en iyi video konferans programlari ucretli ve ucretsiz

En İyi Video Konferans Programları

Gözde Sünbül Pazarlama | Teknoloji

Bildiğiniz gibi birçok firma Corona Pandemisi sebebiyle zorunlu olarak evden çalışmaya başladı. Sosyal mesafe kuralına uyulması gerektiğinden yüz yüze gerçekleştirilen toplantılar da dijital platformlara taşındı. Yüz yüze iletişim kadar olmasa da video konferans programları da birçok avantaj sunmaktadır. 

Video Konferans Programlarının Avantajları;

 • Uzaktan, evden veya iş yeri dışında herhangi bir yerden, seyahat etmeye gerek kalmadan, görüşmelerin yapılmasını sağlar.
 • Nerede olursanız olun ekibinizle sinerji oluşturarak birbirinizle haberleşmenize olanak tanır.
 • Ekran ve dosya paylaşımı yapılabildiği için ekip içi birlikte karar alma ve paylaşımlarda kesintileri engeller.

Video Konferans Programlarının Genel Özellikleri Nelerdir?

 • Sesli Arama Özelliği: Bu özelliğe sahip programlar telefon görüşmesine benzer şekilde yalnızca ses barındıran görüşmelerdir. 
 • Görüntülü Arama Özelliği: Kaliteli bir video konferansı gerçekleştirmek için görüntülü arama özelliği, video konferans programlarının en birincil özelliğidir.
 • Metin Sohbeti Özelliği: Bazı video konferans programları katılımcıların metin olarak da sohbet edebilmesini sağlar. Metin sohbetleri kayıt altına da alınabilir.
 • Ekran Paylaşımı Özelliği: Katılımcılar bu özellik sayesinde ekranları video konferans gerçekleştirdikleri sırada diğer katılımcılarla paylaşabilir.
 • Dosya Paylaşımı Özelliği: Görüşme esnasında katılımcılar arasında dosya gönderimini mümkün kılar. 
 • Planlama Özelliği: Bazı uygulamalar üzerinden toplantılarınızı planlayabilir. Takviminize kaydetmenizi sağlayacak özellikleri bütünleşiktir. 
 • Sunumlar: Bazı video konferans araçları, dış sunum yazılımıyla entegrasyon yoluyla sunum barındırma olanağı sağlarken, diğerleri kullanıcıların uygulama içinde slayt gösterileri oluşturmasına ve sunmasına izin verir. 
 • Kayıt: Bazı video konferans programları, video veya sesli görüşmelerin kayıt edilmesini, paylaşılmasını ve indirilmesini sağlar.

Video Konferansı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sağlığımız için olsa da bazı faktörler evden çalışırken video konferans görüşmelerimizi etkileyebiliyor. 

Video konferans görüşmelerinizi daha kaliteli yapabilmeniz için bazı öneriler;

 • Çevrenizden Haberdar Olun: Çevrenizdeki durumu izleyerek video konferans görüşmesi yaparken gürültüden uzak durmalı, dışarıdan gelen sesleri engellemelisiniz. 
 • Cihazınızın Yeterli Olduğundan Emin Olun: Video veya sesli görüşmelerinizde sorun oluşmaması için kullanacağınız cihazınızın performansının bu görüşmeler için yeterli olduğundan emin olmalısınız.
 • İnternetinizi Kontrol Edin: Video veya sesli konferans görüşmeleriniz başlamadan önce hem internetinizi hem kullanmaya karar verdiğiniz uygulamayı kontrol ve test etmelisiniz.
 • Mikrofon ve Kulaklık Seslerini Kontrol Edin: Hangi cihazdan video konferans görüşmesi gerçekleştirilecek ise o cihazın dahili hoparlör veya mikronu değil, harici mikrofonlu kulaklıklar kullanılmalıdır. Sesinizin karşı tarafa daha iyi gitmesini ve karşı tarafı daha iyi duymanızı sağlar.
 • Yedek Bir Plan Yapın: Video konferans için kullandığınız programda sorun çıkması durumuna karşı, muhakkak yedek bir video konferans programınız olmalı.

En İyi Video Konferans Programları Nelerdir?

Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler beraberinde hem kaliteli hem de güvenilir ücretli veya ücretsiz video konferans programlarının sayısını artırmakla beraber kolayca görüşmelerinizi yapmanızı da sağlamaktadır.

Uzaktan, evden veya iş yeri dışında herhangi bir yerden video konferans yani görüntülü görüşme yapmayı sağlayan en iyi video konferans programlarını sizler için sıraladık…

En İyi Ücretli Video Konferans Programları Nelerdir?

GotoMeeting Logosu

GoToMeeting

Masaüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve tabletlerden hızlı ve güvenli bir şekilde video konferans görüşmesi, ekran paylaşımı, sesli konferans yapılmasını sağlarken ayrıca yapılan görüşmenin kayıt edilmesini de sağlar. GoToMeeting tüm bunları 25 kişiye kadar video konferans görüşmesinin yapılmasını sağlar. 1 ay ücretsiz kullanma imkanı sunar. Sonrasında talep edilen özelliklere göre paketler alınabilir.

 

BlueJeans Logosu

BlueJeans

Bulut tabanlı olan BlueJeans 100 kullanıcıya kadar video konferans görüşmesi yapılmasına imkan sunmaktadır. Yapılan görüşmelerin kaydedilmesi ve tüm cihazlardan kullanılması mümkündür. Canlı yayın gibi interaktif video konferans görüşmeleri yapabilirsiniz.

 

Lifesize Logosu

Lifesize

1.000 katılımcıya kadar video konferans yapılmasına olanak tanıyan Lifesize ile dijital toplantılar, webinarlar, online eğitimler için kullanılabilir yüksek kalitede video konferans görüşmesi yapabilirsiniz.

 

ConnectWise Control Logosu

ConnectWise Control

Aynı anda birden çok kişiyle görüşmeyi sağlayan ConnectWise Control programının görünümünü firmanıza göre özelleştirebilirsiniz.

 

En İyi Ücretsiz Video Konferans Programları Nelerdir?

Skype Logosu

Skype

İşletmelerin en çok tercih ettiği program olan Skype, video konferans, sesli arama, anlık mesajlaşma ve dosya paylaşımı özelliklerini ücretsiz sunmaktadır.

Telefonlara çağrı ve SMS gönderimi ise ücretlidir.

 

Hangouts Logosu

Google Hangouts Meet

Google’un sunduğu hizmetlerden biri olan Hangouts Meet dünya genelinde Zoom alternatifi olarak en çok tercih edilen video konferans programıdır. Ücretsiz olarak 150 katılımcı ile online görüşebilir, metin sohbeti ve sesli görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz.

 

FreeConference Logosu

FreeConference

1.000 katılımcıya kadar ücretsiz olarak video veya sesli konferans görüşmesi yapılmasını sağlayan FreeConference kolay kullanımının yanı sıra ekran paylaşımına da olanak tanıması nedeniyle tercih edilen video konferans programlarından biridir.

 

Zoom Logosu

Zoom Meeting

En iyi video konferans programlarından biri olan Zoom 1.000 katılımcılı video görüşmelerini ve 10.000 izleyicili video konferans görüşmelerini desteklemektedir.

Online çevrim içi görüşmeler, kurumsal telefon sisteminiz ile entegre edebilme, mesajlaşma ve dosya paylaşımı imkanı da sunmaktadır. Ücretsiz olarak sunduğu özelliklerinin yanı sıra ücretli sunduğu özelliklerinden de yararlanabilirsiniz. Son dönemde güvenlik sorunları nedeniyle eleştirilmektedir.

 

En iyi video konferans programlarını sizler için derledik. İhtiyaçlarınıza ve yapacağınız görüşmelere göre bu uygulamaları tercih edebilirsiniz. Tercih ederken güvenlik altyapılarını da daha detaylı incelemenizde fayda var. Görüşmeleriniz sırasında yedek bir programı da planlamanızı tavsiye ederiz. Evden çalıştığımız bugünlerde umarız bu yazımız keyifle ve sorunsuz olarak görüşmelerinizi gerçekleştirebilmenize katkı sağlar.