KOBİ’lerde Mobil Yönetim Özgürlüğü: DİA Mobil

KOBİ’lerde Mobil Yönetim Özgürlüğü: DİA Mobil

Sabırsızlıkla beklenen yeni DİA Mobil’in test sürümü çoktan yayınlandı. Yeni versiyonu tamamen bulut tabanlı çalışan DİA Mobil’in serüvenini Kurumsal Satış Direktörümüz Kemal Palancı’dan dinledik.

“2004 yılında DİA Kurumsal Yönetim Sistemi’nin geliştirilmesiyle başlayan serüvenimiz 2011 yılında gelişen teknoloji ile birlikte ve mobil çağın başlamasıyla birlikte kurumsal mobil uygulamaların ihtiyacına yol açmıştır.”

İLK DİA MOBİL

“Bulut tabanlı mobil yazılımını ilk olarak Kasım 2011’de yayınladık. Windows CE İşletim Sistemi destekli olarak mobil cihazların tarayıcıları üzerinde çalışan bu sürümünde stok, cari, kasa, sipariş işlemleri ve irsaliye, fatura kesimi yapılabiliyordu. Rota planlama özelliği de bulunan ilk versiyon DİA Mobil mevcut DİA üyelerine ek olarak AVEA Ana Dağıtım Merkezleri’nde de ortalama 2.500 kullanıcı tarafından kullanılıyordu.”

OFFLİNE DİA MOBİL

“Şubat 2015’e geldiğimizde Offline ve Online olarak sadece Android cihazlarda çalışan bir mobil versiyonunu yayına aldık. Offline olarak da çalışabilen bu DİA Mobil 2016 yılı sonuna kadar devamlı geliştirildi. Ancak çağın getirdiği her zaman online sistemlerin gerekliliğiyle artık miyadını tamamlamış oldu. Offline çalışan bu mobil uygulamanın artık yeni bir versiyonu çıkmayacağını üyelerimize ve iş ortaklarımıza duyurduk. Sayısı 2.000’e ulaşan aktif kullanıcıların zamanla, tamamen online olan Yeni DİA mobile’e geçmeleri planlandı.”

YENİ DİA MOBİL

“Tamamen online ve bulut teknolojisi alt yapısında çalışan mobil aplikasyonunun beta sürümünü geçtiğimiz Haziran ayında yayınlamamızla birlikte kullanıcılarımızdan çok güzel ve olumlu geri dönüşler aldık ve almaktayız. Şu an beta aşamasında olan sürümün aktif kullanıcı sayısı 2000’e yakındır. Yeni DİA Mobil’e talep oldukça fazla ve gün geçtikçe de artıyor.

Yeni DİA Mobil’i diğer benzer uygulamardan ayıran en büyük özelliği  tamamen kullanıcı dostu ve kullanıcı tarafından tasarlanabilen bir yapıya sahip olması. Örnek vermek gerekirse; kullanıcıya göre hangi alanın hangi ekranlarda görünüp hangilerinin görünmeyeceği ayarlanabiliyor, bu da kullanıcı için ekranda sadeliğe ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olmasını sağlıyor. Aynı zamanda liste tasarımları da kullanıcı bazında isteğe bağlı olarak yapılabilir.

Yeni DİA Mobil tamamen bulut tabanlı ve online çalışıyor. Teklif, sipariş, irsaliye, fatura’nın dışında en büyük fark yaratan özellikleri müşteri ilişkileri, görev takip modülleri ile raporların alınması, proje ve dinamik alanların çalışması, yönetilmesi, modüller ile ilgili tüm modüllerin çalışmasıdır. Yeni DİA Mobil’de Seri, Lot ve Varyant desteği de sağlanmıştır. Yöneticiler için en güzel yanı 300’e yakın hemen hemen tüm standart DİA raporlarının istenilen tasarım ile mobil uygulamadan anında alınabilmesi, e-posta ile iletilebilmesidir.

Hedefimiz yıl sonuna kadar DİA Servis Hizmet Yönetim modülünün mobilden kullanılabilmesi. Beta sürümü Haziran 2017’de yayınlanan DİA Mobil iOS versiyonu App Store‘dan, Android versiyonunu Google Play‘den indirilebilir.

2017 yılı sonuna kadar tüm üyelerimiz, mobil paket ve mobil kullanıcı tanımlanmadan mevcut masaüstü kullanıcı bilgileri ile ücretsiz olarak DİA Mobile uygulamamızı kullanabilirler. Yapmaları gereken tek şey DİA Mobile uygulamamızı telefonlarına indirmeleri. Kullanıcı bilgileri ile giriş yapabilirler.”