bankaya entegre olmak nedir nasil kullanilir

Banka Entegrasyonu Nedir?

Yiğit Nail Çiğdem Muhasebe

Banka entegrasyonu, tahsilat ya da ödeme zamanlarında, bu işlemlerin banka bakiyesine otomatik olarak geçmesine ve diğer varlıkların anlık olarak izlenebilmesine olanak sağlar. Banka entegrasyonu sayesinde, banka hesaplarının takibi kolayca yapılabilir. Bu da ister bireysel ister kurumsal seviyede olsun, büyük bir zaman kazanımı olarak geri döner. Banka entegrasyonu sayesinde ön muhasebe işlemleri, satışlar ve banka hesapları birleşik olarak yönetilebilmektedir. Aynı şekilde nakit akışı ile cari hesapların birleşimi de sağlanabilmektedir. Peki banka entegrasyonu nedir? Banka entegrasyonunun faydaları nelerdir?

Banka Entegrasyonu Neye Yarar?

Günümüz iş dünyasında şirketlerin, farklı farklı bankalarda hesapları bulunmaktadır. Bütün bu banka hesaplarını ayrı ayrı uygulamalarla yönetmeye çalışmak, hem zaman açısından hem de iş verimliliği açısından sorunlu olmaktadır. Banka entegrasyonu sayesinde, banka hesaplarını çok sayıda uygulama üzerinden izleyebilmek yerine, tek bir sistem üzerinden tüm bankaları kontrol altında tutmak mümkün hale gelmiştir.

Banka entegrasyonu ile birlikte, hesap hareketlerini anlık olarak görüntüleyebilme, bakiye takibi, bakiye yönetimi, şirket birimlerine gerekli durumlarda hesaplarla ilgili bilgi paylaşımları yapabilme ve nerede olunursa olunsun, her yerden özgürce yönetebilme sağlanmıştır. Böylece kurumsal düzeyde hem hız hem de verim artışı elde edebilmek oldukça kolay hale gelmiştir.

Mevcut Bankacılık Sistemleri ve Gereksinimleri

Günümüz bankacılık sistemleri için, modası geçmiş geleneksel uygulamalar ve yaşanılan zaman kayıpları nedeniyle banka entegrasyonu kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Dünyanın her yerindeki çoğu banka, gelişimini artık tamamlayan bilgi teknolojileri (IT) departmanlarıyla çalışmaya devam ediyor. Mevcut bankacılık sistemleri çok fazla veri üretiyor ancak, bu veriler halen geleneksel yöntemlerle saklanıyor. Halihazırda bankaya fayda sağlamayan birçok veri, bir de düşük teknolojilerle yönetildiği zaman, ortaya pek de iç açıcı bir hizmet ortaya çıkmıyor. Öte yandan bankalar, müşterilerine yönelik katılım araçlarını aktif kullanmıyor. Uluslararası bankacılık standartlarına uyum sağlama zorunluluğu, müşteri deneyimlerini olumsuz etkiliyor ve genel memnuniyeti azaltıyor. Çeşitli engellerle beraber, bankaların kendi sistemlerinde yapacakları geliştirmelerin yavaşlığı, bir projenin çizim aşamasından müşteriye sunum aşamasına kadar geçen sürenin de uzamasına neden oluyor. Teknolojik açıdan bakıldığında da, bankacılık sektörünün ciddi bir bilgi teknolojileri altyapısına sahip olduğu görülüyor. Bankalar, nesnelerin interneti, bulut bilişim ve benzeri teknolojilerin gücünden yararlanarak, akıllı veri yönetim sistemlerini devreye sokamıyor. Hal böyle olunca şirketlerin, operasyon ve uyum maliyetleri azalmıyor. Teknolojiyle entegre edilebilmiş bir bankacılık sistemi oluşturulamadığından, banka entegrasyonu oldukça önemli bir görevi üstleniyor.

Banka Entegrasyonu ile Elde Edilen Kolaylıklar Nelerdir?

Banka entegrasyonu sağlayan sistemler sayesinde kullanıcılar, her bankanın ayrı ayrı uygulamalarını kullanma zorunluluğundan kurtulurlar. Çalışılan tüm bankalardaki varlıklar tek bir ekran üzerinden incelenebilirken, ödemeler de aynı şekilde bu ekran üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Ekonomik faaliyetleri bankaların ayrı ayrı sunabildikleri sistemlere göre değil, tek bir başarılı sistem üzerinden yönetebiliyor olmak, hem harcanan emeği azaltır hem de zamandan tasarruf sağlar. Öte yandan tüm varlıkların tek bir yerden izlenebilir olması, harcamaların, ödemelerin ve tahsilatların daha iyi gözlemlenebilmesini sağlamaktadır. Bankalardan toplu şekilde gelen veriler, ERP ve diğer muhasebe programlarıyla entegre edilerek, şirketlerin ekonomik faaliyetlerinde yaşanabilecek problem potansiyelini de minimuma indiriyor.

Banka Entegrasyonunun Özellikleri Nelerdir?

Banka entegrasyonuna dair genel özellikler aşağıdakilerden oluşmaktadır:

  • Banka entegrasyonu sadece ticari faaliyetler yürüten şirketler için değil, kişisel banka hesapları için de oluşturulabilmektedir.
  • Tüm bankalardan gelen bilgiler ana ekrana ortalama 5 dakika içerisinde yansımaktadır.
  • Banka entegrasyonu için başvuru yapanların genel onay alma süresi ortalama 3 gün ile 30 gün arasında değişiklik göstermektedir.
  • Banka entegrasyonu başvurusu, istenilen bankaya bir form doldurarak yapılabilmektedir.
  • Eğer bir bankada birden fazla hesap varsa, yine tek bir form üzerinden başvuru mümkündür.