online muhasebe programı nedir? nasıl kullanılır?

Online Muhasebe Programı Nedir?

Yiğit Nail Çiğdem Muhasebe

Online muhasebe programı olarak da bilinen çevrimiçi muhasebe yazılımları, bulut tabanlı olabileceği gibi, web tabanlı da olabilmektedir. Genel olarak online muhasebe programlarının çalışma mantığı, kullanıcıların işledikleri verileri bulut sistemine göndermesi üzerine kuruludur.

Muhasebe uygulamaları, bir bulut uygulama servis sağlayıcı, internet ya da farklı aktarım yapıları aracılığıyla kullanıcılar tarafından kullanılabilmektedir. Yani bir işletmede çalışan herkes, istedikleri zaman ve istedikleri yerden online muhasebe programına erişim sağlayabilir. İşletmenin de pahalı serverlar kurmasına ya da çok sayıda masaüstü bilgisayar çalıştırmasına gerek kalmaz. Öte yandan çevrimiçi muhasebe yazılımı sayesinde, tüm şubeler veya tüm uzak çalışma grupları aynı anda programa erişim sağlayabilirler.

Neden Online Muhasebe Programı Kullanılmalıdır?

İşletmelerin çevrimiçi muhasebe yazılımı kullanmalarının belli başlı avantajları vardır. Bu avantajlar genel olarak aşağıdakilerden oluşur:

Finansal Verilere Her Zaman ve Her Yerden Ulaşım

Bulut tabanlı bir muhasebe yazılımı ile finansal verilere her an her yerden ulaşabilmek mümkündür. Bulut muhasebe programları sayesinde güncellemelerle uğraşmaya, donanım ve server bakımlarına ve en önemlisi tüm bunlar için harcanacak zamana gerek yoktur. Öte yandan çalışanların finansal süreçleri yürütebilmeleri için ofiste olmaları zorunluluğu da ortadan kalkmış olur.

Gerçek Zamanlı Finansal Raporlar

Geleneksel muhasebe programı kullanan bir işletme, finansal verilerini kontrol etmek istediği zaman genellikle eski verilere erişim sağlarlar. Bu da şirketin geleceği hakkında bilinçli finansal kararlar almayı zorlaştırır. Ancak online muhasebe programları devamlı güncel ve anlık veri girişi yapılabilir oluşu sayesinde, gerçek zamanlı finansal veriler ışığında detaylı raporlar sunabilir.

Otomatik Süreçler Sayesinde Zamandan Tasarruf

Online muhasebe programları, çok sayıda iş sürecini otomatikleştirerek, işletmeye ve çalışanlarına ciddi oranda zamandan tasarruf sağlar. Örnek vermek gerekirse, tedarikçi verilerini girebilir ve her ay vade tarihinde otomatik olarak ödeme yapan bir iş süreci oluşturabilirsiniz.

Verimli Bir Ekip Kurma

Çevrimiçi muhasebe yazılımı sayesinde, çalışanlardan verimli ekipler oluşturmak mümkün olur. Çünkü bulut teknolojisi, muhasebecilerden ve diğer personellerden gelen rapor isteklerinin üretimini kolaylaştırır. Aynı şekilde, istenildiği takdirde istenilen personele programa erişim yetkisi verilebilir ve böylece istedikleri zaman detaylı raporlara ulaşabilirler. Aynı zamanda bu personellerin hangi yetkilere sahip olacağına veya nelere erişim sağlayamayacağına da karar verilebilir. Örneğin, bordro hazırlayan bir personelin bordroya erişim yetkisi olabilirken, banka verilerine erişimi engellenebilir.

Hatasız Muhasebe Yapabilme

Online muhasebe programı ile tüm önemli finansal veriler aynı yere girildiğinden ve otomatik olarak hesaplamalar yapılabildiğinden, muhasebe süreçlerindeki hatalar minimuma iner. Gelir – gider girişi yapan ve işlemleri kategorilere ayıran işletmeler, istedikleri zaman detaylı raporlar alabilirler.

Bir excel dosyası üzerinden muhasebe yapan işletmeler, formüllerle, kısayollarla ve daha birçok farklı detayla uğraşmak zorunda kalırlar. Eksiksiz raporlar alabilmek için, çevrimiçi muhasebe yazılımı ile yapılması gereken tek şey, gelir ve giderlerin düzenli olarak yazılıma girişinin yapılmasıdır.

Kurulum ya da Bakım Gerektirmiyor

Online muhasebe programlarının en büyük özelliklerinden birisi de, herhangi bir kurulum ya da bakım gerektirmemesidir. Bu yüzden programın yüklenmesi için ekiplere veya güncellemeler için ek bütçe ayırmaya gerek kalmaz.

Online muhasebe yazılımlarında bilgisayarlara lisans tanımlanmaz. Böylece istenilen her yerden programa erişmek mümkün olur. Aynı zamanda telefon veya tablet gibi cihazlardan da erişilebiliyor olmak, muhasebecilere büyük kolaylıklar sağlar.

Program bulut üzerinde olduğu için, güncellemeleri otomatik olarak yapılır ve işletmeye ek bir zaman ya da para harcama zorunluluğu kalmaz.

Güçlü Teknik Destek

Bulut muhasebe programı kullanmanın iyi yanlarından birisi de, bu hizmeti sunan markanın beraberinde güçlü bir teknik destek hizmeti vermek zorunda olmasıdır. Böylece işletmeler kendi bünyelerinde bir bilgi teknolojileri ekibi departmanı bulundurmak zorunda kalmazlar.

Çevre Dostu

Online muhasebe programlarının en önemli özelliklerinden birisi çevre dostu olmasıdır. Çünkü kağıt giderlerini büyük oranda azaltır.

Makbuzlar, masraflar, faturalar derken çok sayıda kağıt ve çok sayıda dosya gideri oluşur. Online ön muhasebe programı sayesinde, doğa da korunmuş olur.

Türkiye’nin en gelişmiş online muhasebe programı DİA ile, işletmenizin tüm süreçlerini pratik bir şekilde yönetebilirsiniz. DİA Yazılım hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıda yer alan formu doldurun, sizi arayalım!