim programı ile entegre çalışabilen bir program olması ve tüm raporları toplam veriler üzerinden alabiliyor olmanız işinizi çok kolaylaştırır.

 • Sipariş notları: Siparişlerle ilgili ekstra notlar alınabilmesi çok önemlidir.
 • Stok ve muhasebe programı entegrasyonu: Restoran programına entegre çalışabilen stok ve muhasebe programı da olan restoran programı firmalarıyla çalışarak sonradan oluşabilecek entegrasyon ihtiyaçlarının maliyetlerinden kurtulursunuz.

Gözden geçirmeniz gereken diğer özellikler:

 • Salon, masa, garson yönetimi
 • Menü, ürün reçete tanımı
 • Parçalı ve direkt tahsilat ile ödeme alabilme
 • Telefondan sipariş alabilme ve kurye takibi yapabilme.
 • Hesap ve masa bölme, birleştirme ve iptal işlemleri yapabilme.
 • Siparişin mutfaktaki durumunu ekrandan takip edebilme.
 • Yazıcı adisyon/hesap çıktısı kuralları oluşturabilme.

Restoran Yönetim Yazılımının Maliyeti Nedir?

Restoranınızın hacmi, çalışma saatleri yoğunluğu ve hedefleri doğrultusunda seçeceğiniz yazılıma karar verebilirsiniz.

Lokal olarak çalışan restoran programları hem donanımsal olarak daha fazla maliyet yaratır hem de güncellemeler için ayrı ücretlendirme yapılır. Ayrıca tercih edeceğiniz yazılımın kurulum ve eğitim giderlerini ve çıkabilecek diğer tüm maliyetleri işin başında sorgulamanız ileride sürpriz masraflarla karşılaşmamak için önemlidir. 

İnternetin olduğu her yerden ve tüm cihazlardan çalışma imkanı sunan, bulut teknoloji altyapısına sahip restoran programlarını tercih etmeniz hem düşük maliyetleri nedeniyle tasarruf sunacak, aynı zamanda da gelişmiş teknolojisi ile verimliliğinizi artıracaktır.

Restoran yazılımlarını satın alabilir veya abonelik ile kullanabilirsiniz:

 • Sürekli lisans yazılımı ile restoran yazılımı satışı yapan firmaları seçerek süresiz kullanmak için önceden büyük bir ücret ödemesi yapabilirsiniz. Bunun başlangıçta ​​maliyeti yüksektir ancak yinelenen maliyetler düşecektir.
 • Abonelik lisansı hizmetini seçerek aylık veya yıllık daha küçük bir ücret ödeyerek yazılımı kullanabilirsiniz. Peşinat maliyeti satın almaya göre daha düşüktür, ancak yinelenen maliyetler olacaktır. Bu maliyetlerin uzun vadede sizi yoracak maliyetler olmamasına dikkat etmelisiniz.

Ne Tür Restoranlar Restoran Yönetim Yazılımına İhtiyaç Duyar?

Çok çeşitli menü barındıran restoranlar, fırınlar, pastaneler, otel işletmelerinde yer alan restoranlar, alkollü ve alkolsüz imalathaneler, kahve dükkanları ve fabrikaları gibi diğer yiyecek ve içecek mekanları da restoran yönetim sistemlerine ihtiyaç duyar.

Teknoloji geliştikçe, restoran yönetimi programları da onunla birlikte gelişmeye devam ediyor. Bu unsurları göz önünde bulundurarak ihtiyacınız olan restoran yönetimi yazılımını aramaya başlayabilirsiniz!

DİA Restoran Yönetimi programı hemen denemek için formu doldurun: