basarili e ticaret sitelerinin olmazsa olmazlari

Başarılı E-Ticaret Sitelerinin Olmazsa Olmazları

DİA Yazılım Girişimcilik | Teknoloji

Artık her markanın online bir mağazası var. Tekstilden otomotive, bilişimden eğitime kadar e-ticaret siteleri kişilere internet üzerinden alışveriş yapmanın rahatlığını sunuyor.  E-ticaret sektörü kendiliğinden gelişen bir yapıda olduğu için teknolojiye paralel olarak ilerleme gösterdiğini gözlemleriz. Ancak e-ticaret sitelerinin tasarımı ve kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunuyor. Kullanıcı dostu siteler oluşturmak ve daha çok gelir elde etmek için:

Ziyaretçilerinize sitenin neresinde olduğunu gösterin.

Bunu sağlamak için başlık ve alt başlık yöntemini kullanın. Sayfanın solu genellikle bu listeleme için kullanılabilir.

Arama sonuçlarını farklı kriterlere göre listeleyin.

Genellikle “Fiyat – artan”, “Fiyat – azalan”, “Popülarite” ya da “En çok satan”, “Puana Göre”, “En Yeni” şeklinde ürünlerinizi tüketiciye gösterin. Ayrıca ürün çeşidine ve kullanım özelliklerine göre de sıralama yapabilirsiniz.

Filtreleme özelliğini mutlaka barındırın.

Ziyaretçilerinize farklı seçeneklerde filtreleme yapma imkanı verin. Aradıkları kelimelerde tanımlı arama sonuçları ile karşılaşırlarsa hem sitede kalmaları hem de ürün almaları garanti olacaktır.

Arama daraltma seçeneği sunun.

Aramalarda fiyat, seçenek, renk, ölçü, model gibi tercihlerin yapılabilmesini mümkün kılın. Detaylı listelemeyi daraltacak seçenekler kullanışlı bir site görünümü kazandıracaktır.

Kullanıcıya mümkün olduğunca çok sayıda ürün gösterin.

Ürün sayınız fazla değilse tek sayfada bütün ürünleri göstermenizde yarar var. Tüketici ne kadar çok ürün görürse o kadar hızlı bir kıyaslama ve alışveriş yapar.

Müşterilerinize ürün detaylarını verin.

Ziyaretçileriniz ürün satın almak için geldiklerinden dolayı ne kadar çok detay görürlerse o kadar çok alışveriş yaparlar. Alacakları ürünün kalitesini, rengini, üretim malzemesini, kullanım özelliklerini ve iade koşullarını öğrenmeleri gerekir.

 Tüketiciye kar ettiği mesajını verin.

Ürünü satın alacak kişiye kampanya ve indirimleri göstererek ürünün indirimden önceki ve sonraki fiyatını karşılaştırma fırsatı verin.

Bütün bankalarla çalışın.

Online alışverişte en önemli hususlardan biri de bütün bankalar ile çalışabiliyor olmak. Her banka ile sanal alışveriş konusunda anlaşırsanız daha fazla tüketiciye hitap eder ve satış yaparsınız.

Ürünün stok durumu hakkında bilgi verin.

Ürünün stoklarda olmamasında dahi varmış gibi gösterilmesi kullanıcıda olumsuz bir imaj oluşturur. Bu nedenle stoklarınızı da takip edebileceğiniz ve güncel bilgiler vereceğiniz bir e-ticaret yazılımına sahip olmanız gerekir.

Ürünlerin fazla sayıda fotoğrafını sergileyin.

E-ticaret sitelerinde müşterileriniz ürünleri elle tutup deneyimleyemeyecekleri için fotoğraflar, videolar ve yorumlar onlar için büyük önem taşır. Bu nedenle profesyonel çekilmiş fotoğraflar ile ürün tanıtımlarınızı yapmanız gerekir. Panoramik görseller kullanıcıların daha çok ilgisini çeker. Ürünle ilgili tanıtım filmlerine de yer vererek sitenizin görselliğini artırabilirsiniz.

Ürünü kimin gönderdiğini belirtin.

Genel bir e-ticaret sitesi iseniz, satışçılarınız farklı kanallar ve kişilerden oluşuyorsa alış verişin kimle yapıldığını ve ürünün kimden geleceğini belirtmeniz gerekir. Müşterilerinizin hangi kişi ve markalarla muhatap olduklarını bilmeleri gerekmektedir.

Sipariş durumlarını e-posta ile bildirin.

Siparişin onaylanmasını ve ödeme durumlarını müşterilere e-posta ile göndermelisiniz. Kredi kartı, kapıda ödeme ve diğer ödeme seçenekleri ile ilgili bilgileri içeren bir mail oluşturun. Standart olarak her kullanıcıya gönderilebilecek özelliklerde düzenleyin.

Sitenize sipariş takip etme özelliği ekleyin.

Müşterilerinizin siparişlerinizi kullanıcı hesaplarından takip edebilecekleri bir yazılım sistemine sahip olun. Verilen kargo takip numaraları ile ürünlerinin nerede olduğunu ve ne kadar sürede ellerine ulaşacağını görmelerine olanak tanıyın.

Kolay kullanılabilir, site haritasına sahip, kullanıcıyı yönlendiren, bilgi veren ve hızlı satış yapılmasına imkan sağlayan bir e-ticaret sitesi ile büyüyerek daha fazla kazanç sağlayacaksınız. Bunun sağlanması için de ilk olarak tüm işlemlerinizi sorunsuzca halledecek, kendini güncelleyen, stok ve depo kontrollerinizi yapabileceğiniz, sanal POS entegresi olan, her banka ile çalışmanıza olanak tanıyan, kaliteli bir e-ticaret yazılımı edinmelisiniz.