İçeriğin Dijital Pazarlama İçin Önemi ve Avantajları

İçeriğin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Yiğit Nail Çiğdem E-Ticaret

Güçlü bir dijital pazarlama stratejisi, birçok farklı bileşenden oluşmaktadır. Sosyal medya, dijital reklamlar, pazarlama stratejileri, bütçe kontrolü derken, dikkatleri toplamak zor olabilir. Dijital pazarlamanın her bir bileşeni, şirketinizi sanal ortamda etkili bir şekilde tanıtabilmek için önemli olsa da, bazı unsurlar diğerlerinden daha önemli olabilir.

Örneğin, oluşturulan bir içerik, dijital pazarlama çalışmalarınızın tartışmasız en önemli unsurudur. İçerik, yalnızca güven yaratmaya ve hedef kitlenizle bağlantı kurmanıza yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda diğer pazarlama teknikleriniz için de adeta bir ateşleyici görevi görmektedir. İşletmenizi çevrimiçi olarak tanıtabileceğiniz en temel faaliyet, dijital içerik pazarlaması yapmaktır.

Gelin hep beraber içeriğin, dijital pazarlama stratejiniz için neden bu kadar önemli olduğunun üç nedenine birlikte bakalım.

1. İçerik Kitlenizi Eğitir

Eğitim, potansiyel müşterinin bir ürünün ya da hizmetin kendisi için doğru olup olmadığına karar verirken attığı ilk adımdır. Bir seçim yapmadan önce, kendilerine sunulan seçenekleri tam olarak anlamak isterler. Bu yüzden hedef kitlenizi, sağlayabileceğiniz ürün ya da hizmetler konusunda eğiten içeriklere sahip olmanız gerekmektedir.

Eğitim içeriği genellikle blog yazılarından, ürün sayfalarından, anasayfadaki bilgilendirmelerden ve hakkımızda sayfasından oluşmaktadır. Bununla beraber, müşterilere bilinçli satın alma kararları verebilmeleri için öğreticilerden ve incelemelerden oluşan sayfalar da hazırlanabilir. İçerikleriniz, hedef kitlenize işiniz, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında daha fazla şey öğretmeye odaklı olmalıdır.

Hedef kitlenize hitap ederken, hangi sorunlarına çözüm aradıklarını ve ürün ya da hizmetlerinizin bu sorunları nasıl giderdiğini düşünün. İçerikleriniz, sunduğunuz çözümlere ve onların hayatlarını nasıl kolaylaştırabileceğinize odaklanmalıdır.

2. İçerik SEO’yu Güçlendirir

Arama motorları, insanların bir sorusu ya da endişesi olduğunda hemen hemen ilk başvurdukları kaynaklar haline geldiler. Bu da içeriklerinizin alakalı arama motorlarında görünecek şekilde optimize etmenin, web sitenize yeni potansiyel müşteriler çekmenizi sağlayacağı anlamına gelir. Fakat, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) stratejinizi besleyebilmek için, elbette güçlü içeriklere sahip olmanız gerekir.

SEO, anahtar kelime çalışmaları, backlinkler ve sitenizin ziyaretçileri etrafında dönmektedir. İçerikleriniz, bu bileşenlerin her birini besleyebilen bir web sitesi elde etmenizi sağlar. İçerikler oluşturmadan, anahtar kelimelerinizi yerleştirecek bir yeriniz olmaz. Aynı şekilde bir içeriğiniz yoksa, ziyaretçilerinizin sitenize gelip okuyabilecekleri ve diğer web sitelerinin backlink verebileceği sayfalarınız da yok demektir. Ancak, hedef kitlenizin etkileşim kurmaktan heyecan duyacağı harika içerikler oluşturuyorsanız, arama motorlarının sonuç listelerinde en üstlere çıkmanın çok da zor olmadığını görürsünüz.

SEO ve içerik her zaman birlikte ilerlemelidir. Okuyucu deneyimini her şeyin önünde tutmayı başarırsanız, hedef kitleniz için kıymetli denebilecek içerikler oluşturabilirsiniz. Elbette içeriklerinizde doğru anahtar kelimeleri, doğru yerlerde kullanmaya da dikkat etmelisiniz.

