En İyi E-Ticaret Ödeme Yontemleri

En İyi E-Ticaret Ödeme Yöntemleri

Gözde Sünbül E-Ticaret

E-ticaret sitenizde ziyaretçilere sunacağınız birden fazla ödeme yöntemi alışverişlerin daha hızlı ve kolay olmasını sağlayacaktır. Ödeme işlemi satın alma işlemini engelliyorsa e-ticaret sitenizde kullanıcıların alışveriş yapmadan çıkmasına neden olacaktır. En iyi e-ticaret ödeme yöntemleri ile müşterilerinizin kolaylıkla alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ödeme yöntemleri imkanı sunan hizmetlerden faydalanarak müşterilerinizin bilgilerini güvende tutmak için şifreleme yapar ve hassas bilgileri, güvenlik açığından etkilenen sitelerden kredi kartı bilgilerini çalmaya çalışan sanal korsanlardan korur. Online yapılan her alışverişte müşteri bilgilerinin en üst düzeyde korunduğundan emin olmalısınız. Rekabetçi online ticaret pazarında, ziyaretçilerinize sunacağınız her bir özellik size avantaj sağlayacaktır.

Neden E-Ticaret Siteniz İçin Ödeme Yöntemi Sunmalısınız?

PayU, Iyzico gibi hizmetlerin popülaritesinin artması ile müşteriler satın alma işlemlerinde daha az vakit harcayıp hızlı ve güvenli alışveriş yapabiliyor. Kullanıcılar için kullandıkları kredi kartıyla alışveriş yapabilmek önemli bir hal aldı. Aynı bilgileri tekrar tekrar girmek yerine bilgilerini güvenli saklama hizmeti sunan servislerle hızlıca alışveriş yapma talepleri artırıyor.

Hedef kitlenizin tercih ettiği ödeme yöntemlerini e-ticaret sitenize entegre ederek sepet terk etme oranlarınızı azaltıp, satışlarınızı artırabilirsiniz.

En Çok Kullanılan E-Ticaret Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Piyasadaki çevrimiçi ödeme hizmetlerinin tümü ödeme yapmanın kolay ve güvenli yollarını sunmayı amaçlıyor. E-Ticaret sitenizde müşterilerinize sunabileceğiniz 4 temel ödeme yöntemi var:

Kredi Kartı ile Ödeme

Günümüzde e-ticaret sitelerinin olmazsa olmazı olan kredi kartı ile ödeme, müşteri tarafında ödeme yapma, satıcı tarafında da ödeme alma konusunda kolaylık sağlıyor.

Kredi kartı ile ödeme yöntemini sitenize ekleyebilmeniz için 2 seçenek var: Bunlardan ilki bankalarla tek tek sanal poslarını almak için görüşüp anlaşmak. Bu yöntem uzun ve daha zor bir süreç. Bunun yerine online ödeme alma sistemleri ile anlaşma yapılabilir. Bu şekilde tüm bankalarla çalışma fırsatı bulabilirsiniz. Çünkü online ödeme alma sistemleri bünyelerinde birden fazla bankayı bulunduruyor. Ancak alışveriş başına ödeyeceğiniz komisyon oranı bankaya göre daha yüksek. Bu iki seçenek için de öncelikle bir şirketiniz, vergi numaranız vs. olmalıdır.

DİA E-ticaret ile kolayca entegre edebileceğiniz ödeme sistemleri:

  • Tüm bankaların Sanal POS Entegrasyonu
  • PayU
  • İyzico (PayU tarafından satın alındı)
  • Paynet
  • Paybyme
  • GarantiPay (Diğerlerinden farklı olarak, BonusFlaş mobil uygulama kullanıcılarının kart bilgisi paylaşmadan alışveriş yapmalarını sağlayan bir ödeme aracıdır.)

Havale-EFT ile Ödeme

Bir diğer ödeme yöntemi, Havale-EFT ile ödemedir. Havale, aynı bankalar arası, EFT işlemi ise bir bankadan başka bir bankaya yapılan para transferlerini ifade etmektedir. Havale ile ödeme yapıldığında, ödeme hesabınıza anında geçer. Fakat EFT ile yapılan ödemede para transferi gün içerisinde gerçekleşir. Her banka bu iki yöntem için de farklı işlem ücreti alır

Havale veya EFT ile ödeme yöntemi daha çok müşterilerin kredi kartı işlemlerini güvensiz bulmaları veya kredi kartlarının olmamasından dolayı tercih edilir. Bazı e-ticaret siteleri bankalara veya ödeme sistemlerine komisyon ödememek için havale ile ödeme yöntemine küçük indirimler uygulayarak cazip hale getirir. Bu şekilde ödeme yapıldığında kredi kartından farklı olarak, müşteri satıcıya ödeme yaptığına dair bilgi vermeli ve/ya satıcı bu bilgileri kontrol etmelidir. EFT ücretinin havale ücretinden fazla olmasından dolayı müşteriler havale yapabilmek için, kendi bankalarına ait hesap bilgilerini görmek ister. Bu da sizin birden fazla bankada hesap açmanız anlamına gelmektedir. Satıcı için daha uğraştırıcı ve hesaplarını kontrol altında tutması gereken bir ödeme yöntemidir.

Kapıda Ödeme

Bu yöntem genelde bir banka hesabı ve kredi kartı olmayan müşteriler için önemlidir. Bu yöntem adından da anlaşıldığı üzere ürünü teslim eden kargo görevlisine ödeme yaparak satın alma işlemine denir. Kredi kartı işlemlerine ve alışveriş yaptıkları siteye güven duymayan müşteriler bu yöntemi tercih etseler de e-ticaret sitesi sahipleri için en fazla sorun yaşanan ödeme şeklidir.

Kapıda ödemeyle yaşanan bazı sorunlar;

  • Verilen siparişlerin siparişi veren kişi tarafından teslim alınmaması,
  • Alıcının verdiği adreste olmaması,
  • Alıcının elinde parasının olmaması,
  • Ürün gelene kadar müşterinin ürünü almaktan vazgeçmesi gibi.

Müşteri ürünü almasa da satıcı ürünün kargo ücretini ödemek zorunda kalır. Ayrıca ürün veya ambalajının yolda hasar görme riski oluşur.

Ürün ve hedef kitlenize uygun olacağını düşündüğünüz bu ödeme yöntemlerinin hepsini veya bazılarını e-ticaret sitenize entegre etmeniz kullanıcılarınıza daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmanızı sağlayacaktır.

DİA ile e-ticareti ücretsiz denemek için hemen demo formunu doldurun.