E-Ticaret Kurma Maliyeti Nedir?

E-Ticaret Sitesi Kurma Maliyeti

Yiğit Nail Çiğdem E-Ticaret

Bir e-ticaret sitesinin kurulması için gereken bütçeyi hesaplamak oldukça zorlayıcı olabilir. Çünkü e-ticaret sitesi kurma maliyeti için dikkate alınması gereken çok sayıda gider kalemi bulunur.

Bir e-ticaret sitesi kurma kararı aldığınız zaman, çok sayıda şirketten teklif alabilirsiniz. Ancak bu şirketleri birbirleriyle karşılaştırmak zor olacaktır. Bu yüzden bir e-ticaret sitesinin kurulum maliyetlerini ve karşılaştırma yapmaya yarayacak olan web sitesi geliştirme fiyatlandırmalarını belirleyen etkenleri anlamak gerekmektedir.

Bir e-ticaret sitesi kurmanın maliyetini tahmin edebilmek için, öncelikle satış ve trafik hedeflerine bakmak gerekir. Ardından bakılması gereken bir diğer etken de, belirlenen satış ve trafik hedeflerini karşılamak için web sitesinin hangi özelliklere sahip olacağıdır. Yeni bir e-ticaret sitesinin genellikle aşağıda yer alan üç hedeften birini seçmesi gerekir:

 • Başlangıç seviyesi
 • Pazar lideri
 • İkisinin arasında bir yer

Yukarıda yer alan hedeflerden birisinin seçimine göre web sitesinin kurulum maliyetleri değişiklik gösterecektir.

Örneğin yıllık 1 milyon TL satış yapmayı hedefleyen bir firmanın internet sitesi için 100 bin TL’yi gözden çıkarması gerekmektedir. Pazar lideri olmayı hedefleyen bir firmanın ise e-ticaret web sitesi maliyetleri çok daha yüksek olur. Çünkü pazar lideri olabilmek için internet sitesine çok daha fazla özellik ve fonksiyon eklemesi gerekecektir. Unutulmamalıdır ki bir e-ticaret sitesi kurmak, gerçek bir iş kurmakla aynıdır. Başarıya ulaşmak için iyi bir ekip, planlama ve güçlü bir sermaye gerekmektedir.

E-Ticaret Sitesin Maliyetini Belirleyen Etkenler

Bir e-ticaret sitesinin maliyetleri 1000 TL ile 500.000 TL arasında değişebilir. Böylesine büyük bir yelpaze aralığının olmasının sebebi, şirketlerin taleplerine göre eklenebilecek ya da eklenmeyecek özelliklerdir. Maliyeti belirleyen etkenler ise genel olarak şunlardır:

 • Satış hedefleri
 • Trafik hedefleri
 • İhtiyaç duyulan site özellikleri
 • Satılacak ürün türü

Yukarıda yer alan maliyet etkenlerine ek olarak, halihazırda fatura kesebilen bir şirketi olmayanların bir defalık şahıs şirketi kurma giderleri de olacaktır.

Maliyeti Arttıran Özellikler

 • İşlevsellik: Kişiye/firmaya özel olarak tasarlanan işlevsel özellikler, maliyetleri artırmaktadır.
 • Tasarım: Şablonlardan birisini seçmek ile tümüyle özel bir tasarım yaptırmak arasında ciddi maliyet farklılıkları bulunmaktadır.
 • Pazarlama ve SEO Özellikleri: SEO entegrasyonu tamamen sağlanmış bir e-ticaret sitesi sahibi olmak için kesenin ağzını açmak gerekiyor. Ancak pazarlama ve SEO faaliyetlerinin siteye trafik çekme ve bağlılığı yüksek müşteriler yaratmada etkisi çok büyüktür.
 • Veri Yönetimi: Eğer müşterilerin aldığı ürünlerin, önceki siparişlerin ve müşteri bilgilerinin yönetimini kaliteli bir şekilde yürütmek isteniyorsa, sitenin yapım maliyetleri artacaktır.
 • Entegre Yazılım: E-ticaret sitesinin aynı zamanda bir ERP ya da üçüncü parti sistem ile çalışması isteniyorsa, maliyetler muhakkak daha yüksek olacaktır.
 • Tasarımcı Seçimi: Referansları güçlü olan deneyimli bir tasarımcı ya da tasarım şirketi ile yola çıkmak, yüksek maliyet anlamına gelmektedir. Ancak tasarımı iyi bir e-ticaret sitesinin, yola çok daha güçlü çıkacağını unutmamak gerekmektedir.

DİA E-Power’la teknolojik açıdan benzersiz fonksiyonlara, güçlü SEO altyapısına, etkili pazarlama araçlarına, kolay bir yönetim paneline, mükemmel müşteri deneyimine ve her aşamada DİA desteğine sahip olabilirsiniz. Yeni bir e-ticaret sitesi kurmak ya da mevcut sitenizi yenilemek için hemen formu doldurun, sizi arayalım!