3. İçerikleriniz, Sosyal Medya Stratejinizi de Belirler

Şirketinizin sosyal medya hesapları, hedef kitlenizle bağlantı kurmanın en iyi yollarından birisidir. Müşterilerinizle gerçek ilişkiler kurmak için en doğru platform olan sosyal medya, onlarla etkileşimde olmak, geri bildirimler almak ve buradan web sitesine potansiyel müşteriler göndermek için en doğru kanaldır. Fakat, bunlar da yine güçlü içerik sayesinde mümkün olmaktadır.

Güçlü içerikleriniz, müşterilerinizle kurduğunuz sosyal medya etkileşimlerinde daha derinlere inebilmenizi sağlar. Web sitenizde yayınladığınız iyi bir içerik, aynı zamanda iyi bir Instagram postu ya da Facebook gönderisi oluşturmanıza yardımcı olur. Bu sosyal medya paylaşımları, hedef kitle ile daha iyi etkileşim kurulmasını sağlarken, beraberinde web sitenize trafik de çekecektir.

1629891934039
1629891934039

Sosyal medya stratejiniz, yukarıdaki DİA Yazılım örneğinde olduğu gibi, hedef kitlenize hitap eden içeriklerden faydalanmak üzerine olmalıdır. İçerikleriniz, güçlü bir sosyal medya yönetimi için oldukça faydalı olsa da, potansiyel müşterilerin katılım gösterebilecekleri postlarla etkileşime geçtiğini de unutmamalısınız.

Bonus: İçerik Backlink Getirir

Backlinkler, sitenize yeni trafikler çekmenin önemli bir parçasıdır. Sitenize verilmiş olan bir backlink, ziyaretçiyi tıklamaya ve hakkınızda daha fazla bilgi edinmeye teşvik eder.

Tabii ki içeriğiniz, paylaşmaya değer fikirler, görüşler ya da bilgiler içeriyorsa backlinkler alabildiğinizi fark edeceksiniz. Vasat içerikler oluşturuyor ya da insanların başka sitelerde de bulabileceği bilgiler paylaşıyorsanız, diğer internet sitelerinden backlink almak için çok mücadele vermeniz gerekir. İçeriklerinizin kalitesi düşükse, günümüzde rekabetin bu kadar yoğun olduğu SERP savaşlarında otorite kurmanız çok zordur.

Sitenize backlink çekebilmek için, içeriklerinizin fazlasıyla özgün olduğundan emin olmalısınız. Elbette içeriğin konusuyla ilgili olarak daha önce yazılmış makaleler olabilir. Ancak, içeriğinizin her bir bölümünde kendi benzersiz yazı tarzınızı yansıtırsanız, daha fazla dikkat çekebilirsiniz.

Backlink getirmenin bir diğer yolu da, içeriklerinizin içerisine infografikler, videolar ve panolar eklemektir. Başka siteler sizin içeriğinizdeki gibi zorlayıcı infografikler ve videolar oluşturmakla uğraşmak yerine, içeriğinize backlink vermeyi tercih edecektir.

Sonuç

Özgün içerikleriniz, dijital pazarlama stratejilerinizin temelini oluşturur. İçerik pazarlaması olmadan, web sitenizin ve markanızın ihtiyacı olan dikkati çekmek zorlaşacaktır. Öte yandan iyi içerikler oluşturduğunuzda, diğer dijital pazarlama çalışmalarınızın da daha başarılı olmaya başladığını göreceksiniz.

İçeriklerin, genel pazarlama stratejilerinizde neden bu kadar önemli olduğunun 4 ana nedeni şunlardır:

  • Hedef kitlenizi daha akılcı satın alım kararları alabilmeleri için eğitir.
  • İçeriklerinizi SEO ile güçlendirerek, arama motorları aracılığıyla daha fazla potansiyel müşteriyi web sitenize çekersiniz.
  • Sosyal medyada güçlenmek ve sosyal medyadan potansiyel müşterilere ulaşmak için içeriklerden faydalanılır.
  • İyi içerikler üreterek, diğer web sitelerinin sizin sitenize backlink vermelerini sağlayabilirsiniz.