E-Ticarette Müşteri Memnuniyeti

E-Ticarette Müşteri Memnuniyetini Arttırmanın 8 Yolu

Gözde Sünbül E-Ticaret

E-Ticaret sitelerinin başarıya ulaşmasında ve işini büyütmesindeki en büyük etken müşteri memnuniyetidir. Müşteri memnuniyetinin var olması ve aynı zamanda kalıcı olması, firmanın potansiyel müşterilere kolay ulaşımını ve site trafiği ile satış oranının artışını da beraberinde getiriyor.

E-Ticaret firmanızdan bir hizmet ya da ürün alımı sonucunda müşterilerinizin size güveni sağlanmış, memnuniyeti dile getirilmiş ise hem sadık müşteri kazanımı gerçekleşiyor hem de firmanız rakiplerinizden bir adım öne geçiyor.

Günümüzde e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan her kullanıcı site veya ürün hakkında, olumlu / olumsuz her görüşünü belirtebiliyor. Firmalar, kullanıcıların yaptığı bu yorumlar için strateji belirlemeli ve yorumlar üzerinden aksiyon alarak kendi rotasını çizmelidir. Peki, yapılan yorumlar ışığında e-ticaret siteleri müşteri memnuniyetini sağlamak için neler yapmalı?

Sade ve Kullanışlı Site Tasarımı

Müşteri memnuniyeti sağlamanızın ilk maddesi, sitenizin karmaşıklıktan uzak ve kullanışlı olmasıdır. Kullanıcı alışverişini rahat yapabilmeli, aradığını kolaylıkla bulabilmeli ve öğrenmek istediklerine rahatlıkla ulaşabilmelidir. Bu aşamada e-ticaret sitenizin tasarımı sade, açılış hızı yüksek ve kullanıcı dostu olmalıdır. Kategorilere ayrılmış ürünler, arama butonu bulunan ve göz yormayan bir tasarım potansiyel müşterilerinizi sitede tutacak ve alışverişlerini severek yapmalarını sağlayacaktır. Bu aşamada özellikle hedef kitlenizin yaş grubunun ilgisini çekebilecek nitelikte bir tasarım oluşturmalısınız.

Kaliteli ve Net Görsel Kullanımı

Müşterilerin ürün seçiminde aradığı ilk özelliklerden biri de ürüne ait görsellerin anlaşılabilir ve net olmasıdır. Eğer kullandığınız görseller profesyonel çekimlerle elde edilmiş ve yüksek çözünürlüklü ise ürüne ait her detay görünecek ve müşterilerinizin hem siteye güveni artacak hem de ürünle ilgili satın aldıktan sonra kötü sürprizler yaşama ihtimalini azaltmanın rahatlığıyla almış olacaklar.

Ürün Çeşitliliği 

E-ticaret sitenizde ürün çeşitliliğinizin fazla olması ve potansiyel müşterilerinize alternatifler sunmanız değerinizi artıracak bir özelliktir. Kullanıcılar beğendiği bir ürünün farklı versiyonunu, örneğin farklı rengini veya bedenini almak istiyor olabilir. Bunları göz önünde bulundurup çeşitliliği artırmanız kullanıcıların sizi tercih etmesini sağlayacaktır.

Yeterli Ürün Açıklamaları

Ürün açıklamalarında detaylı, net ve anlaşılır bilgilerin yer alması, müşterilerin ürün seçiminde oldukça önemli bir etkendir. Birçok kullanıcı ürün açıklamalarının yer almaması sebebiyle alışverişini gerçekleştirmiyor, aynı zamanda siteyi bir daha kullanmıyor. Eğer müşterinizin memnun olması temel amacınız ise, öncelikli olarak ürün veya hizmetinize dair teknik bilgileri, farklı seçenekleri ve ürüne ait müşteri yorumlarını açıklamalarda bulundurmanız gerekiyor.

Ödeme Güvenliği

Kullanıcıların e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken en önem verdiği konulardan biri tabi ki ödeme güvenliği. Verilere bakıldığında birçok müşterinin ödeme kısmına geldiğinde siteyi terk ettiği görülüyor. Eğer bir e-ticaret sitesi müşterilerinin güvenini kazanmak ve onları memnun etmek istiyorsa öncelik vermesi gerekenlerden biri ödeme sistemi olmalıdır. 3D Secure gibi güvenlik sistemlerini kullanarak müşterilerinize güvenli bir alışveriş sunabilir ve onları memnun edebilirsiniz.

Alternatif Kargo Seçenekleri

Müşterilerin alışveriş yaparken genellikle tercih ettiği tek bir kargo şirketi oluyor. Fakat bazı e-ticaret sitelerinde tek bir kargo şirketinin müşteriye sunulması, kargo şirketinin ücret politikası, daha önce bu kargo şirketinden memnun kalınmaması gibi nedenlerle kullanıcıları memnun etmiyor. Bu aşamada potansiyel müşterilere alternatif kargo seçenekleri ve özellikle ‘takip edilebilen’ kargo yöntemi sunmalısınız. Müşterilerinize ürünlerinin güvende olduğu izlenimini vermeniz markanıza olan güveni artıracak böylelikle de memnuniyet sağlayacaktır.

Müşteriye Özel Hediyeler

İlk alışverişin önemi kadar, satıştan sonra müşteriye karşı olan ilginiz de sadakati etkileyen önemli maddelerden biridir. Onlara sitenizi kullandıkları için kendilerini değerli hissettirmek ve alışveriş yaptıkları süre boyunca farklı hediyelerle ödüllendirmek müşterilerde memnuniyet yaratır. İndirim kuponu, kişiye özel fırsatlar, ücretsiz kargo gibi ödüller de tekrar tercih etmelerinde önemli rol oynar.

Müşteri Desteği

Müşteri memnuniyetini sağlamanın en önemli etkenlerinden biri ise hem satış öncesi hem satış sonrası müşteri desteğidir. Kullanıcıların sormak istediği veya sipariş takibi sürecinde danışmak istediği konularda cevaplandırma sağlayacak bir destek hattı e-ticaret sitenizde kesinlikle bulunmalıdır. Satış öncesi ile birlikte satış sonrasında da telefon veya otomatik mesaj ile müşterinizin yanında bulunmanız sadık kullanıcı edinmenizde büyük rol oynar.

DİA E-Power’da mükemmel müşteri deneyimi elde etmenizi sağlayan birçok araç vardır. DİA e-Power’ı hemen deneyin.