Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Nedir?

Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Nedir?

Yiğit Nail Çiğdem Girişimcilik | Muhasebe

KOBİ’lere yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası, şirketlerin vadeli alacaklarını vade tarihinde tahsil edebilmelerini sağlayan ve riski azaltan bir sigorta şeklidir. Bu yazımızda ticari alacak sigortasına dair merak edilen her şeyi anlatmaya çalıştık.

Ticari Alacak Sigortası Nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı 30635 sayılı tebliğiyle birlikte Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası’nı yürürlüğe aldı. 2019 yılı başı itibariyle yürürlüğe alınan bir sigorta havuzu çeşididir. 120, 180, 240 ve 360 günden oluşmak üzere dört ayrı satış teminatı seçeneği bulunmaktadır. Sigortayı yaptıran şirketler alıcılarına sistemin içerisinde belirli bir kredi limiti tahsis edilir.

Hani Şirketler Sigorta Yaptırabilir?

Aşağıda bulunan şartları karşılayabilen KOBİ’ler, Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası yaptırabilirler:

 • Şirketin sigortaya başvurulacak süreden 2 yıl daha önce kurulmuş olması gerekmektedir.
 • Basit usulden farklı bir vergi mükellefi olması gerekir.
 • Önceki mali dönemde yıllık satış hasılatının 125 milyon Türk Lirası altında olması gerekir.
 • Mevcut sigorta kurumunun risk merkezinin değerlendirme kriterlerinden geçebilmek.

Teminata Dahil Alacaklar

Teminata dahil olan ticari alacaklar yalnızca yurt içini kapsar. Maksimum 360 gün vadesi bulunan alacakların teminata alınması mümkündür.

Teminata alınabilecek satışlar ise şöyledir:

 • Sigortası bulunan satıcı ile alıcının yapmış olduğu bir satış sözleşmesi bulunuyorsa, satış vadesinin belirtilmiş olduğu, satış sözleşmesi bulunmuyorsa da, sigortalı satıcı ile alıcı arasında karar verilen satış vadesinin faturada yer aldığı satışlar,
 • Döviz endeksli faturalar ya da sözleşmeler hariç, faturada ya da faturaları Türk Lirası türünden kesilen satışlar,
 • Kamu kuruluşları ve tüccar sıfatı bulunmayan gerçek kişiler, odalar, belediyeler, meslek birlikleri, borsalar, vakıflar, dernekler, kamu iktisadi kuruluşları, vakıflar dışında kalan alıcılara yapılmış olan satışlar,
 • Senet, çek ve açık hesap ile yapılmış satışlar teminata dahildir.

Ticari Alacak Sigortası Avantajları

Genel olarak devlet destekli ticari alacak sigortasının avantajları şunlardır:

 • KOBİ’lerin kendileri için uygun maliyet seviyelerinden tahsilat hizmeti almasını ve giderlerini azaltmasını sağlar.
 • İşletme yönetimi alacak sorunları ile ilgilenmez ve kendi işine odaklanabilir.
 • Ticari Alacak Sigortası kapsamına giren satışlar için riskler minimuma iner ve KOBİ’ler böylece güvenle işlerini yapmaya devam ederler.

Devlet Destekli Alacak Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Bunu bir örnekle anlatmak gerekirse, 3 milyon TL satış cirosuna sahip bir KOBİ, 10 adet alıcısına 180 günlük vadeli satıştan ortaya çıkan 2 milyon TL alacağını sigorta yaptırmak istiyor olsun.

KOBİ’nin vadeli satışlardan kazandığı ciro 3 milyon TL ve vade süresi 180 gün ise, tabloya uygulanması gereken prim oranı yüzde 0,70’dir. Bu oranların listesine herhangi bir sigorta şirketinin internet sitesinden ulaşılabilir.

Böyle bir durumda KOBİ 3.000.000 x %0,70 hesabından 21 bin TL prim ödemelidir. Bu rakama yüzde 5 oranında gider vergisi de eklenir. Daha sonra KOBİ’nin bu tutar kapsamında alabileceği rakam 21 bin TL x 30 hesabıyla (sigorta şirketlerin tablolarına göre) 630 bin TL’dir. Eğer hasar durumu mevcutsa, alıcı başında en yüksek 100 bin TL tazminat alınabilir.

Türkiye’nin en gelişmiş bulut tabanlı muhasebe programı DİA, KOBİ’lerin tüm iş süreçlerini yönetmeye devam ediyor. Siz de tüm süreçlerinizi buluta taşımak ve ana faaliyet alanınıza odaklanmak istiyorsanız aşağıda yer alan formu doldurun, sizi arayalım.