işyerinde verimli çalışmanın en etkili 5 yolu

İşyerinde Verimli Çalışmanın 5 Yolu

Yiğit Nail Çiğdem Girişimcilik

Hiç gün içerisinde yeterince zaman olmadığını ve yeterince iş yapamadığınızı hissettiğiniz oldu mu? Eğer olduysa, çalışma alışkanlıklarınızı gözden geçirmenin zamanı gelmiş demektir.

İşyerinde dikkatinizin dağılması, zamanın nasıl geçtiğini anlamadan çalışmak veya işlerden geri kalmak çok kolaydır. İyi haber şu ki, iş yerinde verimli çalışabilmenin en temel 5 yolunu sizler için derledik.

1. Gününüzü Planlayın

Çalışma gününü önceden planlamak her şeyden daha önemlidir. Bunu ister akşamdan, ister sabah ilk iş yapabilirsiniz. Günlük planınızı oluştururken dilerseniz saat saat neler yapacağınızı belirleyin, dilerseniz de işleri sıralayın. Yeter ki bitirilmesi gereken işlerin genel bir görev listesini oluşturmuş olun.

Planlama yapmanın faydalarını gördükçe, haftalık planlar yapmak isteyeceksiniz. Bir pazartesi sabahı bütün bir hafta neler yapacağınız kafanızın içerisinde oluşmuş olacak. Böylece hem üretkenliğiniz artacak hem de istediğiniz sonuçları almaya başlayacaksınız. Yine de her zaman plana sadık kalamazsınız. Böyle durumlarda araya giren beklenmedik işleri sıralamanın önüne almak ve diğer işleri birer sıra sonraya kaydırmak yeterli olacaktır.

İşlerinizi sıralarken önceliklendirme yapmayı da unutmayın. Önce hangi işlerin tamamlanmasını gerektiğini biliyor olmak, verimli bir iş günü geçirmenizi sağlayacaktır. İşleri sıraya koyarken zor olan işleri ön sıralara çekmeye çalışın. Henüz enerjiniz daha tazeyken zor olan işleri bitirmek, ondan sonra gelecek olan nispeten daha basit işleri rahatça tamamlamanızı sağlayacaktır.

2. Mola Verin

İşleri bitirebilmenin tek yolunun hiç nefes almadan çalışmak olduğunu hissediyor olabilirsiniz. Ancak bu sadece işleri daha da karmaşıklaştıracaktır. Ara vermeden saatlerce çalışmak sağlıksız ve verimsizdir. Bunu kanıtlayan yüzlerce bilimsel araştırma bulunmaktadır. Birkaç saatte bir ayağa kalkmak, dolaşmak, 5-10 dakikalık molalar vermeye çalışın.

Gözlerinizi ekrandan ayırdığınız molalar, beyninizi ve enerjinizi yenilemenizi sağlayacaktır.

3. Aynı Anda Birden Fazla İş Yapmayın

İş hayatında odak oldukça önemli bir kavramdır. Bir yandan verileri analiz ederken, bir yandan da patronunuza e-posta gönderebileceğinizi ve hatta bu sırada kahvenizi de içebileceğinizi düşünebilirsiniz. Ne yazık ki bu mümkün değil. Aynı anda birkaç işi birden yaptığınızda, dikkatinizi de bölmüş olursunuz. Bu da ileride tekrar aynı işe geri dönmenize sebep olacak hatalara veya eksikliklere neden olur.

Aynı anda birden fazla işi yapmaya çalışmak, aslında hiçbir şey yapamıyormuşsunuz gibi hissetmenizi sağlar. Saatlerdir çalıştığınızı ama hiçbir işi bitiremediğinizi düşünürsünüz. Kendinizi daha başarılı hissetmenizi sağlayacak şekilde tek bir işi bitirip, diğer işe geçin.

4. Dikkatinizi Dağıtan Etkenlerden Uzaklaşın

İş arkadaşlarıyla iyi bir iletişim kurabiliyor olmak, işyeri kültürünün önemli bir parçası olsa da, belirli bir iş üzerinde çalışırken kesinti yaşamamaya da dikkat edin. Kimisi için bunun yolu odanın kapısını kapatmakken, kimisi için de kulaklıklarını takmak olabiir. Bazı çalışanlar rahatsız edilmek istemediklerini belirten işaretleri monitörlerinin üzerine yerleştirirler. Burada önemli olan nasıl yaptığınız değil, zamanınızı koruyabildiğinizden emin olmanızdır.

Önemli olan bir diğer nokta da, işinizin bir parçası olmadığı sürece sosyal medya sitelerinden uzak durmaktır. Instagram’ı gün boyunca tarayıcınızda açık bırakıyorsanız, bu size daha fazla dikkat dağınıklığından başka bir şey sağlamayacaktır.

5. E-Postalarınızı Kontrol Ettiğiniz Zamanlar Oluşturun

Birçok insan, bir e-posta aldıklarında anlık bildirim gelmesini ister. Ancak bu sanılanın aksine üretkenliğe zarar verir. Yaptığınız işi bırakıp, gelen her e-postaya yanıt verme ihtiyacı hissetmek, o sırada elinizde olan işten her seferinde uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden gün içerisinde e-postalarınızı kontrol ettiğiniz zamanlar belirleyin ve bu zamanlarda hepsine yanıt yazmaya çalışın.

Sonuç

Herkesin işyerinde bunalmış ve verimsiz hissettiği zamanlar olmuştur. Unutmayın ki asla yalnız değilsiniz. Yukarıda yer alan basit ipuçlarını uygulamak, kendinizi verimsiz hissettiğiniz duygusunu ortadan kaldıracaktır. İşyerinde üretken bir gün geçirdiğinizi hissetmek, akşamları da mutlu olmanızı ve ertesi gün işe neşeyle gitmenizi sağlayacaktır.

Türkiye’nin en gelişmiş bulut tabanlı ERP yazılımıyla tanışmak istiyorsanız, aşağıdaki formu doldurmanız yeterli. DİA’nın uzman ekipleri size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır!