Omnichannel Marketing Nedir?

Omnichannel Marketing Nedir?

Gözde Sünbül E-Ticaret

Türkçe karşılığı olarak çok kanallı pazarlama anlamına gelmektedir. Omnichannel marketing, fiziki ve online mağaza pazarlama stratejisini bir bütün olarak ele almaktadır. Marka planlaması tüm kanallar için ortak bir şekilde ilerler. Örneğin, online satış mağazasından alınan bir ürünün fiziki mağazada değişiminin yapılması çok kanallı pazarlama kapsamındadır.

Omnichannel Marketing Neyi Amaçlıyor?

Günümüzde Adidas, Nike ve Inditex grubunda bulunan mağazalar bunu uygulayan firmalar arasından yalnızca birkaçı. Omnichannel marketing sayesinde e-ticaret kanalları yalnızca bir dükkan değil etkileşim sağlama merkezi haline geliyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, mağazaların teknik altyapısının sağlam olmasıdır. Tüm ticaret kanallarını tek bir noktada toplayabilmek için düzgün altyapıya sahip olmak gerekmektedir.

Çok kanallı pazarlama, müşteri için güveni arttırıyor. Sorunsuz ve akıcı bir satın alma süreci kullanılıyor. Online olarak alınan bir ürün için fiziki mağazayla iletişime geçilebilir veya gelen üründe bir sorun olduğunda yalnızca tek bir nokta değil firmanın her kanalını muhatap alabilir. Müşteri için karmaşık olmayan, daha basit bir işleyiş süreci gerçekleşir. Böylelikle tüm kanallar bir bütün şeklinde çalışır.

Omnichannel Marketing’in Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Öncelikle, müşteri satın aldığı ürün ile ilgili tüm kanallardan aynı yanıtı duyduğunda marka tutarlılığı sağlanmış olur. İşleyiş her sistemde aynıdır. Tutarlılık şirketinize memnuniyet getirir.

Müşteri sadakati, markanın büyümesi ve daha çok tercih edilmesi için çok önemli bir konudur. Verilen paranın karşılığı alındığı zaman müşteriler o mağazadan alışveriş yapmak isterler. Tutarlı ve kolay alışveriş yapılan bir mağazaya sadakat artar.

Son dönemlerin popüler pazarlama yöntemi olan Omnichannel marketing ile her müşteri için özel veriler elde edilebilir. Hem fiziki mağazalardan hem de online kanallardan yapılan alışverişlerde sadık müşterilerin hangi ürünleri tercih edebileceği önden belirlenebilir. Çoğunluk üzerinde bu işlem uygulandığında satın almalar yüksek oranda arttırılabilmektedir.

Kişiselleştirmek de Omnichannel’ın sağladığı avantajlardan biridir. İçerik kişiselleştirildiğinde müşterilerin dönüş oranlarının arttığı görülmüştür. Müşterilerin kanallarınız ile iletişimini gördüğünüzde onlara daha kolay yaklaşma imkanınız olacaktır. Böylelikle müşteri davranışı baz alınarak bir şirket altyapısı oluştuğunda, müşterilerinize daha kolay yaklaşabilirsiniz.

Neden Önemlidir?

Piyasada çok fazla şirket var. Bu nedenle hata yapan şirket, Pazar payında düşüş ile karşılaşıyor. Bu nedenle çağın getirdikleri takip edilmelidir. Firmanın ayakta kalabilmesi için en önemli destek müşterilerden alınmalıdır. Müşteri memnuniyetini baz aldığınızda rakiplerinizden mutlaka daha önde olacaksınız.