E-Ticaret Tasarım Trendleri 2020 Güncel Bilgiler

2020’de E-Ticaret Tasarım Trendleri

Gözde Sünbül E-Ticaret

E-Ticaret tasarımları her sene hız kesmeden değişkenlik gösteriyor. Gelişen teknoloji ile birlikte oluşan trendler, web tasarımında da kendini gösteriyor. Web tasarımcıların önceliği hedef kitleyi çekerek güvenli alışveriş yapmalarını sağlamak olduğundan, site dizaynını ve kolaylığını da bu amaçlar doğrultusunda geliştiriyorlar. Bu yüzden 2020’de e-ticaret sitelerinde oluşan değişiklikler ve yeni trendler etkileyici ve kullanıcı dostu olmasına bağlı olarak ön plana çıkıyor. Peki 2020 yılında e-ticaret tasarım trendleri nelerdir? Gelin birlikte göz atalım.

Responsive Tasarım (Mobil uyumluluk)

Günümüzde teknoloji bizleri sıklıkla mobil cihazları kullanmaya yönelttiği için, özellikle 2020 ve öncesindeki 5 yıldır tasarım trendlerinde mobil uyumluluk ilk sırada geliyor. Responsive tasarım potansiyel müşteriler tarafından oldukça sevilmekte ve tercih edilmekte. Aynı zamanda arama motorları da hem masaüstü hem de mobil cihaza uyumlu olan sitelere daha fazla önem vermekte ve birincil sırada tutuyor. Örneğin Google, responsive tasarımı olan siteleri SEO’da önceliklendiriyor.

Mikro Animasyonlar

Mikro animasyonlar son yıllarda popüler olmakla birlikte, 2020’de hem web tasarımcıların hem de müşterilerin ilgi odağı haline geldi. Site etkileşimlerinin artmasında büyük rol oynayan bu küçük animasyonlar, ziyaretçilere ürün hakkında daha detaylı bilgi verilmesini sağlıyor. 2020’de mikro animasyonlar ürünün her açıdan tanıtılmasıyla ve siteyi daha canlı tutmasıyla ziyaretçileri daha çok siteye çektiği için e-ticarette trendler içerisinde yer alıyor.

Smart Video (Akıllı Video)

Ziyaretçilerin ilgi odağı olalım, onları etkileyelim düşüncesiyle e-ticaret tasarımı oluşturacaksanız 2020 trendi akıllı video ilk tercihlerinizden olmalıdır. Site trafiğini arttırmaya, yüksek kalitede videolarınızla ürünlerinizi en iyi şekilde tanıtmaya yarayan bu videolar, özellikle masaüstü kullanıcıları tarafından oldukça seviliyor.

Organik Şekiller

2019’da popülerliği olan geometrik şekiller, 2020’de yerini organik şekillere bıraktı. Düz çizgiler yerine doğayı yansıtan asimetrik şekiller tasarım trendlerinde yerini almaya devam ediyor. Çiçekler, hayvanlar, nehirler veya gökyüzü gibi doğadaki varlıkları tanımlayan bu şekiller 2020’de web tasarımcıların gözdesi. E-ticaret sitelerinde keskin dokunuşlarla sayfaları ayırmak yerine sıvı şekiller kullanmak tüketicilerin de ilgisini çekiyor.

Anasayfa Organik Şekiller Örneği

Materyal Tasarım

2014’de Google tarafından ortaya atılan materyal tasarım, 2020’de de kendini göstermeye devam ediyor. Materyal tasarım düz tasarımları farklı renklerle ve simgelerle canlandırarak ziyaretçileri sitede tutmayı başarıyor. 2020 ile birlikte gelecek senelerde de popülerliğini korumaya devam edecek gibi gözüküyor.

2020 tasarım trendleri başlığında belirlediğimiz bu 4 ana madde dışında minimalist tasarımlar da 2020’de ön planda. Ziyaretçilerin çoğunun ilgisini karmaşıklıktan uzak sade içerikler çekiyor. Göze hitap eden hoş ve düz tasarımlar sayfada can alıcı ögeler ve tek renk kullanımıyla kullanıcıların beklediği tasarımlardan biri diyebiliriz.

2020 yılının tasarım trendleri ve e-ticaret sitelerinin tercihi bu yönde devam ediyor. Hedef kitlenize ulaşmak, potansiyel müşterilerinizi kaybetmemek, satış artışı sağlamak istiyorsanız bu trendleri sizler de web tasarımınızda kullanın.

Son trend temalarla sürükle bırak araçlarla kolayca kullanabileceğiniz DİA E-Power’ı denemek için hemen formu doldurun!