crm yazilimi secerken gozden gecilirmesi gerekenler

CRM Yazılımı Seçmeden Önce Gözden Geçirilecek 6 Unsur

Gözde Sünbül ERP

CRM yazılımı şu anda kullanımı en hızlı artan ticari yazılımlardan biri. Müşteri odaklı bir şekilde işinizi yürütme stratejisi ile ilerlemek istiyorsanız CRM programı en önemli araçlardan biri. Bununla birlikte, piyasada pek çok çözüm var ve hangisinin işletmeniz için en iyi CRM programı olduğuna karar vermek kolay olmayabilir. Bu yazımızda sizlere CRM programı seçmeden önce nelere dikkat etmek gerektiğiyle ilgili yol göstermek istedik. 

1. İhtiyacınızı Belirleyin

Öncelikle, CRM programı ile gerçekten ne elde etmek istediğinizi belirlemek, karar vermede en önemli unsurlardan biri. Birçok çözüm yöntemi size müşteri adayı yönetimi, satış kanalları, pazarlama araçları, posta sağlayıcılarla entegrasyon kurma imkanı sağlar. Kendiniz için en iyi çözümü seçmeden önce, önemli olan ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi yazmaktır. Amacınız çalışanlarınızın performansını arttırmak mı şirketinizdeki birçok süreci otomatikleştirebilmek mi, mevcut müşterilerinize daha çok satış yapabilmek mi? Belki de hepsi. Sürecinizi ve stratejinizi netleştirmek, sizin için en iyi ve en uygun maliyetli CRM sistemini seçmenize yardımcı olabilir. Piyasadaki en bilinen, en gelişmiş ve en pahalı sistem sizin için her zaman en uygun sistem olmayabilir. 

2. Mobil Kullanım İhtiyacına Karar Verin

Günümüzde yerleşik yazılımlar hızla yerini bulut teknolojisiyle hizmet veren yazılımlara bırakıyor. Artık mobil olarak da gelişmiş, tüm CRM işlemlerini cep telefonundan veya tabletten de yapıp günlük operasyonları takip edebileceğiniz yazılımlar öncelikli tercih ediliyor. Ancak tabi değer – maliyet analizi yaparak ihtiyacınızı doğru belirlemeniz önemli.

3. Bulut Mu Yerleşik Yazılım Mı?

Önceden özellikle saha ekiplerinin ihtiyaçları nedeniyle gereksinim duyulan CRM programına her yerden ve her zaman erişim sağlayabilme ihtiyacı, pandemi sonrası çok daha önemli hale geldi. Aynı zamanda “evergreen” bir ortam sunan online programlar her zaman en güncel halini kullanmanızı da sağlıyor. Yedeklemeler servis sağlayıcı tarafından yapılıyor ve sunucu bakımı ve güncellemeleriyle uğraşmanıza gerek kalmıyor. Araştırdığınız çözümün bir web istemcisi sağlıyor mu yoksa tüm cihaz türlerinde desteklenen bir uygulama mı? sorusunun yanıtını almanız da son derece önemlidir.

4. Satın Almadan Önce Mutlaka Deneyin

Yeni bir bilgisayar veya diğer aksesuarları satın almaya bazen birkaç dakika içinde karar verilebilir iken, doğru yazılımı seçmek iyi düşünülmüş bir karar olmalıdır. O nedenle kullanmadan önce test edebileceğiniz bir yazılım olması, sorularınıza olumlu cevaplar alsanız bile kolay arayüzleri olup olmadığını görebilmek açısından son derece önemli. Yeterince üzerinde düşünmek ve ondan sonra karar vermek şirketiniz için en doğru karar olacaktır.

5. Şirketiniz Büyürken Oluşacak İhtiyaçları Karşılayabilecek Mi?

CRM programına karar verirken; araştırma yapma, test etme, bütçe ve kullanım olarak size uygun olduğuna karar verme, verilerinizi taşıma gibi aşamalar gerektiriyor. Birkaç yıl sonra ihtiyaçlar arttığında ve şirketiniz büyüdüğünde yeniden program arayışına girmek durumunda kalmamak için tüm bu aşamalardan sonra kullanmaya başlayacağınız programın aynı zamanda uzun vadede oluşacak farklı ihtiyaçlara da cevap verebilecek özellikte olması çok önemli. 

6. Ekibinizi Karar Sürecine Dahil Edin

Şirkette bir sistemi değiştirmeye ve başka bir sistem kullanmaya karar verdiğinizde, uygulamanın en zor kısım olduğunu düşünürsünüz. Ne yazık ki, en zor kısım uygulamadan hemen sonraki adaptasyon sürecidir. Her şirkette, değişime direnen, yeni sistemin daha iyi olabileceğini düşünmeden reddeden insanlar vardır. CRM programına karar vermeden önce ekibin de fikirlerinin alınarak sürecin kolektif bir anlayışla yönetilmesi, adaptasyon sürecini çok daha rahat bir şekilde atlatmanıza olanak sağlar.

CRM sistemi uygulandığında, satışlar, faaliyetler vb. hakkında daha fazla veri tek bir yerde olduğundan raporlama da her zamankinden daha kolay olur. CRM, önümüzdeki haftalar ve aylar için tahmininizle nerede karşılaştırıldığınızı görmenize ve satış ekibinizin halihazırda sahip olduğu fırsatları yürütmenize olanak tanır. 

DİA CRM sayesinde hem mevcut müşterilerinizi yönetirken hem de potansiyel müşterilerinize satış aşamasında her süreci eksiksiz olarak takip edebilir, hem saha ekibinizin görevleri hem de satışlarınızla ilgili hem mobilden hem de bilgisayarınızdan istediğiniz an gerçek zamanlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Müşterilerinizin taleplerini anlayarak rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacak DİA ile daha fazla satışlarınızı hızla artırabilirsiniz. Üstelik DİA CRM’i DİA’nın muhasebe, stok, üretim, e-ticaret gibi tüm çözümleriyle entegre kullanabilirsiniz.