basarili girisimcilerin 10 ozelligi

Başarılı Girişimcilerin Sahip Olduğu 10 Özellik

Gözde Sünbül Girişimcilik

Girişimci; yapılan girişim sonrasında ürün veya hizmet üreterek pazarlamasından finansına tüm süreçlerini ve risklerini göğüsleyen kişilere denir. Bir girişimde bulunmak yüksek bir sorumluluk ve disiplin gerektirir. Başarılı girişimcilerin sahip olduğu özelliklerden biri olan hayalini gerçeğe dönüştürme isteği, bir girişimcinin en büyük motivasyon kaynağıdır. Yeni bir girişime başlamadan önce aşağıdaki özelliklerden kaçının sizde olduğunu ve hangilerini geliştirmeniz gerektiğini değerlendirmeniz önemlidir. Yazımızda sizler için başarılı girişimcilerin sahip olduğu 10 özelliği sıraladık. Gelin bunlara birlikte göz atalım.

1. Disiplinlidirler

Başarılı girişimcilerin sahip olduğu özelliklerden biri kendini disipline edebilmektir. Bir girişimde bulunduğunuzda işin başında planlarınızda olmayan birçok problem karşınıza çıkar. Başarıya ulaşmak için hedeflerinize ulaşma yolunda engellerin ve dikkat dağıtıcı her şeyin üstesinden gelme motivasyonunu kendinizde bulmalısınız. Strateji ve planlarınıza sadık kalarak ve hemen karşılığını alamama ihtimalini gözeterek sürekli ilerleme amacıyla disiplinli bir şekilde çalışmalısınız.

2. Girişimlerine ve Kendilerine Güvenirler

Adım attığınız bu yolda başarılı girişimcilerin sahip olduğu özelliklerden biri olan güven, girişimde bulunduğunuz konuya ve kendinize güvenmeniz çok önemlidir. Çevrenizdeki kişiler size fikrinizin yeterince iyi olmadığını söylediğinde, nedenlerini dinlemeli, kendi içinizde değerlendirmeli ancak son kararı siz vermelisiniz. Böylece girişim yolculuğunda bu kararınız doğrultusunda kendinize ve ürününüze güvenerek hedefinize sürekli ilerlemenin öneminin farkında olmalısınız.

3. Açık Görüşlü ve Esnektirler

Günümüzde farklı iş fırsatları doğarken ve özellikle teknolojinin gelişmesiyle iş yapış şekilleri hızla değişirken, başarılı girişimcilerin sahip olduğu özelliklerden biri de esneklik olarak öne çıkar. İş akışlarını, verimliliği, beceri ve potansiyelleri artıracak her fikri kendi hedefleriniz doğrultusunda değerlendirmelisiniz. Gerektiğinde ürün, hizmet ve iş süreçlerinizde değişiklik yapmaya hazır olmalısınız.

4. Kararlıdırlar

Başarılı bir girişimci yapılacak her işte kendi kararlarını alır ve nasıl başlaması gerektiğini bilir. Gerektiğinde aksiyon alabilmeli, önceliklendirme yapabilmeli ve hızlı karar alabilmelidir. Böylelikle en başta planladığı şekilde olumsuzluklara takılmadan kararlı bir şekilde hedeflerine ilerler.

5. Risk Alırlar

Başarılı girişimcilerin sahip olduğu önemli özelliklerden biri de gerektiğinde risk almanın önemini bilmeleridir. Hesaplanabilir riskler almadan girişiminizin büyük başarılara ulaşması çok mümkün değildir.

6. Yaratıcılıklarını Kullanırlar

Girişimcilerin en önemli özelliklerinden biri de, durumları analiz ederek yeni iş fikirleri ve çözümler üretmeleridir. Her konuda yaratıcılıklarını kullanarak ürün veya hizmetlerini endüstrilere pazarlarlar. Yaratıcılık, başarılı girişimcilerin sahip olduğu özellikler arasında öne çıkar.

7. Doğru Tespitlerde Bulunurlar

Başarılı bir girişimci yenilgilerden tespitler çıkararak bunları başarı için fırsata çevirir. Hedeflerine ulaşmak için yenilgilerden doğru mesajlar çıkarıp, tekrar deneyerek çalışırlar. Sorunları etkili bir şekilde çözmeyi bilirler. Zaman, para ve çabalarını asla gelişigüzel kullanmazlar. Her şeyin bir planı ve amacı vardır. Bu tespit yeteneği, başarılı girişimcilerin sahip olduğu özelliklerden biridir.

8. İkna Kabiliyetleri Yüksektir

Girişimci ürününü satmak ve çalışanlarını motive etmek için güçlü iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Özellikle girişimin başlangıç döneminde, işin devamlılığı için, çevreden ve yatırımcılardan maddi veya diğer destekler almak çok önemlidir. Bu destekleri alabilmek için de ürününüz, ekibiniz, iş yapış şekliniz gibi konularda ikna edici olmanız gerekir.

9. Çok Çalışırlar

Başarılı girişimci genellikle ofise ilk gelen ve son ayrılan kişi olacaktır. Bir sonucun beklentilerini karşıladığından emin olmak için zamanlarını fazlasıyla ayırırlar. Girişimciler genellikle işlerini çok sevdikleri için çok çalışırlar. İster iş yerinde ister iş dışında olsunlar, zihinleri sürekli işlerine odaklıdır. Bu çalışma disiplini, başarılı girişimcilerin sahip olduğu özelliklerden biridir.

10. Tutkuludur

Tutku, başarılı bir girişimcinin en önemli özelliğidir. İşletmenin başarılı olması için fazladan saatler ayırmaya isteklidirler. Başarılı girişimci her zaman, işi daha iyi hale getirmenin yollarını araştırır. Başarılı olmuş girişimcilere bakıldığında, bu özelliklerin çoğuna sahip oldukları ya da kendilerini bu yönde geliştirmeye önem veren kişiler olduğu görülür. Bu süreçte DİA her büyüklükte işletme için verimliliği artırıcı kurumsal yazılım çözümleri sunuyor. Tüm hizmetlerimizi ücretsiz denemek için hemen aşağıdaki demo talep formunu doldurun.