2020 yilinda hayatimizi etkileyen teknolojiler

2020’de Hayatımızı Etkilemekte Olan Teknolojiler

Gözde Sünbül Teknoloji

2020 yılı; Corona Virüs’ün yaşamımıza beklenmedik bir şekilde girmesiyle birlikte, hem çalışma hem de sosyal hayatımızın yeni bir içerik kazandığı bir yıl olarak tarihe geçmeye hazırlanıyor. 

Bununla birlikte teknoloji 2020 yılında da; bilim ve tıp alanlarında birçok gelişmeyi hızlandırırken, evlerimizi ısıtan termostatlardan, kullandığımız arabalara, izlediğimiz film sahnelerinden, kalp atışımızı algılayan saatlere kadar hayatımızın her yerinde bizimle beraber olmaya ve artan bir hızla gelişmeye devam ediyor. 

İş yapış şekillerimizi, kültürel ve sosyal yapımızı değiştiren 2020’de hayatımızı etkileyen teknolojileri özetledik:

 1. Yapay Zeka (AI) teknolojisini, sesli komutlar yoluyla birçok işlemin gerçekleştirilmesini sağlayan Siri ve Google Asistan’la; günlük hayatımızda sıklıkla kullanıyoruz… Ayrıca önceden geleceğin teknolojisi olarak gördüğümüz; internet üzerinden uzaktan evin sıcaklığının ayarlanması, ışıkların açılması veya kapatılması, evdeki elektronik diğer cihazlar ile haberleşmenizi sağlayarak çalışma veya durdurma komutları vermek artık günlük hayatımıza yerleşmiş durumda.
 2. İnternet kullanımının artması günümüzde bilgiye daha hızlı erişme isteğini beraberinde getirirken, internet erişim hızının da tüm cihazlardan artırılması için 5G teknolojisinin tüm dünya gibi Türkiye’de de devreye alınması planlanıyor. Böylece çok daha hızlı veri akışı sağlanabilecek.
 3. Bir çok önemli firma sağlık alanında hastalıkları tam teşhis edip öğrenebilmek ve buna göre önceden önlemler alınmasını sağlamak adına çalışmalarını yürütmekte. Yapılan çalışmalarda örnek olarak telefonunuzdan bitkinizin fotoğrafını çekerek yapay zeka sayesinde hangi hastalığı olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Bunu insanlar için de kullanılabilir hale getirme çalışmaları devam ediyor.
 4. Giyilebilir teknolojileri hayatımızda saat, bileklik, gözlük ve benzeri eşyalarla sıklıkla kullanıyoruz. Bu teknoloji ile sağlık bilgilerimizi, konumumuzu, hareket halinde olup olmadığımızı istediğimiz cihazlara aktarabiliyor ve kayıt altında tutulmasını sağlıyoruz.
 5. Uzun zamandır kullanılan sanal gerçeklik teknolojisi, çoğunlukla oyun platformlarında kullanılmasının yanı sıra günümüzde endüstriyel üreticiler ve bu yıl Corona’nın etkisiyle gelişim ivmesi yükselen e-ticaret sektöründe de kullanılmaya başlandı. Online aılşverişlerde müşterilerin deneyimleyerek satın alma ihtiyacı nedeniyle Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality – AR) geleneksel ticaretin deneyimleme yönünün e-ticarette kullanılmasını hedefliyor. Ayrıca yine sanal gerçeklikle firmalar çalışanlarına eğitimler aldırıyor, onarım, montaj, lojistik ve IT (Bilişim Teknolojisi) gibi alanlarda simülasyon eğitimleri için sanal gerçeklik kullanımı artıyor. 
 6. Bulut Bilişim Teknolojisi firmaların faaliyetlerini uzaktan da yapabilmelerini sağlayan yazılımlarla, istedikleri her yerden ve tüm cihazlardan bilgilerine ulaşmayı, depolamayı ve saklamayı mümkün hale getiriyor. Teknolojinin gelişmesi iş yapış biçimlerini de, alanlarını da genişletiyor.
  DİA ile bulut teknolojisindeki firmaların yapabildiklerini test edebilmek için aşağıdaki formu doldurarak demo hesabımızı deneyebilirsiniz.
 7. İnsansız hava araçlarının kullanımı devam ederken bu alanda geliştirmeler yapan bir çok büyük firma sürücüsüz araçlarla ilgili önemli gelişmeler kaydettiler.
 8. Eğlence amaçlı kullanılan drone araçlar ile Amerika’da ilk kez UPS’in izin almasıyla ilk drone’lu kargo teslimatı gerçekleşti. Yakın gelecekte, günümüzde yaşadığımız kargo sorunlarının ortadan kalkacağını söylemek mümkün görünüyor.Kargo Teslimatı Drone Cihazı Kullanılarak Yapılıyor.
 9. Finans, sağlık, nakliye gibi endüstrilerde dağınık yapıda tutulan verilerin şifrelenmesi yoluyla bilginin doğruluğunun bozulmadan korunması artık mümkün.
 10. Sağlık sektörü başta olmak üzere birçok alanda örneğini gördüğümüz 3D Teknolojisi  sayesinde ev ve araç da üretilmeye başlandı. Katı formda baskı yapılmasını sağlayan bu teknoloji, 2020 yılı sonrasında da çokça hayatımızda olacak gibi görünüyor.
 11. 2020’nin en çok konuşulan teknolojik gelişmelerinden bahsederken Elon Musk’dan bahsetmeden olmaz. Özellikle SpaceX ve Tesla Motors ile adından sıkça söz ettiren Musk, 2021 veya 2022 yılının başlarında gerçekleşmesi planlanan uzay seyahati için şimdiden ön bilet satışına başladı. Önümüzdeki günlerde ilk kez uzaya 2 astronot göndermeyi planlıyor.

Yukarıda sıraladığımız heyecan verici teknolojiler özel hayatımızdan iş hayatımıza, üretimden sağlık sektörüne 5G ve Yapay Zeka (AI) teknolojileri üzerinde daha fazla şekillenecek. Bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz uzaya seyahat, robotlar, sürücüsüz araçlar ve birçoğunu 2020 sonrası yıllarda yaşıyor ve kullanıyor olmayı bekliyoruz.