depo takip programi seciminin onemi

Depo Takip Programı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yiğit Nail Çiğdem E-Dönüşüm

Depo takibi genel olarak envanter yönetimi, ekipman bakımı, yeni malzemelerin düzgün bir şekilde stoklandığından emin olunması ve malzeme giriş – çıkışı gibi süreçlerden oluşur. Bu günlük faaliyetler eğer uygun planlama ile gerçekleştirilmezse, işletmeler için baş ağrıtıcı olabilir.

Bu yüzden depo süreçlerinin düzgün bir şekilde takip edilmesini ve sorunsuz bir şekilde yönetilmesini sağlamak için, depo yönetim sistemleri tercih edilmelidir. Özellikle de KOBİ’ler için doğru bir depo yönetim sistemi seçmek hayati bir role sahiptir. Aksa halde işletmelerin tüm lojistik süreçleri alt üst olabilir.

Bu yazımızda işletmelerin operasyonlarına en uygun depo yönetim sistemini seçmeden önce göz önünde bulundurmaları gereken faktörlere ışık tutmaya çalıştık.

Depo Takip Programı Nedir?

Depo takip programları, hataları minimum seviyeye indirerek, günlük depo faaliyetlerini doğru bir şekilde yönetmeye yardımcı olur. Bir depo takip yazılımı, kullanıcıların depo içerisindeki görevlerini tablet, telefon ve masaüstü cihazlar üzerinden yönetebilecekleri bir arayüze sahip olmalıdır.

Depo Takibi Neden Tedarik Zincirinin Önemli Bir Parçasıdır?

İş faaliyetlerine en uygun depo takip programına sahip olmak, müşterilere sunulan hizmete değer katmada ve dolayısıyla daha yüksek kârlar elde etmede büyük faydalar sağlar. Entegrasyonu düzgün yapıldığında, yalnızca veri şeffaflığı sunmakla kalmaz, aynı zamanda malların alınması, envanter takibi, önemli belgelerin hazırlanması, malların toplanması, nakliyesi ve sevk edilen malların takibi gibi işlevlerin daha verimli bir şekilde yerine getirilmesine yardımcı olur.

Dikkat Edilmesi Gereken Depo Takip Programı Kriterleri

İşletmelerin kendi depolama operasyonlarına en uygun depo takip programını seçmeden önce dikkate alabileceği bazı faktörler şunlardır:

Fonksiyonlar

Her depo takip programının tasarımı farklıdır ve dolayısıyla da farklı işletmeler için farklı çözümler sunar. Bu yüzden, işletmelerin ihtiyaçlarına göre işlevler sunan doğru depo takip programını bulmak oldukça önemlidir. İşletmeler, minimum insan gücüyle maksimum depolama kabiliyeti sunan programlara yönelmelidir.

Depo takip programları sadece mevcut ihtiyaçlarla ilgilenmekle kalmayıp, aynı zamanda işletmelerin gelecekteki ihtiyaçlarını da karşılayacak kadar esnek olmalıdır. Bu yüzden, iş gereksinimlerine göre kolayca yapılandırılabilen bir depo takip programı tercih edilmelidir.

Kullanım Kolaylığı

Bir depo takip programının iyi tasarlanıp tasarlanmadığını anlamak için şu basit kriterlere bakılabilir: Kolay kurulabiliyor mu? Kullanıcılar kolayca uyum sağlayabiliyor mu? Depolama görevleri onunla kolayca yönetilebiliyor mu?

Eğer depo takip programının kullanımı kolaysa, çalışanların eğitimine daha az zaman harcanacak demektir. Tercih edilen depo takip programı ayrıca veri girişi, veri okuma ve veri raporları oluşturma konularında da kolaylık sağlayabilmelidir.

Deponun Büyüklüğü

Bir işletmenin deposu ya da depoları ne kadar büyükse, ilgili operasyonlar o kadar karmaşık olur. Bu yüzden daha ayrıntılı çözümler sunan bir depo takip programına ihtiyaç duyarlar. Depo büyüklüğü arttıkça, envanterin depo içerisinde sorunsuz hareket etmesini sağlamak ve malzeme giriş – çıkışlarında sorun yaşanmaması için daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Bu sebeple depo takip sistemleri, depo büyüklükleri dikkate alınarak seçilmelidir.

Müşteri Hizmetleri

Günlük depolama faaliyetlerinin yürütülmesinde otomasyondan yararlanmanın temel amacı, müşterilere ihtiyaç duydukları veya arzu ettikleri gibi hizmet sunabilmektir. İşletmeler mevcut stok ve depo organizasyonlarındaki boşlukları anlamaya çalışmalı, bu sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek en iyi depo takip programı tercihini yapmalı ve böylece müşterilerine daha iyi müşteri hizmetleri sunmaya yardımcı olmalıdır.

Maliyet

Depo programlarının karmaşıklığı ne kadar yüksek olursa, ilgili maliyetler de o kadar yüksek olacaktır. İşletmelerin kaliteden ödün vermeden, depo takip programına ne kadar bütçe ayırabileceklerini belirlemeleri çok önemlidir. Dolayısıyla, işlevler ve maliyet arasında bir denge bulmak, doğru depo takip programına geçmeden önce işletmeler tarafından yerine getirilmesi gereken önemli bir görevdir.

DİA Depo Takip Programı

Türkiye’nin en gelişmiş bulut ERP programı DİA ile, işletmenizin stok ve depo süreçlerini en etkili şekilde yönetebilmeniz mümkündür. Ölçeklenebilir modüler yapısı sayesinde her büyüklükten işletmeye uygun olan DİA hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıda yer alan formu doldurun, ekiplerimiz sizi en kısa sürede arasın!