Muhasebecilerin İzlemesi Gereken Filmler Nelerdir

Muhasebeciler İçin En İyi Muhasebe Filmleri

Yiğit Nail Çiğdem Muhasebe

Muhasebe filmleri elbette ilk bakışta izleyicilere çekici gelmeyebilir. Ancak Hollywood hepimizi sinema perdesinde buluşturabilecek muhasebeci filmleri çekebiliyor. Bu yazımızda yer alan filmler, yakın geçmişte çekilen alanının en iyileri olarak kabul ediliyor. Düşündürücü mesajlar ve hayal edilemez zenginlikler içeren muhasebe filmlerini gelin hep birlikte inceleyelim.

Inside Job – İç İşler

Charles Ferguson imzalı bu Akademi Ödüllü film, 2008 mali krizini konu alıyor. Belgesel niteliğindeki film, milyonlarca ABD vatandaşının evini ve işini kaybetmesi nedeniyle ekonominin yavaşlamasına neden olan konuların detaylarına iniyor.

Belgeselde sadece ABD’nin durumu değil, küresel krizden etkilenen Çin ve İzlanda gibi birçok ülkenin durumu da aktarılıyor. Hemen hemen her muhasebecinin 2008 krizi hakkında fikir sahibi olması gerektiğini düşünüyor ve bu belgeselin muhakkak izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Muhasebe Filmleri

The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli

Frank Darabont imzalı olan bu film belki de tüm zamanların en ünlü filmlerinden birisi. Esaretin Bedeli, Red ve Andy isimli iki mahkumun hapishanede yaşadıklarını çarpıcı bir sinema diliyle aktarıyor. Genç ve başarılı bir banker olan Andy, karısını ve karısının sevgilisini öldürmekten suçlanmış ve ömür boyu hapis cezası almıştır. Yine de film boyunca Andy yaşama sevinci ve iyimserliğiyle dikkat çekmektedir. Andy’nin çevresine saçtığı umut, tüm mahkumlara hapishanede de olsa iyi bir hayat kurulabileceğini göstermiştir. Esaretin Bedeli, muhteşem sonuyla ve seyirciyi şaşırtan sahneleriyle tarihi geçmiş filmlerden biridir.

Bir Stephen King uyarlaması olan filmde Tim Robbins ve Morgan Freeman başrollerde oynuyor. Filmin tam 7 dalda Oscar adaylığı bulunuyor. IMDB puanı ise 9.3…

Muhasebe Filmleri

The Untouchables – Dokunulmazlar

Eliot suç oranlarının giderek arttığı ve polisin giderek yozlaştığı bir dönemde Chicago bölgesine atanan federal bir ajandır. Eliot’un görevi, bölgenin en güçlü mafyası Al Capone’u yakalamaktır. Ancak Al Capone o kadar güçlüdür ki, kimse Eliot Ness’in başaracağını düşünmemektedir. Ancak Eliot Ness kendisine iyi bir polis, iyi bir tetikçi ve iyi bir muhasebeciden oluşan güçlü bir ekip kurar…

Brian De Palma imzalı filmde, muhasebecilerin yasadışı faaliyetlere karşı savaşmaları için ilham verici sahneler var. Ünlü mafya lideri Al Capone’u yenebilmek için onu vergi kaçakçığıyla vurmak isteyen iyi insanların, gerektiğinde yasadışı yollara başvurmalarını anlatan film, muhasebeci Oscar Wallace karakterini unutulmazlardan birisi haline getiriyor.

IMDB puanı 7.9 olan bu film, bize göre bütün muhasebeciler tarafından izlenmeli.

Muhasebe Filmleri

The Accountant – Hesaplaşma (Muhasebeci)

Gavin O’Connor’ın bu eğlenceli drama filminde, yasadışı şirketler için çalışan ve bu şirketlerin finansal kayıtlarını manipüle etmelerine yardımcı olan muhasebeci Christian Wolff’un hayatı anlatılıyor. Filmde başı FBI ile belaya giren Wolff, bütün işlerini dürüstçe yapan meşru şirketlerin muhasebelerini yönetmek zorunda kalır.

Başrolünde Ben Affleck’in yer aldığı The Accountant, IMDB’de 7.3 puana sahip. Her muhasebecinin muhakkak izlemesi gereken filmlerden birisi…

Muhasebe Filmleri

The Insider – Köstebek

Michael Mann imzalı Köstebek filmi, bir sigara şirketinin işleyişi etrafında şekilleniyor. Filmin baş karakteri Jeffrey Wigard, şirketin yönetim kuruluyla ters düşünce işten atılır. Şirketin tüm sağlıksız faaliyetlerini işten atıldıktan sonra açıklamaya başlayan Wigard, tehlikeli insanlardan tehditler almaya başlar.

IMDB puanı 7.8 olan bu film, muhasebecilerin şirket içinde nasıl bazı zor seçimler yapmak zorunda kaldıklarını gösteriyor. Daha da önemlisi, muhasebecilerin ne olursa olsun her zaman doğru kararları almaları gerektiğini çarpıcı bir dille anlatıyor.

Muhasebe Filmleri

Midnight Run – Geceyarısı Avı

Jack Walsh (Robert De Niro) şimdilerde ödül avcılığı yapan eski bir polistir. Jonathan Mardukas ‘The Duke’ (Charles Grdoin) ise mafyayı dolandıran ve ele geçirdiği parayı hayır kuruluşlarına bağışlayan bir muhasebecidir.

Martin Brest imzalı filmin tamamı komik bir şekilde ikili arasındaki kovalamacayı anlatmaktır. IMDB puanı 7.5 olan filmi tüm muhasebeciler izlemeli…

Muhasebe Filmleri

Stranger Than Fiction – Lütfen Beni Öldürme

Hikayenin bir muhasebeci olan Harold Crick’in etrafında döndüğü bu drama filminde başrolümüz, hemen hemen yaptığı her şeyi sayarak yapan bir karakter. Sıkıcı bir hayat yaşayan Harold, birgün kafasının içerisinde ona hayatını yazan bir yazarın seslerini duymaya başlar. Önceleri sesi çok da önemsemeyen Harold, ne zaman öleceğini öğrendiğinde harekete geçer. Harold kendi hikayesinin yazarını aramaya başlar ve geç kalmadan kendi hikayesinin sonunu değiştirmek ister.

IMDB puanı 7.5 olan Lütfen Beni Öldürme, hayatın sayılardan ibaret olmadığını ve dolu dolu yaşanması gerektiğini gözler önüne seriyor.

Muhasebe Filmleri

Son Söz

Muhasebecilerin hayatları günlük koşuşturma ve son teslim tarihleriyle doludur. Bu yüzden günlük işlerinin yoğunluğuna ara vermeleri ve mesai saatleri dışında motive olmaları çok önemlidir. Araştırmalar, insanların kendilerinden ve duygularından bir şeyler bulabildikleri filmlerden daha çok zevk aldığını gösteriyor. Kendi meslek hayatlarıyla bağlantılı filmler izlemek, bir insanı motive edebileceği gibi iyi bir eğlence de sunar. DİA’nın muhasebeciler için hazırlamış olduğu bu liste, şüphesiz tüm muhasebecilere ilham verecek nitelikte.

Türkiye’nin en gelişmiş bulut tabanlı ERP programı DİA, uçtan uca çözümler sunan yapısıyla muhasebecilerin de iş hayatını büyük oranda kolaylaştırıyor. DİA hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurmayı unutmayın!