Yine bir Fidye Yazılımı: Bad Rabbit | Yine DİA Kullanıcıları Etkilenmiyor!

Yine bir Fidye Yazılımı: Bad Rabbit | Yine DİA Kullanıcıları Etkilenmiyor!

Rusya ve Ukrayna’da havaalanı, metro ve basın kuruluşlarını etkileyen Bad Rabbit isimli zararlı yazılım, Türkiye’ye de sıçradı.

Zararlı fidye yazılımı olan Bad Rabbit (Kötü Tavşan), ele geçirdiği cihazları ve içinde verileri istenen fidye ödenene kadar rehin tutuyor. Siber korsanlar, fidyenin ödenmesi için kurbanlarına kısıtlı zaman tanıyorlar.

Daha önce dünyayı tehdit eden Petya virüsü üzerinden geliştirildiği tahmin edilen Bad Rabbit, verilerini geri almak isteyen kurbanlardan çok kısa sürede 0,05 Bitcoin  (1000 TL) ödemelerini istiyor.

Dalgınlıktan faydalanılıyor

Siber güvenlik şirketleri Proofpoint ve Kaspersky Lab, Bad Rabbit kötücül yazılımının sahte bir Adobe Flash yükleme dosyasıyla yayıldığını saptadı. İlk olarak haber ve medya sitelerini hedef alan siber suçlular, bu siteleri yükleme dosyasını daha fazla kişiye ulaştırmak için kullandılar.

Bad Rabbit yayılmak için herhangi bir güvenlik açığını kullanmıyor. Sahte yükleme dosyasını indirmeyi kabul eden kullanıcılar virüsün yayılmasına davetiye çıkarıyorlar.

Dosyayı indirmeyi kabul eden kullanıcılar arka planda Bad Rabbit’in kötücül kodlarının bulunduğu 1dns.control.com adresine yönlendiriliyor.

DİA Kullanıcıları: Verileriniz Güvende!

Klasik muhasebe yazılımlarını, ERP sistemlerini kullanan şirketlerin verileri yine lokal bir veritabanında tutulması bu tarz saldırılar karşısında korumasız olmaktadır. Lokal çalışan CRM, Muhasebe, finans gibi yönetim yazılımlarını tercih eden şirketler için siber saldırılar büyük bir tehlike oluşturmaktadır.  Bu tarz tehlikelerden korunmak için çözüm olarak bulut tabanlı yazılımlar tercih edilmelidir. DİA Kullanıcıları bulut tabanlı bir yazılım kullandıkları için Bad Rabbit fidye yazılımından hiç bir şekilde etkilenmezler çünkü verileri güvenli bir şekilde bulutta saklanmaktadır. Siz de şirket verilerinizin güvenliğini sağlamak ve fidye yazılımlarından korunmak için DİA Kurumsal Yönetim Sistemi kullanın!